Doporučte multifunkčnú laserovú farebnú tlačiareň za rozumnú cenu

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Otázka, keď dám skenovať viac strán z podávača vypíše mi chybu (viď screenshot)

Neviete mi poradiť? Či to netreba nastaviť len nejak porty alebo niečo.


Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
tak skúšam ten ich driver hplip ale dáva mi to error:

Snažíte se tisknout a skenovat over LAN, nebo lokálně přes USB?

Ta chyba při skenování: jakým způsobem se snažíte skenovat? Tu hlášku hodí nějaký software běžící v Ubuntu, na obrazovce toho ubuntu? Návrh: nakonfigurujte v tiskárně skenování do síťové složky (Samba/CIFS) a spusťte skenování z LCD panelu tiskárny. Výsledné PDF skončí na sambovém sharu.

Ohledně tiskových driverů: pravda je taková, že desktopový tisk v Linuxu zmáknutý nemám. Linux používám jako spooler jobů pro windowsí stanice. Nemám rád CUPS a "IPP" považuji za moderní PnP výstřelek. HPLIP je možná trochu bloatware a navíc proprietární. Pokud to všechno "prostě funguje", je to žůžo. Pokud to nefunguje... tak doporučuji zvážit následující přístup:

Tiskový subsystém je vrstevnatý. Zkuste rozlišovat desktopové API pro tisk z aplikací, tiskovou úlohu (soubor ve formátu který už vezme přímo tiskárna), a transport úlohy na tiskárnu.

Jedna věc je, vyškádlit aplikaci nebo desktopové printing API, aby z něj vypadla tisková úloha (vlastně soubor) v některém z univerzálních formátů, jako je PostScript nebo PCL5e. Na dnešní tiskárny se už asi dají posílat nastojato i PDFka.

Uprostřed CUPS nebo LPR nebo LPRng frontuje úlohy a předává je tiskárně.

Tiskárnu lze kontaktovat postaru přes paralelní i8255 LPT (/dev/lp0) nebo přes generickou class-based podporu USB LPT (/dev/usblp0 nebo /dev/usb/lp0) nebo stále ještě postaru protokolem LPR. Tyto všechny "back-endové transporty" zná  už starý lpd nebo jeho mladší konzervativní brácha lprng. Zkuste pohledat formát souboru /etc/printcap :-) Historicky už několikrát mě CUPS a jeho následníci na**ali tak, že jsem se pokorně vrátil k lprng a jedu dál skrz ručně psaný /etc/printcap.

Kód: [Vybrat]
HPlpr|tisk1|HP LaserJet u nas doma LPR:lp=:rm=192.168.10.123:rp=DEFAULT:mx#0:sh:done_jobs=0:
HPusb|tisk2|HP LaserJet u nas doma USB:lp=/dev/usb/lp0:mx#0:sh:done_jobs=0:

Pokud máte vzorovou tiskovou úlohu (nějaký ten postscript nebo PCL), patrně ji lze prostě nakopírovat na port:

cp soubor.ps /dev/usb/lp0

...a mělo by něco vylézt na papír, pokud je tisková úloha v rozumném formátu.
Pokud máte zkonfigurovaný spooler (lpd, lprng, CUPS) tak by mělo zabrat odeslání skrz spooler - název fronty podáte parametrem -P, jinak se použije default (tuším záznam v printcapu, který má mezi aliasy zmíněno "lp").

lpr -P HPusb < soubor.ps

Zde bych zmínil pradávnou utilitku mpage , kterou lze využít ke konverzi ASCII cleartextu na PS job pro moderní tiskárnu. Její výstup lze přímo pajpnout do LPR:

mpage -1F -bA4 < /etc/protocols | lpr -P HPusb

Pokud toto vše funguje, hledal bych dále, kde v klikacích desktopových konfigurátorech přiřadit konkrétní spoolovací frontě ještě navíc PPD soubor (Postscript Printer Definition - vlastně svého druhu konfigurák/skript generického PS "driveru"). Očekával bych, že poté už by měly tisknout i desktopové aplikace.

Pro moderní tiskárny HP, které znají PostScript, by mělo zabrat poměrně jakékoli PPDčko, podle mého nejlépe nějaké generické. Asi by šlo vykuchat z HP universal printing PostScript driveru, ale existoval také kdysi Adobe generic postscript driver, a existuje také GhostScript s jeho přibaleným PPD. Generické PPD by mělo obsahovat běžná HP rozlišení (násobky 300 dpi), podporu barvy a duplexu.

Není mi jasné, k čemu vlastně u moderního Packarda potřebuju hplip. Pokud správně chápu, hplip se po instalaci stane jedním z dostupných transportů (vedle fyzického /dev/lp0, ipp, lpr apod.) Mám matné tušení, že hplip je nevyhnutelný v případě, že se snažíte rozjet nějaký ohavný GDI printer. Což není tento případ. Mohu-li doporučit: pokud nechodí proprietární bloatwarový blob, zkuste zaútočit na otevřená rozhraní - viz výše.

Možná nakonec bude cestou nejmenšího odporu nějaké to IPP nebo AirPrint...  = další varianty transportu a asi i k nim navázané specifické vlastnosti (třeba konkrétní PDL). Matně si vybavuji, že některé nové low-end lasery používají jako PDL nějakou ořezanou variantu PDF, v zásadě "bitmapa opatřená PDF obálkou" :-) Ale ohledně konfigurace těchto moderností nemohu napovědět.

Ještě jsem narazil na výživný rozcestník na stránkách Debianu.

Údajně PPD se v dnešní době neomezuje na PS, ale umí popsat i PCL a další formáty. A "driverless printing" ve skutečnosti znamená, že se tiskne do jednoho z "well-known" formátů, jako je Apple Raster, PWG Raster (oba následníci staršího CUPS Raster) nebo "PCLm" - což je ve skutečnosti PDF ořezané na kost, jak jsem už zmiňoval.

A nadále mi není jasné, zda pro tisk z desktopových GUI aplikací je nebo není potřeba CUPS. Jak se vůbec programuje tisk v GUI aplikacích pod Linuxem...

...kdesi v dokumentaci foomaticu jsem se dočetl, že v Linuxu jednotlivé aplikace produkují přímo postscript (dřív to tak určitě bejvalo, tzn. jakože dodnes) - asi bych to měl nějak ověřit...


Dlouho jsem vybíral vhodnou novou tiskárnu, studoval různé recenze, srovnával ceny tonerů a nakonec jsem to riskl a koupil repasovanou barevnou laserovou multifunkční tiskárnu i s načatým spotřebním materiálem. Cena byla nižší než jeden nový toner a už rok mi dobře slouží. I kdyby teď přestala fungovat, už si na sebe vydělala. Pokud máte místo, můžete si koupit rovnou dvě a podle potřeby "kanibalizovat" tonery či jiné díly nebo mít jen zálohu pro případ, že by se tiskárna porouchala ve chvíli, kdy rychle potřebujete vytisknout nějaký dokument a nemáte čas si hrát. Dají se koupit i kvalitní tiskárny za zlomek původní ceny.