Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu

Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #30 kdy: 02. 08. 2021, 14:39:56 »

Velice nerad to říkám, ale jsem z toho celkem zklamaný - uživatelsky mi systém přijde dost fajn, ale mám problém s aktualizacemi. Možná je to "chyba mezi displejem a židlí", ale telefon mi snad nikdy nehlásil sám od sebe aktualizace a musel jsem je dělat ručně, což mj. obnášelo zjistit, jaká že je dostupná verze a na tu aktualizovat. Vzhledem k použití telefonu bych snad ani neaktualizoval, ale vždycky mě k tomu dohnala typicky nefunkčnost mapové aplikace (Pure Maps). V poslední iteraci (možná mou chybou) se aktualizace nepodařila a jen tak mimoděk přestal fungovat i foťák. Možná je to ale i tím, že nemám oficiálně podporovaný telefon (Sony Xperia X Compact). Z tohohle pohledu mě to celkem štve, že tomu musím, byť občas, věnovat větší úsilí, aby systém normálně fungoval.

Na druhou stranu je to jen moje zkušenost, třeba kamarád má placenou verzi Sailfishe a pokud vím, je s tím spokojený, na druhou stranu on se rád v takových věcech vrtá víc do hloubky. Doufám, že je moje zkušenost spíš ojedinělá, protože jinak tomuhle systému hodně fandím, jen by to chtělo dotáhnout co do jednoduchosti flashování a aktualizací/správy systému, aby to fungovalo rozumně spolehlivě a snadno se k tomu daly najít jasné informace.




Velice nerad to říkám, ale jsem z toho celkem zklamaný - uživatelsky mi systém přijde dost fajn, ale mám problém s aktualizacemi. Možná je to "chyba mezi displejem a židlí", ale telefon mi snad nikdy nehlásil sám od sebe aktualizace a musel jsem je dělat ručně, což mj. obnášelo zjistit, jaká že je dostupná verze a na tu aktualizovat. Vzhledem k použití telefonu bych snad ani neaktualizoval, ale vždycky mě k tomu dohnala typicky nefunkčnost mapové aplikace (Pure Maps). V poslední iteraci (možná mou chybou) se aktualizace nepodařila a jen tak mimoděk přestal fungovat i foťák. Možná je to ale i tím, že nemám oficiálně podporovaný telefon (Sony Xperia X Compact). Z tohohle pohledu mě to celkem štve, že tomu musím, byť občas, věnovat větší úsilí, aby systém normálně fungoval.

Na druhou stranu je to jen moje zkušenost, třeba kamarád má placenou verzi Sailfishe a pokud vím, je s tím spokojený, na druhou stranu on se rád v takových věcech vrtá víc do hloubky. Doufám, že je moje zkušenost spíš ojedinělá, protože jinak tomuhle systému hodně fandím, jen by to chtělo dotáhnout co do jednoduchosti flashování a aktualizací/správy systému, aby to fungovalo rozumně spolehlivě a snadno se k tomu daly najít jasné informace.

Pouzivam Sony Xperia XA2 a nemam problem s aktualizaciami. Ponuka mi nove verzie ale je to s nejakym oneskorenim. Ak chcem aktualizovat skor, tak musim dat rucne vyhladat. Zatial som zazil as 3-4 aktualizacie a bez problemov prebehli. Systemu sa vobec nemusim venovat. Ak neratam pridanie Aurora Storu pre Android appky(inac odporucam, je to vylepsena kopia Google Play ) . Vsetko funguje(ak neraram Tutorial, ktory v nejakom kroku prestal reagovat).
Neviem co sa ti zdalo komplikovane na flashovani. Je to jednoduchy postup a maju ho velmi dobre zdokumentovany. Narozdiel od inych projektov.
Co mi jedine trochu vadi, ze niektore integrovane appky by mohli by funkcne o trochu bohatsie. Napriklad taky fotak. BFU tam nebude chybat nic a je to jednoduche na ovladanie ale mne tam par funkcii chyba. A irituje ma to, ze tam nemaju moznost vypnut zvuk uzavierky(alebo som ho nenasiel). Zatial som sa nedopracoval napisat im ohladom toho.


-Co som zbezne pozrel, tak pri tych kontaktoch vies zadat tebou pozadovane udaje a aj dalsie info navyse. V Notes nevie vyhladavat ale podla mena spolocnosti ano, rovnako podla mena, tel. cisla, emailu. Neviem podla coho este. V kontaktoch mam len zakladne info. Kontaktov nemam vela(+-300) tak ze podporu  a rychlost pri vecsom mnozstve neviem posudit.
-Smartfon mam sparovany s autom. Zakaldne funkcie funguju bez problemov. Pouzivam  historiu hovorov a vyhladavanie v kontaktoch. Nic ine ma netrapi ale funguje toho viacej ale co to asi bude zavisiet asi aj od auta a jeho schopnosti.
- S fotkami nemam problem ale to bude skor problem konkretneho HW ako OS.
- mail v mobile nepouzivam. Browser je prezleceny Firefox.
- Ak by nedostacovali nativne appky, tak vies pouzit Android appky(plati len pre platenu verziu). Mas bez problemovy pristup k temrinalu a k samotnemu operacnemu systemu takze aj tam sa vies vyblbnut ak by ti to nestacilo.

Urcite odporucam vyskusat. Kupit oficialne podporovany bazarovy smartfon a vyskusat.

Vyvoj je slubny a dost aktivny(vdaka tym Rusom :) ). Podobny pristup a rozhodnutie mat alternativu a positku ak by bol problem s Androidom alebo iOS by mohla urobit aj EU a trochu ho zadotovat a kludne ho aj pouzivat v ramci EU institucii.


ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #31 kdy: 02. 08. 2021, 14:56:15 »

Potrebujem praveze nieco plne offline. Ked som doma na wifi, nemam problem nech si pre mna za mna telefon taha z netu co chce kludne aj cely den. Ale ked som na ceste, tak nechcem kvoli navigacii zapinat mobilne data (nemam ziadny pausal, moc netelefonujem, takze mi staci dobit si kredit za 5€ raz za tri mesiace nech mi neprepadne ten aktualny). Pretoze kazdy kB ktory stiahnem z netu na mobilnych datach ide z mojho kreditu.

@k3dAR kuknem co je zac ten MapFactor

Já osobně, ačkoli nemám rád tu komunitnost, tak na navigaci používám Waze. Bohužel vyžaduje datové připojení, ale pokud jde o spolehlivost a kvalitu navigace, nic lepšího jsem nezažil.

Jako zálohu a plně offline nyní umí navigovat mapy.cz, tu jsem zkoušel asi před rokem, nicméně se přiznám, že tehdy jsem z toho nebyl úplně nadšený, dnes to může být jinak. Jako turistická mapa funguje excelentně.

A jako (dnes spíš spící) aktivní přispěvovatel do OSM, mám ještě v telefonu aplikaci Osmand. Umí navigovat také auto či turisticky, v neplacené verzi bylo omezení na počet současně stáhnutých offline map a doplňkových funkcí (nevím, jak je to dnes, dlouho mám koupenou "plus" verzi.

Dále je tu zmíněný MapFactor, ten funguje dobře, jen pozor na hrabání do priorit cest, když to člověk zvoře, žene ho to na nesmysly. V defaultu ale obstojné, i v neplacené verzi žádná zásadní omezení.

Zkoušel jsem i Here, což je následník bezplatných tehdejších Nokia/Ovi maps, než značka umřela. To umělo taky free offline navigaci. Ale je to dlouho, co jsem to zkoušel, podmínky se mohly změnit.

Dřív mne hraní s navigacemi hodně bavilo, tak jsem jich zkoušel spousty, dnes už jich mnoho z nich nenalézám, přejmenovaly se nebo umřely. Osobně bych být vámi zkusil buď ty mapy.cz, které dle mého fungují obstojně, či ten MF a Osmand. Vše se dá odzkoušet zdarma, tak si můžete vybrat, která bude vyhovovat. Mapy a Osmand se výborně hodí i na turistiku/kolo, MF je čistě autonavigace.

luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #32 kdy: 02. 08. 2021, 21:13:48 »
Ja len pre info, rozhodol som sa pre pinephone... Aktualne "nepotrebujem" telefon tak nutne a tak si to vyskusam bez stresu, ze ako stabilne sa s tym da telefonovat a smskovat :) Mozno sa pozriem na aplikacie "telefon" a postelujem hladanie v kontaktoch (ak to bude pomale) a hlavne sa tesim na moznost zadokovat to a pouzit s tym plnotucnu klavesnicu (ssh na iny stroj, pisanie "todo" listov, mailov).

PS: Sailfish ma lakal, tak nan urcite pozriem. A kvoli nostalgii by som mrkol aj na gentoo, vid https://wiki.gentoo.org/wiki/PinePhone

Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #33 kdy: 03. 08. 2021, 08:42:08 »
K zoznamu OSM offline navigacii pridavam aj MagicEarth.
https://www.magicearth.com/