Nástroj na zálohování co by uměl i vytvářet decremental obrazy - používáte něco?

Zdravím, mám dotaz.
Hladám nějakej vhodnej nástroj na vytváření záloh. Ideálně aby uměl vytvořit i decremental.
Příklad jednou měsíčně udělám Full backup a potom denní incremental. Další měsíc když dělám Full backup, tak chci zrušit starej full backup a udělat z těch starejch dení decremental.
Používáte někdo něco co tohle umí? Očekácanejch změn je minimum, takže i roční diff bude malej.


Sice netuším co je to decremental backup ale VeeamBackup umí to co asi máš na mysli.

Toto je nativní způsob zálohování na filesystemech s podporou snaphots, např. btrfs. Na zálohované stanici se každých pár minut dělá snapshot, každý n-tý se přes btrfs send odvysílá komprimovaným a šifrovaným kanálem na NAS, kde se to buď jen uloží (pro případ, kdy NASu nedůvěřujete), a nebo se to dešifruje, dekomprimuje, a pomocí btrfs receive rekonstruuje. Na obou stranách potom máte sekvenci časových snímků zálohovaného počítače a můžete si je libovolně promazávat, např. udržovat si desetiminutové zálohy 2 dny zpětně, starší už jen hodinové, od 1 týdne jen půldenní atd.

Možná myslíte to, čemu Bareos říká Consolidate Job v Always Incremental schématu: https://docs.bareos.org/TasksAndConcepts/AlwaysIncrementalBackupScheme.html

Toto je nativní způsob zálohování na filesystemech s podporou snaphots, např. btrfs. Na zálohované stanici se každých pár minut dělá snapshot, každý n-tý se přes btrfs send odvysílá komprimovaným a šifrovaným kanálem na NAS, kde se to buď jen uloží (pro případ, kdy NASu nedůvěřujete), a nebo se to dešifruje, dekomprimuje, a pomocí btrfs receive rekonstruuje. Na obou stranách potom máte sekvenci časových snímků zálohovaného počítače a můžete si je libovolně promazávat, např. udržovat si desetiminutové zálohy 2 dny zpětně, starší už jen hodinové, od 1 týdne jen půldenní atd.
Pravda  :-[
Btrfs umí všechno co potřebuju


Možná myslíte to, čemu Bareos říká Consolidate Job v Always Incremental schématu: https://docs.bareos.org/TasksAndConcepts/AlwaysIncrementalBackupScheme.html
Dík za tuhle informaci, to je fakt hodně dobrý! Bareos používám už roky k plné spokojenosti, ale přidání téhle featury jsem vůbec nezaznamenal.

Dík, palec nahoru!

Já používám duplicity - Běžně to dělá inkrementální zálohy a plné to dělá podle nastavené podmínky (třeba po X dnech). Umí to i šifrovat. Umí toho spoustu. :-)

Možná myslíte to, čemu Bareos říká Consolidate Job v Always Incremental schématu: https://docs.bareos.org/TasksAndConcepts/AlwaysIncrementalBackupScheme.html
Dík za tuhle informaci, to je fakt hodně dobrý! Bareos používám už roky k plné spokojenosti, ale přidání téhle featury jsem vůbec nezaznamenal.

Dík, palec nahoru!

Ja to pouzivam, ale nez jsem to nakonfiguroval... :o

Já používám btrfs a snapshoty,
Nepotřebuješ nic extra defakto ti stačí cron pouštějící jednoduchý bash scipt.
Proč do toho tahat další soft když už to leta letoucí zvládá přímo filesystém.

PanVP

Vy ty snapshooty kopíurujete i mimo volume?
Jaké máte zkušenosti s obnovou?
Jaké máte plány konsolidace a udělání plné kopie? (1x týdně?)
Používáte to jako hlavní / jediné zálohování nebo jako doplňěk?






U mě je to jediná záloha. Zrovna před pár dny jsem obnovoval laptop - měl jsem plnou zálohu z dubna, a pak jen 12h inkrementální zálohy. Script, co mi ty zálohy dělá, do každé rovnou přikládá "replay" script, takže ho stačí spustit, zadat klíč, a počkat pár hodin, než se to zrekonstruuje.

Fakt na tom není co vymýšlet. Jak psal kolega Charon351, lepší než na to vtahovat do systému další závislost s další konfigurací, je to nechat na nativních nástrojích. Cron (nebo systemd timer) jednou za čas udělá snapshot. Jednou za delší čas udělá btrfs send diff a ten (po průchodu rourou skrz gzip a openssl) položí do adresáře. Od tama to syncthing, dropbox nebo libovolná jiná untrusted synchronizace odlifruje off-site, klidně na víc míst.

Na NASu stačí systemd path trigger, kterej tu nově nahranou zálohu přesune do "cold storage" (adresář, na kterej syncthing nemůže, tj. nemůže ho omylem smazat). Na trusted NASu může stejnej mechanismus ty diffy prohnat openssl+gzip+btrfs receive kaskádou a dělat tak live mirror zálohovanýho filesystemu. To má výhodu, že to lze náhodně promazávat, redukovat hustotu u starších dat třeba na týdenní. U sekvence šifrovaných diffů nelze promazávat.

Popravdě, ještě existuje deduplikační způsob tvorby inkrementálních záloh jako používala třeba Time machine v Mac OS nebo borg na linuxu. Prostě to ukládá deduplikované bloky a snapshot manifesty. Takže obnova jen přečte správné bloky a nemusí počitat diffy.

Přesně tak to dělá btrfs.