Tisk A5 na A4

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Tisk A5 na A4
« kdy: 26. 06. 2011, 19:14:51 »
Zdravím,

Poslední dobou potřebuji tisknout texty a tabulky do střadačů ve formátu A5. A aby to bylo ještě o něco veselejší musí být tisk oboustranný. Mám tiskárnu Photosmart C5180 a pokus tisknout na tenhle formát dopadl fiaskem :'( . Nejprve jsem zkusil klasický kancelářský papír do těchto střadačů, ale ten se krpatil a mazal. Protože nemám jiný papír do tiskárny než A4 (a ani nevím zda se i v jiném formátu prodává), zkusil jsem si prostě pár papírů do tiskárny nařezat. Výsledek byl takový, že vytisknout se mi podařilo asi tři stránky a pak se (při tisku rozsáhlejší tabulky na celou délku stránky) se papír začal zase mačkat a když v tiskárně uvízl, další pokusy jsem raději vzdal.... :-[

Napadlo mě, že by nebylo marné vytisknout čtyři stránky na jednom A4 listu. To by ale na lícové straně musely být vytisknuty dvě liché a na rubu dvě sudé. Pak už je nařezat a proděrovat je jen otázka chvilky času a zručnosti. Jenže jak na to? V nastavení tiskárny (hplip) jsem nějakou takovou volbu nenašel a v tiskovém dialogu v Open Officech (ve kterých dané texty a tabulky vytvářím) jsem si taky ničeho takového nevšiml. 

Nevíte prosím někdo jak by to bylo možné vyřešit. Dopředu díky.


raadek

Re: Tisk A5 na A4
« Odpověď #1 kdy: 26. 06. 2011, 20:21:26 »
papir.helap.cz/kopirovaci-papir/papir-bily-a5--nestandardni/c-3553/
urcite sezenes i po baleni a ne po kartonu


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail

chamd

Re: Tisk A5 na A4
« Odpověď #3 kdy: 27. 06. 2011, 08:33:24 »
balik psutils. pouzit napr. pstops.

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Tisk A5 na A4
« Odpověď #4 kdy: 27. 06. 2011, 23:10:35 »
Děkuji za pomoc.

Je dobré vědět, že se tedy papír do tiskáren v tomto formátu sehnat dá. Zkusím někde splašit jedno balení - na zkoušku, třeba jsem to blbě nařezal a proto to dělalo v tiskárně psí kusy.

Scribus mě upřímně vůbec nenapadl, přemýšlel jsem jestli by mi v tom nemohl helpnout nějak Inscape, jenže netuším jak do něj dostat obsah odt a ještě navíc po stránkách. Ten návod jsem jen zběžně prohlédl až budu mít chvilku klidu a času určitě to také vyzkouším.

Nejednoduší se mi prozatím zdála rada s pstops. Jenže, pracuje to jen čistě s postscriptem (*ps) a jediný způsob na který jsem přišel jak dostat obsah odt do ps souboru je tisk do souboru a to jej děsně ořezalo :( Navíc se ukazuje, že si budu muset hodně pohrát s transformačními řetězci. Zkusil jsem použít ty z manuálových stránek a dopadlo to ... hrozně. 

Každopádně dík, budu s s tím hrát - musím to nějak vyřešit, když na něco přijdu dám vědět.  budu i vděčný, když dáte vědět, kdyby Vás ještě něco napadlo. Snažím se najít i nějaké schůdné řešení přímo v OOo.



navif

Re: Tisk A5 na A4
« Odpověď #5 kdy: 28. 06. 2011, 08:57:30 »
Snad moje rada nebude mimo mísu. Doporučuji export do pdf a následně stránky uspořádat jak je libo pomocí pestré palety pdf nástrojů. Mám za to, že pdf prohlížeče mají i pokročilejší možnosti nastavení tisku.

BobTheBuilder

Re: Tisk A5 na A4
« Odpověď #6 kdy: 28. 06. 2011, 09:18:01 »
A co to tisknout v režimu brožura (tj. oboustranně, 2 stránky na jednu v pořadí 4,1-2,3) a ty pak neřezat, ale jen přehnout a vkládat tak jen dvojice listů (ostatně, rozříznou by to šlo taky). Tohle umí kdejaký software, určitě to umí Adobe Reader - stačí Měřítko stránky přepnout na Tisk brožury.

Arthur

Re: Tisk A5 na A4
« Odpověď #7 kdy: 28. 06. 2011, 09:29:37 »
A kdyby nepomohl Adobe Reader, tak  treba pomoci pdftk se daji stranky poprehazovat libovolnym zpusobem, a pomoci pdf2nup (soucast pdfjam) zase naskladat jako dlazdice na stranku (2x1, 3x2, atd..)

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Tisk A5 na A4
« Odpověď #8 kdy: 30. 06. 2011, 22:01:03 »
Děkuji všem za pomoc.

Nakonec se pro zatím nejvíce osvědčily nástroje pdfnup a pdftk. Smolím skript, abych to nemusel dělat ručně (u rozsáhlejších dokumentů by to bylo asi na to, tak hodit si smyčku  ;D )  Jakmile bude něco použitelného hotové, pastnu to sem, kdyby to někdy někdo v budoucnu náhodou potřeboval. 

Ještě jednou velký dík.   :)