Routery MikroTik - velikost úložiště

Re:Routery MikroTik - velikost úložiště
« Odpověď #15 kdy: 01. 03. 2021, 14:01:26 »
Tak pokud si s tím chce člověk hrát víc a řešit si access listy na servery a podobný kraviny, tak se taknějak počítá, že si nekoupí "levný APčko se switchem do pokoje" (= RB962UiGS-5HacT2HnT.), ale dá si tam minimálně třeba RB3011 nebo RB4011, případně nějaký CCR, když to myslí vážně. Jako je to trochu škoda, mohli tam dát 128MB a stálo by to o $1 víc maximálně, ale zase si musíte uvědomit, že se snažíte používat levný hračky na moc pokročilý věci. A když už děláte pokročilý věci, tak je přece nebudete dělat na RB962.


Re:Routery MikroTik - velikost úložiště
« Odpověď #16 kdy: 01. 03. 2021, 14:55:19 »
No jelikoz RB962 stoji bezne kolem 3000Kc, tak tam alespon tech 128MB Flash dat mohli. Obecne nemam rad veci dimenzovane aby sotva stacily a v pripade problemu z toho byl horor na pokracovani, nehlede na to ze udelat novejsi model horsi nez starsi smrdi... a me osobne odrazuje od upgradu, nebo spise downgradu. Za 3000Kc ocekavam trochu lepsi HW nez Tp-link za 500Kc.

Re:Routery MikroTik - velikost úložiště
« Odpověď #17 kdy: 01. 03. 2021, 15:22:02 »
tieto mikrotiky su skor urcene pre domace prostredie, alebo ako jednoduchy AP. Nic s wifi by som nedaval ako hlavny router. Mne doma bezia 2 AP hAP, presne modely neviem, ale tie najlacnejsie, wifi nakonfigurovane na capsman, a vsetko robim na hlavnom routri, ktory je 750GR3, ten uz ma aj microsd slot, takze si viem rozsirit ulozisko a zbytocne si nezabija vykon cpu riadenim wifi.

Re:Routery MikroTik - velikost úložiště
« Odpověď #18 kdy: 01. 03. 2021, 15:22:36 »
Flash je pro firmware jakoukoli další činností na ní si flešku ničíte (system > resouces> Bad Block) i logy buď do paměti nebo syslog, připadně usb fleška která ale časem odejde,
pokud potřebujete uložiště strčte si tam usb disk/flešku naformatujte přes menu a můžete začít používat.
Srovnání s TP linkem je úsměvné k tomu se raději nevyjádřím to by bylo na flame.

Problémy s velikosti originálních firmware jsou, řešení najdete na oficiálním fóru je třeba zaměnit systém fullflash balíčku na systém zaklad a ostatní balíčky k tomu, pak se vejde a není problém, ano samo se to neudělá to je škoda.

U toho modelu který jste uvedl platíte ale 3k, tedy navíc, za jiné věci než je pamět/flash kterou patrně vyžadujete (SFP, POE).
Není to švýcarský nuž, používejme to na to na co byl produkt vytvořen.
« Poslední změna: 01. 03. 2021, 15:24:48 od madmucho »

Re:Routery Mikrotik - velikost uloziste
« Odpověď #19 kdy: 01. 03. 2021, 17:39:58 »
Mám (kromě jiného) RouterBOARD 941-2nD, na něm aktuální verzi 6.48.1. Má RAM 32 MB, free 7,8MB a "disk" 16 MB free 7,7 MB.

Zjevně v Mikrotiku ví co si mohou dovolit.

Zrovna tady u toho modelu se mi už stalo, že aktualizovat nešel kvůli místu. Nevím co s tím v minulosti kdo dělal, ale musel jsem to flashnot po síti, čímž se to přepsalo komplet a pak už to šlo aktualizovat na nejnovější verzi.

No, já mám (měl jsem) hAP-Lite a v určitý okamžik mi aktualizace online přes web UI přestaly fungovat kvůli nedostatku místa úplně. A to na něm nebylo nainstalované nic extra. Už jsem to před časem přestal zkoušet, jelikož ho mám u rodičů (a nějaké flashování přes tftp nebo přes ten widlí bazmek nebo kdovíjak to jde se mi u nich nechtělo řešit). Takže to Mikrotik evidentně úplně vychytané nemá...


5R

Re:Routery MikroTik - velikost úložiště
« Odpověď #20 kdy: 01. 03. 2021, 23:47:46 »
Tiez hlasim, ze 16MB pri jednej verzii za posledne 4 roky nestacilo na update (default all-packages). Mam zopar hAP Lite, tie maju tiez slabsi procesor resp. daju 100Mbit bez firewallu ale to je vsetko. Na druhej strane stoja 500 Kc takze by sa clovek nemal stazovat, ze kupil feliciu ktora nejde 200 Km/h.

Ked som potreboval tcpdump, pouzil som vstavany packet sniffer s funckiou streaming a posielal to do wiresharku na kompe. Ovsem na tom hAP Lite tak do 5Mbit, viac to CPU nedalo.

Takze ak sa clovek chce viac hrat s RouterOS, treba vybrat vykonnejsi model.

Re:Routery MikroTik - velikost úložiště
« Odpověď #21 kdy: 02. 03. 2021, 10:33:05 »
Tak když se Vám nechce chodit hledat na forum mikrotiku řešení na dotaz který má určitě každý tak tady máte link.

Dělal jsem to takhle i na dálku pokud byli zařízení na LAN. Pak už Vám Autoupdaty zase pujdou.

https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=2&t=108174&p=823647#p820791

1. Make a backup and export, save them on your PC
2. Disable all the packages you can including this:
hotspot
ipv6
mpls
ppp
routing
wireless
advanced tools

3. Reboot
4. Upgrade using only this packages taking them from the all packages zip:
system
security
dhcp
5. Reboot
6. After successful upgrade proceed to upgrade routerboot in system routerboard upgrade
7. Reboot

8. now install the additional packages you need only

Re:Routery MikroTik - velikost úložiště
« Odpověď #22 kdy: 02. 03. 2021, 12:08:11 »
Já ještě doplním, že někdy na přelomu verze 6.46/6.48 problém s velikostí aktualizací vyřešili - bylo to v release notes a lidi co si do té doby stěžovali na nemožnost update to chválili, že to konečně jede (větsinou s hAP Lite a podobně - nejlevnější modely).
K dohledání je to na forum.mikrotik.com v sekci Announcements, mě se to hledat nechce, jelikož těmito problémy netrpím (mám Hex S a cAP ac, oba s 16 MB flash pokud se z hlavy nepletu).