Odpočet DPH z auta

Pixe

Re:Odpočet DPH z auta
« Odpověď #15 kdy: 04. 08. 2021, 11:20:58 »
Jak to potom funguje, jestliže jsem plátce DPH, příjmy z živnosti daním paušálem a zároveň mám nemovitost k pronájmu, kterou daním skrze skutečné výdaje? Jde to nějakým způsobem nakombinovat? Tj. mohu si odečíst DPH a stále aplikovat paušál?


Re:Odpočet DPH z auta
« Odpověď #16 kdy: 04. 08. 2021, 11:31:19 »
No jo, ale co když ten poměr soukromého vs podnikatelského využití nebude reálný a zamlčím to? 100% na podnikání to zcela určitě nebude.

Jaké tam jsou případně pokuty?
Jako OSVČ s výdajovým paušálem nebudeš nikoho na FÚ zajímat, co se týká běžného provozu auta. Zajímat budeš FÚ jenom pokud jde o platby DPH, to je pro stát klíčová věc a ne nějaké natočené kilometry.

Re:Odpočet DPH z auta
« Odpověď #17 kdy: 04. 08. 2021, 15:11:01 »
Napiš tam normálně 100% a když se jim to nebude zdát, pusť jim tuhle písničku :)

https://www.youtube.com/watch?v=P6Wm6mXCoJs

PanVP

Re:Odpočet DPH z auta
« Odpověď #18 kdy: 04. 08. 2021, 15:52:16 »
Jako OSVČ s výdajovým paušálem nebudeš nikoho na FÚ zajímat, co se týká běžného provozu auta. Zajímat budeš FÚ jenom pokud jde o platby DPH, to je pro stát klíčová věc a ne nějaké natočené kilometry.

Tak to se fakt pleteš, ale uznávám, že to je kraj od kraje jiné.
Obecně, jak si uplatňuješ DPH na benzínu (tankování), začnou v tom nechutně vrtat.
Třeba mně do auta vždycky lezou, kontrolují najeté kilometry a jestli sedí benzíny na cesty.
Plus přepočítávají spotřebu na průměrnou a 10x se ptají, jestli používám auto k privátním účelům.

U kamaráda to zašlo tak daleko, že si nechal na auto udělat odhad od znalce (nákup 550 bez DPH, prodej 160 tisíc bez DPH) po 2.5 roku používání, auto si odkoupil a raději si začal vypisovat cesťáky.

Samozřejmě nevím, jak moc se v tom rýpou u OSVČ co jedou paušály. Mám zkušenosti jen z s.r.o. a a.s.

Re:Odpočet DPH z auta
« Odpověď #19 kdy: 04. 08. 2021, 17:05:14 »
Toto by mě taky zajímalo, jak mi může nějaký úředník dokázat, na co jsem to auto použil?

U kámoše ve firmě kdysi byli na auta. Hned druhý krok byl, že chtěli vidět knihy jízd. U poloviny aut byly zapomenuté v bundě, co je zrovna doma a podobné pohádky. Knihy doložili a pak se kontroloři odvolávali na první krok, ve kterém si před vstupem do budovy vyfotili auta na parkovišti. Proč jsou ve 100% firemních autech, kterým tomu odpovídá i kniha jízdy, dětské autosedačky? Třešnička na dortu byla, když vytáhli fotku, na které bylo 100% firemní auto u moře, čemuž kniha jízd určitě neodpovídala. Výši pokuty nevím. To jen majitel firmy komentoval slovy, že by za to bylo nové auto.



Pixe

Re:Odpočet DPH z auta
« Odpověď #20 kdy: 04. 08. 2021, 18:00:00 »
Troufnu si tvrdit, že letos to bude ještě zajímavější - kontrolní kamery na dálniční známky, radary,...


U kámoše ve firmě kdysi byli na auta. Hned druhý krok byl, že chtěli vidět knihy jízd. U poloviny aut byly zapomenuté v bundě, co je zrovna doma a podobné pohádky. Knihy doložili a pak se kontroloři odvolávali na první krok, ve kterém si před vstupem do budovy vyfotili auta na parkovišti. Proč jsou ve 100% firemních autech, kterým tomu odpovídá i kniha jízdy, dětské autosedačky? Třešnička na dortu byla, když vytáhli fotku, na které bylo 100% firemní auto u moře, čemuž kniha jízd určitě neodpovídala. Výši pokuty nevím. To jen majitel firmy komentoval slovy, že by za to bylo nové auto.


Re:Odpočet DPH z auta
« Odpověď #21 kdy: 04. 08. 2021, 18:36:38 »
nezapomente, ze ty pesaci z financiho uradu mezi de facto provize z udelenych pokut (z jen udelenych, nikoli z vybranych a ta provize zustava i v pripade prohranych soudu s postizenymi firmami)

Jinymi slovy tam je motivace udelit pokutu za kazdou cenu, zakonec nezakon, logika nelogika

To je takova bananova republika

Re:Odpočet DPH z auta
« Odpověď #22 kdy: 05. 08. 2021, 09:45:30 »
Přidal bych svou malou trošku do mlýna: OSVČ dělám od 2011 (na paušální výdaje) a nikdo nikdy nic vidět nechtěl kromě! DPH (2x chtěli doložit nějaké faktury za měsíc/dva zpět kvůli kontrole -- bylo to ještě před zavedením kontrol.hlášení -- poskytl jsem, pak už se naštěstí neozvali). Jednou jsem zchytal flastr za pozdní platbu DPH (pár dnů po konci měsíce) a hned i dopis s preventivní výhružkou exekucí atd. Myslím, že zrovna na DPH si dávají zvlášť pozor.


Re:Odpočet DPH z auta
« Odpověď #23 kdy: 05. 08. 2021, 10:40:48 »
Jako OSVČ s výdajovým paušálem nebudeš nikoho na FÚ zajímat, co se týká běžného provozu auta. Zajímat budeš FÚ jenom pokud jde o platby DPH, to je pro stát klíčová věc a ne nějaké natočené kilometry.

Tak to se fakt pleteš, ale uznávám, že to je kraj od kraje jiné.
Obecně, jak si uplatňuješ DPH na benzínu (tankování), začnou v tom nechutně vrtat.
Třeba mně do auta vždycky lezou, kontrolují najeté kilometry a jestli sedí benzíny na cesty.
Plus přepočítávají spotřebu na průměrnou a 10x se ptají, jestli používám auto k privátním účelům.

U kamaráda to zašlo tak daleko, že si nechal na auto udělat odhad od znalce (nákup 550 bez DPH, prodej 160 tisíc bez DPH) po 2.5 roku používání, auto si odkoupil a raději si začal vypisovat cesťáky.

Samozřejmě nevím, jak moc se v tom rýpou u OSVČ co jedou paušály. Mám zkušenosti jen z s.r.o. a a.s.
Ale prdlajs, finančák se zajímá jenom o ty, co DPH neplatí a nechají si vracet. V životě jsem od nikoho z podnikatelské sféry neslyšel, že by někdo řešil nájezd kilometrů a další ptákoviny. Na to totiž ani ten zaměstřnanec FÚ nemá čas a je pro něho mnohem snazší najít nějaký formální nedostatek a za něho vyměřit pokutu, než sáhodlouze zkoumat jakousi průměrnou spotřebu a na finále stejně nic nezjistit. Leda by to šlo na udání, pak se na tebe mohou takto zaměřit, ale při běžné kontrole ani omylem.

Re:Odpočet DPH z auta
« Odpověď #24 kdy: 05. 08. 2021, 10:44:21 »
Toto by mě taky zajímalo, jak mi může nějaký úředník dokázat, na co jsem to auto použil?

U kámoše ve firmě kdysi byli na auta. Hned druhý krok byl, že chtěli vidět knihy jízd. U poloviny aut byly zapomenuté v bundě, co je zrovna doma a podobné pohádky. Knihy doložili a pak se kontroloři odvolávali na první krok, ve kterém si před vstupem do budovy vyfotili auta na parkovišti. Proč jsou ve 100% firemních autech, kterým tomu odpovídá i kniha jízdy, dětské autosedačky? Třešnička na dortu byla, když vytáhli fotku, na které bylo 100% firemní auto u moře, čemuž kniha jízd určitě neodpovídala. Výši pokuty nevím. To jen majitel firmy komentoval slovy, že by za to bylo nové auto.
Hezký příběh, ale od základu smyšlený. Fotka auta nic nedokazuje a přítomnost dětské autosedačky už tuplem ne. Tyto báchorky se sice dobře vykládají někde u piva, ale jinak se tomu lze pouze zasmát :D

Re:Odpočet DPH z auta
« Odpověď #25 kdy: 05. 08. 2021, 11:29:20 »
Jak to potom funguje, jestliže jsem plátce DPH, příjmy z živnosti daním paušálem a zároveň mám nemovitost k pronájmu, kterou daním skrze skutečné výdaje? Jde to nějakým způsobem nakombinovat? Tj. mohu si odečíst DPH a stále aplikovat paušál?

To jsou 3 různé věci, takže paušál + odpočty DPH jsou samozřejmě možné a ten pronájem nemovitosti s OSVČ nesouvisí vůbec.

Re:Odpočet DPH z auta
« Odpověď #26 kdy: 05. 08. 2021, 11:34:18 »
a to je tady na rootu proč jako todleto vlákno ;D ;D ;D ;D
lidi postižený environmentálním žalem hele choděj za ekopsycholožkama hele 🤡 💆 🤡 💆

PanVP

Re:Odpočet DPH z auta
« Odpověď #27 kdy: 05. 08. 2021, 11:50:05 »
a to je tady na rootu proč jako todleto vlákno ;D ;D ;D ;D

Tak si založ svoje vlákno "dojíždíme do práce na kole, protože jsme EKO...a protože máme ubohý plat"  ;D

tralala5

Re:Odpočet DPH z auta
« Odpověď #28 kdy: 05. 08. 2021, 11:54:41 »
tie kontroly s autami casom dopadnu tak, ze sa do firemneho auta nainstaluje povinne GPS a bude to odosielat suradnice a trasy "na centralu", potom pride nejaky startup alebo co ktory na to nasadi fasisticko sledovaci algoritmus kde bude danovakom automaticky pipat kontrolka na hocico podozrive (pocet km za den, cesta za hranice atd atd).

ono to este moze byt spravene tak, ze ked bude vas dlhodoby klzavy priemer napr. ze 30 km do prace a spat a zrazu spravite cez vikend 400 km, tak to je uplne to najjednoduchsie detekovat. Staci stream vasich jazd a km kazdy den a deketuje to nejake anomalie. Lazo plazo.

to je otazka casu kym to nejakeho fasouna napadne zrealizovat.
« Poslední změna: 05. 08. 2021, 12:00:44 od tralala5 »

Re:Odpočet DPH z auta
« Odpověď #29 kdy: 05. 08. 2021, 12:58:48 »
tie kontroly s autami casom dopadnu tak, ze sa do firemneho auta nainstaluje povinne GPS a bude to odosielat suradnice a trasy "na centralu", potom pride nejaky startup alebo co ktory na to nasadi fasisticko sledovaci algoritmus kde bude danovakom automaticky pipat kontrolka na hocico podozrive (pocet km za den, cesta za hranice atd atd).

ono to este moze byt spravene tak, ze ked bude vas dlhodoby klzavy priemer napr. ze 30 km do prace a spat a zrazu spravite cez vikend 400 km, tak to je uplne to najjednoduchsie detekovat. Staci stream vasich jazd a km kazdy den a deketuje to nejake anomalie. Lazo plazo.

to je otazka casu kym to nejakeho fasouna napadne zrealizovat.

Jste se prave rozhybernoval? :) Proces uz davno bezi. Napriklad od jiste doby kazde auto prodane v eu umi zavolat pomoc v pripade havarie. Klaksonem tu pomoc asi privolavat nebude, ze jo? Ty procesy uz davno bezi, neziskovky jsou plne "poctivych obcanu" dychticich po vasich penezich, protoze pujdou prece na "dobrou vec". Akorat zabam se nesmi teplota vody zvedat moc rychle.