UPS na venek

UPS na venek
« kdy: 09. 08. 2021, 09:31:59 »
Uvazuji nejake funkce pro zastresene parkovaci stani, jako bezpecnosti kamera a par dalsich veci.

Predpokladam, ze bych tam mohl dat nejaky mini industrialni POE switch a s barakem ho propojit optikou, takze bude pekne galvanicky oddeleny. Nicmene tim padem by to chtelo malou UPS, co by tu kameru aspon chvili udrzelo v chodu. (v idealnim pripade s nejakym dobijeci fotovoltaikou, ale to uz neni tak podstatne).

Ja muzu klidne koupit nejakou bazarovou UPS, ale jak je to s jejim fungovanim/prezitim v teplotach -20 do 30+?


Re:UPS na venek
« Odpověď #1 kdy: 09. 08. 2021, 10:27:26 »
Díky zkušenostem s průmyslovými rozvaděči po celé ČR můžu směle tvrdit, že ten teplotní rozsah můžete posunout o 20 °C nahoru. Pokud bude vedle UPS i zdroj a PoE switch, tak jim zima rozhodně nebude, a budete spíš v létě řešit přehřívání. 70 °C není tak daleko, jak se zdá.

V průmyslu se používají ty stejné gelové baterie, jako jsou v komerčních UPS. Interval výměny 5 let, ale hodně se to prodlužuje, protože ty mrazy už prostě nebývají a technologie v rozvaděči to vyhřeje. Spíš jsme je měnili kvůli poškození vodou, baterky se dávají na dno skříně a tak jsou první na ráně, když začne téct dovnitř.

PanVP

Re:UPS na venek
« Odpověď #2 kdy: 09. 08. 2021, 10:41:57 »
Tohle je blbost! UPS je nejlepe v dome!
Zamrznuti, prehrivani, kondenzace, vlhkost...proste velka hovadina.
Galvanicke oddeleni? Dobry napad, ale resit az v dome.
« Poslední změna: 09. 08. 2021, 10:44:26 od PanVP »

PanVP

Re:UPS na venek
« Odpověď #3 kdy: 09. 08. 2021, 10:52:52 »
Doplneni:

Ta UPS muze napajet switch i dalsi kamery. Pokud bych ups jebnul k autu, tak potrebuji dalsi ups na dalsi kamerya NAS.

Dale, pozary ups nejsou caste, ale ne uplne vyjimecne. Lepe jedna UPS ve sklepe - klidne v samostatne koji z Ytongu - nez nekllik UPS...bal bych se, ze mi blafne garaz.

WIFInari reknou, ze maji stovky ups po pudach a ze cajk. Jo...obvykle to je cajk. Ale ok to neni, UPS by mela mit svuj pozarni usek. Proc myslite, ze se do serveroven davaji cidla a nekdy i hasici systemy? Ze zacne horet plech nebo chladice v serverech? Kvuli pozarum UPS.
« Poslední změna: 09. 08. 2021, 10:57:06 od PanVP »

Re:UPS na venek
« Odpověď #4 kdy: 09. 08. 2021, 11:48:48 »
galvanicke oddeleni, jsem mluvil o ethernetu a nahradit to optikou. tim padem mi ovsem vypada ze hry Poe z baraku.

proc bych mel tahnout 30 m dlouhy hromosvod ze zahrady az do serverovny? 



Tohle je blbost! UPS je nejlepe v dome!
Zamrznuti, prehrivani, kondenzace, vlhkost...proste velka hovadina.
Galvanicke oddeleni? Dobry napad, ale resit az v dome.


Re:UPS na venek
« Odpověď #5 kdy: 09. 08. 2021, 11:54:38 »
Tohle je blbost! UPS je nejlepe v dome!
Zamrznuti, prehrivani, kondenzace, vlhkost...proste velka hovadina.
Galvanicke oddeleni? Dobry napad, ale resit az v dome.
Priteli. To je pekna kravina. Bod mrznuti plne nabiteho oloveneho aku je nekde mezi -50 az -60C. Tech -50 C je pro gelovky a AGM.

Aku zamrza vsak uz pri par stupnich kolem nuly pokud je vybity nebo na konci sve zivotnosti. Pokud neni skladovany ohreje se nabijecim / vybijecim procesem nebo elektronikou. Pokud dlouho stoji nebo je skladovan bez odberu/nabijeni tak prenest dovnitr a tam nabit. Ale afaik v UPS - kor online tento stav nenastane.

Mnohem, mnohem vic skodi olovenym aku teplota. Uz tech +35 stupnu vyrazne snizuje zivotnost. Neni vyjimkou kdy na tech starch neizolovanych pudach vydrzi i dobre aku jen 1-2 roky. A to se nemusi skoro cyklovat.

Re:UPS na venek
« Odpověď #6 kdy: 09. 08. 2021, 12:05:45 »
podotykam, ze UPS ma tendenci hrat (i vlastne chladit).

Tohle je blbost! UPS je nejlepe v dome!
Zamrznuti, prehrivani, kondenzace, vlhkost...proste velka hovadina.
Galvanicke oddeleni? Dobry napad, ale resit az v dome.
Priteli. To je pekna kravina. Bod mrznuti plne nabiteho oloveneho aku je nekde mezi -50 az -60C. Tech -50 C je pro gelovky a AGM.

Aku zamrza vsak uz pri par stupnich kolem nuly pokud je vybity nebo na konci sve zivotnosti. Pokud neni skladovany ohreje se nabijecim / vybijecim procesem nebo elektronikou. Pokud dlouho stoji nebo je skladovan bez odberu/nabijeni tak prenest dovnitr a tam nabit. Ale afaik v UPS - kor online tento stav nenastane.

Mnohem, mnohem vic skodi olovenym aku teplota. Uz tech +35 stupnu vyrazne snizuje zivotnost. Neni vyjimkou kdy na tech starch neizolovanych pudach vydrzi i dobre aku jen 1-2 roky. A to se nemusi skoro cyklovat.

Re:UPS na venek
« Odpověď #7 kdy: 09. 08. 2021, 12:13:41 »
toho jsem se bal, vetsi UPS maji ventilatory, ale i pokud budou ve stinu pod zastresenim garazoveho stani, tak asi nic moc.
Na druhou stranu auto s timhle musi holt zit taky.

zakopat pod zamrznou hloubku?

nebo tohle je presne use case pro nejake superkondenzatory?


Tohle je blbost! UPS je nejlepe v dome!
Zamrznuti, prehrivani, kondenzace, vlhkost...proste velka hovadina.
Galvanicke oddeleni? Dobry napad, ale resit az v dome.
Priteli. To je pekna kravina. Bod mrznuti plne nabiteho oloveneho aku je nekde mezi -50 az -60C. Tech -50 C je pro gelovky a AGM.

Aku zamrza vsak uz pri par stupnich kolem nuly pokud je vybity nebo na konci sve zivotnosti. Pokud neni skladovany ohreje se nabijecim / vybijecim procesem nebo elektronikou. Pokud dlouho stoji nebo je skladovan bez odberu/nabijeni tak prenest dovnitr a tam nabit. Ale afaik v UPS - kor online tento stav nenastane.

Mnohem, mnohem vic skodi olovenym aku teplota. Uz tech +35 stupnu vyrazne snizuje zivotnost. Neni vyjimkou kdy na tech starch neizolovanych pudach vydrzi i dobre aku jen 1-2 roky. A to se nemusi skoro cyklovat.

Re:UPS na venek
« Odpověď #8 kdy: 09. 08. 2021, 12:14:55 »
Proč si to takhle komplikovat? Pokud tam chceš optiku, dej optiku a napájej to z domu po dvojlince a jen měj samostatný zdroj v zásuvce pro tuhle venkovní srandu. Nebo proč řešíš galvanické oddělení? Kvůli úderu blesku?

Hoření domácích slabých UPS bych se nebál. V serverovně se šance zvyšuje, jelikož UPS je bod, kde tečou stovky Ampér, tak se tam zákonitě něco může posrat. Šance že doma bude hořet UPS je snad i nižší než že bude hořet jeden z padesáti zdrojů co jsou v zásuvkách pod televizí a podobně....UPSkový olověný baterky naštěstí hořlavé nejsou - to bych se už víc bál mobilu nebo notebooku zapojenýho v zásuvce (hledat: lithium battery fire)

 Spíš bych se vyvaroval všech těch zdrojů v zásuvkách. Já se osobně snažím zdroje eliminovat a raději všechno napájet přes POE (s nadproudovou ochranou samozřejmě) z rozvaděče kde mám průmyslový zdroj v hliníkovým boxu, než mít 5 zdrojů někde pod televizí u záclon...

PanVP

Re:UPS na venek
« Odpověď #9 kdy: 09. 08. 2021, 13:10:54 »
Tohle je blbost! UPS je nejlepe v dome!
Zamrznuti, prehrivani, kondenzace, vlhkost...proste velka hovadina.
Galvanicke oddeleni? Dobry napad, ale resit az v dome.
Priteli. To je pekna kravina. Bod mrznuti plne nabiteho oloveneho aku je nekde mezi -50 az -60C. Tech -50 C je pro gelovky a AGM.

Píšeš prostě....tak trochu voloviny...

https://www.cyberpower.com/eu/cs/File/GetCyberpowerFileByDocId/UM-18070073-01
Operating Temperature ( 0 C to 40 C )
Takže chceš provozovat zařízení mimo jeho specifikace? A vyhlášku padesát ti podepsal kdo?  :o

Baterie Avacom:
https://www.avacom.cz/olovene-akumulatory/informace-k-pb-bateriim

Okolní teplota by měla být v rozsahu 20 - 25°C. Při nižších nebo vyšších teplotách je potřebná teplotní kompenzace nabíjecího napětí, čímž se eliminuje nebezpečí přebíjení akumulátoru a tím i jeho poškození.

Pokud akumulátor pracuje dlouhodobě za vyšších či nižších teplot (tj. nad 30°C a pod 10°C), dochází k progresivnímu zkrácení jeho životnosti.

Promiň příteli, od tebe bych nechtěl ani zapojit sluníčkem poháněný větrník.

galvanicke oddeleni, jsem mluvil o ethernetu a nahradit to optikou. tim padem mi ovsem vypada ze hry Poe z baraku.
...proc bych mel tahnout 30 m dlouhy hromosvod ze zahrady az do serverovny? 

A proč to neoddělíš už v přístřešku?
https://www.alza.cz/apc-protectnet-d2144269.htm

Použij jedinou UPS, galvanicky to odděl a nevymejšlej blbosti....

Re:UPS na venek
« Odpověď #10 kdy: 09. 08. 2021, 13:37:10 »
Co si hlavně člověk slibuje od toho galvanického oddělení? To se dá udělat i DC/DC měničem a může to mít napájeno z hlavního DC zdroje. Imho je kravina zálohovat tyhle věci normální 230V UPS (což je sice nejjednodušší řešení, ale na stejný baterky to pak dá třeba třetinovou dobu zálohy), kdy je spotřeba UPS naprázdno při běhu z baterek větší než užitečná zátěž. Od toho jsou tu 12/24/48V zálohované napájecí zdroje kdy to vyřeší potřebu několika zdrojů v zásuvce (viz můj předchozí příspěvek) - takže z jednoho zdroje a jedněch baterek může běžet router, switch, několik APček a třeba i ty kamery + NAS. Stačí jen vhodně zvolit napětí, případně si vypomoct nějakým DC/DC měničem. Mimochodem tenhle dělá i galvaniceké oddělení s izolací několika kV. A účinnost taky není špatná (90%+). Používám ho na stabilizaci napětí (na rovných 12V, HDD se nelíbí rozsah napětí při nabité a vybité baterce) pro NAS, kterej je napájen právě tím DC zdrojem
https://www.gme.cz/dc-dc-menic-mean-well-ddr-60g-12

PanVP

Re:UPS na venek
« Odpověď #11 kdy: 09. 08. 2021, 14:06:20 »

To je moc chytré řešení.
Mimochodem, zdroj bývá první věc, která se vyhřeje a chcípne, takže další dobrý důvod.

Re:UPS na venek
« Odpověď #12 kdy: 09. 08. 2021, 14:10:35 »
diky,

ve skutecnosti jsem zminil ze na tom zastreseni urcite driv neb opozdeji skonci nejaky solarni clanek.
 a je nesmysl to nekolikrat prohnat dc-ac-dc

Co si hlavně člověk slibuje od toho galvanického oddělení? To se dá udělat i DC/DC měničem a může to mít napájeno z hlavního DC zdroje. Imho je kravina zálohovat tyhle věci normální 230V UPS (což je sice nejjednodušší řešení, ale na stejný baterky to pak dá třeba třetinovou dobu zálohy), kdy je spotřeba UPS naprázdno při běhu z baterek větší než užitečná zátěž. Od toho jsou tu 12/24/48V zálohované napájecí zdroje kdy to vyřeší potřebu několika zdrojů v zásuvce (viz můj předchozí příspěvek) - takže z jednoho zdroje a jedněch baterek může běžet router, switch, několik APček a třeba i ty kamery + NAS. Stačí jen vhodně zvolit napětí, případně si vypomoct nějakým DC/DC měničem. Mimochodem tenhle dělá i galvaniceké oddělení s izolací několika kV. A účinnost taky není špatná (90%+). Používám ho na stabilizaci napětí (na rovných 12V, HDD se nelíbí rozsah napětí při nabité a vybité baterce) pro NAS, kterej je napájen právě tím DC zdrojem
https://www.gme.cz/dc-dc-menic-mean-well-ddr-60g-12

Re:UPS na venek
« Odpověď #13 kdy: 09. 08. 2021, 14:27:23 »
ja bych  rad mel galvanicke oddeleni nebo obecne jakoukoli Kompartmelizaci problemu?

se porad neco deje.

treba , ze mi zehlicka vykopne jistic .
a uz nekolikrat po tom zmrtvely ( po nejake dobe zase oziji) obe SFP+ na supermicro motherbordu. je to ACP (smart cili offline), tranceiver je optika )ale samozjreme jeste je tam KVM zasuvka, coz je metalika).

Re:UPS na venek
« Odpověď #14 kdy: 09. 08. 2021, 16:35:18 »
nejake doporuceni na switch co prezije venkovni prostredi? ty industrialni switche teda nejsou nejlevnejsi.
a nejaky zalohovany DC zdroj (s durazem na to zalohovany)?

jinak k parkovani povede 230V kabel tak jako tak, o nezbytnosti vest dvoulinku to neni.

P.S. rozhodne si nemyslim, ze moje myslenky jsou overkill, naopak soucsny standardy jsou "underkill", vetsinu uzivatele nic nezajima nez cena, podle toho je vsechno staveny, u vetsiny veci jsem prijemne prekvapeny, ze se nevypari v okamziku, kdy je poprve zapnu.

P.P.S. uz ted se mi sklep trapne prehriva, takze pokud budu jen rad, pokud nektery veci budou ohrivat vzduch jinde.
« Poslední změna: 09. 08. 2021, 16:37:42 od pruzkumbojem »