Smazané soubory při aktualizaci Windows

Smazané soubory při aktualizaci Windows
« kdy: 27. 04. 2021, 21:01:21 »
Dobrý den, kamarádce se při aktualizaci Windows ztratil soubor, který měla na ploše.

Dá se nějakým nástrojem pokusit obnovit.

(Žádný bod obnovení tam není, ani jinde v PC se nenachází)

Děkuji za pomoc


Re:Smazané soubory při aktualizaci Windows
« Odpověď #1 kdy: 27. 04. 2021, 21:30:58 »
Recuva - za pokus to stojí.

Záleží mj. jak moc writů se dělalo od chvíle co se to ztratilo. Ale soudě podle popisu, hádám že je to v RIPu.

Re:Smazané soubory při aktualizaci Windows
« Odpověď #2 kdy: 27. 04. 2021, 21:32:16 »
Můžete zkusit použít např. program Recuva.

Re:Smazané soubory při aktualizaci Windows
« Odpověď #3 kdy: 28. 04. 2021, 01:41:09 »
S obnovou nepomůžu, ale poradím pro příště:

Abych mohl obnovit soubor, který jsem omylem smazal, používám funkci Windows Shadow Volume. V Linuxu by byl ekvivalent BTRFS nebo ZFS copy on write snapshot. Přidal jsem si naplánovanou úlohu, která se spouští jednou denně. Obnova pak probíhá z okna vlastností složky, je tam karta předchozí verze. Nemusím instalovat žádný nový program, stačí jednou nastavit a už na to nemusím myslet, funguje to automagicky samo od sebe.

PanVP

Re:Smazané soubory při aktualizaci Windows
« Odpověď #4 kdy: 28. 04. 2021, 01:57:01 »
Můžete zkusit použít např. program Recuva.
Ano, to je dobrá volba.

Záleží mj. jak moc writů se dělalo od chvíle co se to ztratilo. Ale soudě podle popisu, hádám že je to v RIPu.

Úklid se provádí často až po úspěšném dokončení aktualizace, s velkou pravděpodobností se malý soubor zachoval.
Největší problém je TRIM...


Re:Smazané soubory při aktualizaci Windows
« Odpověď #5 kdy: 28. 04. 2021, 09:22:35 »
Pokud nepomůže Recuva, zkus Windows File Recovery. Můžeš si vydefinovat konkrétní složku/soubor. Nemám reálné zkušenosti, ale za pokus stojí (nutno alespoň Windows 10 2004).
https://www.bleepingcomputer.com/news/microsoft/microsoft-quietly-created-a-windows-10-file-recovery-tool-how-to-use/

Re:Smazané soubory při aktualizaci Windows
« Odpověď #6 kdy: 28. 04. 2021, 14:37:10 »
Máte prosím někdo podobnou zkušenost, že by se po aktualizaci Windows 10 ztratil nějaký soubor z Plochy? Setkal jsem se také s takovým případem a nespojoval jsem si ho s aktualizací. Už jsem si zvykl, že se při některých aktualizacích W10 mění nastavení, ale na mazání souborů z Plochy si budu muset teprve zvykat. Být věrný MS je stále těžší :-(

jouda2

Re:Smazané soubory při aktualizaci Windows
« Odpověď #7 kdy: 28. 04. 2021, 14:58:30 »
Máte prosím někdo podobnou zkušenost, že by se po aktualizaci Windows 10 ztratil nějaký soubor z Plochy? Setkal jsem se také s takovým případem a nespojoval jsem si ho s aktualizací. Už jsem si zvykl, že se při některých aktualizacích W10 mění nastavení, ale na mazání souborů z Plochy si budu muset teprve zvykat. Být věrný MS je stále těžší :-(
Nejen soubor. Jestli si pamatuji, jednou mazaly (v tom případě chybou) všechna data, ale nejen omylem - přístup W10 ke svému otro^H^H^H^uživateli je přesně důvod proč mi nesmí na komp.
https://www.howtogeek.com/243581/windows-10-may-delete-your-programs-without-asking/

Re:Smazané soubory při aktualizaci Windows
« Odpověď #8 kdy: 28. 04. 2021, 15:28:37 »
Máte prosím někdo podobnou zkušenost, že by se po aktualizaci Windows 10 ztratil nějaký soubor z Plochy? Setkal jsem se také s takovým případem a nespojoval jsem si ho s aktualizací. Už jsem si zvykl, že se při některých aktualizacích W10 mění nastavení, ale na mazání souborů z Plochy si budu muset teprve zvykat. Být věrný MS je stále těžší :-(

LOL... subor z plochy? A co takto KOMPLETNE vybieleny harddisk... vsetko co som tam mal ZMAZANE... (samozrejme niesom blazon, vsetko som mal zalohovane, aj tak slo iba o hry, a savy sa zalohouju cez steam do cloudu) Vsetko by to bolo skvele, proste obnovim zo zalohy, hry necham cez noc stahovat, az taka pohroma sa nestala... ale ten ******* system mi odpalil aj linux particie na rovnakom disku... teoreticky by sa toho nemal dotknut, ale vtedy bol "bug", ze si windows odmazal vsetko co nepoznal... sice tiez som mal zalohu, ale ked tam mate multi-boot, s 3 linuxami kde skusam rozne rozpracovane veci tak to naserie... to bola posledna kvapka

Presiel som si dlhu cestu s windowsami od 3.1, 95,98,ME,XP,7 a kadejakymi sposobmi fungovania - virtualka, dual-boot, multi-boot, ale toto co robi Windows 10 je hnus a nespravodlivost voci uzivatelom... keby som mal vypisovat vsetky problemy co to robilo, tak ma tu zmazu za spam... Osobne som to vyriesil tak, ze mam 2 pocitace - hlavny iba s linuxom kde normalne fungujem, od prace, mailov, internet, programovanie, grafika, filmy a pod., a druhe pc na hry kde je iba windows 10... ten sa z casu na cas postavi na zadne - zvacsa stiahne blby update, ktory nejde odstranit a cele sa to zasekne... uz mam aj dedikovany kluc s najnovsou instalackou windows 10 - proste to reinstalujem, pripojim hdd so zalohami hier, updatnem steam a jede sa dalej... za cely cas co som pracoval s Windowsami sa mi osvedcil jedini zlaty univerzalny najrychlejsi sposob ako cokolvek na windowsoch opravit - REINSTALACIA... diky bohu aspon za to...

sry za vyplakavanie...  ;D
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Smazané soubory při aktualizaci Windows
« Odpověď #9 kdy: 28. 04. 2021, 16:20:28 »
@Linquerin

V Linuxe si v KVM môžeš spraviť virtuálku a mať Windows v ňom,... a ten Windows nemá šancu siahať mimo svojho. V KVM máš snapshoty, takže ak prestane fungovať Windows, tak za minútu je v stave keď fungoval (totálne najrýchlejšie riešenie). A nemusíš sa zbytočne stresovať pomalou hodinovou inštaláciou s nekonečným počtom krokov, kde sa ťa pýtajú ešte aj na vzorku spermatu. (Čož by mali vidieť tý čo hovoria že Windows je super, hneď by zmenili názor, keby vedeli čo všetko sa inštalačka Windowsu spýta, od tel. č., dátumu narodenia, polohy, rozpoznávanie reči, zaznamenávanie stisknutých kláves, etc etc. doslova Windows je keylogger, spyware, a malware)

Re:Smazané soubory při aktualizaci Windows
« Odpověď #10 kdy: 28. 04. 2021, 23:30:36 »
Záleží mj. jak moc writů se dělalo od chvíle co se to ztratilo. Ale soudě podle popisu, hádám že je to v RIPu.

Úklid se provádí často až po úspěšném dokončení aktualizace, s velkou pravděpodobností se malý soubor zachoval.
Největší problém je TRIM...

Myšleno tak, že se BFU určitě ozval až po tom, co se snažil soubor hodinu najít, případně musel ještě nutně zaktualizovat 20 dalších aplikací a počítač "mimochodem" běžně používal až do té doby, než požádal o pomoc, a i poté ho stejně používá dál...namísto toho aby ho okamžitě vypnul a nenapáchal ještě další škody (wrajty v tomto případě).

Pravda, pak už by nebyla řeč o BFU, ale o podprůměrném uživateli... :-) Z druhé strany to chápu, BFU tohle nemůže (a ani nechce) vědět.

Re:Smazané soubory při aktualizaci Windows
« Odpověď #11 kdy: 29. 04. 2021, 11:23:44 »
Z druhé strany to chápu, BFU tohle nemůže (a ani nechce) vědět.
Přesně tak, problém nás BFU a pod-BFU je ten, že chceme na počítači dělat svoji práci a ne ladit systém, obnovovat námi nesmazané soubory ani hledat jak odstranit potíže, které napáchala nějaká aktualizace. Nevím, jestli existuje systém pro BFU a pod-BFU, ale MS Win10 to zjevně není. Možná jablko?

Někdy mi připadá, že v MS pracuje dobře organizovaná skupina sabotérů, kteří chtějí práci se systémem co nejvíce znechutit a uživatele odlákat jinam (pokud ovšem uživatelé mají na výběr).

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Smazané soubory při aktualizaci Windows
« Odpověď #12 kdy: 29. 04. 2021, 12:15:52 »
Někdy mi připadá, že v MS pracuje dobře organizovaná skupina sabotérů, kteří chtějí práci se systémem co nejvíce znechutit a uživatele odlákat jinam (pokud ovšem uživatelé mají na výběr).

Ja už dlhodobo tvrdím, že Microsoft sa práve o toto skutočne snaží... ako Windows je pre nich príťaž a zbytočné prostriedky, ktoré by chceli venovať cloudu (auzre), AI a pod. Avšak kvôli histórii sú "nútený" stále poskytovať Windowsi. Avšak vidím práve snahu Microsoftu o to aby uživatelia sa presunuli na Linux, preto vytvárajú aj veci ako WSL a všade sa prezentujú ako "zamilovanci" do Linuxu. A to je myslím aj dôvod prečo zrejme aj zámerne robia chybné aktualizácie a pod. Lebo zrejme náklady a prostriedky na vývoj Windows ich stojí viac než čo z toho získajú. A preto aj prepustili tím testerov u Windowsu, a polovicu developerov presunuli na Azure. Btw. toto hovorím už asi tak 2 roky.

Re:Smazané soubory při aktualizaci Windows
« Odpověď #13 kdy: 29. 04. 2021, 12:19:40 »
Máte prosím někdo podobnou zkušenost, že by se po aktualizaci Windows 10 ztratil nějaký soubor z Plochy?
Ne, a dost pochybuju, ze to tak bylo.

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Smazané soubory při aktualizaci Windows
« Odpověď #14 kdy: 29. 04. 2021, 12:27:30 »
Máte prosím někdo podobnou zkušenost, že by se po aktualizaci Windows 10 ztratil nějaký soubor z Plochy?
Ne, a dost pochybuju, ze to tak bylo.

Ale bolo, skutočne boli aktualizácie ktoré spôsobovali že sa strácali súbory z plochy,... neboli ako úplne odstránené ale problém bol že pošahaný windows je presunul do dočasného profilu. Takže ak si jednal skoro, mal si šancu je získať... ale aby Windows robil takéto veci je fakt nezmysel.. btw. Windows10 robí kopec psychotín, takej úrovne, že sa divím že to ešte stále niekto používa... jasne že väčšina trhu robia hráči čo chcú aby im fungovali úplne všetky hry, a majú na steame aspoň 500 kúpených hier, ale inak ako ten masochizmus nechápem.