PC sestava pro grafickou práci (Adobe)

PC sestava pro grafickou práci (Adobe)
« kdy: 23. 06. 2021, 14:45:59 »
Zdravím.

Potřeboval bych pomoct s návrhem PC sestavy pro čistě grafickou práci (PC bude živit). Měl by s přehledem zvládat nejnáročnější práci v grafických programech typu Adobe Photoshop, Illustrator atd... Jedná se o sestavu pro mého známého a rozpočet nyní není znám. Moc však nerozumím, jaké nároky si tyto programy pro svou práci kladou. Proto bych vás chtěl požádat o pomoc. Monitor má svůj vlastní a nový nepotřebuje. Jde pouze o sestavu.

Dle mého názoru předpokládám Ryzen, SSD. Zkušenosti pro tuto oblast však nemám.

Ještě by mě zajímalo, myslíte, že je výhodnější pro grafickou práci koupit Apple MAC či postačí PC s Windows? Známý v práci má PC s W10, doma dělal na starším MAC (odešel), který přestával zvládat novější verze Adobe graf. software.

Díky.


Re:PC sestava pro grafickou práci (Adobe)
« Odpověď #1 kdy: 23. 06. 2021, 15:22:11 »
hodně záleží na rozpočtu. Za mě osobně, bych volil Apple, ať už macBook nebo iMac či MacPro. Mám MacBook Pro se 64G RAM a naprosto v pohodě, běžně mám puštěn Photoshop a Illustrátor, k tomu několik IDE na vývoj (pod Javou), k tomu tak 30 docker kontejnerů, v Safari rozhodně přes 80 záložek.

Nevím, jak je to aktuálně na Win, ale myslím, že Win bude podle mě stejný problém se zastaralostí HW jako na Macu.

Z mého pohledu bude limitující rozpočet.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PC sestava pro grafickou práci (Adobe)
« Odpověď #2 kdy: 23. 06. 2021, 15:30:57 »
hodně záleží na rozpočtu. Za mě osobně, bych volil Apple, ať už macBook nebo iMac či MacPro. Mám MacBook Pro se 64G RAM a naprosto v pohodě, běžně mám puštěn Photoshop a Illustrátor, k tomu několik IDE na vývoj (pod Javou), k tomu tak 30 docker kontejnerů, v Safari rozhodně přes 80 záložek.

Nevím, jak je to aktuálně na Win, ale myslím, že Win bude podle mě stejný problém se zastaralostí HW jako na Macu.

Z mého pohledu bude limitující rozpočet.

nic proti, ale kolik vas stal apple komp s 64GB pameti?

bez rozpoctu to je jen hadani z kristalove koule, protoze kdyz jsou penize lze koupit lepsi komponenty.

a zrovna ted je doba, kdy hlavne graficke karty jsou spatne dostupne za rozumnou cenu.

muj snovy komp ma aspon 100 vlaken, 128 GB RAM :-)

Re:PC sestava pro grafickou práci (Adobe)
« Odpověď #3 kdy: 23. 06. 2021, 15:57:28 »

nic proti, ale kolik vas stal apple komp s 64GB pameti?


No aktualne hlavne nedava vubec smysl. Tolik RAM muzes dostat jen s intelem, ktery Apple opousti a cast novych vlastnosti pro nej ani neimplementuje. A M1 ma strop na 16GB (vazne, to neni vtip).

Re:PC sestava pro grafickou práci (Adobe)
« Odpověď #4 kdy: 23. 06. 2021, 16:03:05 »
nic proti, ale kolik vas stal apple komp s 64GB pameti?

bez rozpoctu to je jen hadani z kristalove koule, protoze kdyz jsou penize lze koupit lepsi komponenty.

a zrovna ted je doba, kdy hlavne graficke karty jsou spatne dostupne za rozumnou cenu.

Bral jsem MacBook Pro 16" za cirka 160k

Souhlasím, že dnes GPU je problém.


Re:PC sestava pro grafickou práci (Adobe)
« Odpověď #5 kdy: 23. 06. 2021, 16:09:01 »
Díky. Rozpočet zjistím. Zajímalo by mě, které PC komponenty jsou pro práci s grafickým softwarem klíčové?

Re:PC sestava pro grafickou práci (Adobe)
« Odpověď #6 kdy: 23. 06. 2021, 16:10:35 »
No aktualne hlavne nedava vubec smysl. Tolik RAM muzes dostat jen s intelem, ktery Apple opousti a cast novych vlastnosti pro nej ani neimplementuje. A M1 ma strop na 16GB (vazne, to neni vtip).
za mě to nesmysl není, především při práci s grafikou. Intel mám. S M1 nemám zkušenost, na druhou stranu, tak na widlích by byla potřeba tak 128M, což by možná bylo srovnatelné s Mackem.

Btw. Mac Pro umožňuje až 1.5T RAM :) - i když to pak stojí strašný nesmysl.

Nejsem věštec, ale nemyslím si, že by Apple přecházel jen na M1. Možná u mobilních zařízení, částečně u MacBooku, ale že by úplně přešel na M1 či nějaký sh**t AMD, tak toho se opravdu nebojím.

Re:PC sestava pro grafickou práci (Adobe)
« Odpověď #7 kdy: 23. 06. 2021, 17:04:17 »
Díky. Rozpočet zjistím. Zajímalo by mě, které PC komponenty jsou pro práci s grafickým softwarem klíčové?

Překvapivě CPU, RAM, GPU, SSD.
Ale aby to nebylo nekonkrétní, Adobe vydává seznam požadavků, vč. podporovaných GPU, např. pro Photoshop:
https://helpx.adobe.com/cz/photoshop/system-requirements.html

Re:PC sestava pro grafickou práci (Adobe)
« Odpověď #8 kdy: 23. 06. 2021, 17:11:01 »
Díky. Rozpočet zjistím. Zajímalo by mě, které PC komponenty jsou pro práci s grafickým softwarem klíčové?

Překvapivě CPU, RAM, GPU, SSD.
Ale aby to nebylo nekonkrétní, Adobe vydává seznam požadavků, vč. podporovaných GPU, např. pro Photoshop:
https://helpx.adobe.com/cz/photoshop/system-requirements.html

A clovek nesmi zapomenout na mys, klavesnici a display(e).

Re:PC sestava pro grafickou práci (Adobe)
« Odpověď #9 kdy: 23. 06. 2021, 17:48:02 »
Adobe Photoshop nemá sám extrémní nároky na počítač, ale záleží jak složité a velké soubory bude ten grafik zpracovávat, kolik jich bude mít otevřených současně apod. Pokud by grafik pracoval ve 3D budou zase nároky trochu jinde. Pokud v tom existuje nejasnost, bude nejlepší se zeptat kolegů grafiků, na čem běžně pracují při srovnatelné práci.

Nějaký výkon k diskuzi může být např. tohle https://www.alza.cz/omen-by-hp-obelisk_1?dq=6260618

anonacct

Re:PC sestava pro grafickou práci (Adobe)
« Odpověď #10 kdy: 23. 06. 2021, 18:44:06 »
kup si 16core Ryzen, dej tam 64-128GB RAM, a nějakou nVidia GPU pro CUDA.

Neposlouchej ty lidi s macbookama - ten výkon se nedá vůbec srovnat.

Re:PC sestava pro grafickou práci (Adobe)
« Odpověď #11 kdy: 23. 06. 2021, 19:10:35 »
hodně záleží na rozpočtu. Za mě osobně, bych volil Apple, ať už macBook nebo iMac či MacPro. Mám MacBook Pro se 64G RAM a naprosto v pohodě, běžně mám puštěn Photoshop a Illustrátor, k tomu několik IDE na vývoj (pod Javou), k tomu tak 30 docker kontejnerů, v Safari rozhodně přes 80 záložek.

Nevím, jak je to aktuálně na Win, ale myslím, že Win bude podle mě stejný problém se zastaralostí HW jako na Macu.

Kym neuvidim, neuverim. V praci pouzivam macbook, menej nadupany ale zadycha sa rovnako ako podobny Win stroj, mam pocit, ze viacej/skor ako Win stroj. O hluku nehovorim, Macbook je hlucnejsi.
Ja som mal velke ocakavania od Apple ako ho vsetci chvalili ale v reale to nieje ziaden zazrak, ktory by bol lepsi ako Win alebo Linux stroj, je len iny a jednoducho ti neverim, ze pri tom vsetkom spustenom to ten mac zvlada v pohode.

Re:PC sestava pro grafickou práci (Adobe)
« Odpověď #12 kdy: 23. 06. 2021, 20:34:22 »
Nejsem věštec, ale nemyslím si, že by Apple přecházel jen na M1. Možná u mobilních zařízení, částečně u MacBooku, ale že by úplně přešel na M1 či nějaký sh**t AMD, tak toho se opravdu nebojím.

V roku 2021 mu radíte stroj s Intelom?, srsly?

Re:PC sestava pro grafickou práci (Adobe)
« Odpověď #13 kdy: 23. 06. 2021, 22:38:11 »
V roku 2021 mu radíte stroj s Intelom?, srsly?

Na Adobe určitě Intel ano.

Re:PC sestava pro grafickou práci (Adobe)
« Odpověď #14 kdy: 24. 06. 2021, 10:10:52 »
V roku 2021 mu radíte stroj s Intelom?, srsly?
Na Adobe určitě Intel ano.
Myslím, že už to dnes neplatí.
Zdroj: https://www.pugetsystems.com/recommended/Recommended-Systems-for-Adobe-Photoshop-139/Hardware-Recommendations

V článku jsou hezky shrnuté i další komponenty, takže doporučuji tazateli si to přečíst.