Doporučte stolní multimetr

Re:Doporučte stolní multimetr
« Odpověď #15 kdy: 21. 03. 2021, 09:13:24 »
Jak už padlo, na multimetru šetřit. V dětství jsem dostal klasický žlutý pidi a používám ho dodnes.
Jde napětí do desky? Jde, je správné za stabilizátorem dobré? je. Je baterie už vybitá nebo není...
Poté co jsem v práci objevil Datron kalibrační ověřovátor, jsem si ho vzal, že se zasměji.. a naopak jsem vejral, že chyba jen pár setin, zdaleka ne tak orientační měřidlo, jak jsem si myslel.

Takže pokud se nechystáte na nějakou alagořinu, ale jde vám jen o to, zda zdroje zdrojují, ušetřte. A ideálně znejte někoho, kdo vám přístroj ověří, alespoň proti přesnějšímu přístroji, ať víte, jak nakládat s naměřenou hodnotou (+-).

Ušetřený rozpočet rozhodně do osciloskopu a dalších přístrojů.


Re:Doporučte stolní multimetr
« Odpověď #16 kdy: 21. 03. 2021, 11:21:11 »
Přídám svůj postřeh - jak už tu padlo, i levné multimetry jsou výborné co se samotné funkce týče. Mnohem důležitější je UI a ergonomie:
  • je podsvícení dostatečně silné?
  • nevypíná se podsvícení po nějaké směšné době typu 5 s?
  • nevypíná se multimetr sám po nějaké příliš krátké době?
  • jsou běžné funkce snadno a deterministicky dostupné?
  • v případě autoranging multimetru, netrvá měření příliš dlouho?

To jsem si takhle koupil pěkný dražší multimetr Brymen, a přestože je to kvalitní výrobek, tak ho vůbec nepoužívám kvůli výše uvedenému. Podsvícení, byť pěkně silné, se vypíná po pár sekundách. Multimetr se vypne, pokud pár minut nic nezmáčknu (typicky zrovna když nachystám experiment a chystám se ho začít). Běžné funkce jako např. kontinuita jsou dostupné za přepínačem režimu, a ten si pamatuje poslední volbu - takže je cesta k režimu pokaždé jiná. Nestačí se naučit "otoč kolečko na ohmy a pak dvakrát zmáčkni Fn", protože ten počet stisků je pokaždé jiný. Kolečko je malé, jde ztuha, má ostré hrany a šasi přístroje má kulatá záda, takže se při použití kolečka jednou rukou multimetr kácí...


Hamparle

  • ****
  • 365
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte stolní multimetr
« Odpověď #18 kdy: 21. 03. 2021, 15:11:01 »
Pár postřehů:

Výhoda/nevýhoda dle úhlu pohledu:
-levné multimetry mají tu výhodu, , že do nich se dávají ty nejběžnější  pojistky (Velikostně). Naopak ty lepší, dražší, mají atypické, které se nedají sehnat běžně a jsou až 10x dražší.
-nejlevnější multimetry mají "výhodu", že se nemusí přehazovat zdířky, prostě mají dva vývody, v lepším případě s  vyměnitelnými kabely s hrotem, v horším případě dráty napevno

-Autoranging se hodí
-hodí se dedikované tlačítko pro vypnutí
-pokud není automatické tlačítko vypnutí, tak aspoň aby byl režim vypnutí na obou krajních polohách (neplatí u těch
 s 360° voličem)

Co dokáže naštvat
-nevypnutelné pípání při skoro každé příležitosti
-defaultní režim střídavé veličiny


Za 6000 máš profi přístroj. kolem 1200 se dá pořídit celkem dobrý přístroj. Ale nezatracoval bych ty  srágory za stovku z supermarketů, také se hodí na základní věci


BTW: jak funguje režim měření kapacity? Mě to měří nesmysly. Je potřeba nějak speciálně postupovat, jako po přiložení hrotů póly kondíku je vodivě spojit a pak rozpojit ?
« Poslední změna: 21. 03. 2021, 15:13:28 od Hamparle »



CFM

Re:Doporučte stolní multimetr
« Odpověď #20 kdy: 21. 03. 2021, 16:35:09 »
BTW: jak funguje režim měření kapacity? Mě to měří nesmysly. Je potřeba nějak speciálně postupovat, jako po přiložení hrotů póly kondíku je vodivě spojit a pak rozpojit ?
Nejjednodušší způsob využívá nabíjení konstantním proudem a měří čas, za který se kondenzátor nabije na referenční napětí. Co znamená měří nesmysly? Jaký kondenzátor a co to ukáže?

Jinak právě stovkové multimetry se často nechají zničit nesprávnou volbou rozsahu. V tomto případadě možná připojením nabitého kondenzátoru na nějaké vyšší napětí.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte stolní multimetr
« Odpověď #21 kdy: 21. 03. 2021, 23:25:45 »
Já mám OWON B35T+ a jsem s ním spokojenej. Jede na 2 tužkové baterky, umí se propojit s telefonem, sám si nastaví rozsah a má podsvícení. Asi bych ho volil znovu a k němu vzal osciloskop OWON SDS1102. Dá se sehnal kolem 4k. 99 % problémů se s těmihle dvěma stroji dá oddebugovat. Multimetr za dvě stovky sice bude pro většinu zdejších diskutérů fungovat, ale jen o kousek dražší zařízení je mnohem pohodlnější používat. Je to věc, co vydrží hodně dlouho, tak není důvod po tu dobu trpět s nějakým levným šuntem.

Re:Doporučte stolní multimetr
« Odpověď #22 kdy: 22. 03. 2021, 07:20:48 »
Stolní multimetr teda také nemám, ale jeden tip. Fluke vyrábí variantu svého multimetru s cenovkou 8-10k pro čínu za 1200-1400 Kč, já mám variantu Fluke 17B (dá se objednat na aliexpressu ze španělska, takže nehrozí doměření dph/clo).

Na youtube jsou dvě dlouhá videa od profíků, co ten čínský rozkuchali a došli k závěru, že je to spíš budget verze originálu s nižším příplatkem za značku, hlavně v ochraně není o nic moc ochuzen.

Velký display, autoranging, rozumně dlouhá doba podsvícení i zapnutí, spousta použitelných funkcí, nemá žádný z neduhů jak psal Hamparle. V balení mi přišli i originální fluke kabely a duracellová baterie :D Je to trochu velký bago, ale normálně stojí sám o době na stole (rozvaděčové skříni, atd.)

Měl jsem předtím analogový po dědovi... byl funční to jo, ale pořád přehazovat stupnice mě nebavilo, navíc byl bez ochrany.

Re:Doporučte stolní multimetr
« Odpověď #23 kdy: 22. 03. 2021, 09:30:34 »
Fluke vyrábí variantu svého multimetru s cenovkou 8-10k pro čínu za 1200-1400 Kč
Tipuju, že Fluke o tom nic neví :) Číňan prostě vyrobil pár noname kusů pro prodej bokem jako to normálně dělají.


Re:Doporučte stolní multimetr
« Odpověď #25 kdy: 22. 03. 2021, 09:47:12 »
Jak to nebude Keysight, HP nebo Agilent, tak to kupovat nemá cenu. Většinou jde o prázdné krabice, kde vzadu je trafo a vpředu elektronika napodobující běžný multimetr.

https://www.youtube.com/watch?v=-d5GvizNQ-w

Re:Doporučte stolní multimetr
« Odpověď #26 kdy: 22. 03. 2021, 12:45:32 »
Fluke vyrábí variantu svého multimetru s cenovkou 8-10k pro čínu za 1200-1400 Kč
Tipuju, že Fluke o tom nic neví :) Číňan prostě vyrobil pár noname kusů pro prodej bokem jako to normálně dělají.

A ti čínani hackli i oficiální stránku Fluke a udělali v katalogu záznam o verzích 12E, 15B, 17B a 18B? S dostupnou dokumentací?

viz: https://www.fluke.com/en-vn/product/electrical-testing/digital-multimeters/fluke-17b-plus

Já to beru jako hezkou věc od Fluke, že prodává i levnější variantu dražších multimetrů (mínus dvouletá záruka), i když si to musí uživatel najít sám. Opravdu ten multimetr je i plastem o řád jinde, než běžná čínská produkce. Je to i vyzkoušené, to prodávají už nějakých 5-7 let.