Sběr dat z louky

Re:Sběr dat z louky
« Odpověď #15 kdy: 10. 06. 2021, 13:27:43 »
Planujes nekde ten svuju projekt zverejnovat? Sam mam v planu podobne, ale zatim mi vse lezi v supliku.
Já jsem zvolil LoRa kvuli tomu, ze uly budou relativne blízko domu a chtěl bych si zkusit i LoRa gateway v rámci projektu "The Things Network". Ale jak říkám, zatím vše v šuplíku.
S tím asi nemám problém, ale nemám žádný web ani blog a řeším tyhle projekty jako svou zálibu až když obstarám rodinu a práci a tak, takže to nebude za týden.
Tento týden jsem objednal chybějící HW, příští týden bych rád oživil HW, baterku, čidla a nějakou základní formu komunikace, ukládání dat až mi to bude žít, budu řešit další.
Pokud by Tě to zajímalo, mám mail 2pkstartup na gm ailu.


Re:Sběr dat z louky
« Odpověď #16 kdy: 10. 06. 2021, 13:47:38 »
Pro lokalni ukladani dat by mela stacit obyc I2C EEPROM. Pri rozumnem formatu/periode ukladani je v ni kapacita na mesice zaznamu.

Co se tyka presnosti, tak absoluti presnost neni z meho pohledu dulezita, dulezite jsou havne denni prirustky / ubytky hmotnosti. Tady je treba mit teplotne kompenzovanej tenzometr, nebo se tu teplotni kompenzaci snazit delat v SW.

Re:Sběr dat z louky
« Odpověď #17 kdy: 10. 06. 2021, 14:11:36 »
údaje o váze jednotlivých úlů

btw. jak řešíš vážení úlů - ta čidla jsou střednědobě stabilní?

Měl jsem dojem že součástí každé elektronické váhy je autokalibrace po zapnutí a moje laická interpretace je, že to je z nějakého důvodu potřeba, protože tak čidla někam ujíždějí.
Neřeším, protože jsem s nimi dosud nepracoval.   :-[
Před půl rokem jsem řešil sběr a ukládání teplot v určitých časech pomocí DS18B20  a RTC modulu a nedávno mě napadlo ten projekt upravit a použít na tohle. Rozšířit jej o váhová čidla a všechna ta data nějak zpracovat.
Moje představa je taková, že v první fázi vyřeším komunikaci, ukládání dat na server a budu sledovat teploty z několika čidel. Mimochodem je zajímavé koukat na úly v zimě termokamerou. :)
A až mi tohle poběží, tak budu řešit ty váhové senzory. Myslel jsem, že bych použil 3 - 4 senzory pro 50 kg zapojené do můstku.

Tak si raději nejdřív najdi termín tečení tenzometru (creep), abys nebyl moc překvapený.

Re:Sběr dat z louky
« Odpověď #18 kdy: 10. 06. 2021, 14:17:00 »
údaje o váze jednotlivých úlů

btw. jak řešíš vážení úlů - ta čidla jsou střednědobě stabilní?

Měl jsem dojem že součástí každé elektronické váhy je autokalibrace po zapnutí a moje laická interpretace je, že to je z nějakého důvodu potřeba, protože tak čidla někam ujíždějí.
Neřeším, protože jsem s nimi dosud nepracoval.   :-[
Před půl rokem jsem řešil sběr a ukládání teplot v určitých časech pomocí DS18B20  a RTC modulu a nedávno mě napadlo ten projekt upravit a použít na tohle. Rozšířit jej o váhová čidla a všechna ta data nějak zpracovat.
Moje představa je taková, že v první fázi vyřeším komunikaci, ukládání dat na server a budu sledovat teploty z několika čidel. Mimochodem je zajímavé koukat na úly v zimě termokamerou. :)
A až mi tohle poběží, tak budu řešit ty váhové senzory. Myslel jsem, že bych použil 3 - 4 senzory pro 50 kg zapojené do můstku.

Tak si raději nejdřív najdi termín tečení tenzometru (creep), abys nebyl moc překvapený.
Díky, najdu.

Re:Sběr dat z louky
« Odpověď #19 kdy: 10. 06. 2021, 14:37:49 »
Osobne bych doporucil zacit naopak od tenzometru... Ja jsem ziskal za odnos Zemic L6E (asi to lepsi co se da bezne sehnat).

4 zapojene do mustku mi uplne nedavaji smysl. Normalne se mustek dela tak, ze dva nereaguji na hmotnost (teplotni kompenzace) a zbyle dva jo, ale jeden z nich s opacnym znamenkem...

Pokud myslis mustek tak, ze tam bude jeden tenzometr a 3 odpory, tak to zase bude mit strasnou teplotni zavislost. Pak to nebude vaha, ale templomer :)


Teceni myslim neni v pripade ulove vahy zajimave, zmeny hmotnosti jsou pomale a presna absolutni hmotnost nikodo nezajima.

Jo a bacha na to, ze z tenzometru leze prekvapive male napeti (v mustku jeste s velkym common modem). Bez externiho zesilovace to atmega neda a s nim nejspis taky ne (celkem se mi osvedcilo HX711)


Re:Sběr dat z louky
« Odpověď #20 kdy: 10. 06. 2021, 15:01:23 »
...
Jo a bacha na to, ze z tenzometru leze prekvapive male napeti (v mustku jeste s velkym common modem). Bez externiho zesilovace to atmega neda a s nim nejspis taky ne (celkem se mi osvedcilo HX711)
S tím modulem počítám, že jej použiju.  Ono je u něj tohle vzorové zapojení - https://www.hadex.cz/img/zbozi/m437_2.jpg
Při max. váze jednoho rámku cca 2 kg váží nástavek cca 20 kg a pokud bude hoodně dobrý rok (což se dlouho nestalo ) a dostanu se na 5 nástavků, tak jsem na reálné hmotnosti cca 100 - 120 kg max. Proto jsem chtěl použít více senzorů, našel jsem si tohle provedení - Ali https://www.aliexpress.com/item/1005002289193143.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.69285023MTTNpm&algo_pvid=e296786a-ad10-4014-80c9-70c62e881825&algo_expid=e296786a-ad10-4014-80c9-70c62e881825-3&btsid=2100bdd516233298745312445e6eec&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
a použil jich více pro rozložení zátěže a tak.
Je pravdou, že absolutní hodnota hmotnosti není sama o sobě moc zajímavá, ale zajímají mě přírůstky a třeba hlídání stavu zásob v zimě, kdy je nutné minimální rušení zimujícího včelstva.

Re:Sběr dat z louky
« Odpověď #21 kdy: 10. 06. 2021, 16:18:57 »
No ale presne tento typ tenzometru z Alika trpi creepem, takze pri trvalem zatizeni radove porovnatelnem s rozsahem tenzometru (desitky kg / 100 kg) budete merit kombinaci creepu a prirustku vahy. Navic creep je taky zavisly na teplote...
Ja jsem takto chtel merit vysku hladiny v nadrzi (tiha ponoreneho na tenzometr ukotveneho telesa versus vztlakova sila) a kvuli creepu to vedlo na odlehcovani tenzometru servem (nadzvedavani telesa) a podobne taskarice. Nakonec jsem to zahodil a sel cestou klasicke kapacitni sondy.

Re:Sběr dat z louky
« Odpověď #22 kdy: 10. 06. 2021, 16:35:34 »
U toho tenzometru na aliku bohuzel neni uvedeny ani creep ani teplotni zavislost (proc si muzeme jen domyslet).

Co jsem delal pokusy tak creep mi u L6E nevadil. Zatizeni je relativne stale a zajimaji me pouze zmeny v ramci den-den, tyden/mesic. At si odtece kam chce, pokud se to teceni treba po tydnu konstatni zateze zastavi (a to by myslim melo).

Je teda fakt, ze to L6E neni zadna sragora a creep ma definovany jako "creep ≤± 0.0167 %FS/30 min"

Prestoze je L6E teplotne kompenzovany, tak vliv teploty byl pri konstatnim zatizeni celkem pekne videt (v mezich slusnosti). Jestli by pro jeho kompenzaci stacila jednoducha funkce, nebo by byla potreba 2D mapa (nelinearni vliv teploty podle aktualniho zatizeni) jsem zatim nezkoumal. Pac mi to staci i bez kompenzace.

Chapu, ze u mereni vysky hladiny je situace jina, tam naopak potrebuju absolutni hodnotu.

Re:Sběr dat z louky
« Odpověď #23 kdy: 10. 06. 2021, 19:07:58 »
Do prilohy davam zaznam z par dni mereni. Je tam krasne videt jak to skace s teplotou (kazdej den jednou nahorou a jednou dolu)

Re:Sběr dat z louky
« Odpověď #24 kdy: 10. 06. 2021, 19:41:41 »
Do prilohy davam zaznam z par dni mereni. Je tam krasne videt jak to skace s teplotou (kazdej den jednou nahorou a jednou dolu)
Diky, to je super to videt. Nevis, jak se to cidlo chova pokud jej zapnes zatizene? Nebo se ten tenzometr chova stale stejne a z toho AD modulu leze stale stejna hodnota (ovlivnena teplotou a "tecenim" toho tenzometru). To by prece melo jit korigovat softwarem.

Re:Sběr dat z louky
« Odpověď #25 kdy: 11. 06. 2021, 07:59:39 »
To jestli tenzometr zapnes s mechanickou zatezi nebo bez je mu sumak (nevim, ze by to neco ovlivnovalo).

Akorat ten tenzometr zere dost proudu, takze se po zapnuti zacne samozahrivat, neni to zadne drama, ale na grafu je to zase celkem pekne videt. Ale vzhledem k tomu, ze to planujes honit na baterky, tak tenzometr stejne nebudes mit pripojeny k napajeni moc dlouho...

mmcc

Re:Sběr dat z louky
« Odpověď #26 kdy: 11. 06. 2021, 09:50:58 »
Este k prevadzke na baterku, nahodou nejake orientacne porovnanie kolko energie spotrebuje odoslanie npr 10B a 100B cez SMS / GPRS / LTE ? Najlepsie v tomto vychadza asi NB-IoT, ale to nieje vsade (globalne) dostupne, aj cena... pripadne LTE-M?

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sběr dat z louky
« Odpověď #27 kdy: 11. 06. 2021, 10:59:36 »
Btw, přemejšlel jsi nad solárním článkem? Jeden ne moc velkej článek by spolu s nějakou rozumně velkou powerbankou (nebo možná autobaterií a step-down konvertorem?) mohl v poho napájet jedno RPi zero, který by posbíralo údaje od těch atmelů a poslalo je dál. Místo starostí o X malejch baterek, který bys musel furt nějak dobíjet, bys tam měl jedno pořádný...

Re:Sběr dat z louky
« Odpověď #28 kdy: 11. 06. 2021, 11:32:20 »
Solar je dokonale reseni, zvlast na louce. To normalne bude fungovat a nemusi se na to sahat.

Re:Sběr dat z louky
« Odpověď #29 kdy: 11. 06. 2021, 11:46:27 »
Jestli solar tak mu proboha neraďte autobaterku! Tu tak mooožná na test pokud má nějakou nepoužívanou doma, ale jinak ať si koupí nějakou cyklovací k tomu určenou. Autobaterka v "solárním provozu" bude mít velmi mizernou životnost...