Vyplatí se optika?

Re:Vyplatí se optika?
« Odpověď #15 kdy: 13. 03. 2021, 13:25:07 »
Ad optika do sklepa: přiznám se, že jsem přesný mechanismus autentikace nezkoumal :-) Za těch 9 let od 2012 si pamatuju, že jsem se z emailové informace dozvěděl asi o dvou docela velkých upgradech aktivních prvků - aniž bych zaznamenal nějaký výpadek svého konzumního brouzdání. Aktuálně jenom komentuji, že teď při home office a home škole brečí ohledně slibů-chybů providerů všichni co mají ADSL, nejmenovanou dominantní kabelovku, něco na bázi LTE nebo WiFi... jedinej, kdo si nikdy nestěžuje, jsou ti s Tetím switchem ve sklepě :-) protože těm to "prostě funguje" a kapacity je stále dost.


Re:Vyplatí se optika?
« Odpověď #16 kdy: 16. 03. 2021, 08:30:53 »
Díky moc za rady, já podle toho co jsem o optice četl, tak vidím výhodu i v tom, že by v budoucnu měla umožňovat i řádově vyšší rychlosti. Což s tím, jak se čím dál tím víc zařízení na internet připojuje může jen hodit. Vidíme to už teď když jsme víc doma. Tak přemýšlím, když se budu stěhovat, jestli právě trochu vybírat i podle toho, kde optika bude.

Re:Vyplatí se optika?
« Odpověď #17 kdy: 16. 03. 2021, 15:16:46 »
Oproti kabelovce, zejmena od UPC, si dneska na optice pomuzete prakticky v kazdem pripade. Na optice nebyva problem ziskat verejnou IPv4 adresu, IPv6, kvalitni koncove zarizeni (bridge), vyssi rychlosti/lepsi symetrii, nizsi latenci, u lokalnich ISP i vyrazne lepsi cenu.

Oproti DSL si pomuzete, pokud vam nestaci upload. Na optice jsou dosazitelne rychlosti uploadu vyssi, u lokalnich ISP i symetricke. To u DSL nejde z technickych duvodu. Navic DSL na dohled od ustredny muze byt porad jen 50/5 neno i pomalejsi, a to je oproti optice vyrazne pomalejsi. Oproti DSL ma optika taky nizsi latenci, napr. v mem pripade o 7 ms (optika CETINu v porovnani s DSL zakoncenem na stejne ustredne) resp. o 11 ms (optika lokalniho ISP).

O potencialu rozsirovani sluzeb a rustu rychlosti do budoucna nemluve.
To je naprostá pitomost a jak už bylo nahoře správně napsáno, tak optika je pouze médium a sama o sobě nezaručuje vůbec nic, rozhodně ne to, že budou služby lepší, než třeba u kabelovky na koaxu.
Podobně nesmyslné je splácávání nějaké veřejné IPv4, IPv6 s optikou, protože záleží na ISP, jaký rozsah IP adres se mu podaří získat (mimochodem spousta těch "optických poskytovatelů" to primárně bere právě od UPC/Vodafone a jenom přeprodávají dál, takže mají k dispozici veřejné IP, které jim UPC/VF dá).
O "kvalitním koncovém zařízení" na optice si můžeš u home přípojek nechat leda zdát, protože to dostaneš nanejvýš nejlevnější čínský šunt. Nikdo ti nebude domů dávat opto-metalický převodník za desetitisíce.
Samotná kvalita připojení (symetrika, ping apod.) opět závisí na daném ISP a buď si jistý, že velmi často - hlavně na vesnicích - je optika domů na finále zakončená někde na nejvyšší budově a odtud vše frčí bezdrátovým spojem dál a není ani výjimkou, že těch bezdrátových pojítek je několik, než se to konečně dostane na skutečně smysluplnou optiku na páteři (tam má totiž optika největší význam a nikoliív kdesi na posledních mílích - na nich je to spíš marketing a oblbování neználků).

Rozšiřování služeb má být co? Leda nějaká představa, což ale zákazníka nezajímá. A rychlost rozhodně nedělá jenom poslední míle, ale celá infrastruktura ISP a jeho možnosti (technické i finanční). Optika někde od koncového zákazníka k ISP třeba běhá Gbps v obou směrech, ale jak začneš stahovat z ciziny, tak najednou zjistíš, že místo Gbps se sotva chytáš s kbps, protože zkrátka ten "fantastický optický ISP" nemá na to, aby rychlou zahraniční konektivitu zaplatil.

Re:Vyplatí se optika?
« Odpověď #18 kdy: 16. 03. 2021, 15:25:02 »
Ad optika do sklepa: přiznám se, že jsem přesný mechanismus autentikace nezkoumal :-) Za těch 9 let od 2012 si pamatuju, že jsem se z emailové informace dozvěděl asi o dvou docela velkých upgradech aktivních prvků - aniž bych zaznamenal nějaký výpadek svého konzumního brouzdání. Aktuálně jenom komentuji, že teď při home office a home škole brečí ohledně slibů-chybů providerů všichni co mají ADSL, nejmenovanou dominantní kabelovku, něco na bázi LTE nebo WiFi... jedinej, kdo si nikdy nestěžuje, jsou ti s Tetím switchem ve sklepě :-) protože těm to "prostě funguje" a kapacity je stále dost.
Kabelovka a xDSL mají dohromady přes milión přípojek, takže je celkem logické, že i počet stížností bude větší, než u nějakých lokální opto-šašků, pro které je úspěch, když atakují hodnotu jednoho tisíce :D
Jinak žádné "sliby-chyby" se nekonají, protože ISP nic neslibují. A že si někdo něco vyfantazíruje a čeká, že mu to ISP splní a pak nikoliv, je ovšem problém toho dotyčného a ne ISP :P