Frekvence přeinstalování Windows

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #30 kdy: 19. 08. 2021, 08:44:08 »
Nevím jak upgrade, a nevím jak je AMD (ne)optimalizované a kolik softwaru, se aktualizovalo. Ale čistou instalaci Win 10 dělám skutečně cca 15-20 minut + dalších cca 10-15minut vč. jednouho dvou restartů a instalace aktualizací a zbytek softwaru mám nainstalovaný za cca dalších 15-20 minut. Hodinka času, pak se bude třeba půl hodinky synchronizovat one drive...


Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #31 kdy: 19. 08. 2021, 15:49:16 »
Také jsem už mnoho let nepřeinstalovával Windows. Vzpomínám si, jak bylo otravné, když instalační program pár minut pracoval, ukazoval obrázky jak je systém výborný a pak se zastavil s nějakou otázkou, která mohla být položena na začátku instalace. Možná to už zlepšili nebo existuje nějaká volba "-quick".

Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #32 kdy: 19. 08. 2021, 16:10:52 »
@Lukas1500 instaloval si v poslednej dobe napr debian? Ja som par tyzdnov dozadu instaloval debian 10 a trvalo to urcite viac nez pol hodiny. A cely cas az do konca sa to pytalo snad 30 roznych otazok. A to tam tiez boli momenty, kedy som nieco odklikol, instalovalo to desiatky balickov x minut a potom sa to zasa opytalo na nejake dalsie nastavenie.
Cize to nie je domena iba windowsu. A to je debian mozno este jeden z tich rychlejsich na instalaciu.

Ja len tak, lebo niektory vyzdvihuju linux akoby to niekto priniesol z dalekej buducnosti ja neviem ako odladene, nainstalovalo sa to v priebehu 15tich femtosekund aj na starej kalkulacke z roku 1995 a nikdy to neurobilo ziadnu pitomost. Pritom je to len dalsi OS.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #33 kdy: 19. 08. 2021, 23:16:16 »
@Lukas1500 instaloval si v poslednej dobe napr debian? Ja som par tyzdnov dozadu instaloval debian 10 a trvalo to urcite viac nez pol hodiny. A cely cas az do konca sa to pytalo snad 30 roznych otazok. A to tam tiez boli momenty, kedy som nieco odklikol, instalovalo to desiatky balickov x minut a potom sa to zasa opytalo na nejake dalsie nastavenie.
Cize to nie je domena iba windowsu. A to je debian mozno este jeden z tich rychlejsich na instalaciu.

Ja len tak, lebo niektory vyzdvihuju linux akoby to niekto priniesol z dalekej buducnosti ja neviem ako odladene, nainstalovalo sa to v priebehu 15tich femtosekund aj na starej kalkulacke z roku 1995 a nikdy to neurobilo ziadnu pitomost. Pritom je to len dalsi OS.
nevim jak to ma Debian v GUI, ale asi si zvolil textovou instalaci ktere se pta v prubehu, kazdopadne z "prikladu" Debianu delas zaver "linux", pritom napr. *ubuntu ma grafickej instalator takovej ze se to zepta na zacatku na vse hned po sobe jdouci: Jazyk, Klavesnici, CasovePasmo, RozdeleniDisku - v teto fazi to uz rozdeluje na pozadi disk a kopiruje soubory, takze nez vyplnis posledni "dotaznik" Jmeno+NazevPC+Heslo+Autologin, tak uz na rychlem CPU+Disku mas skoro vse zkopirovanel a uz jen pri instalaci aktualizaci pockas na posledni otazku "Pokracovat ve zkouseni nebo restartovat" ;-)

oss

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #34 kdy: 20. 08. 2021, 07:26:41 »
@Lukas1500 instaloval si v poslednej dobe napr debian? Ja som par tyzdnov dozadu instaloval debian 10 a trvalo to urcite viac nez pol hodiny. A cely cas az do konca sa to pytalo snad 30 roznych otazok. A to tam tiez boli momenty, kedy som nieco odklikol, instalovalo to desiatky balickov x minut a potom sa to zasa opytalo na nejake dalsie nastavenie.
Cize to nie je domena iba windowsu. A to je debian mozno este jeden z tich rychlejsich na instalaciu.

Ja len tak, lebo niektory vyzdvihuju linux akoby to niekto priniesol z dalekej buducnosti ja neviem ako odladene, nainstalovalo sa to v priebehu 15tich femtosekund aj na starej kalkulacke z roku 1995 a nikdy to neurobilo ziadnu pitomost. Pritom je to len dalsi OS.

CentOs je na tom rovnako.

Aj aj Ubuntu ukazuje pri instalcii aky je uzasny a super a aky je otvoreny. Tiez sa neinstalkujje prave najrichlejsie. A aktualizacie su cim dalej tym pomalsie a pomalsie. naposledy tristvrte hodinu.


Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #35 kdy: 20. 08. 2021, 12:38:05 »
@Lukas1500 instaloval si v poslednej dobe napr debian?
V poslední době jsem zkoušel instalovat akorát LinuxMint a ještě jeden klon BSD a v obou případech to probíhalo, jak píše k3dAR. Otázky na prostředí na začátku a asi za 10 minut bylo hotovo. Možná je to dnes stejně rychlé i u Windows, ale já vzpomínám na doby instalací, kdy nebylo radno odcházet od monitoru, aby pak člověk nezjistil, že instalace už hodinu čeká na nějaké potvrzení. Beztak mi připadalo, že většina času instalace jsou čekací smyčky, abych si stihl přečíst všechny výhody systému...

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #36 kdy: 20. 08. 2021, 14:46:08 »
@Lukas1500 instaloval si v poslednej dobe napr debian? Ja som par tyzdnov dozadu instaloval debian 10 a trvalo to urcite viac nez pol hodiny. A cely cas az do konca sa to pytalo snad 30 roznych otazok. A to tam tiez boli momenty, kedy som nieco odklikol, instalovalo to desiatky balickov x minut a potom sa to zasa opytalo na nejake dalsie nastavenie.
Cize to nie je domena iba windowsu. A to je debian mozno este jeden z tich rychlejsich na instalaciu.

Ja len tak, lebo niektory vyzdvihuju linux akoby to niekto priniesol z dalekej buducnosti ja neviem ako odladene, nainstalovalo sa to v priebehu 15tich femtosekund aj na starej kalkulacke z roku 1995 a nikdy to neurobilo ziadnu pitomost. Pritom je to len dalsi OS.

Konkrétne s inštaláciou Debianu súhlasím, ale napríklad už Ubuntu bola fakt že sa ťa to spýtalo len na jazyk, vytvorenie účtu, časové pásmo, a to bolo asi všetko... inštalácia do 5 minút.

Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #37 kdy: 21. 08. 2021, 11:01:12 »
@Lukas1500 instaloval si v poslednej dobe napr debian? Ja som par tyzdnov dozadu instaloval debian 10 a trvalo to urcite viac nez pol hodiny. A cely cas az do konca sa to pytalo snad 30 roznych otazok. A to tam tiez boli momenty, kedy som nieco odklikol, instalovalo to desiatky balickov x minut a potom sa to zasa opytalo na nejake dalsie nastavenie.
Cize to nie je domena iba windowsu. A to je debian mozno este jeden z tich rychlejsich na instalaciu.

Ja len tak, lebo niektory vyzdvihuju linux akoby to niekto priniesol z dalekej buducnosti ja neviem ako odladene, nainstalovalo sa to v priebehu 15tich femtosekund aj na starej kalkulacke z roku 1995 a nikdy to neurobilo ziadnu pitomost. Pritom je to len dalsi OS.
nevim jak to ma Debian v GUI, ale asi si zvolil textovou instalaci ktere se pta v prubehu, kazdopadne z "prikladu" Debianu delas zaver "linux", pritom napr. *ubuntu ma grafickej instalator takovej ze se to zepta na zacatku na vse hned po sobe jdouci: Jazyk, Klavesnici, CasovePasmo, RozdeleniDisku - v teto fazi to uz rozdeluje na pozadi disk a kopiruje soubory, takze nez vyplnis posledni "dotaznik" Jmeno+NazevPC+Heslo+Autologin, tak uz na rychlem CPU+Disku mas skoro vse zkopirovanel a uz jen pri instalaci aktualizaci pockas na posledni otazku "Pokracovat ve zkouseni nebo restartovat" ;-)

Co prosim? Ale ked tu niekto vraj "Ja jednej preinštaluvával Windows, ale MS aktualizácia sa robila 2 dni, celá preinštalácia mi teda dokopy zabrali 3 dni. V prípade Linuxu keď inštalujem, mám bežne do hodiny pripravené." tak to je ok robit zavery na zaklade jedneho pouzivatela ktory nevie pouzivat windows, dostane ho do stavu ze sa mu vraj aktualizacia robi 2 dni. Co je proste pic.vina.

Aj keby to instaloval na nejaku prehistoricku masinu z roku 2005 kedy bolo bezne mat tak 1-2GB ram, a vacsina ludi mala stale single core, niektory uz dual core procesor (ci uz intel pentium D alebo amd athlon x2, ktore su na dnesnu dobu tak ci tak nepouzitelne), a aj keby tam nainstaloval uplne prvy build win10 co bol zverejneny, a potom to dal aktualizovat az na dajme tomu 20H2, tak mu to dva dni vkuse nepotrva. Jedine ak by ten pocitac bol pripojeny na internet cez 56k modem.

Ten isty stav mozem dosiahnut aj ja. Zoberiem debian z roku 2015, hodim to na svoj stary pc s 2gb ram, dual core athlon x2, v routri tomu vytvorim podsiet ktoru priskrtim, a tiez sa mi to bude updatovat az na najnovsiu verziu x hodin, ak nie aj den alebo dva.

Takze znovu, ked niekto vymysla srance o windowse, tak to je ok, ale ked niekto povie pravdu co sa mu nepaci na linuxe, tak to dobre ze niektory neotvoria bibliu a nezacnu exorcizmus.

PS: instaloval som to cez gui

Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #38 kdy: 21. 08. 2021, 17:05:32 »

Co prosim? Ale ked tu niekto vraj "Ja jednej preinštaluvával Windows, ale MS aktualizácia sa robila 2 dni, celá preinštalácia mi teda dokopy zabrali 3 dni. V prípade Linuxu keď inštalujem, mám bežne do hodiny pripravené." tak to je ok robit zavery na zaklade jedneho pouzivatela ktory nevie pouzivat windows, dostane ho do stavu ze sa mu vraj aktualizacia robi 2 dni. Co je proste pic.vina.

Aj keby to instaloval na nejaku prehistoricku masinu z roku 2005 kedy bolo bezne mat tak 1-2GB ram, a vacsina ludi mala stale single core, niektory uz dual core procesor (ci uz intel pentium D alebo amd athlon x2, ktore su na dnesnu dobu tak ci tak nepouzitelne), a aj keby tam nainstaloval uplne prvy build win10 co bol zverejneny, a potom to dal aktualizovat az na dajme tomu 20H2, tak mu to dva dni vkuse nepotrva. Jedine ak by ten pocitac bol pripojeny na internet cez 56k modem.

Ten isty stav mozem dosiahnut aj ja. Zoberiem debian z roku 2015, hodim to na svoj stary pc s 2gb ram, dual core athlon x2, v routri tomu vytvorim podsiet ktoru priskrtim, a tiez sa mi to bude updatovat az na najnovsiu verziu x hodin, ak nie aj den alebo dva.

Takze znovu, ked niekto vymysla srance o windowse, tak to je ok, ale ked niekto povie pravdu co sa mu nepaci na linuxe, tak to dobre ze niektory neotvoria bibliu a nezacnu exorcizmus.


uhrikovati linuxacci tady maji porad potrebu ponizovat Win a jejich uzivatele, snad aby si sami pripadali lepsi. Princip je stejny s rasismem: popise se chovani nejhorsiho prislusnika nejake skupiny a na tom se nasledne odsoudi cela skupina..

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #39 kdy: 21. 08. 2021, 17:22:51 »
Co prosim? Ale ked tu niekto vraj "Ja jednej preinštaluvával Windows, ale MS aktualizácia sa robila 2 dni, celá preinštalácia mi teda dokopy zabrali 3 dni. V prípade Linuxu keď inštalujem, mám bežne do hodiny pripravené." tak to je ok robit zavery na zaklade jedneho pouzivatela ktory nevie pouzivat windows, dostane ho do stavu ze sa mu vraj aktualizacia robi 2 dni. Co je proste pic.vina.
[...]
Takze znovu, ked niekto vymysla srance o windowse, tak to je ok, ale ked niekto povie pravdu co sa mu nepaci na linuxe, tak to dobre ze niektory neotvoria bibliu a nezacnu exorcizmus.
cetl si dobre ale reagujes demagogicky... distribuci GNU/Linuxu je spousta, Windows jsou jen jednotky (kdyz nepocitam ruzne orezanosti edici)...

mozna instaloval Windows7, ty meli pri "znasilnovanem prechodu na W10 Microsoftem" v prubehu nekolik bugu, ktere zajistovaly ze se aktualizace dohledavaly klidne desitky hodin, "neustale" na to byli ruzne fixy a problem se mnohokrat opakoval...

jinak fakta:
- GNU/Linux distra co znam, se zeptaji na zacatku na informace a pak instaluji, po 1 rebootu uz je vse hotove, pripadne vyskoci instalace aktualizaci
- Windows co znam, se zeptaji na neco na zacatku, pak rozbalej WIM na disk, rebootnou, chrochtaj, rebootnou, chrochtaj s detekci HW a pak se ptaji na (w7) par ci (w10) hromadu otazek

EDIT:
fakta2:
- GNU/Linux distro i W10 se dokazi nainstalovat priblizne za stejne dlouho
- ve W10 je pak obtiznejsi doinstalovat ruzne programy a jejich nastaveni, to v GNU/Linuxu jde snadneji
« Poslední změna: 21. 08. 2021, 17:28:51 od k3dAR »

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #40 kdy: 21. 08. 2021, 17:25:13 »
uhrikovati linuxacci tady maji porad potrebu ponizovat Win a jejich uzivatele, snad aby si sami pripadali lepsi. Princip je stejny s rasismem: popise se chovani nejhorsiho prislusnika nejake skupiny a na tom se nasledne odsoudi cela skupina..
par uhriku sem mel hochu pred 30lety ;-) od te doby sem se venoval sysadminovani Widnows od 3.x po W7, z praxe sem zazil tisice problemu, bugu, nedokonalosti Windows, nemam potrebu je ponizovat, oni se ponizovali sami...
princip si popsal "hezky", tak se podle toho nechovej ;-)

Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #41 kdy: 21. 08. 2021, 17:58:34 »
uhrikovati linuxacci tady maji porad potrebu ponizovat Win a jejich uzivatele, snad aby si sami pripadali lepsi. Princip je stejny s rasismem: popise se chovani nejhorsiho prislusnika nejake skupiny a na tom se nasledne odsoudi cela skupina..
par uhriku sem mel hochu pred 30lety ;-) od te doby sem se venoval sysadminovani Widnows od 3.x po W7, z praxe sem zazil tisice problemu, bugu, nedokonalosti Windows, nemam potrebu je ponizovat, oni se ponizovali sami...
princip si popsal "hezky", tak se podle toho nechovej ;-)

Ja len dufam ze sa jedneho dna otoci situacia a linux bude mat taky trhovy podiel ako ma dnes windows(ser to pes, kludne vsetky distribucie dohromady, co tam po nejakych dvoch trochu dnes pouzivanych verziach windowsu (win10, win8, win7, starsie veci ako vista, xp uz pomaly vykapavaju posledne masiny kde to bezalo))

Linux sa da pouzivat aj ako desktop, ale je to take kostrbate, kopa veci nejde - problemy s podporou hw, ovladace na take banality ako je tlaciaren ma taku uspesnost asi ako vyjednavanie s teroristami, hry na tom nejdu, rozne programy su pisane len pre win a macos, sice na linux existuju nahrady, ale o ich kvalite sa da polemizovat, a kopa dalsich poblemov, napr roztriestenost, kde doslova zajdem o ulicu vedla a najdem cloveka s inou distribuciou.

Linux je dobry na veci ktore nastavis raz a pouzivas ich tak x mesiacov az rokov, typicky rozne serverove ulohy. Raz na linuxe nastavis aby tam napr bezal web server, databaza, zalohovanie, aby z toho bola build masina, aby to bola sietova centrala (bezi tam dhcp, nat, dns, ...) a nesahas na to kym sa napr neprechadza na novsiu verziu.

Lenze bezny pouzivatel pouziva pc na siroku skalu uloh (a nie neratajte pls s tym ze vsetci PC pouzivatelia su dochodcovia ktory si zajdu raz za den na net precitat spravy a pozriet fotky vnucat na FB). Bezny pouzivatel neustale instaluje rozny soft, potom ho odinstaluje (typicky hry), meni nastavenia, instaluje kraviny typu iny vzhlad windows prieskumnika, x doplnkov do prehliadaca, ... Proste diametralne odlisny svet od linuxu kde na tom vacsinou bezi do 5 uloh ktore na tom bezia x mesiacov (typicky serverove ulohy, na desktop to pouziva malokto).

Ale dufam ze sa raz situacia otoci, a to preto aby sa ukazalo kolko bugov vlastne v linuxe je. Dnes, ked je ten system tak "ne"rozsireny, tak na neho ani nepisu vyrusy (nevravim o cielenych utokoch, ale o pripadoch kedy si nejaky blb stiahne pesnicka.mp3.exe a veselo to pusti). Ked ten system budu pouzivat miliardy ludi kazdy den a upriamia sa nan aj tvorcovia vselijakej havede, potom toho vyplave napovrch hodne.

Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #42 kdy: 21. 08. 2021, 18:25:24 »
par uhriku sem mel hochu pred 30lety
"uhrikovaty linuxacek" neni vyjadreni stavu pleti ani veku urcite osoby. Jde o podobenstvi urputnych zastancu linuxu kteri trpi cernobilym videnim, a k hodnoceni OS pristupuji (podobne jako uhrikovati pubertaci) stylem sracka/bomba...

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #43 kdy: 21. 08. 2021, 20:34:28 »
Linux sa da pouzivat aj ako desktop, ale je to take kostrbate, kopa veci nejde - problemy s podporou hw, ovladace na take banality ako je tlaciaren ma taku uspesnost asi ako vyjednavanie s teroristami, hry na tom nejdu, rozne programy su pisane len pre win a macos, sice na linux existuju nahrady, ale o ich kvalite sa da polemizovat, a kopa dalsich poblemov, napr roztriestenost, kde doslova zajdem o ulicu vedla a najdem cloveka s inou distribuciou.
jako dlouholetej uzivatel GNU/Linuxu jako desktopu se jen "smeju" temhle nazorum, jako desktop je to pro me mnohonasobne pouzitelnejsi nez Windows, z mnoha duvodu, vyzdvihnu ergonomii a moznost customizace... (pouzivam Xubuntu/Xfce)... s ovladacema problem nemam, na desitkach ruznych NB, tiskarny ktere sem kdy pripojoval stacilo zapojit USB kabel a behem par vterin uz slo tisknout, totozne tiskarny ve Windows bud trvalo minutu (kdyz uz ovladac Windows meli), par az desitek minut(kdyz si ho dotahovali z windows update), nebo sem musel ovladac stahovat a instalovat rucne...

hry nehraju, ale co zahlidnu, tak lidi diky steam&protonu hrajou v GNU/Linuxu pro Windows i AAA hry, bez nejakeho komplikovaneho rozbehavani...

zadnej program mi neschazi a "roztristenost" logicky vitam protoze prinasi "konkurenci" a vylepseni na vsech "frontach" (pro mene chapave, programator X by nepracoval na projektu Y, ale zalozi projekt Z z ktereho nasledne projekt Y muze cerpat)

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #44 kdy: 21. 08. 2021, 20:38:56 »
par uhriku sem mel hochu pred 30lety
"uhrikovaty linuxacek" neni vyjadreni stavu pleti ani veku urcite osoby. Jde o podobenstvi urputnych zastancu linuxu kteri trpi cernobilym videnim, a k hodnoceni OS pristupuji (podobne jako uhrikovati pubertaci) stylem sracka/bomba...
tak se nechovej jako "uhrikovatej windowsak" ;-) nevidim to cernobile, vidim to dost barevne, mam zkusenosti jak s GNU/Linuxem tak s Windows, psal sem ze 30let, po ukoncenim sysadminace W7 sem pro zmenu resil/resim pro zakazniky automatizovane instalace WinXP,W7,W10 z PXE serveru vcetne injektovani WindowsUpdates "do ISO", customizace a doinstalovani app's po instalaci (bez pouziti MS server reseni/sluzeb...)