Frekvence přeinstalování Windows

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #15 kdy: 18. 08. 2021, 08:14:52 »
Já přeinstalovávám Windows tak jednou za rok až dva... většina dat na Onedrivu... pak stačí libreoffice, prohlížeč PDFek, Chrome, GIMP a případně něco specifického... Práce na hodinku max a to ještě jde něco dělat na druhém PC...

Hackintosh většinou dělám čistou instalaci když dělám upgrade na novější verzi... Ale většinou zůstávám u ozkoušené klidně rok, dva... (případně mám víc disků a mám různé verze na různých SSD discích a před zapnutím PC zvolím který naběhne... )


Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #16 kdy: 18. 08. 2021, 08:26:28 »
Hele ale to mi ted vnuklo zajimavou myslenku. Za predpokladu ze bys mel zvlast svoje Dokumenty (treba OneDrive), si udelas zalohu disku, a tu si co mesic nebo co pulrok obnovis, nacez do te ciste obnovy doinstalujes a nakonfigurejes dalsi soft ktery potrebujes, opet udelas zalohu, a tocis to porad do kola. By theory by to mohlo i fungovat.

Tuto zajímavou myšlenku jsem roky používal.
1) Používal jsem notebook obskurní čínské značky (Lenovo řada L, dokonce 2 modely po sobě), které se rozbíjely ovládače.
2) Moje práce zahrnuje instalaci velkého množství SW třetích stran. SW který podporuje různý průmyslový hardware. A to, že je někdo umí udělat výborný HW rozhodně nekoreluje s tím, že umí napsat bezproblémový SW.

Nelze vyloučit, že bod 1 nějak souvisel s bodem 2, ale poté, co jsem přešel na jiné notebooky, tak bod 1 vymizel, při zachování bodu 2.

Prostě zvlášť zálohuji data a čas od času udělám image celého disku. Např. před nějakým větším updatem OS, nebo nejdůležitějších vývojových nástrojů a také po tom updatu. Případně pokud vím, že budu instalovat nějaký SW, který může být problematický.
A když mám pocit, že něco nefunguje, tak udělám plnou zálohu dat a vrátím se k nějaké spolehlivé image, obnovím data a doinstaluji pár drobností, co mi v té starší image chybí - a jede se dál.

Nevýhoda je, že tahle šaškárna může trvat mnoho hodin a ne vždy je možné nechat to běžet přes noc. Já to řeším tím, že mám vždy v pohotovosti starší notebook, na kterém mohu nouzově pracovat (ten mám tak jako tak, protože žádný HW neví dne ani hodiny).

Ano, o virtuálech vím a intenzivně je používám, ale ne vše co potřebuji, lze jednoduše virtualizovat.

Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #17 kdy: 18. 08. 2021, 08:28:41 »
Soudruh je vysoce kvalitní magor :-)
XPčka jsem reinstaloval jednou, když se mi při výpadku napájení dočunil filesystém, což je na NTFS už tak hodně vzácnej úkaz. Sedmičky, osmičky, desítky, ani serverový systémy od 2008 nahoru jsem nereinstaloval ještě nikdy z důvodu problému se systémem, pouze ve dvou případech po výměně vadnýho SSDčka. Může to souviset i s tím, že pracovní stroj mám ve virtuálu, kterej na novej počítač jen přemigruju, a maximum věcí jsou portable aplikace, takže bez infiltrace systému a registru.
Prostě doprasení systému na žádnýho škodolibýho číňana nedeleguju.

Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #18 kdy: 18. 08. 2021, 08:34:33 »
Práce na hodinku max a to ještě jde něco dělat na druhém PC...

Tak to se máš. Já když dělám čistou instalaci (nejčastěji s novým notebookem), tak nainstalovat všechno a nakonfigurovat windows, je tak na 2 dny práce.
Na něco mám vyexportované registrové klíče, ale často strávím hodiny tím, že googluji, jak donutit novou verzi windows (to zahrnuje i nové verze v rámci skupiny verzí zvané 10) dělat to, co chci a co fungovalo v té předchozí.

Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #19 kdy: 18. 08. 2021, 08:42:00 »
Může to souviset i s tím, že pracovní stroj mám ve virtuálu, kterej na novej počítač jen přemigruju, ...

Nevím, na koho reaguješ, ale i tak:

Q: Jak často vám odejdou v autě vstřiky?
A: Mně neodešly nikdy, ale může to souviset i s tím, že ročně najedu 1000 km a do práce jezdím busem.


Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #20 kdy: 18. 08. 2021, 10:27:10 »
preinstalovavat akykolvek OS kazdy mesiac je chore. Ten clovek je bud fakt taky babrak ze dokaze dos*at OS natolko ze je jednoduchsie to preinstalovat, alebo je proste psychicky naruseny.

Ja som za asi 20rokov preinstaloval windows 3krat. Raz windows xp, lebo tie som ja dokvasil. Raz windows 7, ked som skusal dualboot s ubuntu a nieco sa proste pokaslalo (asi moja vina, ale fakt neviem dodnes co sa pokaslalo), a raz win 10 kvoli praci, pretoze sa dva programy doslova pobili o to kto bude mat nainstalovane ake zavislosti ze sa navzajom "vymknuli". Jednoduchsia cesta ako sa hrabat x dni v tom a skusat to a ono bolo to preinstalovat.

~20rokov = 3 reinstally. Robit to kazdy mesiac, aj keby som to mal neviem ako automatizovane (eg. mam to vo virtualke), tak za ten mesiac vacsinou na tom stroji urobite zmeny ktore tam chcete mat aj zajtra (napr vygenerovane kluce, zalozky v prehliadaci, nastavenia programov, ...) a riesit ku kazdej takejto veci ako ju backupnut a potom nahodit naspat, nie dakujem.

[irony=on] Tomu preinstalovavacovi mozem snad len odporucit nech si na nete kupi tablekty na zvysenie IQ [irony=off].

motyq

Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #21 kdy: 18. 08. 2021, 10:35:35 »
Od dob, co "newarezim" (vydělávám a programy/hry prostě kupuju), nepřeinstalovávám prakticky nikdy.
Svůj komp (i7 4770s) mám už od windows7 a jen jsem upgradnul na win10 a celou dobu bez problému (antivir používám jen ten vestavěný defender).
To samé u počítačů mých dětí - všechno kupujem (hry/programy) a není problém.

Docela mě překvapilo, že win10 přežijí i výměnu desky - u jednoho jsem měnil intel i5 na ryzen a u druhého ryzen desku za jinou ryzen desku (jiný chipset) - chvíli to chroupalo a vše maká a bez viditelného zpomalení (všude win10pro).
Přijde mi, že od dob win7 už není tohle potřeba, pokud člověk není dobytek - pak dokáže zahnojit klidně i linux mašinu - tam to asi není o systému, ale přesně jak někdo zmiňoval - problém mezi klávesnicí a židlí.

Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #22 kdy: 18. 08. 2021, 11:13:01 »
od doby co jsem přešel z archu na windows 10 (2.5 roku) jsem přeinstalovávat nemusel. sice tu mám něco rozbitýho, ale už jsem zapoměl co to bylo, nebo se to spravilo samo. přeinstalovávat budu nejspíš až s přechodem na windows 11, nebo koupí nového disku.

data mám rozdistribuovaná mezi víc zařízení a nemám problém jakékoliv z nich okamžitě smazat. obnova mi většinou zabere tak hodinu.

Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #23 kdy: 18. 08. 2021, 12:33:29 »
Může to souviset i s tím, že pracovní stroj mám ve virtuálu, kterej na novej počítač jen přemigruju, ...

Nevím, na koho reaguješ, ale i tak:

Q: Jak často vám odejdou v autě vstřiky?
A: Mně neodešly nikdy, ale může to souviset i s tím, že ročně najedu 1000 km a do práce jezdím busem.

Na ten první post.
A ne, nevyužíváním to není, jede denně kolem 10 hodin už dobrých 10 let.
Byl původně nainstalován na Win7 v HyperV jako XPP, pak upgradován na 8Pro, z nich na 8.1, a z nich na 10tky. Ale asi to brzdy dopadne tak, že nainstaluju nového a toho původního zahodím, protože strašně bobtná VHD soubor s diskem, a i když má při 128GB kapacitě obsazeno sotva 80, tak VHD má skoro 200GB a odolává všem pokusům o redukci velikosti.
Po stránce stability je určitě velkou výhodou, že systém na virtualizovaném hardwaru je prakticky imunní vůči aktualizacím a problémům ovladačů, a taky je sám o sobě z hlediska náročnosti na kapacitu úložiště i RAM podstatně "hubenější" než instalace přímo na hardwaru.

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #24 kdy: 18. 08. 2021, 13:10:08 »
Práce na hodinku max a to ještě jde něco dělat na druhém PC...

Tak to se máš. Já když dělám čistou instalaci (nejčastěji s novým notebookem), tak nainstalovat všechno a nakonfigurovat windows, je tak na 2 dny práce.
Na něco mám vyexportované registrové klíče, ale často strávím hodiny tím, že googluji, jak donutit novou verzi windows (to zahrnuje i nové verze v rámci skupiny verzí zvané 10) dělat to, co chci a co fungovalo v té předchozí.

Ja jednej preinštaluvával Windows, ale MS aktualizácia sa robila 2 dni, celá preinštalácia mi teda dokopy zabrali 3 dni. V prípade Linuxu keď inštalujem, mám bežne do hodiny pripravené.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #25 kdy: 18. 08. 2021, 14:40:02 »
Práce na hodinku max a to ještě jde něco dělat na druhém PC...

Tak to se máš. Já když dělám čistou instalaci (nejčastěji s novým notebookem), tak nainstalovat všechno a nakonfigurovat windows, je tak na 2 dny práce.
Na něco mám vyexportované registrové klíče, ale často strávím hodiny tím, že googluji, jak donutit novou verzi windows (to zahrnuje i nové verze v rámci skupiny verzí zvané 10) dělat to, co chci a co fungovalo v té předchozí.

Ja jednej preinštaluvával Windows, ale MS aktualizácia sa robila 2 dni, celá preinštalácia mi teda dokopy zabrali 3 dni. V prípade Linuxu keď inštalujem, mám bežne do hodiny pripravené.

Nevím co na tom děláš 3 dny... od doby co jsou Win 10 instalace (půl)roční tak většinou hrubá instalace z nového ISA je tak na 15 min, pak tak dva restarty aktualizací tak po 3-5 minutách (mluvím o pětiletém Lenovu s SSDčkem) a pak tak půl hodinky na doinstalování potřebného softwaru a to včetně postahování aktuálních instalaček...

Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #26 kdy: 18. 08. 2021, 15:29:16 »
Práce na hodinku max a to ještě jde něco dělat na druhém PC...

Tak to se máš. Já když dělám čistou instalaci (nejčastěji s novým notebookem), tak nainstalovat všechno a nakonfigurovat windows, je tak na 2 dny práce.
Na něco mám vyexportované registrové klíče, ale často strávím hodiny tím, že googluji, jak donutit novou verzi windows (to zahrnuje i nové verze v rámci skupiny verzí zvané 10) dělat to, co chci a co fungovalo v té předchozí.

Ja jednej preinštaluvával Windows, ale MS aktualizácia sa robila 2 dni, celá preinštalácia mi teda dokopy zabrali 3 dni. V prípade Linuxu keď inštalujem, mám bežne do hodiny pripravené.

Nevím co na tom děláš 3 dny... od doby co jsou Win 10 instalace (půl)roční tak většinou hrubá instalace z nového ISA je tak na 15 min, pak tak dva restarty aktualizací tak po 3-5 minutách (mluvím o pětiletém Lenovu s SSDčkem) a pak tak půl hodinky na doinstalování potřebného softwaru a to včetně postahování aktuálních instalaček...

Prehana

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #27 kdy: 18. 08. 2021, 18:38:16 »
Ja jednej preinštaluvával Windows, ale MS aktualizácia sa robila 2 dni, celá preinštalácia mi teda dokopy zabrali 3 dni. V prípade Linuxu keď inštalujem, mám bežne do hodiny pripravené.

Nevím co na tom děláš 3 dny... od doby co jsou Win 10 instalace (půl)roční tak většinou hrubá instalace z nového ISA je tak na 15 min, pak tak dva restarty aktualizací tak po 3-5 minutách (mluvím o pětiletém Lenovu s SSDčkem) a pak tak půl hodinky na doinstalování potřebného softwaru a to včetně postahování aktuálních instalaček...

Ja som nerobil nič, klikol som inštalovať aktualizácie a ono 2 dni to aktualizovalo... síce to bol starý šrot Lenovo (bez SSD), ktorý horkoťažko izolepou držal pokope, ale i tak to trvalo večnosť,... spýtaj sa Microsoftu
« Poslední změna: 18. 08. 2021, 18:43:02 od Mlocik97 »

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #28 kdy: 18. 08. 2021, 18:40:32 »
Prehana

Vôbec nie, to bolo skutočne reálne. Ešte mám aj záznam o tom kedy som laptop dostal a kedy som ho dával späť. A ono vážne 2 dni (non-stop) to robilo aktualizáciu.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #29 kdy: 18. 08. 2021, 22:44:17 »
Nevím co na tom děláš 3 dny... od doby co jsou Win 10 instalace (půl)roční tak většinou hrubá instalace z nového ISA je tak na 15 min, pak tak dva restarty aktualizací tak po 3-5 minutách (mluvím o pětiletém Lenovu s SSDčkem) a pak tak půl hodinky na doinstalování potřebného softwaru a to včetně postahování aktuálních instalaček...

Tak to trocha spomaľ, zase také rýchle to nie je; posledný upgrade z 20H2 na 21H1 na Threadripperi s NVMe diskom mi trval dve hodiny, väčšinu času y toho strávil v modrej obrazovke s odpočtom medzi 80-90% (cez Upgrade Assistenta, nie cez Windows Update, tam tvrdil, že žiadny upgrade nie je dostupný).