A já bych to s dovolením zase uvedl trochu na pravou míru. Dotaz zněl, zda je možné adresy přidělené od jednoho ISP
přenést k jinému ISP. To znamená nikoli stát se svým vlastním ISP, pořídit svoje vlastní číslo autonomního systému a zařídit si vlastní propoje s jinými, ale prostě jen
změnit ISP A za ISP B a přitom si nechat adresy, které kdysi přidělil ISP A. K tomu není potřeba řešit žádné číslo autonomního systému, prostě adresy jeden ISP přestane ohlašovat a jiný začne.
Pokud by byly bývaly přidělené v režimu PI, tedy
Provider Independent, nebyl by s tím žádný problém, protože tohle je přesně jejich účel. Nevýhoda ovšem je, že každý PI příděl skutečně znamená další záznam v globální směrovací tabulce.
Adresy PA jsou
Provider Aggregable, to znamená, že jsou přidělované tak, aby spolu s jinými adresami jiných zákazníků stejného ISP tvořily větší agregovatelný blok, který v globální směrovací tabulce vystupuje jako jeden záznam. I když teoreticky nic nebrání tomu, aby ISP A strpěl, že část jemu alokovaných adres ohlašuje ISP B, v praxi to nebude dosažitelné a bylo by to problematické právě kvůli tomu vyseknout z velkého agregovaného bloku
výjimku.
Abych ještě doplnil k té variantě „vlastní ISP”:
Od 14. září 2012 se IPv4 PI adresy nepřidělují; je ale možné k nim
přijít na trhu nebo třeba v tombole. Naopak pro alokaci IPv4 PA bloku, chce-li se někdo stát novým ISP
(klidně i jen pro sebe sama) nejsou žádné požadavky kromě finančních. Od 25. listopadu 2019 je v provozu
čekací listina na alokace o velikosti /24. Už poměrně dlouhou dobu je ale prázdná, takže adresy je možné získat. A je samozřejmě možné, byť nákladné, pořídit alokaci PA adres a následně ji v internetu zprovoznit prostřednictvím svého ISP, jako by to byl PI blok.