Těžíte XCH (Chia) ?

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #75 kdy: 21. 05. 2021, 12:19:40 »
Pokud vytvoření plotu s SSDčkem trvá třeba šest hodin a s HDD bude trvat deset, no tak se ten plot dostane na farmu o 4 hodiny později. Network space se za tu dobu sice zvýší, ale opravdu těch pár hodin náskoku zaplatí amortizaci toho SSD? Zvlášť pokud to 1. rozpočítám na celou dobu existence toho plotu ve farmě 2. plottuju na stroji, který by stejně jel (takže elektřinu neřeším), tak použití SSD snad ani nemůže vycházet do plusu, ne? Nebo mi něco uchází?

Uchazi ti to, ze plot na SSD bude 6 hodin, vs HDD 12 hodin. Ale to mas 1 plot na 1 HDD (8x15W), a klidne 8 plotu na 1 SSD (1x25W). Tudiz TCO na hdd bude 12h x (2*8) x 15w = 2880 Wh, vs ssd za (2*6h)x1x25w = 300 Wh. plus u obojiho cca 150W cpu vykonu, takze mame pro stejny plotovaci vykon naklady 390 vs 175 W.

Pak zalezi jen na zplotovanem objemu, kdy se ti krivka efektivity protne - jestli na to nespechas a mas malo TB k promalovani, tak klidne HDD. V pripade ze na to ( spechas nebo mas malo TB) nebo (mas hodne TB), tak SSD je jasna volba.


Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #76 kdy: 21. 05. 2021, 13:12:19 »
Uchazi ti to, ze plot na SSD bude 6 hodin, vs HDD 12 hodin. Ale to mas 1 plot na 1 HDD (8x15W), a klidne 8 plotu na 1 SSD (1x25W). Tudiz TCO na hdd bude 12h x (2*8) x 15w = 2880 Wh, vs ssd za (2*6h)x1x25w = 300 Wh. plus u obojiho cca 150W cpu vykonu, takze mame pro stejny plotovaci vykon naklady 390 vs 175 W.
Vubec nerozumim tomu, co pocitas a proc :) TCO je prece (fixni nakupni cena HW + náklady na energii)/zivotnost a navic ji asi budes chtit vztahnout ke kapacite. Co to ma co delat s rychlosti plottingu a proc to pocitas tak divne?

Jestli ti slo o vypocet ceny toho, ze HW je pripraven, ale nefarmi, protoze plotting je pomalejsi, no tak naklady jsou uplne stejne jako by farmil - tj. staci ti spocitat cenu toho, co jsi nenafarmil.

jestli na to nespechas a mas malo TB k promalovani, tak klidne HDD.
No to jsem presne psal - pokud chci na farmeni venovat jeden 4TB disk, tak me nemusi az tak trapit, jestli se ploty vytvori za 240 nebo 480 hodin. O nejaky vydelek sice prijdu, ale opravdu tak velky, aby to zaplatilo snizenou zivotnost draheho SSD?

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #77 kdy: 21. 05. 2021, 13:40:07 »
No to jsem presne psal - pokud chci na farmeni venovat jeden 4TB disk, tak me nemusi az tak trapit, jestli se ploty vytvori za 240 nebo 480 hodin. O nejaky vydelek sice prijdu, ale opravdu tak velky, aby to zaplatilo snizenou zivotnost draheho SSD?

Jenomze na SSD tech plotu udelate treba 4 nebo 8 (pokud mate 1T/2T kapacitu a prislusna cpu jadra), takze zrychleni je 8x az 16x. Alterntivne potrebujete 8-16 disku paralelne - pro stejny vykon.

A pro 4TB vas snizena zivotnost v podobe 4T x15 = 60TBW zkonzumovanych trapit nebude (je to jen zlomek beznych SSD a pulka tech nejhorsich a nejmensich). Takze nedava smysl premyslet o HDD, kdyz mate *jakekoliv* SSD po ruce.

Nicmene, se 4T bude pravdepodobnost vyhry v loterii blizici se k nule, takze jo.. uz na tom nesejde zda to mate za 10 nebo 20 dnu hotovy :-)

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #78 kdy: 21. 05. 2021, 16:53:22 »
Mě by spíš zajímalo, jestli jste si někdo nastudoval, jak to teda vypadá s těmi pooly (po organizační i technické stránce). Zkouším farmit na HPool a jenom zjistit, jak to rozchodit, byl trochu porod, technicky to bude asi docela hack a úplně nemám radost z používání nějakého čínského serveru...

Nevíte někdo, co bude s těmi ploty, vytvořenými pro HPool, až bude k dispozici oficiální pooling? Budou k odepsání, nebo půjdou přenést jinam?

jak budou pooly, tak se musí plotovat znova
starý ploty jdou pořád použít pro solo
hpool se nemá používat

https://github.com/Chia-Network/chia-blockchain/wiki/Pooling-FAQ

https://www.youtube.com/channel/UCi6c6gqIi7Qe18lZIF98JCQ

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #79 kdy: 21. 05. 2021, 17:58:38 »
jak budou pooly, tak se musí plotovat znova
starý ploty jdou pořád použít pro solo
hpool se nemá používat
Klient bez zdrojáků je hodně podezřelej, ale tak pokud se plottuje bez připojení k netu, farmaří v oddělené VLANě a kontroluje, že na té VLANě není žádný extrémní provoz, tak nehrozí celkem nic. Teda kromě toho, že si Číňani výdělek nechají a udělají na mě jenom dlouhý nos :)

Spíš mi ale šlo o to, jestli někdo neví, jak ty HPool ploty vlastně fungují. Asi se vyrábí na základě klíče, který vznikne kombinací mého klíče a nějakého jejich vygenerovaného, ne? Takže kdybych vzal HPool plot a farmařil na něm solo s oficiálním klientem, tak v případě výhry by odměnu získal HPool a já bych neměl vůbec nic, protože jsem v průběhu HPoolu neprokazoval, že farmařím. Je to tak, ne?

Pokud jo, tak asi dává smysl, jakmile začnou oficiální pooly, pořád farmařit na těch HPoolových s jejich klientem a HPool ploty postupně nahrazovat těmi novými "přenositelnými", ne?


Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #80 kdy: 21. 05. 2021, 18:34:15 »
no ještě hpool se asi nějak může zmocnit fráze a teda mít kontrolu nad peněženkou, asi bych teda potom vygeneroval raději novou frázi a ze staré všechno převedl do nové

a jaký používá klíče nevím, bych řekl, že bude mít klíče hpoolu, bylo by to vidět, když dáš jeden plot do ofiko klienta a uděláš chia plots check, pak to vypisuje Pool public key a Farmer public key. Ty se dají srovnat s tvýma klíčema, který uvidíš při chia keys show. Ale tipuju, že to bude jiné a teda nepůjde je používat na slolo s oficiálním klientem.

no a teda musíš věřit hpoolu, že tě odměňuje spravedlivě. Nic je k tomu zatím nenutí.


jinak to tak půjde, jak říkáš. farmovat hpool a paralelně oficiálním klientem nějaký pool a postupně přecházet.

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #81 kdy: 21. 05. 2021, 19:36:14 »
jo, prý je potřeba dát trochu drobných do peněženky, aby se šlo zapojit do poolu. na těch pár kapek slouží "kohoutek", třeba oficiální https://faucet.chia.net/

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #82 kdy: 21. 05. 2021, 19:46:37 »
no ještě hpool se asi nějak může zmocnit fráze a teda mít kontrolu nad peněženkou, asi bych teda potom vygeneroval raději novou frázi a ze staré všechno převedl do nové
Jo, to jsem nezmínil, protože to je jasný - jakmile někam napíšu frázi, je ta peněženka dead :)

a jaký používá klíče nevím, bych řekl, že bude mít klíče hpoolu, bylo by to vidět, když dáš jeden plot do ofiko klienta a uděláš chia plots check, pak to vypisuje Pool public key a Farmer public key. Ty se dají srovnat s tvýma klíčema, který uvidíš při chia keys show. Ale tipuju, že to bude jiné a teda nepůjde je používat na slolo s oficiálním klientem.
Zkusím. Oficiálního klienta jsem zatím nezkoumal, protože solo mining jsem zhodnotil jako absolutně nezajímavej hned ze startu :)

no a teda musíš věřit hpoolu, že tě odměňuje spravedlivě. Nic je k tomu zatím nenutí.
Já to spíš beru tak, že mě odměňuje tak, jak mě odměňuje, a jestli je to spravedlivý neřeším, protože alternativa stejně není :) A hlavně beru to jako edukaci, je to zajímavá technologie, živit se tím nehodlám :)

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #83 kdy: 21. 05. 2021, 23:21:09 »
Jednu chvili me to zajomalo, ale uplne jsem nepobral tu fazi plotting a farming, resp. Pametove naroky v obou fazich a moznost paralelizace.

Taky me zajima zda je nutnost byt pripojen neustale k netu? Visdel jsem na aukru nejaky disk 18TB s 200kusu chia semena za 3000p.

A jsou alrernativni programy? Me se zdalo ze to je nejak proprietarni, binarni klient a jeste pro windoes.



Me by zajimal takovy use case.. Chtel bych vyuzit  5 TB. To je asi 43 baliku (1.ma..100GB).  Nechci vyuzivatSSD.  Je mozne tonejak vykouzlit na raz? Kdyz mam 8GB RAM. Nelibi se mi predstava ze by priprava trvala 43x12 hodin kdyby to jelo seriove.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #84 kdy: 21. 05. 2021, 23:36:38 »
Jednu chvili me to zajomalo, ale uplne jsem nepobral tu fazi plotting a farming, resp. Pametove naroky v obou fazich a moznost paralelizace.

Taky me zajima zda je nutnost byt pripojen neustale k netu? Visdel jsem na aukru nejaky disk 18TB s 200kusu chia semena za 3000p.

A jsou alrernativni programy? Me se zdalo ze to je nejak proprietarni, binarni klient a jeste pro windoes.

Me by zajimal takovy use case.. Chtel bych vyuzit  5 TB. To je asi 43 baliku (1.ma..100GB).  Nechci vyuzivatSSD.  Je mozne tonejak vykouzlit na raz? Kdyz mam 8GB RAM. Nelibi se mi predstava ze by priprava trvala 43x12 hodin kdyby to jelo seriove.
ploting:
- 1x plot pozaduje >=3390MB RAM (nemam jeste overeno nakolik pomaha vice RAM) a >=2 vlakna
- pri plotingu je zatez CPU (vysoka v prvnich fazich, pak nizsi)
- 1 plot potrebuje pri generovani 257GB na disku, vyslednej plot je 109GB
- pri generovani plotu se na disk zapise 1.3-1.8TB
- pri rychlejsim disku (NVMe=>SSD=>HDD) se to vygeneruje rychleji (zatim sem plotil jen na NVMe, takze nemam srovnani z praxe
- neni potreba pristup k internetu
- teoreticky pokud bys mel "NVR" disk, tam by asi zvladal paralelne vic (2?) ploty, nedelal sem si historii ale na NVMe kdyz obcas kouknul tak iotop hlasil zapis max 300MB/s, nevim zda sem koukal v nizkozapisova fazi, nebo mam neco spatne :)

farming:
- vygenerovane ploty presouvane na HDD (sata, usb, sitove...)
- zatez CPU i RAM je minimalni
- zatez disku a pozadavak na jeho rychlost je minimalni
- pripojeni k internetu tusim musi byt nonstop, protoze pri "vyzve" zda mas "na zahradce" co hledaji musis byt dostupny

klient je podle me jen oficialni, ale je minimalne 1 (nehledal sem) neoficialni "nadstavbator": plotman, kterej snazi vyuzivat HW a automatizovat (pousti ploty generovani v davkach, kdy dalsi pusti kdyz se predchozi dostane do faze kdy nebude se mlatit o prostredy s tou dalsi, umoznuje plotovat na vice temp adresarich, ale v praxi sem ho jen pustil a za chvili vypnul a dal zatim zkoumal jak se chovaj ruzne parametry v ofiko "gui" klientu...

PanVP

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #85 kdy: 21. 05. 2021, 23:48:09 »
- 1x plot pozaduje >=3390MB RAM (nemam jeste overeno nakolik pomaha vice RAM) a >=2 vlakna

Jen můj poznatek, nezdá se mi, že by byl významný rozdíl mezi 3,3 GB RAM a 10 GB a ani 2 nebo 6 jader na plot.
Rozdíly mi přijdou spíš marginální.

A ještě malé doplnění.
Generuji asi 1 TB dat za den, ale síť roste naprosto stejným způsobem a šance na tu výhru se nijak nezlepšuje.

BTW, zavolal jsem kamarádovi, aby mi postavil mašinu na plotění.
Pro začátek ...nejspíš i pro konec... do toho přijde 400 GB RAM (to je jediné zajímavé), 12 x 300 SAS disky ať si klidně chcípnou a dva procesory, nějaký historický SandálovýMost 12 jader 24 HT. Cílem je generovat nejméně 2-3TB za den, abych se někam pohnul...
« Poslední změna: 21. 05. 2021, 23:53:05 od PanVP »

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #86 kdy: 22. 05. 2021, 10:11:16 »
plot na SSD bude 6 hodin, vs HDD 12 hodin
Pokus na 3-diskovém ZFS RAIDZ-1 s SSD read cachí[1]:

Citace
time="2021-05-21T17:16:04Z" level=info msg="Use 8h17m28.74576069s"

Bez paralelizace, jenom jeden plot.

[1] ta na to nejspíš nebude mít větší vliv, protože podle iostatu se v ní zaplnilo jenom 85G a to tam byl i jiný provoz než plotting

Pro začátek ...nejspíš i pro konec... do toho přijde 400 GB RAM (to je jediné zajímavé)
Jdeš do toho teda hodně velkoryse :))) Ale bacha, jestli ty RAMky plánuješ na ramdisk, tak asi stačí, když zvýší parametr k (to nedávno udělali) a bude ti to nejspíš na prd. Na paralelní plotting super, ale to zas bude asi overkill na těch 12 disků...

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #87 kdy: 22. 05. 2021, 13:54:30 »
Pokus na 3-diskovém ZFS RAIDZ-1 s SSD read cachí[1]:

ZFS a BTRFS jsou super, ale ten plotting zpomalují. Spíš xfs (mkfs.xfs -m crc=0) nebo ext4 (mke2fs -T largefile4 -m 0)

PanVP

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #88 kdy: 22. 05. 2021, 14:11:21 »
Jen doplním, že síť se rozrůstá slušně rychle.
Za posledních pár dnů asi o 20%.
S rostoucí sítí se zpomaluje šance na výhru.
Teď už mi těží dvě mašiny a sotva stíhám dorovnávat přírůstek.
Až mi budou těžit tři, zase mi začne docházet místo.  ::)


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #89 kdy: 22. 05. 2021, 16:12:48 »
time="2021-05-21T17:16:04Z" level=info msg="Use 8h17m28.74576069s"
Bez paralelizace, jenom jeden plot.
btw: s 2x 1TB NVMe ext4@raid0/mdam - za ~8h vytvoreno 6 plotu [ Ryzen 3600 ]