Desktop Win10 vs M1

LE14

Desktop Win10 vs M1
« kdy: 19. 08. 2021, 10:45:26 »
Zdar,
nedavno jsem se ucastnil skoleni, kde se mimo jine resili operacni systemy z pohledu kazdodenni prace.
Zaujalo me, ze nekteri "Linuxaci" vcelku pozitivne hodnotili praci Microsoftu - zejmena Windows 10 kam to posunuli.
Nekteri jiz nejakou dobu na nem pracuji dlouhodobe.
Pak jsem si vyslechl i diskuzi na tema Apple vs Windows, kdy uzivatele vyzdvihoval ekosystem a ficury, kdy mu bylo oponovano, ze na MS jiz take jsou virtualni plochy a gesta.

Dlouhodobe jedu na Fedora v praci na MS10.
Bohuzel se mi na Fedore, ze aktualizace neco rozbije a uz neni moc casu ladit system, abych mohl pracovat a tim i dostat penize.
Zvazuju migraci na Win10 nebo MacOS zajima me, ale cip M1 mate nekdo s M1 zkusenost? popripade je 8GB RAM limitujici? Pozdejsi rozsireni neni mozne.

Diky


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #1 kdy: 19. 08. 2021, 11:00:11 »
cip M1 mate nekdo s M1 zkusenost? popripade je 8GB RAM limitujici?
S 8 GB systém hodně swapuje (za nenažranost může hlavně prohlížeč, i nativní Safari při pár záložkách alokuje gigabajty). Vše sice stále jede svižně, ale stejně doporučuji rozhodně 16 GB, jakmile s k tomu přidá Xcode nebo nějaké jiné IDE, žádná sláva to není.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #2 kdy: 19. 08. 2021, 12:05:16 »
Zdar,
nedavno jsem se ucastnil skoleni, kde se mimo jine resili operacni systemy z pohledu kazdodenni prace.
Zaujalo me, ze nekteri "Linuxaci" vcelku pozitivne hodnotili praci Microsoftu - zejmena Windows 10 kam to posunuli.
Nekteri jiz nejakou dobu na nem pracuji dlouhodobe.
Pak jsem si vyslechl i diskuzi na tema Apple vs Windows, kdy uzivatele vyzdvihoval ekosystem a ficury, kdy mu bylo oponovano, ze na MS jiz take jsou virtualni plochy a gesta.

Dlouhodobe jedu na Fedora v praci na MS10.
Bohuzel se mi na Fedore, ze aktualizace neco rozbije a uz neni moc casu ladit system, abych mohl pracovat a tim i dostat penize.
Zvazuju migraci na Win10 nebo MacOS zajima me, ale cip M1 mate nekdo s M1 zkusenost? popripade je 8GB RAM limitujici? Pozdejsi rozsireni neni mozne.

Diky

- S M1 rozhodne 16 GB. Pri Apple však nečakaj, že sa budeš môcť rýpať vo vnútornostiach tak, ako v Linuxe. Napr. vypínanie pulseaudia a používanie alsy napriamo, čo dodnes niektorí robia - v macOS CoreAudio nevypneš a nedonútiš aplikácie ísť cez IOKit.

- Pri linuxových distribúciach je dôležité "netunovať", pokiaľ nevieš čo robíš. Konkrétne pri Fedore žiadny Fedy, ani žiadne repos, ktoré si nelámu hlavu so zachovaním kompatibility pri upgradoch (tam patrí napr. aj negativo17). To znamená tak maximálne repository samotnej fedory a možno rpmfusion, plus tie, čo nešahajú do systému a sú široko kompatibilné, typu google chrome alebo ms vscode. Problém so samotným distrom pri updatoch sa vyskytuje len pri rawhide, a tam je to akosi aj očakávané.

LE14

Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #3 kdy: 19. 08. 2021, 12:53:58 »
No a potrebuje to clovek rypat se v tom?
Uz mi neni 20, abych stravil hodiny ladeni systemu jen proto, abych mohl pracovat.
Ne a opravdu se v tom nehrabu. Ofiko repozitare, ale proste se to rozdrbe napric distrubucema. Mam RHCSA takze nejaka drobne znalosti mam.
Takze netunin, ale rad bych stabilni system, co lze pouzivat. Vsude ctu clanky, jak je M1 super vykonne, tak si rikam, jestli neni cas vyzkouset.

Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #4 kdy: 19. 08. 2021, 13:06:18 »
to vypada ze nemas s applem moc zkusenosti.

tak si to proboha zkusi pucit aspon na par dni.

Apple ma strasne rad odvahu myslet za ostatni.  Ne kazdej poweruser to ustoji a casto si nepredstavis, co si Apply vymyslel, ze je zbytecnost a je treba zablokovat.

Mluvim z (opakovane dlouhodobe) zkusenosti.


No a potrebuje to clovek rypat se v tom?
Uz mi neni 20, abych stravil hodiny ladeni systemu jen proto, abych mohl pracovat.
Ne a opravdu se v tom nehrabu. Ofiko repozitare, ale proste se to rozdrbe napric distrubucema. Mam RHCSA takze nejaka drobne znalosti mam.
Takze netunin, ale rad bych stabilni system, co lze pouzivat. Vsude ctu clanky, jak je M1 super vykonne, tak si rikam, jestli neni cas vyzkouset.


LE14

Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #5 kdy: 19. 08. 2021, 13:22:13 »
Mam asi tyden pujceneho Maca, ale je to Procko2014  8GB, tak nelze moc porovnavat s raketou M1

Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #6 kdy: 19. 08. 2021, 15:03:55 »
Čistě ze zvědavosti jsem měl na 24h pronajatý mac mini M1 "v cloudu" od oakhost.net (měli na to nějakou promo akci, teď už to nemůžu dohledat). Vše fungovalo dobře, stroj byl připravený za pár minut.

Jako iZelenáč jsem samozřejmě zápasil s ovládáním (v kombinaci s klasickou PC klávesnicí a tím, že to byl remote, to byla výzva), ale dalo by se zvyknout.

Kromě obecné zkušenosti s tím, jak se dělá v masox, mne zajímala java; zkusil jsem tedy IntelliJ, azul sdk (build jdk pro M1 (mj.) od Microsoftu), a spring petclinic (jejich vzorová boot app s mvc, jpa, thymeleaf tuším). Subjektivně to bylo, odborně řečeno "sakra rychlé". Objektivně - tasky jako  kompilace, start appky 2x tak lepší časy (nebo alespoň o polovinu) než na mém prac. notebooku (dell i5 9400H, 32GB, micron NVMe SSD), kde mám Windows10, openjdk,.. 

Systém samotný mi nakonec nějak neškodil, ale že bych viděl nějakou velkou výhodu oproti Windows... Nechci ale hodnotit, protože jsem neměl tu správnou klávesnici, myš a bylo to navíc přes vzdálenou plochu.

Co by mi chybělo by byl docker (ve windows používám dlouhodobě docker toolbox a nějak to funguje), i kdybych ho rozběhal (v té době to byla nějaká nestabilní preview verze), tak image máme pro x86 (musel bych zajistit, abychom je buildovali i pro ARM, už takhle nám ale nadávají za účet za CI/CD na AWS). A také bych určitě narazil na strop 16 GB paměti (paměť je integrovaná přímo v procesoru a na výběr je jenom verze s 8 nebo 16 GB).

O problematické virtualizaci windows nemluvím (ale to se určitě usadí, pokud už "se" to nevyřešilo, myslím si, že spoustu lidí to potřebuje) a korporátním bloatwaru (VPN, proprietární soft na připojení k wifi atd.) už radši vůbec ne. Kolega s macem (ještě intelovským) s tím dost bojoval.

Takže pro mne to není cesta. Akorát - vyzkoušel jsem a před M1 smekám, výkon je velice slušný. A cena/výkon - něco přes 20 000 bez DPH za takový stroj - je velmi odpovídající (u Applu nezvyklá věc :))



LE14

Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #7 kdy: 19. 08. 2021, 15:19:01 »
Čistě ze zvědavosti jsem měl na 24h pronajatý mac mini M1 "v cloudu" od oakhost.net (měli na to nějakou promo akci, teď už to nemůžu dohledat). Vše fungovalo dobře, stroj byl připravený za pár minut.

Diky za zkusenost
Ja jsem praci na MacOS nejak neresil. Az posledni dobou, nejaka konference a velka eurofie kolegu s M1, co si poridili.
Priznam se ani jsem nevedel, ze je nejaka skoleni na to, jak efektivne pouzivat Mac a ruzne triky.

Tak jsem to zacal posledni dny trochu sledovat a i na Apple Macbook Pro2014 zkouset.
Jako jo, gesta a system je zajimavej, ale surface s Win10 tohle dovede taky - ano ma gesta a virtualni plochy.

Nejvetsi silu, ale spatruju v ekosystemu a zde nebude konkurence. Tedy, kdyz mate jejich hracicky. Mam jeste iphone a sluchatka. Je skvele, kdyz vam nekdo vola a automaticky behem vteriny se vam prepina na zarizeni. Tohle zkratka asi nikdo nedozene nebo se asi ani o to nestaci. Nekdo si mozna rekne blbost, ale ta blbost vam usetri 5 vterin prepinani sluchatek z mobilu na Windows 10 a tich veci je vice a pak to neni 5 vterin, ale treba 40min za den, ktere jsou velmi, ale velmi nenapadne.No a pak to muzete vynasobit dny, tydny a mesice ...

V tom spatruju silu. Jinak ohledne ovladani, jak Mac tak i Windows umi zkratky a gesta :-)

Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #8 kdy: 19. 08. 2021, 15:24:10 »
Ještě doplním, že půjčenou jsem měl 8GB verzi (a při otevřeném safari s 1-2 záložkami a IntelliJ plus terminál a pár blbůstek okolo to neswapovalo, systém pořád hlásil 1-1,5GB volné).

Spring petclinic (https://github.com/spring-projects/spring-petclinic)

IDEA build: dell 4,3sec;  m1 mini 2,1sec
Started PetClinicApplication in:  dell 3,7sec  m1 mini 2,2sec

Měření jsem opakoval a průměroval.

Kdo chce, může si poměřit, možná dojdeme k závěru, že mám pomalý pracovní notebook :)
Ale subjektivně práce na tom byla opravdu svižná. Když navíc uvážím, že jde o malou krabičku, navíc pasivně chlazenou.. ( i když nevím, jak mají chlazení nodů řešené v tom cloudu).


LE14

Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #9 kdy: 19. 08. 2021, 15:29:51 »
hmm to je hezky... nevedel jsem, ze lze pronajmout "cloudove" slysel jsem o sluzbe pujceni Macu.
Kdyby to nemeli na mesic urcite bych to povyzkousel. Mam trosku strach s 8GB ram, ikdyz na Surface mam taky 8GB a nemam zadnej problem

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #10 kdy: 19. 08. 2021, 15:35:32 »
Měl jsem asi rok služební MacBook (ne-M1). Není to špatné, ale i tam je dost WTF momentů.


Plusy:
- Neprudí tolik s aktualizacemi a neustálými restarty jako Windows

- Apple fakt umí udělat cool HW s WOW momentem

- Díky tomu, že je to postavené na BSD se v tom dá dělat v shellu a to je pro Linuxáka příjemné


Minusy:

- Originál klávesnice (i externí) nemá numblock (jsem na něj dost zvyklý). Vestavěná klávesnice má nízký zdvih a celkově je dost na píp (možná jsou jiné modely o něco lepší - já měl tuším 2019).

- S Magic Mouse jsem se dost nepohodl. Mám zvyk držet prst kousek nad myší a tady když jsem s ním hýbal, tak mi se mi scrolloval dokument. Plus pokud člověk netapnul úplně přesně kolmo, tak taky těsně před dotykem myš vyhodnotila že scrolluju, šoupla obsahem a kliknul jsem vedle (nebo dokonce na něco jiného).

- Jiné klávesové zkratky byly nepříjemné. Nejhorší bylo jiné chování HOME / END, věčně jsem řešil, že mi něco ujelo do p***. Asi kdybych dělal jen na Macu, tak si člověk zvykne, ale přecházet mezi Mac / Win bylo peklo.

- Byly problémy s Cisco WebEx, kdy Mac nějak odmítal uznávat podepsání souborů, takže to fungovalo dost pochybně. Nakonec se to po několika měsících a spoustě nervů nějak rozeběhlo.

- Co se ale nerozeběhlo pořádně nikdy byl Double Commander, tam jsem musel po každém spuštění do nastavení a potvrdit admin heslem, že ho chci fakt spustit.

- iCloud chtěl zadat číslo kreditní karty a bez něj to prostě nešlo (i když jsem nic platit nehodlal).


WTF momenty:

- Na full screen není vidět horní lišta s menu. Vyvolá se najetím myší k hornímu okraji. V reálu lišta vyskakovala když člověk nechtěně kolem okraje jen lehce projel a blbě poskakoval obsah, jindy zase dráždil okraj co to šlo a menu se ne a ne objevit. Dock totéž v bledě modrém, ale ten jsem tak často nepotřeboval.

- Občas aplikace na full screen otevřela modal okno na ne-fullscreen obrazovce. Takže člověk klikal do aplikace a ono nic. Musel ručně projet obrazovky, najít otevřené okno a vyřešit ho.


Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #11 kdy: 19. 08. 2021, 15:46:01 »

- Jiné klávesové zkratky byly nepříjemné. Nejhorší bylo jiné chování HOME / END, věčně jsem řešil, že mi něco ujelo do p***. Asi kdybych dělal jen na Macu, tak si člověk zvykne, ale přecházet mezi Mac / Win bylo peklo.


To HOME/END mne také dostalo. Natolik, že jsem to musel vygooglit :D  Šipka a nějaký přepínač.. Pak jsem se vrátil do windows a mačkal Win + <-, -> a okna mi létala po obrazovce.

Říkám ale, s připojenou PC klávesnicí a přes remote desktop je to vyšší level hned ze začátku hry :)

LE14

Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #12 kdy: 19. 08. 2021, 18:22:35 »
Jo zkratky a chybejici klavesy to je peklo  :D
Ale zase asi je to zvyku.
Uzivatele Macu to zase vidi jako naprostou pecku.
Sleduju ty video kurzy a kolem a kolem dobry. Mozna hodne dobry, ale zatim to neni nic, by nebylo mozne udelat na Win10.

Co tam rikaji okrajove a co vlastne povazuju za TOP je naprosto uzasna synchronizace mezi zarizenim Apple. V tomhle nemaji konkurenci a pomerne to ulehcuje nebo spis, jak rikaji Appliste zefektnuje praci.

Ale Mac zkousim par dni takze nemuzu vice posoudit, proto se ptam tady.
Treba hlavni kouzlo Macu je uplne jinde a nevidim to....

Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #13 kdy: 19. 08. 2021, 20:28:04 »
mam 2x Macbook air. a nejaky ipad.

pro nasledujich par let bude mit moje rodina od Apple pokoj.

Obe ty prenosny **  zacaly hrat jak blazen, vykon neustale pada dolu.Klavesnice silena od zacatku. I deti nadavaji na vsechny mozny nesmyslny omezeni. Na starsi iPady Air 3/4 her nefunguje.

Hlavne mne opustilo nadseni nad ekosystemem, kde Apple cilene zabije konkurencni appku, jakmile se do te oblasti chce zamerit. PLne funkcni parental control? zapomente a pockejte az Apple si najde cas na svou plnohodnotnou verzi.
Rozchazeni rady veci mne stalo vic casu, nez jsem ztratil na Windows.

Kazdej mame jinou definici "wow" hardware. Apple neni wow hardware, je to pozersti i za cenu prehrivani, nuceni nosit 10 donglu (protoze konektory nejsou cool), ucit se petikombinace protoze mys je cool jen kdyz nema zadne tlacitko.

I kdyz M1 je cool procesor, je to porad ten stejny Apple.

LE14

Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #14 kdy: 19. 08. 2021, 21:32:42 »
No nechtel jsem to rict nahlas, ale delsi dobu Applisty trochu podezrivam, ze sve "problemy" taji.
Konretne v mem okoli mam nekolik lidi vcetne kolegu a ty na ne nedaji dopustit, ale pritom jsem byl svedkem, kdy x hodin neco ladili a bylo evidentne videt, ze je to trapi.
Ale nejvice jsem to videl na kolegovi, kdy Apple vydal aktualizaci (nevim co to bylo asi Mojave), kdy prestalo kolegovi fungovat externi displej coz byl ale hooodne velky problem, protoze mel prezentovat. Z prvu tomu nechtel verit, ze je neco takoveho u Apple mozne, ale sam jsem byl svedkem, kdy volal na linku a potrvrdili mu to, ze ano a ze ma pockat na aktualizaci

Na druhou stranu me v Microsoftu rekli, ze LTSC verze pro Surface neni vhodna. At zkusim HP nebo Lenovo.