Koupě malého notebooku

mukel

Koupě malého notebooku
« kdy: 12. 03. 2021, 23:07:16 »
Ahojte.

Vlastnil som mini notebook Lenovo ideapad 100s, ale skolaboval a v servise mi ho vratili s tym ze sa baterka a nabijacka neda objednat. Poobzeral som sa po inom. Chcel som takisto mini notebook, ktory doma pouzivam na nejake filmy, citanie ebookov a max zakladne kancelarske prace.

Nasiel som si notebook Lenovo winbook, za 199,20. Pise sa ale ze je obnoveny, co ale neviem co znamena. (Vobec sa v tom nevyznam, preto sa pytam radsej vas.)

Otazka znie, ci mi ten notebook bude fungovat svizne, nemrznut a tak. V Lenovo ideapad 100s som mal procak Intel Atom CPU Z3735F a v tom winbooku je procak intel celeron N3450. V oboch je nainstalovany windows 10. Ten lenovo ideapad 100s isiel bez problemov. Pojde aj ten winbook bez problemov? Nebude spomaleny?

Mam ho podla vas kupit, alebo sa poohliadnut po inom a novom, nie obnovenom? Dik
« Poslední změna: 13. 03. 2021, 09:03:13 od Petr Krčmář »


Re:Kupa notebooku
« Odpověď #1 kdy: 13. 03. 2021, 00:20:12 »
Mám trochu zkušenost s Umax VisionBook 14WA
https://www.umax.cz/umax-visionbook-14wa-turquoise/#technical

Na čtení a jednoduché psaní se to použít dá v pohodě. Myslím, že i přehrávání auda/videa to nějak rozumně zvládne, ale nic moc náročnějšího. Aktualizace trvají poměrně dlouho, ale jelikož teď vycházejí cca jednou měsíčně, nepředstavují problém. Ale spíš doporučuji Wg/Wr (popř. Plus/Pro) řady; cena se tolik neliší a zlepšení je znatelné.

Ten Umax má slabší CPU než to vaše Lenovo (otázkou je, o jakou * Lake architekturu se jedná). Tudíž si myslím, že by vám stačit mohlo. Je ale pravda, že u toho Umaxu jsem měl systém umístěný na M2 SSD, takže mě nebrzdila eMMc.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kupa notebooku
« Odpověď #3 kdy: 13. 03. 2021, 01:11:05 »
Ma niekto skusenosti s Dell 3410 vs 5410.
Je tam nejaky markantny kvalitativny rozdiel, co sa tyka prevedenia ?
https://www.alza.sk/dell-latitude-3410-d5863457.htm
https://www.alza.sk/dell-latitude-5410-d5863463.htm

Re:Kupa notebooku
« Odpověď #4 kdy: 13. 03. 2021, 06:03:43 »
rozhodne 5410
neni to tak davno co jsem omylem obj tu trojkovou radu a proste ac vypada podobne tak to je kram (je to znat hned jak to vezmes do ruky, mozna jinej plast? urciteclehce jinej tvar) a petkova je dobrej stroj. vyklapeci dvirka eth jsou k zlosti ale takova je holt doba.

ty petkovy 14" tahaj nasi AV technici po instalacich a zadnej problem

premyslim jak bych ti to oargumentoval/lepe popsal. nemam je tu vedle sebe, ale kdybych mel volit ja tak tu trojkovou radu nikdy vice.


na druhou stranu kolega co ji ma si nestezuje i kdyz jsem mu poukazal na veci co toci me a nabidl ze ji vymenim, tak rikal ze netreba.. ale on je takovej flegmous :)


Re:Kupa notebooku
« Odpověď #5 kdy: 13. 03. 2021, 08:14:46 »
Co takhle PineBook Pro? Je to na armu, moc to nežere, je to malé a lehke

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Koupě malého notebooku
« Odpověď #6 kdy: 13. 03. 2021, 17:25:04 »
v servise mi ho vratili s tym ze sa baterka a nabijacka neda objednat
To je pěknej bizár a skoro bych jim nevěřil. Moje notebooky měly buď generický "barrel jack" (podle fotek je toto i případ toho tvého Leninova), nebo konektor, který šel koupit za $1 na Ali. Co se baterky týče, tam je situace horší, a chtělo by to do budoucna vybírat notebook, kde jde baterka repasovat, abys neskončil ve stejné situaci. Bohužel netuším, jak se to pozná před koupí - ale třeba někdo poradí.
Co takhle PineBook Pro? Je to na armu, moc to nežere, je to malé a lehke
Z dotazu mi přišlo, že tazatel provozuje Windows.
« Poslední změna: 13. 03. 2021, 17:27:07 od _Jenda »

Re:Koupě malého notebooku
« Odpověď #7 kdy: 13. 03. 2021, 22:53:30 »
Z dotazu mi přišlo, že tazatel provozuje Windows.

Aha, ta možnost mě ani nenapadla jelikož je na serveru zaměřeném na GNU/Linux

mukel

Re:Koupě malého notebooku
« Odpověď #8 kdy: 14. 03. 2021, 11:02:37 »
Co poviete na repasovane ntb. Oplati sa ich kupovat, alebo radsej si mam priplatit a kupit novy?

Re:Koupě malého notebooku
« Odpověď #9 kdy: 14. 03. 2021, 11:13:54 »
Pokud si k tomu repasu připojíš trvale napájení, externí monitor a klávesnici s myší, tak bude v pohodě. Ale jestli má sloužit jako NB bez těch periférií nebo na přenášení, tak to raději nový.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Koupě malého notebooku
« Odpověď #10 kdy: 14. 03. 2021, 12:04:08 »
Pokud si k tomu repasu připojíš trvale napájení, externí monitor a klávesnici s myší, tak bude v pohodě. Ale jestli má sloužit jako NB bez těch periférií nebo na přenášení, tak to raději nový.
to je dost zavadejici, repas bez periferini a/nebo na prenaseni NENI problem, resp. dle uzivatele/zpusobu_vyuziti muze byt problem:
- muze byt tezsi nez novej
- muze (a bude) mit kratsi vydrz na baterku
- muze mit TN LCD (ale stejne tak muze mit Reps IPS a novej TN ;-)

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Koupě malého notebooku
« Odpověď #11 kdy: 14. 03. 2021, 12:14:16 »
Co poviete na repasovane ntb. Oplati sa ich kupovat, alebo radsej si mam priplatit a kupit novy?
ja sem letitej uzivatel a "zastance" repasu (Thinkpad T42,T60p,X220t,T420s,X230,T430s),  takze za me urcite vyplati, resp. pripadne mozne (ne nutne) minusy sem psal v predchozim komentu...

z dotazu predpokladam ze repas 12", to mi vychazi idealni Thinkpad X230 (intel 3gen cpu, pokud ti nevadi ta "nova" klavesnice, coz asi kdyz v Ideapadu jsi mel podobnou jen horsi :) nebo Thinkpad X220(intel 2gen cpu), v obou pripadech pokud by zalezelo na vydrzi na baterku, lze poridit vetsi ktera sice trochu vyleza z tela, ale (v pripade X230) vydrzi ~10hodin... obchod kde kupuju nema ani jeden ted skladem, z toho co ma tak 12.5" Dell:
E6320 (Inel 2gen CPU, v tele DVD)
https://www.importpc.cz/notebooky/repasovany-notebook-dell-latitude-e6320-32.html

E6230 (Intel 3gen CPU)
https://www.importpc.cz/notebooky/repasovany-notebook-dell-latitude-e6230-18.html

zda maji IPS LCD nevim, ale prodejce kdyztak jiste zodpovi :)

Re:Koupě malého notebooku
« Odpověď #12 kdy: 14. 03. 2021, 17:26:05 »
Pokud si k tomu repasu připojíš trvale napájení, externí monitor a klávesnici s myší, tak bude v pohodě. Ale jestli má sloužit jako NB bez těch periférií nebo na přenášení, tak to raději nový.
to je dost zavadejici, repas bez periferini a/nebo na prenaseni NENI problem, resp. dle uzivatele/zpusobu_vyuziti muze byt problem:
- muze byt tezsi nez novej
- muze (a bude) mit kratsi vydrz na baterku
- muze mit TN LCD (ale stejne tak muze mit Reps IPS a novej TN ;-)
Prakticky každý repas má baterii dávno za zenitem nebo dokonce těsně před smrtí (pravda, občas jde ještě za obvykle nehorázný peníz dokoupit nová). Valná sláva to není ani s obrazovkou, která už také prakticky vždy vykazuje známky toho, že nejlepší léta jsou dávno pryč.
Samozřejmě se dá namítnout, že se čas od času vyskytne repas, který je jako nový, ovšem k tomu se člověk běžně nedostane. Leda by to sehnal přes známého někde ze servisu apod., protože jinak se tyto kousky rozeberou "pod pultem" mezi zaměstnanci a ven se vůbec nedostanou.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Koupě malého notebooku
« Odpověď #13 kdy: 14. 03. 2021, 18:08:46 »
Citace
Prakticky každý repas má baterii dávno za zenitem

Označení repas znamená, že to zařízení někdo prohlédl, vyčistil, vyměnil co bylo potřeba a pak to prodává. U notebooků to znamená novou baterii. To co píšeš je nesmysl.

Jedinou nevýhodou repasu, pokud zrovna stačí výkon, je podle mě USB-C. Jsme v době, kdy tento konektor přebírá štafetu a kupovat nějaký stroj bez něj by mohlo být limitující.


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Koupě malého notebooku
« Odpověď #14 kdy: 14. 03. 2021, 18:17:03 »
Prakticky každý repas má baterii dávno za zenitem nebo dokonce těsně před smrtí (pravda, občas jde ještě za obvykle nehorázný peníz dokoupit nová). Valná sláva to není ani s obrazovkou, která už také prakticky vždy vykazuje známky toho, že nejlepší léta jsou dávno pryč.
Samozřejmě se dá namítnout, že se čas od času vyskytne repas, který je jako nový, ovšem k tomu se člověk běžně nedostane. Leda by to sehnal přes známého někde ze servisu apod., protože jinak se tyto kousky rozeberou "pod pultem" mezi zaměstnanci a ven se vůbec nedostanou.
[/quote]
nesmysl, u repasu baterka nemusi byt nova, ale pred smrti urcite nebude, dokoupit nova lze pripadne za rozumnej peniz(rozhodne rozumnejsi nez u novejch modelu kde casto ani vymenit (bez rozebrani) nelze)...
u mnou zminovanejch Thinkpad T42,T60p,X220t,T420s,X230,T430s ktere sem v prubehu let sobe kupoval jako repasy byla baterka vzdy na ~3/4 zivotnosti LCD byl v pohode, bez skrabancu/fleku (ale u T420s/T430s mi to bylo jedno protoze sem menil za IPS/FullHD), vzhled vsech byl jako novy... ty kousky se normalne prodavaji pres eshop prodejcu s repasema, zkusenost mam letitou jen s tim zminenym ImporPC.cz (kterej zaroven pokud chces videt presne jak vypada kus co bys koupil ti ho na prani nafotej) tedy nevim jak to maji ostatni...

EDIT: napr. nova baterie pro zminovanej Dell e6230:
https://www.avacom.cz/modely/notebooky/dell/latitude-e6230
« Poslední změna: 14. 03. 2021, 18:19:38 od k3dAR »