Výstavba T-Mobile optického připojení do RD

Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #60 kdy: 07. 09. 2021, 15:35:08 »
Není to sice přímo T-Mobile, ale CETIN. I tak si myslím, že by to mohlo být užitečné: https://www.bydleni.cz/clanek/CETIN-poskytuje-nejlepsi-technologii-internetove-budoucnosti


Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #61 kdy: 07. 09. 2021, 16:58:40 »
Je to pouze notně trapná reklama na O2 (což je Cetin) a v reálu ta jejich "masivní výstavba optických sítí až do zásuvky v bytě" vypadá tak, že takřka všude mastí zvonkodráty a vymýšlí k nim jakési Terminátory a další pitomosti, které sotva mohou v dnešní době zajistit konkurenceschopnost vůči jiným ISP. Až rozkopou většinu republiky a metaliku vymění za optiku, pak se dá bavit o tom, že je O2 solidní firma, jinak si o ně ani neotřít boty...

Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #62 kdy: 07. 09. 2021, 17:20:18 »
U nas (Praha-vychod) to bolo tak ze tu v 90-tych rokoch skupil pozemky (t.j. nejake polia) byvaly vekslak (a fakt by som sa cudoval keby to nebol byvaly vekslak, videl som ho sice len raz pri podpise zmluvy ale to stacilo - vyzor ako vysity, aj so sustakmi :-)) za 100 korun za meter, rozparceloval, postavil cesty a rozviedol siete, v case ked to robil tak sa samozrejme o optike ani nikomu nesnivalo, ale aspon su tam polozene prazdne chranicky ktore mali byt povodne na telefonne rozvody ktore snad v tych najstarsich pozemkoch aj zaviedli, potom uz sa na to vysrali, a teraz uz dopredava posledne pozemky (aktualna cena uz je k 5000 za meter, my sme to kupovali pred 5 rokmi za 2000). Je znamy tym ze to predava stylom ber alebo nechaj tak, da ti zmluvu a ak chces tak podpis, ziadne zmeny ani nic podobne absolutne bez sance. Zaroven je zatial cela infrastruktura (cesty + take tie pasy medzi cestou a pozemkami kde prave vedu vsetky siete) stale v jeho vlastnictve - vraj ked preda vsetko tak to da zadarmo obci a je u nas ISP ktory by bol ochotny natahat do tych prazdnych chraniciek optiku, ale pan vekslak akukolvek komunikaciu ci uz zo strany ISP alebo obce ignoruje, takze smola. Ja som si do domu pri stavbe zakladovej dosky nechal natiahnut mikrotrubicku, konci mi v technickej miestnosti pri racku a na druhej strane v antonicku pod hlavnym isticom takze teoreticky ked by tam nahodou niekto za x rokov (skor desatroci) tahal optiku tak ku mne sa to uz len zafukne.
Aktualne som pripojeny cez licencovany spoj k obcianskemu zdruzeniu ktore u nas a v sirokom okoli poskytuje internet, u mna je hlavny spoj s antenami pre nasu lokalitu a bal som sa toho bezdratu ako to bude stabilne a rychle ale chvalabohu nieje problem, rychlost rozumna, gigabit to teda nieje (myslim ze tak 200-250 to dava) ale vzhladom na to ze je to OZ ktore vacsinu zisku aj tak investuje naspat do infrastruktury tak verim ze kludne aj za chvilu bude a zistil som ze mne vlastne cokolvek nad 100-150 Mbit (ale samozrejme symetricky) uz ani neprinasa ziadnu pridanu hodnotu, asi fotrovatiem :-)

A moja mati na Slovensku (Pezinok) ma teraz dokonca rychlejsi internet ako ja :-) Minuly rok im tam cele mesto zakabloval optikou T-Mobile a ma gigabit. Fungovalo to tam tak ako tu niekto pisal, kopali to na ulici, pri kazdom dome nechali nejake trubicky vytiahnute a kto im podpisal ze ten internet chce tak mu to navrtali az do domu a aj po dome to rozviedli bud po nejakom existujucom vedeni alebo normalne kablami po dome uplne zadarmo, resp. v cene toho uvodneho pripojenia co bolo neviem kolko ale urcite nie viac ako par eur (do 20 snad).