Jak bezbolestně odstranit linux z dualbootu

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Jak bezbolestně odstranit linux z dualbootu
« kdy: 22. 03. 2021, 06:53:35 »
Mám dualboot windows 10 / linux ubuntu. Na windows mi dochází místo, takže se chci zbavit toho linuxu.  Jak to udělat co nejméně bolestně? Předpokládám postup:

1. Nějak ve windows opravím zavaděč (jaký na to má nástroj nebo příkaz?)
2. Ověřím, že mi to bootuje do windows
3. Odstraním linuxový oddíl
4. Roztáhnu windows oddíl (jaký nástroj nebo příkaz?)

Děkuji za rady.


Re:Jak bezbolestně odstranit linux z dualbootu
« Odpověď #1 kdy: 22. 03. 2021, 07:28:19 »
Kód: [Vybrat]
bootrec.exe /fixmbr
bootrec.exe /fixboot
bootrec.exe /RebuildBcd

Re:Jak bezbolestně odstranit linux z dualbootu
« Odpověď #2 kdy: 22. 03. 2021, 07:48:31 »
Kód: [Vybrat]
bootrec.exe /fixmbr
bootrec.exe /fixboot
bootrec.exe /RebuildBcd

Mám na tebe dotaz ale samozřejmě nemusíš odpovídat. Dualboot jsem měl naposledy v roce 2000, takže s tím nemám od té doby zkušenost. Ale kdyby tazatel si koupil větší harddisk, udělal bitovou kopii a pak rozšířil partition ve volném místě( příp. vytvořil novou partition), přenese se přes bitovou kopii i konfigurace dualbootu? To by mělo fungovat taky, ne?

Re:Jak bezbolestně odstranit linux z dualbootu
« Odpověď #3 kdy: 22. 03. 2021, 08:26:52 »
Mám na tebe dotaz ale samozřejmě nemusíš odpovídat. Dualboot jsem měl naposledy v roce 2000, takže s tím nemám od té doby zkušenost. Ale kdyby tazatel si koupil větší harddisk, udělal bitovou kopii a pak rozšířil partition ve volném místě( příp. vytvořil novou partition), přenese se přes bitovou kopii i konfigurace dualbootu? To by mělo fungovat taky, ne?

V obecném případě to nefunguje. Záleží na použitém zavaděči a čím vším si poradí. Nahrání zavaděče bych považoval za rutinní činnost, kterou je potřeba provést - ať už se jedná o zavaděč Windows, nebo třeba GRUB. Nástroje pro Windows, které slouží ke klonování disků, toto obyčejně provádějí automaticky.

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak bezbolestně odstranit linux z dualbootu
« Odpověď #4 kdy: 22. 03. 2021, 09:38:16 »
Kód: [Vybrat]
bootrec.exe /fixmbr
bootrec.exe /fixboot
bootrec.exe /RebuildBcd

Hmm, moje Windows neznají program bootrec.exe, jde to do nich nějak doinstalovat? Funguje to i v případě nových biosů UEFI, kde místo mbr je gpt? Díky.


Re:Jak bezbolestně odstranit linux z dualbootu
« Odpověď #5 kdy: 22. 03. 2021, 09:41:36 »
Kód: [Vybrat]
bootrec.exe /fixmbr
bootrec.exe /fixboot
bootrec.exe /RebuildBcd

Hmm, moje Windows neznají program bootrec.exe, jde to do nich nějak doinstalovat? Funguje to i v případě nových biosů UEFI, kde místo mbr je gpt? Díky.

:) jsem doufal, že si to už načtete, co ty příkazy dělají a jak se používají. K dispozici jsou v recovery, takže podle situace lze nabootovat třeba z kolečka, nebo přes EFI vstoupit do recovery režimu. Měl by posloužit i příkaz shutdown /r /o.

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak bezbolestně odstranit linux z dualbootu
« Odpověď #6 kdy: 22. 03. 2021, 09:46:34 »
Já hledal "jak nainstalovat bootrec" a narazil jsem na tento návod:

https://servis.eset.cz/knowledgebase/article/View/358/21/jak-opravit-spousteci-boot-sektor-pevneho-disku#win10

Sice se mi Windows podle tohoto přeplo do recovery módu, ale napsali mi, že to opravit nejde. Tak nevím co s tím.

Re:Jak bezbolestně odstranit linux z dualbootu
« Odpověď #7 kdy: 22. 03. 2021, 09:49:42 »
Já hledal "jak nainstalovat bootrec" a narazil jsem na tento návod:

https://servis.eset.cz/knowledgebase/article/View/358/21/jak-opravit-spousteci-boot-sektor-pevneho-disku#win10

Sice se mi Windows podle tohoto přeplo do recovery módu, ale napsali mi, že to opravit nejde. Tak nevím co s tím.

Tohle se na dálku těžko radí, může do toho hodně faktorů. Nicméně, musíte se dostat do recovery režimu a v něm, v terminálu provést tu opravu. (Ve starých návodech naleznete starší, dnes už nepoužívané nástroje FIXMBR a FIXBOOT, tyto návody ignorujte).

Každopádně dostaňte se do recovery konzole a tam se dozvíte detaily, proč to jde / nejde opravit.

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak bezbolestně odstranit linux z dualbootu
« Odpověď #8 kdy: 22. 03. 2021, 09:50:51 »
Nechci experimentovat, je to počítač, který používám pro home office, jsou tam nainstalovaná vpn, nějaké certifikáty a další věci, co už bych neuměl nainstalovat a nakonfigurovat, takže to nesmím rozbít. Potřebuji jasné funkční a ověřené řešení.

Re:Jak bezbolestně odstranit linux z dualbootu
« Odpověď #9 kdy: 22. 03. 2021, 09:53:52 »
Nechci experimentovat, je to počítač, který používám pro home office, jsou tam nainstalovaná vpn, nějaké certifikáty a další věci, co už bych neuměl nainstalovat a nakonfigurovat, takže to nesmím rozbít. Potřebuji jasné funkční a ověřené řešení.

:) pak to svěřte do rukou profesionálovi, protože toto nejsou operace, na které by existovalo přímočaré, jasné, funkční a ověřené řešení. Profesionálovi to svěřte po úplné záloze, abyste mohl obnovit vše, co potřebujete, protože stát se může kdykoliv cokoliv.

Z toho, co píšete ale spíš vidím, že prvotní problém je v tom, že nemáte zálohu, ze které byste mohl spolehlivě obnovit funkční stav (vč. vpn, certifikátů apod.). Na tom bych zapracoval v první řadě, bez toho bych se nepouštěl ani do ověřeného řešení.

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak bezbolestně odstranit linux z dualbootu
« Odpověď #10 kdy: 22. 03. 2021, 09:58:24 »
Prvotní problém je, že mi windows po pár hodinách zkolabují, protože jim dojde místo na disku a to jim dojde proto, že nějaký soubor pagefile.sys vyroste asi o 8 GB. Po restartu se zase zmenší a už nemám co uvolnit.

Když smažu linuxovou partition a rozšířím windows oddíl, bude grub nadále fungovat a zavádět windows, nebo bude rozbitý a já budu nahraný?

Re:Jak bezbolestně odstranit linux z dualbootu
« Odpověď #11 kdy: 22. 03. 2021, 10:04:13 »
Když smažu linuxovou partition a rozšířím windows oddíl, bude grub nadále fungovat a zavádět windows, nebo bude rozbitý a já budu nahraný?

Obojí se může stát, nevidím do toho, kde máte umístěné soubory grubu. Pokud na linuxové partition, tak se to zhroutí. Pokud na separátní partition, stačí zachovat ji a mělo by to fungovat dál (ale nadále Vám bude překážet ta grubová partition, takže windows stejně nezvětšíte).

Tato diskuse je dál bezúčelná, protože se ptáte na kutilský - poloodborný způsob, jak to vyřešit, ale zároveň chcete stoprocentně profesionální jistotu, že se nic nerozbije. Na to je odpověď: může se rozbít tisíc a jedna věc, a - aniž bych chtěl, aby se Vás to dotklo, opravdu - je vidět, že moc do hloubky nerozumíte ani Windows, ani Linuxu. Když se něco pokazí, tak z to jde na 99 % opravit, ale vyžaduje to právě ty znalosti, které se nedají předat jednou odpovědí ve fóru.

Kdybych toto řešil pro zákazníka, tak si nejprve kompletně zazálohuji data tak, abych to byl schopný 1:1 obnovit. Pak provedu to, co jsem psal - BOOTREC. Pokud bude BOOTREC reportovat nějakou chybu, vyřeším tu chybu, aby mohl proběhnout (zde neporadím, nemám od Vás žádnou informaci o tom, proč BOOTREC neprochází).

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Jak bezbolestně odstranit linux z dualbootu
« Odpověď #12 kdy: 22. 03. 2021, 10:11:37 »
Na pocitaci s dulezitymi nezalohovanymi daty, bych to vubec nedelal (Jak vam dobre radi Miroslav Šilhavý)

Cili postup:
Objednat nebo v supliku najit externi disk, vse na nej zazalohovat.
Doporucovany postup na opravu boot sektoru zkouset v patek vecer, abyste mel pripadne vikend na opravu, az se to rozbije. Potrebujete mit v zaloze instalacku windows (jde stahnout z webu microsoftu)

Mimochodem na ten externi disk si muzete presunout nejaka mene dulezita data, tim disk trochu uvolnit a vydrzite do patku

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak bezbolestně odstranit linux z dualbootu
« Odpověď #13 kdy: 22. 03. 2021, 10:11:49 »
Nojo, kdybych tomu rozuměl, tak se tu nebudu ptát, že jo.

Linux (Ubuntu) jsem nechal nainstalovat automaticky, takže grub bude na standardním místě.

Pokus o opravu napsal: Oprava spouštění systému nemůže váš počítač opravit. Windows se nějak zvlášť nesnaží být nápomocny.

Ink

  • *****
  • 655
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak bezbolestně odstranit linux z dualbootu
« Odpověď #14 kdy: 22. 03. 2021, 10:12:46 »
Prvotní problém je, že mi windows po pár hodinách zkolabují, protože jim dojde místo na disku a to jim dojde proto, že nějaký soubor pagefile.sys vyroste asi o 8 GB. Po restartu se zase zmenší a už nemám co uvolnit.

Když smažu linuxovou partition a rozšířím windows oddíl, bude grub nadále fungovat a zavádět windows, nebo bude rozbitý a já budu nahraný?

To máš tak málo místa, že se tam nevejde ani 8GB swapfle? Doporučuju přetáhnout někam filmy a další věci, koupit větší RAM a ideálně další disk na data.