Jak dostat adresář z Windows 10 do všech běžících systému v Hyper-V

g52

Ahoj, ve Windows 10 mi běží Hyper-V a v něm běží zároveň 6 různých distribucí Linuxu. Ve Windows mám v dokumentech adresář DATA, který potřebuji nějakým způsobem naservírovat do všech běžících distribucí Linuxu.
Jaké mám možnosti? Uvítám každou radu a pomoc. Děkuji


ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Z Hyper V? Daj zdieľať priečinok na hostovi a v guestoch ho namountuj cez smbfs.

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
používanie smb na toto nie je vhodné... smb je vhodné na zdieľanie v sieti, ale nie na zdieľanie medzi 2 systémami na stejnom železe, čo zbytočne pridáva latenciu (degraduje výkon) a pridáva určité problémy v rámci oprávnení. Normálny hypervisor má možnosť namapovať a presmerovať filesystem priamo. Hyper-v to vie tiež: https://www.isumsoft.com/it/share-files-folders-or-drives-between-host-and-hyper-v-virtual-machine/
« Poslední změna: 18. 06. 2021, 15:45:48 od Mlocik97 »

g52

Díky, nějaké jiné řešení? Nechci sdílet pro všechny uživatele v síti své dokumenty.

Díky, nějaké jiné řešení? Nechci sdílet pro všechny uživatele v síti své dokumenty.

A firewall nic?


ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
používanie smb na toto nie je vhodné... smb je vhodné na zdieľanie v sieti, ale nie na zdieľanie medzi 2 systémami na stejnom železe, čo zbytočne pridáva latenciu (degraduje výkon) a pridáva určité problémy v rámci oprávnení. Normálny hypervisor má možnosť namapovať a presmerovať filesystem priamo. Hyper-v to vie tiež: https://www.isumsoft.com/it/share-files-folders-or-drives-between-host-and-hyper-v-virtual-machine/

SMB2/3 nie je to isté SMB, čo bolo vo Windows 3.11 a 95. Pokiaľ chceš zdieľať filesystém interným zdieľaním Hyper-V, prajem veľa úspechov pri získavaní linuxového klienta.

Btw, všetky tieto filesystémy (s výnimkou virtio-fs) majú horší výkon ako smb.

Díky, nějaké jiné řešení? Nechci sdílet pro všechny uživatele v síti své dokumenty.

Prečo pre všetkých? Ako písal janevim11165123, existujú aj firewally. Pokiaľ chceš mať extra istotu, vytvor host-only siet, daj do vm len host-only network adaptery a na hostovi povol file and print sharing iba pre tuto siet.

Mám to v podstate rovnako akurát na VBoxe. Idem cez smb zo všetkých na všetky.

g52

používanie smb na toto nie je vhodné... smb je vhodné na zdieľanie v sieti, ale nie na zdieľanie medzi 2 systémami na stejnom železe, čo zbytočne pridáva latenciu (degraduje výkon) a pridáva určité problémy v rámci oprávnení. Normálny hypervisor má možnosť namapovať a presmerovať filesystem priamo. Hyper-v to vie tiež: https://www.isumsoft.com/it/share-files-folders-or-drives-between-host-and-hyper-v-virtual-machine/


Tohle není nastavení pro virtualizovaný Linux ale pro virtualizovaný Windows.

g52

Díky, nějaké jiné řešení? Nechci sdílet pro všechny uživatele v síti své dokumenty.

A firewall nic?

Ne, firewall nic, neovládám..

g52

Pokiaľ chceš zdieľať filesystém interným zdieľaním Hyper-V, prajem veľa úspechov pri získavaní linuxového klienta.

Proč ta arogance??

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
SMB2/3 nie je to isté SMB, čo bolo vo Windows 3.11 a 95. Pokiaľ chceš zdieľať filesystém interným zdieľaním Hyper-V, prajem veľa úspechov pri získavaní linuxového klienta.

Btw, všetky tieto filesystémy (s výnimkou virtio-fs) majú horší výkon ako smb.

Akého klienta? Proste to mountnem...

Kód: [Vybrat]
/pripojny_bod   /home/<user>/zlozka   9p  trans=virtio,rw,_netdev 0   0

Navyše záleží od nastavenia ale čo ja mám otestované síce v KVM ale je to rovnako virtio, tak ako som mal výrazne nižšiu latenciu než cez SMB... rýchlosť kopírovania z/do bola cca stejná. E: ah, jo ty píšeš s výnikou virtio...

Prečo pre všetkých? Ako písal janevim11165123, existujú aj firewally. Pokiaľ chceš mať extra istotu, vytvor host-only siet, daj do vm len host-only network adaptery a na hostovi povol file and print sharing iba pre tuto siet.

Zbytočné komplikovanie
« Poslední změna: 18. 06. 2021, 17:52:49 od Mlocik97 »

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Pokiaľ chceš zdieľať filesystém interným zdieľaním Hyper-V, prajem veľa úspechov pri získavaní linuxového klienta.

Proč ta arogance??

Arogancia? To si sa pomýlil, ja tu vidím iba ignoranciu, že niekto postol link bez toho, aby si prečítal, čo sa tam vlastne píše.

Akého klienta? Proste to mountnem...

Kód: [Vybrat]
/pripojny_bod   /home/<user>/zlozka   9p  trans=virtio,rw,_netdev 0   0

Navyše záleží od nastavenia ale čo ja mám otestované síce v KVM ale je to rovnako virtio, tak ako som mal výrazne nižšiu latenciu než cez SMB... rýchlosť kopírovania z/do bola cca stejná. E: ah, jo ty píšeš s výnikou virtio...

Proste to mountneš? A akým filesystemom, keď sa môžem opýtať? virtio je totiž protokol KVM, nie  Hyper-V. Tak ako KVM má virtio, virtualbox má vboxsf a vmware má vmhgfs, tak aj Hyper-V potrebuje svoj vlastný klient pre svoj vlastný protokol naimplementovaný v hypervisore. No a linuxové guest tools pre Hyper-V presne toto nemajú.

A to presne bola pointa, prečo použiť SMB.

Zbytočné komplikovanie

Uhoľ pohľadu. Garantuje, že na SMB sa dostanú len virtuálne stroje, ktoré sa tam majú dostať.

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Akého klienta? Proste to mountnem...

Kód: [Vybrat]
/pripojny_bod   /home/<user>/zlozka   9p  trans=virtio,rw,_netdev 0   0

Navyše záleží od nastavenia ale čo ja mám otestované síce v KVM ale je to rovnako virtio, tak ako som mal výrazne nižšiu latenciu než cez SMB... rýchlosť kopírovania z/do bola cca stejná. E: ah, jo ty píšeš s výnikou virtio...

Proste to mountneš? A akým filesystemom, keď sa môžem opýtať? virtio je totiž protokol KVM, nie  Hyper-V. Tak ako KVM má virtio, virtualbox má vboxsf a vmware má vmhgfs, tak aj Hyper-V potrebuje svoj vlastný klient pre svoj vlastný protokol naimplementovaný v hypervisore. No a linuxové guest tools pre Hyper-V presne toto nemajú.

A to presne bola pointa, prečo použiť SMB.

Neverím že neexistuje žiadny spôsob ako mountnúť fs z hyper-v... dokonca ani to že je to nejaký náročný spôsob.

Zbytočné komplikovanie

Uhoľ pohľadu. Garantuje, že na SMB sa dostanú len virtuálne stroje, ktoré sa tam majú dostať.

áno, ak budeš vytvárať virtuálnu sieť pre každú virtuálku zvlášť, čo jednoduchosti nepridáva

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Neverím že neexistuje žiadny spôsob ako mountnúť fs z hyper-v... dokonca ani to že je to nejaký náročný spôsob.

Našťastie toto nie je oblasť viery, ale inžiniering. Pokiaľ vieš, ako mountnuť hyperv shared fs v linuxe, kľudne môžeš uviesť ako. Samozrejme tak, že uvedené riešenie je funkčné, nebodaj aj vyskúšané, bez predpokladov, že keď to tak funguje v jednom hypervisore tak to bude úplne rovnako aj v druhom.

Inak Microsoft má na toto riešenie, ale iba pre WSL. Súčasťou WSL2 hosta (teda nie samotného Hyper-V) je 9P server a z WSL je mountnutý host fs cez 9P.

áno, ak budeš vytvárať virtuálnu sieť pre každú virtuálku zvlášť, čo jednoduchosti nepridáva

Jednu virtuálnu sieť, ku ktorej je každá virtuálka attachnutá extra sieťovým adaptérom. Pridať virtuálnu sieťovku do vm sú dva a pol kliku.


Našťastie toto nie je oblasť viery, ale inžiniering.

krasne napsano :-) Hypervizor neni z principu urceny, vhodny a tim padem ani na kliknuti použitelny pro jakekoli sdileni. Takove pouziti je dobre nekde v labu, na  testovani nebo pro srandu kralikum, v produkci se s nim jednoduse nepocita. Kdyz uz to hyper-v mate, pouzivejte ho jako clovek - dejte si do hyper-v nejaky fileserver a pracujte s nim jako s fielserverem.

Kdo to ma potom prebirat pod spravu, takovyhle supercool konstrukce :-D
« Poslední změna: 30. 07. 2021, 23:03:10 od nocturne.op.15 »