Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu

Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #15 kdy: 30. 07. 2021, 12:49:32 »
Naozaj je dobry napad odporucat nieco, do coho prispieva Rusko?

Čekal jsem, kdy s tímhle někdo přijde, a ani to netrvalo dlouho ;D.

Jinak občas uvažuji nad (rámcově) podobným problémem jako tazatel. Před pár lety jsem si pořídil telefon, na který jsem po určitém úsilí naflashoval Sailfish, víceméně pro použití coby offline navigace, pro nouzové prohlížení webu přes wifi a sem tam pro vyfocení něčeho, když nemám po ruce foťák.

Velice nerad to říkám, ale jsem z toho celkem zklamaný - uživatelsky mi systém přijde dost fajn, ale mám problém s aktualizacemi. Možná je to "chyba mezi displejem a židlí", ale telefon mi snad nikdy nehlásil sám od sebe aktualizace a musel jsem je dělat ručně, což mj. obnášelo zjistit, jaká že je dostupná verze a na tu aktualizovat. Vzhledem k použití telefonu bych snad ani neaktualizoval, ale vždycky mě k tomu dohnala typicky nefunkčnost mapové aplikace (Pure Maps). V poslední iteraci (možná mou chybou) se aktualizace nepodařila a jen tak mimoděk přestal fungovat i foťák. Možná je to ale i tím, že nemám oficiálně podporovaný telefon (Sony Xperia X Compact). Z tohohle pohledu mě to celkem štve, že tomu musím, byť občas, věnovat větší úsilí, aby systém normálně fungoval.

Na druhou stranu je to jen moje zkušenost, třeba kamarád má placenou verzi Sailfishe a pokud vím, je s tím spokojený, na druhou stranu on se rád v takových věcech vrtá víc do hloubky. Doufám, že je moje zkušenost spíš ojedinělá, protože jinak tomuhle systému hodně fandím, jen by to chtělo dotáhnout co do jednoduchosti flashování a aktualizací/správy systému, aby to fungovalo rozumně spolehlivě a snadno se k tomu daly najít jasné informace.

Takže tak trochu uvažuju, že bych zkusil LineageOS, ale to by obnášelo pořízení jiného telefonu, abych mohl instalovat nějakou novější verzi. To je taky trochu potíž, vzhledem k tomu, že nechci nějaké velké pádlo. Naštěstí mě to nějak moc nepálí, protože ten chytrý telefon používám spíš jako rozšíření, a na normální volání a SMS mám starý dobrý spolehlivý "hloupý" telefon.


oss

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #16 kdy: 30. 07. 2021, 12:59:10 »
Naozaj je dobry napad odporucat nieco, do coho prispieva Rusko?

Čekal jsem, kdy s tímhle někdo přijde, a ani to netrvalo dlouho ;D.

Tak ta otazka je logicka, rovnako ako by bola v pripade Biloruskeho, Cinskeho, alebo Serveokorejskeho operacneho systemu...

A ak clovek chce len offline mapy a nieco vyfotit, tak mu staci android a nepripajat to k netu. Co sa tyka map tak som uplne spokojny so Slovenskym Sygic-om. V podstate v mobile nemam apku, co by pre svoj hcod potrebovala internet (neratam browser, alebo dotiahnutie mapovych podkladov).

Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #17 kdy: 30. 07. 2021, 13:09:41 »
Tak ta otazka je logicka, rovnako ako by bola v pripade Biloruskeho, Cinskeho, alebo Serveokorejskeho operacneho systemu...

No, v první řadě to není systém z Ruska, ale jen se v Rusku specificky využívá a plynou odsud finanční prostředky na vývoj systému. V druhé řadě nevím, proč by mi mělo z hlediska šmírování víc vadit Rusko než třeba USA, Čína nebo naše milovaná lokální země (resp. struktury ji řídící). Z těch všech by mi to Rusko zrovna vadilo nejméně - nemá sem žádný dosah (politicky ani ekonomicky), nevlastní půlku internetu ani nevyrábí pro "západ" půlku věcí, které se tam prodávají. Tím vůbec nechci říct, že by mi šmírování z ruské strany nevadilo - vadí mi jakékoliv šmírování, jen mi přijde, že se ty obavy z Ruska nesmyslně zveličují, zatímco jiní velcí hráči lidi nechávají až nesmyslně klidnými a vůbec tam takové věci neřeší, ač by měli.

Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #18 kdy: 30. 07. 2021, 13:35:25 »
Naozaj je dobry napad odporucat nieco, do coho prispieva Rusko?

Čekal jsem, kdy s tímhle někdo přijde, a ani to netrvalo dlouho ;D.

Tak ta otazka je logicka, rovnako ako by bola v pripade Biloruskeho, Cinskeho, alebo Serveokorejskeho operacneho systemu...

A ak clovek chce len offline mapy a nieco vyfotit, tak mu staci android a nepripajat to k netu. Co sa tyka map tak som uplne spokojny so Slovenskym Sygic-om. V podstate v mobile nemam apku, co by pre svoj hcod potrebovala internet (neratam browser, alebo dotiahnutie mapovych podkladov).

Sygic bol kedysi davno dobry, dnes su hrozne nenazrany a za vsetko chcu zaplatit.

Taka primitivna vec ako historia ciest kadial som isiel, kedysi bola zadarmo + si tam mal rozne grafy a blbovinky k tomu (max rychlost, max vyska, min vyska, prevysenie, myslim ze ti to vedelo nakreslit aj na mapu tvoju trasu s tym ze si na to klikol a ukazalo ti nejake info v danom bode a case, ...). Dnes? Aj za tu blbu historiu chcu zaplatit, si musis kupit neviem aku verziu licencie aby si mal pristup k vlastnej historii, co to je za pi.ovinu??!!

Ja nie som narocny pouzivatel navigaci, potrebujem ju tak 3krat za rok ked som niekde kde som este nebol a netrafim. Ale to co sa dalo kedysi robit zadarmo (platene boli iba veci ako 3d mapa, jazdne pruhy, a pod), tak dnes zadarmo mozem dokopy hovno.

Aktualne sa obzeram po nejakej nahrade, ktora je offline (tj raz stiahnem mapy a hotovo, nechcem ziadne pixloviny ala google maps a pod).

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #19 kdy: 30. 07. 2021, 13:43:08 »
A ak clovek chce len offline mapy a nieco vyfotit, tak mu staci android a nepripajat to k netu...

Tak sem tam je třeba i ty mapy aktualizovat, ne?


Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #20 kdy: 30. 07. 2021, 20:04:26 »
Napadlo Vás někdy, proč hodně lidi co neví co s prachama používá iPhone? Pro většinu z nich je bezpečí a soukromí hodně důležitý - a přesto mají iPhone. Za mě to co chce splní iPhone 7 a výš. A trochu otevřít kedlubnu realitě. Sám jsem strávil docela dost casu hledáním otevřeného, podporovaného telefonu co by splňoval co potrebuju a skončil jsem u iPhone - otevřenost ti je k prdu když to nesplní ani 1/3 toho co od telefonu potřebuješ…

rr-zz

Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #21 kdy: 31. 07. 2021, 13:55:53 »
Sygic bol kedysi davno dobry, dnes su hrozne nenazrany a za vsetko chcu zaplatit.

Taka primitivna vec ako historia ciest kadial som isiel, kedysi bola zadarmo + si tam mal rozne grafy a blbovinky k tomu (max rychlost, max vyska, min vyska, prevysenie, myslim ze ti to vedelo nakreslit aj na mapu tvoju trasu s tym ze si na to klikol a ukazalo ti nejake info v danom bode a case, ...). Dnes? Aj za tu blbu historiu chcu zaplatit, si musis kupit neviem aku verziu licencie aby si mal pristup k vlastnej historii, co to je za pi.ovinu??!!


A historie polohy google ti nevyhovuje ?  Komplet prehled kde si se kazdy den pohyboval.. Samozrejme tam asi neni treba rychlost v danou dobu, ale jako prehled kde  a kdy si se pohyboval je to skvely.
https://timeline.google.com/maps/timeline

Pokud tedy nejsi paranoidni a nemas predstavu ze v Google nebo jinde nekoho zajima kde si kdy byl.

luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #22 kdy: 31. 07. 2021, 15:03:22 »
Pod otvoreným som mal na mysli, že opensource. Kludne i platený, ale s možnosťou pozrieť sa na zdrojáky.

iPhone som používal (XS tuším) asi 4 mesiace a nesadol som si s ním. Proste akosi som sa v ňom nevedel orientovať a asi by mi pomohlo "školenie", alebo popozerať návody/manuály. Druhou prekážkou bola, že to bolo veľké... Proste na môj bývalý jelly pro to nemalo ani náhodou a to bol pre mňa vyhovujúci telefón. Odišlo ale tlačidlo power :/

Zachytil som pár názorov, že chcem od telefónu veľa. To je fakt až takýto žalostný stav vo svete mobilov? Som namotivovaný a pozriem si nejaké pine phone versu XYZ review, alebo podobne... Ak máte niekto nejaké blogy, či videá k viacmenej aktuálnemu stavu, uvítam.

PS: Ďakujem za všetky príspevky. Sailfish budem silno zvažovať v spolupráci so sony hw...

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #23 kdy: 31. 07. 2021, 16:46:08 »
Sygic bol kedysi davno dobry, dnes su hrozne nenazrany a za vsetko chcu zaplatit.
[...]
Aktualne sa obzeram po nejakej nahrade, ktora je offline (tj raz stiahnem mapy a hotovo [...]).
nepouzival sem Sygic tak nemam srovnani, ale pouzivam spokojene MapFactor Navigator (Android)
- je offline
- mapy jsou OpenStreetmap (umi je stahovat torrentem)
- pohled 3D i 2D, deni/nocni/auto
- informacni panel pro navigovani lze konfigurovat
- zaznam/prehrati trasy GPX/NMEA
- vzhled mapy lze upravit

Free verze:
- zobrazuje reklamy (uz nevim kde,jake,jak_casto protoze mam zakoupene doplnky)
- vypocita jen 1 variantu trasy (placena 3 trasy)

Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #24 kdy: 31. 07. 2021, 21:30:26 »
Sygic bol kedysi davno dobry, dnes su hrozne nenazrany a za vsetko chcu zaplatit.

Taka primitivna vec ako historia ciest kadial som isiel, kedysi bola zadarmo + si tam mal rozne grafy a blbovinky k tomu (max rychlost, max vyska, min vyska, prevysenie, myslim ze ti to vedelo nakreslit aj na mapu tvoju trasu s tym ze si na to klikol a ukazalo ti nejake info v danom bode a case, ...). Dnes? Aj za tu blbu historiu chcu zaplatit, si musis kupit neviem aku verziu licencie aby si mal pristup k vlastnej historii, co to je za pi.ovinu??!!

A historie polohy google ti nevyhovuje ?  Komplet prehled kde si se kazdy den pohyboval.. Samozrejme tam asi neni treba rychlost v danou dobu, ale jako prehled kde  a kdy si se pohyboval je to skvely.
https://timeline.google.com/maps/timeline

Pokud tedy nejsi paranoidni a nemas predstavu ze v Google nebo jinde nekoho zajima kde si kdy byl.


Potrebujem praveze nieco plne offline. Ked som doma na wifi, nemam problem nech si pre mna za mna telefon taha z netu co chce kludne aj cely den. Ale ked som na ceste, tak nechcem kvoli navigacii zapinat mobilne data (nemam ziadny pausal, moc netelefonujem, takze mi staci dobit si kredit za 5€ raz za tri mesiace nech mi neprepadne ten aktualny). Pretoze kazdy kB ktory stiahnem z netu na mobilnych datach ide z mojho kreditu.



@k3dAR kuknem co je zac ten MapFactor

Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #25 kdy: 31. 07. 2021, 21:39:49 »
Sygic bol kedysi davno dobry, dnes su hrozne nenazrany a za vsetko chcu zaplatit.

Taka primitivna vec ako historia ciest kadial som isiel, kedysi bola zadarmo + si tam mal rozne grafy a blbovinky k tomu (max rychlost, max vyska, min vyska, prevysenie, myslim ze ti to vedelo nakreslit aj na mapu tvoju trasu s tym ze si na to klikol a ukazalo ti nejake info v danom bode a case, ...). Dnes? Aj za tu blbu historiu chcu zaplatit, si musis kupit neviem aku verziu licencie aby si mal pristup k vlastnej historii, co to je za pi.ovinu??!!

A historie polohy google ti nevyhovuje ?  Komplet prehled kde si se kazdy den pohyboval.. Samozrejme tam asi neni treba rychlost v danou dobu, ale jako prehled kde  a kdy si se pohyboval je to skvely.
https://timeline.google.com/maps/timeline

Pokud tedy nejsi paranoidni a nemas predstavu ze v Google nebo jinde nekoho zajima kde si kdy byl.


Potrebujem praveze nieco plne offline. Ked som doma na wifi, nemam problem nech si pre mna za mna telefon taha z netu co chce kludne aj cely den. Ale ked som na ceste, tak nechcem kvoli navigacii zapinat mobilne data (nemam ziadny pausal, moc netelefonujem, takze mi staci dobit si kredit za 5€ raz za tri mesiace nech mi neprepadne ten aktualny). Pretoze kazdy kB ktory stiahnem z netu na mobilnych datach ide z mojho kreditu.



@k3dAR kuknem co je zac ten MapFactor

MapFactor je super - na odhalování chyb v OSM… - když jezdíš sám a máš čas, tak dobrý. Když potřebuješ někam dojet a neřešit nic dalšího a cestou se věnovat práci, tak waze je “odpověď”

Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #26 kdy: 31. 07. 2021, 21:44:40 »
Sygic bol kedysi davno dobry, dnes su hrozne nenazrany a za vsetko chcu zaplatit.
[...]
Aktualne sa obzeram po nejakej nahrade, ktora je offline (tj raz stiahnem mapy a hotovo [...]).
nepouzival sem Sygic tak nemam srovnani, ale pouzivam spokojene MapFactor Navigator (Android)
- je offline
- mapy jsou OpenStreetmap (umi je stahovat torrentem)
- pohled 3D i 2D, deni/nocni/auto
- informacni panel pro navigovani lze konfigurovat
- zaznam/prehrati trasy GPX/NMEA
- vzhled mapy lze upravit

Free verze:
- zobrazuje reklamy (uz nevim kde,jake,jak_casto protoze mam zakoupene doplnky)
- vypocita jen 1 variantu trasy (placena 3 trasy)

A hlavně - co pamatuju, tak neplacena verze neuměla být “realitime” aktualizovaná ve smyslu zacp a podobně

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #27 kdy: 31. 07. 2021, 23:13:40 »
MapFactor je super - na odhalování chyb v OSM… - když jezdíš sám a máš čas, tak dobrý. Když potřebuješ někam dojet a neřešit nic dalšího a cestou se věnovat práci, tak waze je “odpověď”
na chybu v OSM sem nenarazil (mozna 1x, ze me to hnalo pres neprujezdnej "dvur", misto o 20m dal odbocky na most, ale je mozne ze sem jen blbe driv odbocil ;-)
bezne to ale pouzivam prave ve smyuslu "chci  nekam dojet, jen nastavim cil a vyberu 1 z 3 navrhnutelch tras...
venovat se za jizdy/rizeni praci? mozna tak po telefonu a to s MapFactor neni problem...
na Waze je ma odpoved "ne, dekuji, nepotrebuji" (a nemam potrebe odesilat kazdou moji pozici vyrobci aby ji pro detekci zacpy analyzoval ;-) navic (sub)tazatel psal o offline navigaci, predstava ze by s Waze byl neustale online a odesilal/prijimal informace asi neni lakava...


A hlavně - co pamatuju, tak neplacena verze neuměla být “realitime” aktualizovaná ve smyslu zacp a podobně
nepotrebuju, ale ano to je placene...

Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #28 kdy: 01. 08. 2021, 10:36:14 »
MapFactor je super - na odhalování chyb v OSM… - když jezdíš sám a máš čas, tak dobrý. Když potřebuješ někam dojet a neřešit nic dalšího a cestou se věnovat práci, tak waze je “odpověď”
na chybu v OSM sem nenarazil (mozna 1x, ze me to hnalo pres neprujezdnej "dvur", misto o 20m dal odbocky na most, ale je mozne ze sem jen blbe driv odbocil ;-)
bezne to ale pouzivam prave ve smyuslu "chci  nekam dojet, jen nastavim cil a vyberu 1 z 3 navrhnutelch tras...
venovat se za jizdy/rizeni praci? mozna tak po telefonu a to s MapFactor neni problem...
na Waze je ma odpoved "ne, dekuji, nepotrebuji" (a nemam potrebe odesilat kazdou moji pozici vyrobci aby ji pro detekci zacpy analyzoval ;-) navic (sub)tazatel psal o offline navigaci, predstava ze by s Waze byl neustale online a odesilal/prijimal informace asi neni lakava...


A hlavně - co pamatuju, tak neplacena verze neuměla být “realitime” aktualizovaná ve smyslu zacp a podobně
nepotrebuju, ale ano to je placene...

Já každou chvíli - i jsem podle toho osm pak opravoval a doplňoval (prace me občas přivede do míst, který pomalu ani google nenajde) a co se týká on-line doplňování dopravních informací, tak to mi už ušetřilo tak 3 roky života… - každý to máme holt jinak

Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #29 kdy: 02. 08. 2021, 09:58:52 »
Ještě dodatek k mému původnímu postěžování nad Sailfishem: Nedalo mi to a jednak jsem trochu zavzpomínal, jak to bylo s těmi aktualicemi a jednak jsem se znovu pokusil o manuální aktualizaci. Pravděpodobně mi automatická aktualizace někde úplně v začátku fungovala, pak jsem tam stále neviděl novou verzi, tak jsem přepnul na jakýsi manuální režim (teď z hlavy nevím ten správný termín) a vždycky aktualizoval ručně.

Jak jsem psal výš, posledně se mi to nepovedlo. Zkusil jsem tedy pohledat trochu víc a zjistil jsem, že jsou jakési "stop" verze, přes které je potřeba postupně aktualizovat, abych se dostal až na verzi poslední. To jsem tak i provedl a systém je zase aktuální a mnou požadované aplikace jsou funkční. Netuším, jestli to někomu k něčemu bude, jen jsem měl potřebu to uvést na pravou míru, abych na Sailfish "nekydal hnůj".