Statická elektrina a elektronika

Statická elektrina a elektronika
« kdy: 06. 04. 2021, 23:42:29 »
Začal som sa venovať hrátkam s elektronikou. Nakúpil som si kopu súčiastok, komponent, shieldov, microcontrollerov, processorov atď. Kúpil som si na to taký organizér zložený s malých plastových šuflíkov. Mno, ale vačšina tých komponent mi chodí zabalených v sáčkoch, ktoré tlmia elektrický výboj.

Rád by som tie súčaistky vybalil a vložil do šuflíka "len tak" nezabalené, ale mám strach či ich náhodoou nepoškodím. Aká je pravdepodobnosť, že statická elektrina niečo zničí? Celé detstvo som sa venoval pokusom s elektronikou.

Používal som rôzne čipy a tranzistory FET MOSFET riadené elektrickým poľom a nikdy sa mi nič nezničilo (zničilo ale nie statickou elektrinou), taktiež s počítačovými komponentami som X krát manipuloval, nikdy som nebol uzemnený a nikdy som nič nepoškodil. Takže mne príde, že toto je trošku prehnaná opatrnosť. Alebo ako tie súčiastky uskladniť a ako s nimi manipulovať?

Naozaj sa človek musí uzemniť keď chce manipulovať s elektronikou? keby som na tie šuflíčky z vnútra naniesol nejaký elektrovodivý lak, antistatický sprej, alebo kovovú fóliu nestačilo by to?
« Poslední změna: 07. 04. 2021, 09:12:24 od Petr Krčmář »

Re:statická elektrina a elektronika
« Odpověď #1 kdy: 07. 04. 2021, 00:03:58 »
Z vlastní zkušenosti je to taky bez problémů. ESD safe balení (metalizované sáčky atd.) to chrání hlavně v dopravě, kdy se to všechno hýbe, otírá o sebe, generuje náboj. Uskladnění v pořadači z tohoto hlediska není problém.

Problém je ale v tom, že to neškáluje :-) pořadače jsem měl asi první půlrok, pak už jsem to nechával v těch sáčcích, ve kterých mi to přijede z Farnella, Mousera a dalších. Na přihrádku pořadače se totiž nevejde tolik informací, jako je na tom sáčku, a s časem ty kategorie rostou hodně rychle do šířky (i u hloupých keramických kondenzátorů sledujete kapacitu, napětí, pouzdro, hmotu, ESR, ...). Ještě mi tu přežívá pár AideTek krabiček na pasivní součástky, ale i ty mají svoje mouchy (občas se něco vysype).

Re:statická elektrina a elektronika
« Odpověď #2 kdy: 07. 04. 2021, 07:34:37 »
Ad škálování krabiček - naprostý souhlas. Vždy je potřeba krabička pro hodnotu mezi.

Osvědčilo se mi podél zdi v dílně (třeba i v chodbě) vodorovně napnout pod sebe  lanka a na ně věšet popsané pytlíčky na záclonové svorky (nejlevnější https://www.aliexpress.com/item/33044997675.html ) ve správném pořadí. Jen odpory zaberou dobré 3 metry, takže čím delší lanka, tím lepší. Na jednu zeď se vejdou tisíce pytlíčků.

Re:Statická elektrina a elektronika
« Odpověď #3 kdy: 07. 04. 2021, 09:42:50 »
Prádelní šňůra je elegantní sklad :-) akorát na to nesmí svítit slunce, ty štítky s popisem jsou totiž termotiskem a ten na UV vydrží jen chvíli. Mám tu někde bednu anonymních pytlíčků z Farnella, na které jsem se tohle naučil :-D a bohužel 0402 jsou bez potisku.

Re:Statická elektrina a elektronika
« Odpověď #4 kdy: 07. 04. 2021, 10:02:43 »
Šňůra se vytáhne, chce to ocelové lanko, pořádně napnout, aby se neprověsilo a pytlíky šly po něm snadno posouvat až do krajů. Třeba stovka pytlíků se šroubky už něco váží.

Na pytlíky se nalepí cenovková polepka a napíše hodnota, aby to bylo na všech stejně, na podobném místě a hodnoty se nemusely dohledávat v nějaké složité vytištěné tabulce od obchodníka. Originální pytlíky bývají veliké (zasahovaly by do lanka pod ním), ale stačí je přehnout. Většinu hodnot mám z kompletních Exx řad, takže je většina pytlíků stejných (maličkých). Jedno úložné místo vyjde pod korunu, když se levně koupí úchyty z Číny.