Wi-fi pojítko na 50m

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Wi-fi pojítko na 50m
« Odpověď #15 kdy: 09. 08. 2021, 09:06:52 »
Ja si rikal, jaky je asi aktualni stav. Myslel jsem si, ze to chciplo kvuli bezdratum.

Takze to byla slepa vyvojova vetev? BTW  huste snezeni je problem i pro bezdratove spoje - na nekolik km
Mám přímé a mnohaleté zkušenosti se spojem MRV 100 Mbps na 160 metrů. Sníh i na takto malou vzdálenost to opravdu dokázal zablokovat i na několik hodin. Když to byl primární spoj a alternativa byla 5 GHz spoj v normě A (tedy 15-25 Mbps), tak se to dalo zkousnout, protože 100 Mbps full duplex byl opravdu luxus. Později v roli záložního spoje to bylo taky ok, protože by musel nastat výpadek primárního spoje v době zrovna toho sněžení a 100 Mbps na zálohu bylo dostačující. Loni to bylo nahrazeno 60 GHz spojem dá co 1 Gbps, protože běžný provoz už začínal překonávat 100 Mbps, tak už to jako záloha nedostačovalo.

Tedy celkově to byla slepá větev vývoje, ale ve své době to byla výborná alternativa. Dnes po uvolnění dalších pásem už to nedává smysl.


PanVP

Re:Wi-fi pojítko na 50m
« Odpověď #16 kdy: 09. 08. 2021, 11:41:19 »

Máš opravdu zajímavé zkušenosti. Ronju jsem si chtěl zkusit, ale už k tomu asi nedojde....

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Wi-fi pojítko na 50m
« Odpověď #17 kdy: 09. 08. 2021, 12:14:17 »

Máš opravdu zajímavé zkušenosti. Ronju jsem si chtěl zkusit, ale už k tomu asi nedojde....
Ronju jsem s kamarádem postavil a nějakou dobu používal. Mechanický návrh nebyl úplně šťastný, protože v těch gumách se to do půl roku pohlo a otočilo. Zaměření (na 770m) byla otázka 3 večerů, kamery (infra verze - okem neviditelné), ale nakonec se podařilo. Po nějaké době jsme si všimli, že se přes ten spoj nedá přilogovat na FTP server (jakýkoli). Po dlouhé hledání jsme zjistili, že to naše Ronja nedokáže přenést příliš dlouhé sekvence nulu nebo jedniček (jedno z toho), takže řešení bylo skrz ten spoj udělat šifrovaný tunel aby se žádné dlouhé sekvence nepřenášely. V době 2,4 GHz spojů co dali 5-6 Mbps zajímavé řešení, ale po nástupu 5 GHz to šlo opět dolů.

To MRV, což byl profi spoj za profi peníze, bylo něco jiného. Integrovaný dalekohled se záměrným křížem pro rychlé zaměření, masivní konstrukce (4,5 mm nerez). To se jednou nastavilo a pak to jelo. Nicméně můj kus později občas ztratil link, takže se k tomu doplnil watchdog který to občas vypnoul/zapnul. Běželo to asi 10 let a nebýt nárustu provozu, běželo by to dosud.

Re:Wi-fi pojítko na 50m
« Odpověď #18 kdy: 10. 08. 2021, 12:00:03 »
na 50 metru bohate staci tohle:
https://www.i4wifi.cz/cs/211038-mikrotik-wireless-wire
lita na tom gigabit na 200m :-)

dahl

Re:Wi-fi pojítko na 50m
« Odpověď #19 kdy: 10. 08. 2021, 13:06:04 »
Těch 2.4Ghz je prakticky všude totálně zarušených, že prostě to pojede blbě i na krátkou vzdálenost. Pokud se teda nebavíme někde na samotě u lesa. Navíc těch 2.4Ghz se dá velmi jednoduše zarušit třeba video chůvičkou - ta to dokáže zarušit tak, že to jede 100kB/s když je zapnutá. A to ani nebyla tak blízko routeru a notebooku....Vlastní zkušenost

Prdlacku. Na 2.4 postavim pojitko klidne i na Jiznaku natoz v barakovy zastavbe na 50m. Zaruseni neznamena ze nekdo 200m odeme vysila vsesmerove 100mW na stejnym kanalu. Zaruseni znamena ze nekdo 5m odeme vysila na vsech kanalech. A to se temer nikdy nestava. Realne neni problem ani v panelaku...

Normalne pouzijte 2.4 nebo 5 Ghz...50m to je jako prd...


Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Wi-fi pojítko na 50m
« Odpověď #20 kdy: 10. 08. 2021, 16:39:26 »
postavim pojitko klidne i na Jiznaku natoz v barakovy zastavbe na 50m.

zažil jsem instalaci (mikrotik omni-něco(?), oproti nějaké to jejich defaultní CPE. CPE mířilo na to "omni-něco", a za tím byl na obzoru (!) stožár regionálního vysílače. A ten dokázal rádio tak zahlušit, že spoj nakonec nikdy spolehlivě nejel. A to to bylo cca 75m max. Na 5G.

Od té doby rušení nepodceňuju.

O rušení na 2.4 existují anekdotický storky o domácích video-chůvičkách, ale IRL se mi to ještě osobně nestalo.

PanVP

Re:Wi-fi pojítko na 50m
« Odpověď #21 kdy: 10. 08. 2021, 23:26:44 »

To se netýká jen 2.4, to se stát může téměř všude. Ostatně WiFináři by na 5G mohli vyprávět.
Meteorologové by mohli vyprávět o 5GHz Wifinářích...
Je to prostě spíš výjimka potvrzující pravidlo.
Kdo se bojí, se*e v síni.

Na 50metrů se dá udělat i závěs, pokud je to přes ulici, tak nejnižší místo musí být nejméně 6 metrů nad vozovkou.
Optické vlákno s nosným lankem. Venkovní instalace už dlouho nedělám, ale dřív to i šlo. (Často podle nálady toho kterého úředníka.) Třeba nám nikdy nikdo nechtěl dát povolení se vznikem věcného břemene, takže to povolovali jako dočasnou instalaci... zajímalo by mě, jak je to dnes.

Re:Wi-fi pojítko na 50m
« Odpověď #22 kdy: 11. 08. 2021, 07:36:03 »
Na 50m jde natáhnout i UTP závěs, ale u tazatele to asi zjevně nepůjde. Ostatně si neumím představit, jak by někdo takový převěs tahal třeba přes křižovatku, notabene když tam bude tramvajový nebo trolejbusový provoz apod.

Re:Wi-fi pojítko na 50m
« Odpověď #23 kdy: 11. 08. 2021, 09:23:38 »
Prdlacku. Na 2.4 postavim pojitko klidne i na Jiznaku natoz v barakovy zastavbe na 50m.  Realne neni problem ani v panelaku...

Neviem, kde to byvas, ale u rodicov mam v bytovke problem na 2.4 uz par m od routra. 30 sieti, vacsina vyhulena na max. Nastastie im staci pocitac na kabel a wifi len v jednej miestnosti.

K teme: na 50m kludne nejaky ten mikrotik nanostation loco. Neviem, ci sa este vyrabaju, ale pred davnymi rokmi mala motorola wifi na 5Ghz, ale v platenom pasme, ktore nebolo zarusene. presnu frekvenciu neviem, ale bolo to trocha bud nad, alebo pod free pasmom. sice nastavenie bolo utrpenie, ale spoj isiel stabilne aj na niekolko km.

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Wi-fi pojítko na 50m
« Odpověď #24 kdy: 11. 08. 2021, 09:34:23 »
na 50 metru bohate staci tohle:
https://www.i4wifi.cz/cs/211038-mikrotik-wireless-wire
lita na tom gigabit na 200m :-)
Pro tazatele bych také navrhoval toto. Pokud to může umístnit rozumně proti sobě, aby to na sebe vidělo a měl to položen třeba na okně zevnitř, tak na těch 50 m to bude naprosto v pohodě a i legální. Ta debilní registrace u ČTU se týká na pevné venkovní instalace, na tyto volně stojící 60G krabičky se to netýká. :-)

V některých místech se ČTU ouřadové evidentně nudí, takže když někde vidí 60G krám venku, tak hledají, zda je registrován a když ne, tak prudí u majitele baráku, co je to zač a komu to patří.

Add převěs - ve městě dneska legálně zřídit nejde. Před časem nám změnili legislativu ohledně požadavků na stavby - "v intraviliánu obcí se rozvody eletrické energie a telekomunikační vedení umisťují pod zem", vypustili totiž "obvykle umisťují". Samozřejmě se staví na černo vesele dál.
Dneska se to s oblibou dělá pomocí dronů. Dronem přenesu vlasec a tím pak přetáhnu kabel klidně i nad tou tramvají (jen se u toho nesmím nechat chytit, protože legislativně jde o nedovolené letecké práce, což je v připadě intraviliánu sazba hodně nelidová). Na těch 50 m bych si takto spíše natáhl už optiku, bude tenčí než to venkovní UTP, vydrží víc a koupím to jen za o pár šupů víc i s konektory.

Re:Wi-fi pojítko na 50m
« Odpověď #25 kdy: 11. 08. 2021, 09:53:39 »
Problém s nataženým venkovním vedením je vždycky ten, že se dá snadno dohledat, komu patří. A pokud se najde nějaký prudič, co do toho začne vrtat, tak jsou jenom problémy a velmi často to pak radši majitel dobrovolně demontuje.

Re:Wi-fi pojítko na 50m
« Odpověď #26 kdy: 11. 08. 2021, 09:58:26 »
Dneska se to s oblibou dělá pomocí dronů. Dronem přenesu vlasec a tím pak přetáhnu kabel klidně i nad tou tramvají (jen se u toho nesmím nechat chytit, protože legislativně jde o nedovolené letecké práce, což je v připadě intraviliánu sazba hodně nelidová). Na těch 50 m bych si takto spíše natáhl už optiku, bude tenčí než to venkovní UTP, vydrží víc a koupím to jen za o pár šupů víc i s konektory.
Jen se blbě zeptám, fakt nevim - ta optika těch 50m fakt vydrží? A vydrží to i vítr nebo námrazu? Jak se uchycují konce?
Já jsem měl jsem za to, že ani utp víc jak 10 m vzduchem by se nemělo dělat bez nosného ocel. lanka, natož optika...
Gréta je nejlepší.

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Wi-fi pojítko na 50m
« Odpověď #27 kdy: 11. 08. 2021, 10:10:09 »
Jen se blbě zeptám, fakt nevim - ta optika těch 50m fakt vydrží? A vydrží to i vítr nebo námrazu? Jak se uchycují konce?
Já jsem měl jsem za to, že ani utp víc jak 10 m vzduchem by se nemělo dělat bez nosného ocel. lanka, natož optika...
Samozřejmě musíš použít k tomu určený samonostný optický kabel pro převěsy. Pro převěsy do 130~150 metrů je to 3 mm kabel při osmi vláknech uvnitř, kde je to vyztuženo pomocí vložených kevlarových vláken. Na větší vzdálenosti už tam bývá lanko.
Na konci se to řeší pomocí k tomu určených kotev, co chytím do baráku a kolem nich se to obtočí a jde pak dolů.

Re:Wi-fi pojítko na 50m
« Odpověď #28 kdy: 11. 08. 2021, 10:12:18 »
Většinou tam bývá ještě napínák, aby se to neprověsilo nebo naopak moc nešponovalo.

Re:Wi-fi pojítko na 50m
« Odpověď #29 kdy: 11. 08. 2021, 10:35:04 »
Hele já si s věcma stylu "nemůže/nesmí se to" opravdu vůbec hlavu nedělám, ale na věšení kabelu bych se opravdu vykašlal. To bych leda dělal kdybych potřeboval 100% spojení někam do serverovny (což asi fakt není tenhle případ). Je to hnusný a zbytečně moc vidět. Proč to takhle komplikovat v době, kdy tam jde hodit těch 60Ghz nebo klidně i 5Ghz (na tu vzdálenost to musí jet pěkně).

K těm 2.4Ghz a "urban legends" o chůvičce. Jednu takovou urban legend tu fyzicky mám u sebe a wifi to spolehlivě zabije.
2.4Ghz je prostě nahovno - a ano, i na těch 50metrů se směrovou anténou může mít člověk zarušené pásmo - stačí že jedna strana té směrové antény prostě "přestřelí" směrem na nějakej panelák/bytovku nebo tak. Další věc, že si to budeš ty sám rušit svojí vlastní wifi (pokud budeš používat 2,4GHz), případně dalšíma věcma co ti na 2,4Ghz pojedou. A i ta směrová anténa prostě bere signál i zboku, zezadu atd..stačí se podívat na vyzařovací diagram. A máš to hned zarušený. Sice užitečný signál bude silnější než to rušení, ale i tak to prostě nepojede plnou rychlostí. U těch 5Ghz je zarušení menší jelikož jednak jede na tom míň věcí a taky se to hůř šíří přes překážky. Takže ikdyž namíříš na panelák, tak z něj nejde tolik bordelu jako z 2.4Ghz