DIY PC case

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
DIY PC case
« kdy: 27. 03. 2021, 15:46:53 »
Otazka od excentrika: Budu asi zanedlouho menit pocitac a docela rad bych nejaky pekny maly case, ktery bude mit nasledujici parametry:

- vsechny konektory vc. motherboardu a zdroje z jedne strany (te predni)
- standardni sehnatelne komponenty, tzn. zadne minizdroje, ale normalni ATX
- uvnitr MicroATX, zdroj, 3,5" HDD, 2.5" SSD, mozna nejaka slim CD-ROM
- moznost vestavet klidne pres nejake drcpasky USB hub, pripadne dalsi periferie (ctecka karet, wifi, ...)
- moznost pridelat na case nejaky jednoduchy "cable management system"

Standardne se nic takoveho asi neda koupit. Napadlo mne, jestli by takova vec nesla vytisknout - nemyslim cely case, ale jen nejake prvky a zbytek udelat ze zeleza. Bud' z plechu, nebo to nechat otevrene a pomoci hlazenek (nebylo by nutne je ani opracovat na naprosto presny delkovy rozmer), pripadne plochacu (maji bohuzel zemedelske tolerance). Neznate nekdo takovy design? Naivni predstava je sada ruznych uchytu, ktere by pripevnily zdroj, desku, karty, atd. do "ramu" z 12ti hlazenek chycenych do 8mi rohovych plastovych dilu.

Navrhovat se mi to ale od nuly opravdu nechce. V 90. letech jsem mel takhle postaveny cely "dvojpocitac" z hlinikovych profilu, mozna to je pokus o navrat do meho teen-veku ;-).


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DIY PC case
« Odpověď #1 kdy: 27. 03. 2021, 15:54:10 »
"maly case" + DeskaMicroATX&ATXzdroj mi nejak k sobe nejde ;-)

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DIY PC case
« Odpověď #2 kdy: 27. 03. 2021, 16:45:02 »
Mam 4U rackmount case (19") ktery splnuje konektory z jedne strany + 5.25 + 3.5 front. Ale zdroj to ma uz vzadu, protoze se to opravdu do 19" sirky nevejde. Veslo by se.. ale to bys musel jit na ITX/DTX format, nebo to mit vice nez 4U a pod.

Splnit vsechny podminky co si klades - naraz - prilis nejde.

Re:DIY PC case
« Odpověď #3 kdy: 27. 03. 2021, 16:51:19 »
Vzhledem k tomu, co píšete, to asi chcete mít na stole,  a airflow obráceně (zdroj) vám to bude vyfukovat ionizovaný prach do obličeje. Ale jestli na tom trváte, hledejte aliexpressu "pc bench case" nebo "pc bench table". Je tam spousta stavebnic. Tak získáte alespoň základní kostru: plato s atx dírami a rám na uchycení karet. To pak můžete "zabalit" do polykarbonátu nebo kartáčovaného hliníku :-)

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:DIY PC case
« Odpověď #4 kdy: 27. 03. 2021, 17:51:59 »
Na 19" provedeni nemam uz prostor, stul maly nemam, jen tam je moc veci (truhlar si tehdy delal srandu "To ze chcete takovy velky stul .. to na tom budete tancovat?")

To co popisuju ze tam chci mit lze celkem snadno vtesnat do maleho prostoru, staci to vyzkouset.

Hledal jsem ten bench case a zaujalo mne https://www.geeks3d.com/20100309/case-bench-table-round-up/ ; diky za dobry tip!

S tim foukanim od zdroje, to je dobra kritika, na to asi rezignuji.


Re:DIY PC case
« Odpověď #5 kdy: 27. 03. 2021, 20:29:14 »
Vždy je varianta Sheet mode ve Fusion360 komplet včetně všech děr, nechat vypálit z plechu, naohýbat a práškově nalakovat. Odhaduji náklady do tisícovky, tyhle služby jsou překvapivě levné.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:DIY PC case
« Odpověď #6 kdy: 28. 03. 2021, 13:56:21 »
Vypalek je samozrejme take reseni, dekuji, nezminoval jsem jej, protoze neznam zadny cizi hotovy navrh a nechce se mi to kreslit (dabel je v detailech, treba uchyceni karet. Nebo pri ohybani konus jak vlozit zdroj, ale to se da resit celkem snadno individualnimi vypalky kazde steny a spojeni na "kosti" + Loctite https://paste.pics/C17KM . Dostavam se ale do uplne jine slozitosti a flexibility nez jsem puvodne chtel.

Osobne bych spis zvolil preklizku, protoze CNC frezku i material mam a chybu muzu hned opravit. Alternativne vypalit do preklizky laserem. Nebo do nejakeho plexiskla a bude to i 'cool' ;-). No, jenze kdo to bude kreslit. Slo mi spis o hotove navrhy. To jsem opravdu takovy exot ? :-)

Re:DIY PC case
« Odpověď #7 kdy: 28. 03. 2021, 14:44:42 »
Na první přečtení mě napadaly příklady jako SuperMicro CSE-505-203B nebo SC523L-505B, ale popravdě: přímou odpovědí na Vaše požadavky je spíš "vemte levný minitower, do kterého se vejde vše potřebné, a otočte ho na stole čelem vzad." Máte všechny konektory hezky pohromadě a zdroj taky vedle nich.

Ta dvě SuperMicra jsou do 1U resp. 2U, s motherboardem orientovaným dopředu. Ale přívod zdroje mají zezadu, zdroj je nějaký "svůj", a ty skříně jsou spíš pro ITX kategorii motherboardů a spotřeby. Hmm koukám Advantech IPC-603MB má uši, konektory i zdroj pohromadě vpředu... (ve 2U). Hlavně tyhle rackové mrchy mají 1U zdroje s 40mm ventilátory. Pravda v CSE-505 je ten 40mm ventilátor hodně hodně tichý.

Pokud počítáte s plnotučným procíkem a grafickou kartou plné výšky, tak to na výšku "míň než 3U" mít nebude. PS/2 zdroj nastojato je na tom podobně. Pokud dokonce zbyde nad horní hranou PCI slotů ještě nevyužitý pruh zadního čela, můžete pomocí flexy a nibbleru vsadit třeba zmíněnou čtečku karet nebo slim DVD mechaniku.

Osobně občas pro své soukromé či interně-pracovní potřeby něco se skříněmi kutím (spíše než skládám doporučeným postupem výrobce) takže mám cca představu, co se vejde třeba do 19" na šířku. V zásadě by se měl vejít PS/2 zdroj naležato a vedle něj MicroATX motherboard se 4 LP sloty nastojato = 2U výška. Kupodivu tuto kombinaci málokdo nabízí. Nebo PS/2 zdroj nastojato a full-size ATX motherboard se 7 stojatými full-height sloty (ale možná už tam schází milimetr nebo dva, pokud bych chtěl navíc lyže o standardní tloušťce 1/2" z každé strany.)

Pokud chcete klasický PS/2 zdroj a nějakou tu kartu (VGA) ve slotu nastojato, tak s výškou už moc neuděláte. To VGAčko by šlo teoreticky položit vodorovně podél motherboardu, za tu cenu, že použijete PCI-e riser kartu - což je fuj z hlediska sériového řazení přechodových odporů a VF impedančních nepěkností v konektorech, zvlášť pokud si třeba potrpíte na čerstvější generace PCI-e rychlostí. Taky chladič na procesoru je vysoký - třeba boxované chladiče od Intelu se tuším o fous nevejdou do 2U. PS/2 zdroj by se dal položit na ležato... ale už mi to celé vede na volnou montáž na desku.

Osobně si nejradši hraju takhle nůžkami na plech okolo Mini-ITX motherboardů - tam nic přehnaně netopí a je to maličké, neřve to a moc to kolem sebe nefouká... určitý minimální průvan tam vždycky vyrobím, ale podtočený větrák nemusí být vůbec slyšet. Přídavné karty obvykle žádné nepotřebuji, což je výhoda :-)

Re:DIY PC case
« Odpověď #8 kdy: 28. 03. 2021, 17:05:57 »
No, jenze kdo to bude kreslit. Slo mi spis o hotove navrhy.

Na netu je spoustu návrhů (např. https://grabcad.com/library?query=PC%20case ) , ale k tomu určitě nejsou zdrojáky, tudíž se špatně upravují. To už tak bývá, že nic není přesně dle představ, pokud si to člověk neudělá sám.

Jinak správně by měl být case vodivý, aby zařízení splňovalo EMI/RFI normy.  Ale doma je to jedno...

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:DIY PC case
« Odpověď #9 kdy: 28. 03. 2021, 17:59:57 »
No, jenze kdo to bude kreslit. Slo mi spis o hotove navrhy.
Na netu je spoustu návrhů (např. https://grabcad.com/library?query=PC%20case ) ,

Diky za tip! Idealni by teda bylo mit primo neco blizsiho tomu co chci ja, ale odsud si alespon muzu vzit "overene" rozmery. Umim si z STLka udelat rez do DXF a to mi asi staci.

19"  skrine jsou mi nanic, rozumna vyska neni takovy problem, ale presto dekuji za reakci. ATX zdroj na stojaka je porad OK.

Re:DIY PC case
« Odpověď #10 kdy: 28. 03. 2021, 18:34:39 »
Než se patlat s řezáním STL, které bude stejně jinak, než by bylo konkrétně potřeba, bych ten výkres rovnou překreslil ve fusion. STL je zubaté, nevytáhneš z něj ani kružnici.

Standardy mají uvedené požadované rozměry, nebo si to můžeš odměřit v reálných kartách/základních deskách (velice se hodí rozumnější digitální šuplera).

Ale to jen, jak bych to dělal já, každému vyhovuje něco jiného.

Re:DIY PC case
« Odpověď #11 kdy: 28. 03. 2021, 18:55:58 »
Pěkný téma, modování kejsů se mi hodně líbí (teda pokud je to dobrej design, ne ty svítící průhledný UFO příšernosti), škoda, že na to nemám čas, bavilo by mě to.

Jenom tak ze zvědavosti se zeptám: jakou máš vlastně motivaci pro (z mýho pohledu) tak bizarní požadavek jako mít proti sobě konektory? Já jsem si vždycky můj dream case představoval přesně opačně: že není vidět ani jeden kabel, natož aby mi trčely do obličeje :)

Máš nějakej "lab style" stůl se spoustou měřáků, osciloskopů apod. a chceš, aby tam PC zapadlo?

Nedal by se ten základní UX požadavek řešit nějak jinak? Třeba mít PC v libovolném casu někde zastrčenej a před sebe si strčit jenom nějaký panýlek s konektorama, který opravdu využiješ?

Re:DIY PC case
« Odpověď #12 kdy: 28. 03. 2021, 18:58:12 »
Pro ilustraci dám něco, co je úplně jiného druhu, ale třeba by ti to právě pomohlo promyslet, jestli to PC fakt potřebuješ vidět :) Jestli řešení není úplně jinde. Třeba tam venku :)

https://www.youtube.com/watch?v=Perqf0dOGLk

Re:DIY PC case
« Odpověď #13 kdy: 01. 04. 2021, 23:18:16 »
Nakolik je toto tema relativne aktualni, ale k puvodnimu dotazu je uz nejaky den ticho, dovolim si se sproste prizivit (pokud je to velmi nevhodne, muzu poprosit moderatora o oddeleni do spesl tematu?).

V prvni rade - diky za zminku toho, ze existuji jen samotne "plechy pod desku" jako workbenche s normovanyma ATX dirama, to se mi muze hodit. :)

Oproti OP mam vsak pozadavky trochu jine. Domaci serverik jsem planoval jako "kus nabytku".
Skrinka, sirka 75 cm, hloubka 37 cm, drevotriska, dve patra, oddelana zadni stena kvuli vzduchu a kabelazi.

Aktualni (a snad i planovane) rozmisteni komponent:
horni patro - deska (Xeon 1225 gen1 s AMD box chladicem, LSI 2208, Wi-Fi karta, 2x LAN, 4x LAN, 140mm Noctua), disky (chyceny v kastliku vypreparovanym z nejake vyrazene skrine, 5900 rpm; aktualne 3x, vyhledove 8x, 2x 80mm vetraky na 7V).
dolni patro - UPS (s obyc. zasuvkama, ne C14), zdroj, USBckovej frontpanel (nabijeni powerbank etc.), prebytecny kabliky.

V soucasnosti je vse plus minus volne lozene, ale funguje to obstojne (nic se nehreje, podle externiho senzoru je ve skrini ve vrchnim patre nejvic kolem 25 stupnu, tj. o min jak pet stupnu oproti pokojove teplote). Jako plus minus fungujici koncept mi to staci a tedka je potreba to udelat poradne.

Cile:
1) poradne to ukotvit
2) poradne to utisit, jsem netopyr a je to v obyvaku (hlavne asi disky, variantne by se jeste nabizel vetrak k prociku, ale deska uz trochu frfla)
3) v ramci moznosti poresit filtrovani prachu


Myslenky:
ad 1)
a) pohrat si s flexou, vykuchat originalni case a vypreparovat z nej prave tu "zadni stenu" pod desku
b) pouzit nejaky laciny "zaklad na workbench/mining rig" zminenej v tomhle topiku (diky za link, aspon vim, podle ceho to hledat!)
... pricemz tenhle plat si muzu prichytit na nejakej poradnej hlinikovej "backplate", kterej pripadne muzu aji natvrdo chytit k tomu drevenymu "patru", at to drzi fest.


ad 2)
Tady je to horsi...
CPU: Sice je to ve stavu, ze by se to dokazalo uchladit i pasivne, ale desce se to bez vetraku nelibi a vetrak s nizkyma otackama vyhazuje pri POSTu rovnez jako chybu, pricemz se to neda vypnout a SW regulace s Linuxu nefunguje (dokaze to nahodit vetraky akorat na 100%, ale uz je neumi zkrotit, ani prepnout zpatky na auto... holt, stara Dell deska). Ale budiz, to neni nejak extra znatelne ani rusive.
Disky: Aktualne je odvibrovany je aspon celej kastlik nejakyma nozickama pod nabytek, ale neni to ono, je to proste slyset.
Uvaha je takova, poridit neco jako:
https://www.ebay.com/itm/TOOLFREE-3-5-inch-3-4-5-bay-SATA-SAS-Hard-Drive-Tray-Hard-Disk-Enclosure-Box/283963346639?hash=item421d88cecf:g:9FIAAOSwOb5fInPH&var=585408236291
Tenhle bazmek si muzu taky natvrdo pridelat na ten hlinikovej plat (je to ve stejnym patre jak deska), takze to bude lip ukotveny. S ohledem na navrh pocitajici s aktivnim ofukem bych mohl uvazovat o obaleni celyho boxiku necim protihlukovym, chlazeny to bude. Aspon by to mohlo utlumit seek?
Otazkou je, nakolik to muze, kdyby jen teoreticky, pomoct. Porad je tam otevrena zadni stena te skrine = jde tam vzduch, ale ven leze zvuk, co se odrazi od steny a je to proste slyset.
Mate zkusenosti s nejakym kastlikem na vice disku, ktery je dokaze utisit?

ad 3)
By nemusel byt az tak velkej problem, v tomhle smeru bych resil asi jenom 12x12cm filtr ke zdroji a potom nejakou filtracni latku, tkaninu prodavanou na metry na zajisteni horniho patra, s pripadnou pruchodkou pro kabely (nebo je proste protahnout pod tim, to je fuk, hlavne at to odfiltruje tu nejvetsi hruzu). Neco takovyho vidam treba v eshopech s vecma pro vzduchotechniku, ale netusim, jestli skrz to projde vzduch i "bezne", nebo je na profouknuti takovyho filtru potrebny vetsi tlak... kdyztak prijde na radu nejaky nouzovy vidlak reseni, nebo nevim...

Jakykoliv napad bude vitan.


Dekuji.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:DIY PC case
« Odpověď #14 kdy: 02. 04. 2021, 20:44:19 »
a) pohrat si s flexou, vykuchat originalni case a vypreparovat z nej prave tu "zadni stenu" pod desku

to fungovalo dobre na stare case, dnesni uz jsou obvykle tenke plisky. Obecne se takove rucni cinnosti  vyhybam co to jen jde. Zde bych si nechal uriznout v nejakem Hornbachu/Obi/truhlar MDF desku dle vyberu, doma na nekolik A4 vytisknul 1:1 nejake DXFko s roztecemi sroubu, nalepil na papir, dulcikem (/hrebikem) udelal diry a pak vyvrtal vhodny otvor, do ktereho vleze distancni sloupek s vhodnym zavitem (opet hobbymarket nebo zelezarstvi).

Nebo ocelove vypalky min. 3mm a zavitnik, v tom to taky bude drzet a bude to dokonce vypadat profi.