Koupil jsem si TV a nefunguje

Re:Kupil jsem si TV a nefunguje
« Odpověď #15 kdy: 21. 02. 2021, 18:39:13 »
To mu nemuzete fakt nikdo poradit? Prosim te, koupil jsis blbost, zadnou kartu to nepotrebuje. Antenni kabel pro DVB-T2 jsi omylem strcil do satelitniho tuneru. Vytahni antenni kabel, najdi spravnou diru pro antenu (je tam napsano ANT IN) a strc tam ten kabel. Pak ti to pujde naladit.


Re:Kupil jsem si TV a nefunguje
« Odpověď #16 kdy: 21. 02. 2021, 18:51:57 »
https://www.youtube.com/watch?v=RVLMa81a1LM&t=5m20s

Vlevo dole je dira AIR/CABLE ANT IN.

r

Re:Kupil jsem si TV a nefunguje
« Odpověď #17 kdy: 21. 02. 2021, 19:03:07 »
To mu nemuzete fakt nikdo poradit? Prosim te, koupil jsis blbost, zadnou kartu to nepotrebuje. Antenni kabel pro DVB-T2 jsi omylem strcil do satelitniho tuneru. Vytahni antenni kabel, najdi spravnou diru pro antenu (je tam napsano ANT IN) a strc tam ten kabel. Pak ti to pujde naladit.

Jo, to jsem presne udelal, bohuzel, nefunguje to, jsem si takrka jist ze v tomhle neudrzovanem baraku bude, krome plisne, i neco s temi antenimi rozvody. Uz abych se odtud odstehoval.

Re:Kupil jsem si TV a nefunguje
« Odpověď #18 kdy: 21. 02. 2021, 20:41:53 »
O.K., je to jasné. Internet používat umíš, televizi si zapojit neumíš. Buď chlap, přiznej si to a najdi si na internetu firmu, co ti to udělá. A jestli si to fakt chceš udělat sám, poptej se na stav TV rozvodu u domovníka či u sousedů. Jen mi přijde divné to psát, to je jako radit žíznivému, že se má napít.

Re:Kupil jsem si TV a nefunguje
« Odpověď #19 kdy: 22. 02. 2021, 06:47:34 »
To mu nemuzete fakt nikdo poradit? Prosim te, koupil jsis blbost, zadnou kartu to nepotrebuje. Antenni kabel pro DVB-T2 jsi omylem strcil do satelitniho tuneru. Vytahni antenni kabel, najdi spravnou diru pro antenu (je tam napsano ANT IN) a strc tam ten kabel. Pak ti to pujde naladit.
Vstup pro pozemní (kabelový) tuner je na konektor IEC, zatímco vstup pro satelitní tuner je na konektor F, takže navzájem nic prohodit nelze.


Re:Kupil jsem si TV a nefunguje
« Odpověď #20 kdy: 22. 02. 2021, 08:47:46 »
Nevím, kde bydlíš, ale situace tehdy s přechodem na DVB-T u babičky v činžáku (Praha, státní, spravovaný nějakým městským družstvem) byla taková, že do úpravy rozvodů se neinvestovalo a lidi přešli na kabelovku (případně měli TV přes satelit nebo jinak) a těch pár lidí, co nechtěli platit desátek za pár základních programů, si holt museli pořídit pokojovou anténu. Jednání to tehdy bylo na hraně (řekl bych až za hranou), minimálně eticky. Zástupce té třípísmenné společnosti pak chodil po bytech a vysával lidi a zval se k důvěřivým důchodcům na kafe s tím, že jim přestane fungovat TV a má pro ně "výhodnou nabídku".  Takže je opravdu možné, že v domě ty rozvody nefungují, a lidi mají buď nějakou základní kabelovku nebo sat/internet tv.

Ono ty společné rozvody DVB nejsou žádná velká výhra. Pokud to není televize opravdu jen "příležitostně na zprávy", ale bude se na ni koukat víc, zvážil bych nějakou tu internetovou TV. Dostaneš lepší obraz, přidané funkce (možnost nahrávat pořady, pustit si probíhající pořad od začátku (a přetáčet reklamy ;-), nahrávat...) Já jsem kdysi v akci svého operátora sehnal za necelou stovku měsíčně paušál jednoho providera pro sledování IP TV a mám ty základní programy + pár rozšířených (dětské, zpravodajské - BBC..) a funguje to (za 2 roky, co to mám) dobře, společný anténní rozvod ani nepotřebuju.

Hamparle

  • ****
  • 360
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kupil jsem si TV a nefunguje
« Odpověď #21 kdy: 22. 02. 2021, 10:04:47 »
Nevím, co vymýšlýte za elaboráty, ale mě stačilo prostě druhý konec koaxiálu na pána pověsit do vzduchu odkud signál bezstarostně steče do druhého konce v telce.
« Poslední změna: 22. 02. 2021, 10:06:23 od Hamparle »

Re:Kupil jsem si TV a nefunguje
« Odpověď #22 kdy: 22. 02. 2021, 10:30:39 »
Pokud by byl zájem, orientačně "zkusit něco chytit na kus drátu za oknem", tak lambda/4 na kanálu 33 = 570 MHz (typicky ČT/ČRA "Multiplex 21" napříč republikou) je asi 13 cm. Vychází to z poznatku, že délka vlny 1 m odpovídá frekvenci 300 MHz. Takže vzorec je

lambda_4 [m] = 300 [MHz*m] / frekvence [MHz] / 4
300 / 570 / 4 = 0.13 metru

Ve větších městech možná chytíte spíš Multiplex 24 (tzn. "DVB-T2 multiplex 4") - kanály=frekvence všelijaké.

Dají se dohledat kanály a výkony místních vysílačů a kmitočty kanálů (vás zajímá spodní polovina stránky = spodní tabulka, kanály C21 až cca C48).

Stačí oholit 13 cm středového vodiče z koaxu. Nebo zapíchnout kus drátu této délky do IEC samice, pokud máte hotový koaxový patchcord. Do IEC samičky by měl jít volně zasunout elektrikářský drát o průřezu 4 mm^2 = když ho trochu žvejknete kombinačkami nebo klepnete kladívkem, tak samovolně nevypadne. (Na virtuální zem / protiváhu / sukni se klidně vykašlete. Nebo pokud budete holit koax, tak šetrně oloupejte plášť a zkuste jako sukni použít roztřepený oplet.) Pokud na tohle venku z okna nic nechytíte, a venku kolem oken nevidíte u sousedů žádné hrabičky / matrace, tak asi víte, na čem jste.

Jinak koaxové patchcordy doporučuji nekupovat, nebývají moc kvalitní. Radši koupit kvalitní metráž a nakonektorovat po svém. Kvalitní je u mě cca CB113 / RG6 / H126 tzn. kabel tlustý asi 7 mm se středovým vodičem 1 nebo 1.13 mm. A než se peklovat s levnými plastovými IEC konektory co nejdou pořádně smontovat, okoukal jsem u profíků fintu, že na koax natočíte odpovídající F konektor (na kabelu je vždy samec, je třeba koupit správný rozměr pasující na průměru pláště kabelu) a proti televizi použijete hotovou redukci IEC samec / F samice. Do zdi, pokud je potřeba, pasuje IEC samice / F samice. Redukce se dělají přímé nebo úhlové. Osobně když někde tahám anténní svod, tak používám celou cestu jenom F-konektory, IEC jediný až do televize pokud je potřeba.

A než důvěřovat televizi a jejím "teploměrům", o půl ligy výš je RTL2832U a k němu software. Pardon: toto neukazuje obrázek = nepodíváte se na hokej nebo pohádku, ale je to levný a jednoduchý spektrální analyzátor = ukáže to i slabší signály, které TV demodulátor nedokáže použitelně zpracovat. Což může být zajímavá informace pro případné další snažení = zda má vůbec cenu se snažit (zesilovač, rekonstrukce STA apod.). Taky se s tím dá vylézt na půdu a rozhlédnout se nad střechami apod.
« Poslední změna: 22. 02. 2021, 10:37:32 od František Ryšánek »

Re:Kupil jsem si TV a nefunguje
« Odpověď #23 kdy: 22. 02. 2021, 11:48:36 »
No a když nepomůže nic z výše uvedeného tak je tu potom volba IPTV, u mě např. Skylink (https://www.skylink.cz/vyzkousej) na live TV a TV archiv a k tomu StreamCinema (filmy a seriály všeho druhu a stáří) celé v KODI rozhraní (pokud není chytrá Tv tak potom Raspberry nebo Xiaomi TV stick). Potom není potřeba žádná anténa a funguje to všude a vždy (v TV i v notebooku např.).

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kupil jsem si TV a nefunguje
« Odpověď #24 kdy: 22. 02. 2021, 12:12:11 »
v obecne urovni bych ti na chut divat se na telku doporucil to samy co treba na rezani se ziletkou - psychoterapii :)

neviem ako to máte v Česku, tu na Slovensku ale môžem maximálne súhlasiť pretože v tej debni nedávajú totálne nič než reklamy, primitívne reality show a cringe obsah a reprízu na reprízu na reprízu reprízy. V podstate maximálne nepozerateľný obsah a radšej by som si predplatil HBO GO či Netflix.

Re:Kupil jsem si TV a nefunguje
« Odpověď #25 kdy: 22. 02. 2021, 15:11:43 »
v obecne urovni bych ti na chut divat se na telku doporucil to samy co treba na rezani se ziletkou - psychoterapii :)

neviem ako to máte v Česku, tu na Slovensku ale môžem maximálne súhlasiť pretože v tej debni nedávajú totálne nič než reklamy, primitívne reality show a cringe obsah a reprízu na reprízu na reprízu reprízy. V podstate maximálne nepozerateľný obsah a radšej by som si predplatil HBO GO či Netflix.

Asi proto mě na celém DVB-T nejvíc baví to hraní s RTL-SDR, anténami a laděnými zesy :-) Cesta je cíl...

mukel

Re:Kupil jsem si TV a nefunguje
« Odpověď #26 kdy: 22. 02. 2021, 15:19:32 »
Pozri dobre, či máš kábel od antény v správnej zdierke. Mne tiež tak nešiel, presunul som kábel a všetko zbehlo v pohode.

Re:Kupil jsem si TV a nefunguje
« Odpověď #27 kdy: 22. 02. 2021, 16:35:46 »
okoukal jsem u profíků fintu, že na koax natočíte odpovídající F konektor (na kabelu je vždy samec, je třeba koupit správný rozměr pasující na průměru pláště kabelu) a proti televizi použijete hotovou redukci IEC samec / F samice.

Profík to takto rozhodně nedělá, ten použije kompresní konektory (a je úplně jedno, jestli F nebo IEC). Každá redukce jenom zvyšuje útlum signálu a samozřejmě to i celé prodražuje.

Re:Kupil jsem si TV a nefunguje
« Odpověď #28 kdy: 22. 02. 2021, 18:45:28 »
Fakt je, že kompresní IEC jsem zrovna dneska už taky někde potkal. A drbal jsem se na hlavě "tohle že někdo používá?" :-D
A fakt je, že profíci snad nikdy nepoužívali točené F-konektory, kdyžtak krimpované, ještě před kompresníma... Čili souhlas, točená efka jsou spíš "poučený hobbík".

JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Re:Kupil jsem si TV a nefunguje
« Odpověď #29 kdy: 23. 02. 2021, 07:20:42 »
Par let sem uspesne v prvim patre 7 patroveho panelaku pouzival externi antenu se zesilovacem puvodne urcenou pro analog. Nechytil sem uplne vse, ale ct a par dalsich odpadnich kanalu ano, coz mi sracilo.

Nejblizsi vysilace byly cca 35 km daleko v rovinate krajine.