PC na vývoj

tralala5

Re:PC na vývoj
« Odpověď #45 kdy: 20. 06. 2021, 22:19:23 »
Ja sa pripájam, ale s trošku odlišným postrehom

tu si to trosku hijacknem vlakno :D uz som odpovedal k teme o post vyssie tak si to snad mozem dovolit.

to co sa teraz deje je podla mna unava z kapitalizmu v tychto koncinach. to je taky syndrom ze cela spolocnost vyhorela a rezignovala.

byval som dlho v panelaku na sidlisku na Slovensku v jednom krajskom meste a z detstva a z puberty si pamatam ze okolie nasej bytovky a vseobecne infrastruktura na tom boli omnoho lepsie.

po rokoch som sa vratil zo Zapadu a isiel som sa prejst na tie iste miesta a ten "progres" ide dozadu. Vsetko zarastene, nepokosene, osarpane, rozbite, grafity, odpadky ... proste hnus.

to nie je o tom ze nie su peniaze a atd. ano aj. urcite. ale je to o tom ako ludia pristupuju k verejnemu priestoru. kazdy to ma totalne na salame a potom to tak aj vyzera.

rovnako sluzby atd. podla mna sa zivotna uroven zhorsila pre majoritu populacie. ide to cim dalej tym viac do pr de le
« Poslední změna: 20. 06. 2021, 22:21:14 od tralala5 »


Re:PC na vývoj
« Odpověď #46 kdy: 20. 06. 2021, 22:20:02 »
Hele první věc, doporučuji určitě značkový počítač, já mám HP EliteDesk. Nevím co se tu lidi baví o výkonu, ale já mám bazarovou mašinu za 20k, cca. 32GB RAM, 512GB SSD + 1 TB HDD, Intel i7 9700, Geforce 1660 a na vše, včetně Adobe Premiere i VS Code to s přehledem stačí, a to mám 2x 32 palců monitory.

Jeden hlavní důvod proč značkový počítač je určitě to, že to má TPM čip (=lepší přístup k šifrování disku) + v ceně je taky licence na Windows 10 Pro, což je směšné, protože ta licence samotná stojí tak 5k OEM a v bazarovém kompu za 20k jí automaticky máš. Windows 10 Pro je důležité kvůli podpoře HyperV i vzdálené ploše.

Myslím, že to jak někteří píšou o nutnosti toho nejvýkonnějšího, tak to prostě je blbost. Na druhou stranu jsem dřív měl počítač za 5k, starou Dell workstation a když mi přišel účet za elektřinu, tak se mi protáčeli oči, a došlo mi, že jsem vůbec neušetřil. Proto co tu někdo zmiňoval o Xeonu, tomu bych se obloukem vyhnul, teda pokud si nechceš ročně připlatit 10.000 Kč jen za elektřinu.

wajta

Re:PC na vývoj
« Odpověď #47 kdy: 21. 06. 2021, 08:42:24 »
Hele první věc, doporučuji určitě značkový počítač, já mám HP EliteDesk. Nevím co se tu lidi baví o výkonu, ale já mám bazarovou mašinu za 20k, cca. 32GB RAM, 512GB SSD + 1 TB HDD, Intel i7 9700, Geforce 1660 a na vše, včetně Adobe Premiere i VS Code to s přehledem stačí, a to mám 2x 32 palců monitory.

Jeden hlavní důvod proč značkový počítač je určitě to, že to má TPM čip (=lepší přístup k šifrování disku) + v ceně je taky licence na Windows 10 Pro, což je směšné, protože ta licence samotná stojí tak 5k OEM a v bazarovém kompu za 20k jí automaticky máš. Windows 10 Pro je důležité kvůli podpoře HyperV i vzdálené ploše.

Myslím, že to jak někteří píšou o nutnosti toho nejvýkonnějšího, tak to prostě je blbost. Na druhou stranu jsem dřív měl počítač za 5k, starou Dell workstation a když mi přišel účet za elektřinu, tak se mi protáčeli oči, a došlo mi, že jsem vůbec neušetřil. Proto co tu někdo zmiňoval o Xeonu, tomu bych se obloukem vyhnul, teda pokud si nechceš ročně připlatit 10.000 Kč jen za elektřinu.

32BG RAM + SSD + i5/i7 mi asi určitě na vývoj ve VS (i s rozšířeními) stačit bude.
Ale bojím se toho, že když spustím několik VM, aby tam ten výkon byl.

Ještě k tomu Hyper-V, je lepší mít v pc 2 síťové karty,  kde jedna karta bude obsluhovat pouze věci kolem virtuálů a druhá pro to ostatní nebo je to zbytečná komplikace a stačí vytvořit v Hyper-V Manageru další síťové rozhraní?

Re:PC na vývoj
« Odpověď #48 kdy: 21. 06. 2021, 09:18:06 »
Hele první věc, doporučuji určitě značkový počítač, já mám HP EliteDesk. Nevím co se tu lidi baví o výkonu, ale já mám bazarovou mašinu za 20k, cca. 32GB RAM, 512GB SSD + 1 TB HDD, Intel i7 9700, Geforce 1660 a na vše, včetně Adobe Premiere i VS Code to s přehledem stačí, a to mám 2x 32 palců monitory.

Jeden hlavní důvod proč značkový počítač je určitě to, že to má TPM čip (=lepší přístup k šifrování disku) + v ceně je taky licence na Windows 10 Pro, což je směšné, protože ta licence samotná stojí tak 5k OEM a v bazarovém kompu za 20k jí automaticky máš. Windows 10 Pro je důležité kvůli podpoře HyperV i vzdálené ploše.

Myslím, že to jak někteří píšou o nutnosti toho nejvýkonnějšího, tak to prostě je blbost. Na druhou stranu jsem dřív měl počítač za 5k, starou Dell workstation a když mi přišel účet za elektřinu, tak se mi protáčeli oči, a došlo mi, že jsem vůbec neušetřil. Proto co tu někdo zmiňoval o Xeonu, tomu bych se obloukem vyhnul, teda pokud si nechceš ročně připlatit 10.000 Kč jen za elektřinu.

32BG RAM + SSD + i5/i7 mi asi určitě na vývoj ve VS (i s rozšířeními) stačit bude.
Ale bojím se toho, že když spustím několik VM, aby tam ten výkon byl.

Ještě k tomu Hyper-V, je lepší mít v pc 2 síťové karty,  kde jedna karta bude obsluhovat pouze věci kolem virtuálů a druhá pro to ostatní nebo je to zbytečná komplikace a stačí vytvořit v Hyper-V Manageru další síťové rozhraní?

IMHO pokud nehoníte výkon nebo neděláte specializované performance testy, tak vám stačí virtualizovaná síťovka.

Re:PC na vývoj
« Odpověď #49 kdy: 21. 06. 2021, 09:36:47 »
...
 Proto co tu někdo zmiňoval o Xeonu, tomu bych se obloukem vyhnul, teda pokud si nechceš ročně připlatit 10.000 Kč jen za elektřinu.
V tomto nesouhlasím a přikládám svoji zkušenost z reálného provozu.
Provozuju si doma ProLiant ML350 G6, 2x Xeon E5520 (celkem 8C/16T), 174GB RAM, 16x 2,5" SAS HDD 10k RPM pověšeno na SAS HBA s expanderem, 1x 3,5" SATA HDD, 2x PCIe NVMe SSD, 2x PCIe M.2 SATA SSD v PCIe slotech. V dalším slotu 2 portová GB LAN karta. K tomu 2x PSU.
Jedu na tom Proxmox 24/7, aktuálně mi v tom běží 6x VM - Win, Linux, OpenMediaVault, PiHole, ...
Příkon za provozu podle iLO se pohybuje mezi 200 - 220W, což dělá zhruba 5kWh denně v pokoji, kde je teď 30 stupňů, normálně okolo 22. Na jaře jsem byl na nějakých 160-180W...
Při ceně asi 5 Kč/kW se pohybuju ročně okolo 9000,- Kč.

U pracovní stanice, která bude zcela jistě ve slabší konfiguraci (HDD, RAM, workstation místo serverového modelu), novější generaci (i kdyby Xeon) CPU, navíc určitě nepojede 24/7, se náklady na elektřinu budou pohybovat podstatně, podstatně níže.

Takže Xeonu bych se pro daný use case nevyhýbal. A pořizovací cena celé mojí sestavy byla nižší než tazatelův rozpočet.
« Poslední změna: 21. 06. 2021, 09:41:33 od spacek5 »


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PC na vývoj
« Odpověď #50 kdy: 21. 06. 2021, 10:00:12 »
16x 2,5" SAS HDD 10k RPM pověšeno na SAS HBA s expanderem

Tohle dela cca 100+ W z te sestavy a lze to nahradit jednim slusnym NVMe. Bod zvratu (spotreba vs. cena vymeny) si spocitejte sam - nebude az v tak nerealne budoucnosti. 

Re:PC na vývoj
« Odpověď #51 kdy: 21. 06. 2021, 10:10:45 »
16x 2,5" SAS HDD 10k RPM pověšeno na SAS HBA s expanderem

Tohle dela cca 100+ W z te sestavy a lze to nahradit jednim slusnym NVMe. Bod zvratu (spotreba vs. cena vymeny) si spocitejte sam - nebude az v tak nerealne budoucnosti.
Já to vím, spíš to mám na hraní a sebevzdělávání. A jedním NVMe neudělám redundanci (teď je to 1x 2disk mirror a 7x 2disk mirror ve dvou  ZFS poolech). A líbí se mi, jak ty HDD LEDky hromadně blikají při vyplivnutí dat z RAM na ty disky... :-) Jsem z generace, pro kterou byl IBM X3650 M1 téměř modla...

Jde o to, že tu někdo umí šmahem zatratit Xeon aniž by pro to byl rozumný důvod. Toš tak.

anonacct

Re:PC na vývoj
« Odpověď #52 kdy: 21. 06. 2021, 10:43:16 »
Já třeba jedu na ThreadRipper a je mi úplně jedno jestli zaplatím o pár tisíc za elektřinu víc. Mám asi 10x rychlejší build než kolegové co jedou na laptopech a prostě mi to za to stojí. Oni udělají max. 3 buildy za den, já klidně 30, když je potřeba.

Je mi ale jasné, že každý má jiné priority a ne každý někdy pracoval na projektu co se kompiluje hodiny.

Re:PC na vývoj
« Odpověď #53 kdy: 21. 06. 2021, 11:08:51 »
Já třeba jedu na ThreadRipper a je mi úplně jedno jestli zaplatím o pár tisíc za elektřinu víc. Mám asi 10x rychlejší build než kolegové co jedou na laptopech a prostě mi to za to stojí. Oni udělají max. 3 buildy za den, já klidně 30, když je potřeba.

Úplně off topic - mám nadupaný CI/CD server a vývoj na notebooku. Přijde mi to lepší, než to kompilovat doma...

anonacct

Re:PC na vývoj
« Odpověď #54 kdy: 21. 06. 2021, 11:22:50 »
Tak mi přijde pohodlnější udělat změnu, pustit build, debugger, atd... Ale chápu, že někdo chce udělat změnu, git commit, git push, a čekat až se to vysere, a pak hledat soubory a řádky :)

kate

Re:PC na vývoj
« Odpověď #55 kdy: 21. 06. 2021, 11:31:01 »
Tak mi přijde pohodlnější udělat změnu, pustit build, debugger, atd... Ale chápu, že někdo chce udělat změnu, git commit, git push, a čekat až se to vysere, a pak hledat soubory a řádky :)

Tak ono to jde dělat i jinak, spousta IDE umí spouštět build rovnou na serveru, takže se pak vývoj od plně lokálního moc neliší.

anonacct

Re:PC na vývoj
« Odpověď #56 kdy: 21. 06. 2021, 17:39:14 »
Mi to nikdy nepřišlo pohodlné. Naopak remote mi přijde super když potřebuju větší cluster - výkon třeba 30 mašin doma nemám a na jeden projekt teď něco takového potřebuju :)

Re:PC na vývoj
« Odpověď #57 kdy: 22. 06. 2021, 10:01:53 »
jak na to koukam tak je teda zlaty bejt webovej lepič co si vystaci s obycejnym novym MBP jednou za petiletku...
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:PC na vývoj
« Odpověď #58 kdy: 22. 06. 2021, 10:26:31 »
jak na to koukam tak je teda zlaty bejt webovej lepič co si vystaci s obycejnym novym MBP jednou za petiletku...

Ušetřit trochu za HW je tak velká výhoda, že by bylo lepší zůstat lepič? (Nemluvě o tom, že ten MBP není zas tak levnější, než slušná sestava s Ryzenem 9 nebo ThredRipperem)

Re:PC na vývoj
« Odpověď #59 kdy: 22. 06. 2021, 11:16:51 »
Nemluvil jsem o penezich.
Děkuji za možnost editace příspěvku.