Může HDD ovládat LEDky?

Kamui

Může HDD ovládat LEDky?
« kdy: 17. 02. 2021, 18:04:38 »
Mám obyčejný šuplík na disky z Aliexpresu. Má dvě LEDky, jedna co svítí při zapnutí (ovšem jen pokud je uvnitř disk) a druhá pokud probíhá přenos dat. Jenže teď jsem narazil na dva disky, se kterými kontrolka zapnutí nesvítí. Přesto v doku normálně fungují. Jak je to možné? Ty LEDky snad řídí disk sám? Já měl za to že tam je nějaká úplně hloupá logika. Ví někdo jak to funguje?


Re:Může HDD ovládat LEDky?
« Odpověď #1 kdy: 17. 02. 2021, 20:11:04 »
Nejsou ty LEDky vyvedene na desku tak nahodou?

RDa

  • *****
  • 2 476
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Může HDD ovládat LEDky?
« Odpověď #2 kdy: 17. 02. 2021, 21:22:46 »
Kdyz jsem rozebiral svuj 24-bay rack, tak na backplane jsou ke kazdemu suplicku prideleny dve ledky. Tyto dve ledky jsou zapojeny na SATA konektor, skrze odpory - jedna slouzi presne jak pises na disk-presence a druha na disk-activity. A je zcela na disku, co do nich posle.

Pred upgradem disku jsem mel hromadu ruznejch, a na nektere rade fungovalo activity jinak - svitilo slabe a pak se zesilovalo. Na jinych pozicich fungovalo naopak - svitilo porad a pak pohasinalo.

Ted mam vsechny disky stejne a chovani je takove, ze nektere pozice na activity nesviti vubec - nevypada to ze by tam byl jinej firmare, proste se to chova jinak.

Ale neprekvapuje me to - kdyz jsem videl dva "stejne disky", ktere meli jinou nalepku, stejnou verzi fw, a jeden disk plne sifroval a druhej vubec. Proste v tom maj vyrobci bordel..

Re:Může HDD ovládat LEDky?
« Odpověď #3 kdy: 17. 02. 2021, 23:13:32 »
SATA disk má jediný pin, kterým může předávat jakési informace - a to pin 11 v napájecím konektoru. Může na něm být slabý pull-up odpor, nebo může být v kabelu/backplanu uzemněn. Backplane vůči disku tímto pinem při startu signalizuje, zda se má roztočit hned, nebo zůstat zatím stát. Následně disk může tahat za tentýž pin a signalizovat aktivitu (signál pro activity LED).

Nevšiml jsem si žádného pinu, kterým by disk speciálně indikoval svou přítomnost = backplane to může nějak odvodit z odebíraného proudu nebo si nechat jeden uzemňovací pin na detekci zkratu proti zemi.

Zažil jsem jednu sérii diskových šuplíků tuším od Chieftecu, kde pro potřeby activity LED byl pin 11 snímán vstupem nějakého hradla 74HCxx series, což nešlo dohromady s diskem tuším Western Digital, který na ten pin posílal signál na úrovni 2.5 V (= log.1). Pokud se na backplane přiletoval tentýž šváb, jenom z rodiny 74HCT nebo 74F, tak to normálně fungovalo. Šlo o rozhodovací úrovně logiky: 74HC má "CMOSové" cca 30%/70% napájecího napětí, 74HCT/74F mají standardní TTL prahy = 0.8 / 2.4 V.

Re:Může HDD ovládat LEDky?
« Odpověď #4 kdy: 18. 02. 2021, 10:12:03 »
Citace
Má dvě LEDky, jedna co svítí při zapnutí (ovšem jen pokud je uvnitř disk) a druhá pokud probíhá přenos dat. Jenže teď jsem narazil na dva disky, se kterými kontrolka zapnutí nesvítí. Přesto v doku normálně fungují. Jak je to možné?

1. Aku informaciu mi poskytuje LED "při zapnutí"?
a) ze je disk "ON" - co neznamena, ze je dostupny pre BIOS. U HDD bez LED je to jednoduche (spinning). U SSD je to obtiaznesie.

b) takze, pokial disk nevidim v BIOSe, tak mi taka LED moc nepomoze. Nema ziadnu zasadnu vypovednu hodnotu.

2. Aku informaciu mi poskytuje LED "pokud probíhá přenos dat"?
a) no poskytuje informaciu, ze probíhá přenos dat. Nic viac. Nedokazete podla toho urcit co presne sa deje. Co je teda informacia bez zmyslu.
b) to, ze probíhá přenos dat je videt daleko lepsie a presnejsie cez iostat/iotop/atop .... a vsetky podobne tools v Lnx, resp Win based tools. Spoliehat sa na LEDku v takom pripade nema ziadnu pridanu hodnotu. Nula.

Takze k LEDkam:
- ak zabudenete, ze existuju
- a budete pouzivat spravne tools na check toho, ci je disk mrtvy nebo ne (vs. LED pro Power ON)
- a budete pouzivat spravne tools pre check toho, co sa prave v disku deje (vs LED pro prenos dat)
tak bude vas zivot naplneny presnejsimi informaciami.
LED svetlo je informacny trash.

Potrebujete snad vediet, ze mate nastartovany motor v aute, prostrednictvom LEDky?


Re:Může HDD ovládat LEDky?
« Odpověď #5 kdy: 18. 02. 2021, 11:29:09 »
Citace
Má dvě LEDky, jedna co svítí při zapnutí (ovšem jen pokud je uvnitř disk) a druhá pokud probíhá přenos dat. Jenže teď jsem narazil na dva disky, se kterými kontrolka zapnutí nesvítí. Přesto v doku normálně fungují. Jak je to možné?

1. Aku informaciu mi poskytuje LED "při zapnutí"?
a) ze je disk "ON" - co neznamena, ze je dostupny pre BIOS. U HDD bez LED je to jednoduche (spinning). U SSD je to obtiaznesie.

b) takze, pokial disk nevidim v BIOSe, tak mi taka LED moc nepomoze. Nema ziadnu zasadnu vypovednu hodnotu.

2. Aku informaciu mi poskytuje LED "pokud probíhá přenos dat"?
a) no poskytuje informaciu, ze probíhá přenos dat. Nic viac. Nedokazete podla toho urcit co presne sa deje. Co je teda informacia bez zmyslu.
b) to, ze probíhá přenos dat je videt daleko lepsie a presnejsie cez iostat/iotop/atop .... a vsetky podobne tools v Lnx, resp Win based tools. Spoliehat sa na LEDku v takom pripade nema ziadnu pridanu hodnotu. Nula.

Takze k LEDkam:
- ak zabudenete, ze existuju
- a budete pouzivat spravne tools na check toho, ci je disk mrtvy nebo ne (vs. LED pro Power ON)
- a budete pouzivat spravne tools pre check toho, co sa prave v disku deje (vs LED pro prenos dat)
tak bude vas zivot naplneny presnejsimi informaciami.
LED svetlo je informacny trash.

Potrebujete snad vediet, ze mate nastartovany motor v aute, prostrednictvom LEDky?

OMG

LEDka pri zapnuti indikuje zasadni vec, jestli je v supliku disk.

LEDka pri prenosu dat indikuje prekvapive diskovou aktivitu, kdyz neco nabiha dlouho tak se fakt radsi podivam na LEDku jestli to neco dela nez prepinat a poustet utility.

Predpokladam, ze na el. sporaku taky odpojujes veskere indikace, protoze kdyz das na plotynku ruku, tak zjistis mnohem presnejc jestli je zapnuta, pripadne jeste rozpalena, pripadne si muzes vzit teplotni sondu a zmerit si to....

Re:Může HDD ovládat LEDky?
« Odpověď #6 kdy: 18. 02. 2021, 16:21:28 »
Takze k LEDkam:
- ak zabudenete, ze existuju
- a budete pouzivat spravne tools na check toho, ci je disk mrtvy nebo ne (vs. LED pro Power ON)
- a budete pouzivat spravne tools pre check toho, co sa prave v disku deje (vs LED pro prenos dat)
tak bude vas zivot naplneny presnejsimi informaciami.
LED svetlo je informacny trash.
Nezlob se, ale tohle je s prominutím pěkná blbost. LEDka funguje jako sice hrubý, ale často velice informativní indikátor toho, co se s diskem, a potažmo celým systémem děje, např. pokud se z nějakého důvodu rozhodne uswapovat do mrtva.

Re:Může HDD ovládat LEDky?
« Odpověď #7 kdy: 19. 02. 2021, 08:48:03 »
Takze k LEDkam:
- ak zabudenete, ze existuju
- a budete pouzivat spravne tools na check toho, ci je disk mrtvy nebo ne (vs. LED pro Power ON)
- a budete pouzivat spravne tools pre check toho, co sa prave v disku deje (vs LED pro prenos dat)
tak bude vas zivot naplneny presnejsimi informaciami.
LED svetlo je informacny trash.
Nezlob se, ale tohle je s prominutím pěkná blbost. LEDka funguje jako sice hrubý, ale často velice informativní indikátor toho, co se s diskem, a potažmo celým systémem děje, např. pokud se z nějakého důvodu rozhodne uswapovat do mrtva.

Zajímavá je také informace, že LEDka svítí, disk vydává spíš tu a tam cvak než horečnatě aktivní chrastění, a v iostatu se počet Tps blíží nule :-D Nebo podobně v diskovém poli, že všechny disky tu a tam mrknou, jenom jeden svítí skoro trvale... (konkrétně u diskových polí může být globálně na výběr, zda má activity LEDka v neaktivním stavu být tmavá, nebo trvale svítit.)

Re:Může HDD ovládat LEDky?
« Odpověď #8 kdy: 24. 02. 2021, 07:54:10 »
LEDka funguje jako sice hrubý, ale často velice informativní indikátor toho, co se s diskem, a potažmo celým systémem děje, např. pokud se z nějakého důvodu rozhodne uswapovat do mrtva.

1. rad sa necham poucit, co to presne znamena “velice informativni indikator” v pouzitej vete
2. ako sa z toho LED svetla dozvies “co se s diskem, a potažmo celým systémem děje”

Re:Může HDD ovládat LEDky?
« Odpověď #9 kdy: 24. 02. 2021, 08:02:13 »
OMG

LEDka pri zapnuti indikuje zasadni vec, jestli je v supliku disk.

LEDka pri prenosu dat indikuje prekvapive diskovou aktivitu, kdyz neco nabiha dlouho tak se fakt radsi podivam na LEDku jestli to neco dela nez prepinat a poustet utility.

Predpokladam, ze na el. sporaku taky odpojujes veskere indikace, protoze kdyz das na plotynku ruku, tak zjistis mnohem presnejc jestli je zapnuta, pripadne jeste rozpalena, pripadne si muzes vzit teplotni sondu a zmerit si to....

1. na to, ci je v sufliku disk nepotrebujem LEDku :-)
2. diskovu aktivitu vies presne sledovat cez system, LED ti neda odpoved co je zdrojom nasledku “pomalosti”
3. no ten sporak sa podaril. Popisujes vykonove vlastnosti sporaku cez “uroven teploty”. V pripade diskovej aktivity je to IOPS. A to ti LEDka disku teda neposkytne.

Re:Může HDD ovládat LEDky?
« Odpověď #10 kdy: 24. 02. 2021, 15:50:07 »
OMG

LEDka pri zapnuti indikuje zasadni vec, jestli je v supliku disk.

LEDka pri prenosu dat indikuje prekvapive diskovou aktivitu, kdyz neco nabiha dlouho tak se fakt radsi podivam na LEDku jestli to neco dela nez prepinat a poustet utility.

Predpokladam, ze na el. sporaku taky odpojujes veskere indikace, protoze kdyz das na plotynku ruku, tak zjistis mnohem presnejc jestli je zapnuta, pripadne jeste rozpalena, pripadne si muzes vzit teplotni sondu a zmerit si to....

1. na to, ci je v sufliku disk nepotrebujem LEDku :-)
2. diskovu aktivitu vies presne sledovat cez system, LED ti neda odpoved co je zdrojom nasledku “pomalosti”
3. no ten sporak sa podaril. Popisujes vykonove vlastnosti sporaku cez “uroven teploty”. V pripade diskovej aktivity je to IOPS. A to ti LEDka disku teda neposkytne.

Uz konecne chapu proc se lidi s ITakama nedokazou bavit. Ty mas nastavenou jedinou uroven, vsechny informace nebo zadne. Prekvapive vetsinou nepotrebuju vedet kolik ten disk dava zrovna IOPS - staci mi proste indikace, ze neco dela. Ne vzdycky Ti kompletni informace daji vic nez jednoducha indikace.

1. Na to, ze v supliku je disk teda potrebujes co, kdyz zrovna se nechces do toho pocitace hlasit a poustet 5 utilit?

2. Tady se neresila zadna pricina pomalosti, priklad byl uvedeny na to, ze vidim, jestli to zamrzlo, nebo neco dela. Kdyz si poustim hru, nebudu vedle sledovat jak rychle a kterej proces cte z disku, staci mi, ze to blika a vim, ze musim este chvili pockat. Az budu chtit ladit neco, co potrebuje IOPSy, tak to nebudu resit diskem v supliku.
 
3. Opet totalni minela, priklad byl na to, ze me staci svetelna indikace "je to jeste horky, nesahej na to", kdezto Ty bys to nejradsi meril podle teplot jednotlivych vrstev a pokud nebudes znat presnou ochlazovaci teplotni krivku aby sis mohl spocitat kdy to bude mit 37 stupnu, tak u toho budes nestastne sedet a fnukat ze Ti to nechce dat vic informaci.

k3dAR

  • *****
  • 2 856
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Může HDD ovládat LEDky?
« Odpověď #11 kdy: 24. 02. 2021, 18:16:53 »
Uz konecne chapu proc se lidi s ITakama nedokazou bavit. Ty mas nastavenou jedinou uroven, vsechny informace nebo zadne.[...]
nehazel ITaky do jednoho pytle s pomatencem ;-) sem ITak a samozrejme chapu ze LED neni zazracnej vsehoudaj, kdyz potrebuju vedet detail tak sahnu po nastroji, kdyz chci vedet jestli se neco kouslo nebo ceka na nacteni dat z disku, kouknu na LED, proto treba nechapu trend odebrani LED pro Disk z Notebooku a sem rad ze pouzivam NB co ma LED pro Disk,Wifi,BT, MuteSpkr, MuteMic, Sleep, Batt.. viva T430s ;-)

Re:Může HDD ovládat LEDky?
« Odpověď #12 kdy: 25. 02. 2021, 00:57:04 »
kazda jedna operacia Read alebo Write predstavuje IOPSy = konkretna diskova aktivita v case
LED disku oznamuje diskovu aktivitu bez definovaneho zdroja. Da sa nastudovat SATA/AHCI standard, konkretne BSY bit (indikacia, ze disk je zaneprazdneny, nic konkretne) = 1 alebo 0.

chapem vsak ze je tu znacny segment uzivatelov, ktorym staci vediet ako zapnut pocitac, pripojit sa na Steam, stiahnut hru a mrkat obcas (casto) na LED.

a nie, nie som ITckar
cez to vsetko mi bezia TBs dat na kvantach diskov, ktore nepotrebujem vidiet. vratane suflikov pre paranoidne backup scenare alebo prenos velkych davok medzi DCs. Virtualne masiny tiez nepotrebuju LEDky. A nepamatam si, kedy mi naposledy bolo potreba kontrolovat LED. Reason - preco nie su take LED v telefone, tablete , ...
Otackomer v aute ti prave ukazuje aktualne IOPS motora. To ti blikajuca LEDka nenahradi.  A je jedno, ci pouzivas hlucnejsi turbo diesel (HDD) alebo tichy EV (SSD). Vsade mas otackomer = system tool. Nie LED.

Re:Může HDD ovládat LEDky?
« Odpověď #13 kdy: 25. 02. 2021, 01:10:18 »
... kdyz potrebuju vedet detail tak sahnu po nastroji, kdyz chci vedet jestli se neco kouslo nebo ceka na nacteni dat z disku, kouknu na LED, proto treba nechapu trend odebrani LED pro Disk z Notebooku a sem rad ze pouzivam NB co ma LED pro Disk,Wifi,BT, MuteSpkr, MuteMic, Sleep, Batt.. viva T430s ;-)
Mluvíš mi z duše. Jen bohužel s tím starým HW se to taky nedá táhnout do nekonečna :(. OT: Já jedu na T420, zlatý to stroj, ale v poslední době už často dost nestíhá, hlavně kvůli vytížení způsobenému prohlížečem. Asi už je na něj toho humusu ve webových stránkách (hlavně pak youtube) moc, já mu svým prasostylem tisíce a jednoho panelu taky moc nepřispívám, no a tak ho brzy nahradí o dvě generace novější thinkpad.

k3dAR

  • *****
  • 2 856
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Může HDD ovládat LEDky?
« Odpověď #14 kdy: 25. 02. 2021, 04:31:45 »
Mluvíš mi z duše. Jen bohužel s tím starým HW se to taky nedá táhnout do nekonečna :(. OT: Já jedu na T420, zlatý to stroj, ale v poslední době už často dost nestíhá, hlavně kvůli vytížení způsobenému prohlížečem. Asi už je na něj toho humusu ve webových stránkách (hlavně pak youtube) moc, já mu svým prasostylem tisíce a jednoho panelu taky moc nepřispívám, no a tak ho brzy nahradí o dvě generace novější thinkpad.
no vzhledem k tomu ze bych dnes mohl fungovat (akorat vypustit virtualy a omezit se v poctu otevrenejch tabu) s Thinkpad T60p, tak s T430s (i7,16GB, 512GB SSD, FHD IPS, WWAN LTE, klavesnice z T420) si myslim ze aspon 5let to jeste v pohode (u me) pujde ;-) navic T430s mam necelej rok :)) pretim T420s("stejnej" config) a upgadoval sem primarne z 2 duvodu: protoze sem chtel mit T420s jako zalozni, kvuli secureboot, jako bonus pak trochu lepsi vydrz baterky)