Přenos rozsahu IP k jinému poskytovateli

Přenos rozsahu IP k jinému poskytovateli
« kdy: 17. 02. 2021, 11:38:35 »
zdravim
nepohybujem sa v oblasti ISP tak by som potreboval poradit ohladom moznosti prenosu IP rozsahov

zaujimalo by ma ci existuje moznost  ako prideleny rozsah IP  adries (/27) preniest k inemu ISP
v registry RIPE.net je uvedena firma (nie provider) a status je ASSIGNED PA (This address space has been assigned to an End User for use with services provided by the issuing LIR..)

vdaka
« Poslední změna: 17. 02. 2021, 12:54:33 od Petr Krčmář »


Medo77

  • ****
  • 304
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:verejny IP rozsah - je mozny prenos k inemu ISP ?
« Odpověď #1 kdy: 17. 02. 2021, 12:27:11 »
Detaily ti nepoviem, ale z principu to ist musi, kedze ty ako vlastnik poolu musis vediet vykricat do sveta, kam ma byt premavka smerovana. S tymto ti pomoze tvoj novy ISP... Treba to naplanovat s existujucim aj novym, ze kedy nastane prechodne obdobie (mari sa mi, ze ma na to vplyv aj TTL, potom sa minimalizuju vypadky kedy to je este smerovane do starej siete, ale nic tam uz nezije, a nova sa este nedostala k slovu). Dobry ISP vedia pomoct aj s postou, ze to tam este chvilu prijimaju, a preposielaju kam treba - ak nekecam).
(Zalezi aky typ prevadzky tam je - SMTP, web ,,..)

Re:verejny IP rozsah - je mozny prenos k inemu ISP ?
« Odpověď #2 kdy: 17. 02. 2021, 12:41:32 »
Ne. Musel bys mit PI address space a taky uz ted AS s potrebnou infrastrukturou.

Re:Přenos rozsahu IP k jinému poskytovateli
« Odpověď #3 kdy: 17. 02. 2021, 13:01:42 »
Pokud jde o adresy typu PA jako v tomto případě, pak jsou alokované konkrétnímu poskytovateli. Pokud by s tím tento poskytovatel souhlasil, teoreticky je možné, aby adresy obsluhoval jiný ISP. Prakticky je ale nepravděpodobné, že by s tímto původní poskytovatel souhlasil. Navíc /27 je příliš malý blok na to, aby existoval v internetu samostatně, je potřeba mít souvislý blok o velikosti nejméně /24.

Re:Přenos rozsahu IP k jinému poskytovateli
« Odpověď #4 kdy: 17. 02. 2021, 13:29:10 »
ok, vdaka za objasnenie.

znie to logicky.  tak trocha som to ocakaval, len som nemal istotu.


Re:Přenos rozsahu IP k jinému poskytovateli
« Odpověď #5 kdy: 17. 02. 2021, 17:42:43 »
Možná ten těsnopis trochu rozvedu (to mi jde nejlíp):

Ono provozovat vlastní Autonomní Systém předpokládá jisté netriviální know-how, taky jsou s tím spojeny nějaké náklady... jsem dvacet let mimo obor, je tu někdo, kdo provozuje AS komplet na open-source hardwaru? (Quagga / BIRD, třeba nějaký Linux jako router) Páteřní routery způsobilé pro účast v globálním BGP bývaly dost velké a drahé mrchy. Mít vlastní LIR a do něj přidělený patřičný blok pro Provider Aggregatable příděly, na to je myslím většina koncových zákazníků "prostě příliš malá" a "organizačně nepříslušná" - v rovině zažádání o AS, LIR, příděl... že by to u RIPE nebylo ani obhajitelné.
Teoreticky existují Provider Independent příděly, a kdysi jsem o jeden úspěšně zažádal - ale být maličký a nezávislý v divokém globálním BGP tehdy prakticky znamenalo, být terčem všelijakých ústrků (nevím jak dnes, když IPv4 adresy "dávno došly") - jakože při změnách routovacího záznamu na globálních páteřích byl mrňavý bloček velkými hráči snáz "zameten pod koberec" jakožto problematický (tlumení oscilací) apod.

Pravda je, že pokud nepotřebujete redundantní uplink do globálního BGP, tak teoreticky nepotřebujete vlastní AS, a asi by se s tím "PI céčkem" dalo "prostě bydlet v něčím AS a v případě potřeby si sbalit pět švestek a odstěhovat se do jiného něčího AS" - ale ta šikana drobných bločků na globálních páteřích se tím zřejmě v principu nemění.

Mimochodem koukám, že se počet prefixů v globálním IPv4 BGP šplhá k 900k... [ 1 | 2 ] no potěš koště.

Re:Přenos rozsahu IP k jinému poskytovateli
« Odpověď #6 kdy: 17. 02. 2021, 23:09:46 »
A já bych to s dovolením zase uvedl trochu na pravou míru. Dotaz zněl, zda je možné adresy přidělené od jednoho ISP přenést k jinému ISP. To znamená nikoli stát se svým vlastním ISP, pořídit svoje vlastní číslo autonomního systému a zařídit si vlastní propoje s jinými, ale prostě jen změnit ISP A za ISP B a přitom si nechat adresy, které kdysi přidělil ISP A. K tomu není potřeba řešit žádné číslo autonomního systému, prostě adresy jeden ISP přestane ohlašovat a jiný začne.

Pokud by byly bývaly přidělené v režimu PI, tedy Provider Independent, nebyl by s tím žádný problém, protože tohle je přesně jejich účel. Nevýhoda ovšem je, že každý PI příděl skutečně znamená další záznam v globální směrovací tabulce.
Adresy PA jsou Provider Aggregable, to znamená, že jsou přidělované tak, aby spolu s jinými adresami jiných zákazníků stejného ISP tvořily větší agregovatelný blok, který v globální směrovací tabulce vystupuje jako jeden záznam. I když teoreticky nic nebrání tomu, aby ISP A strpěl, že část jemu alokovaných adres ohlašuje ISP B, v praxi to nebude dosažitelné a bylo by to problematické právě kvůli tomu vyseknout z velkého agregovaného bloku výjimku.

Abych ještě doplnil k té variantě „vlastní ISP”:
Od 14. září 2012 se IPv4 PI adresy nepřidělují; je ale možné k nim přijít na trhu nebo třeba v tombole. Naopak pro alokaci IPv4 PA bloku, chce-li se někdo stát novým ISP (klidně i jen pro sebe sama) nejsou žádné požadavky kromě finančních. Od 25. listopadu 2019 je v provozu čekací listina na alokace o velikosti /24. Už poměrně dlouhou dobu je ale prázdná, takže adresy je možné získat. A je samozřejmě možné, byť nákladné, pořídit alokaci PA adres a následně ji v internetu zprovoznit prostřednictvím svého ISP, jako by to byl PI blok.

Re:Přenos rozsahu IP k jinému poskytovateli
« Odpověď #7 kdy: 18. 02. 2021, 00:56:02 »
Možná ten těsnopis trochu rozvedu (to mi jde nejlíp):

je tu někdo, kdo provozuje AS komplet na open-source hardwaru? (Quagga / BIRD, třeba nějaký Linux jako router)

Ano, jako hobby projekt, IPv6 only.

Re:Přenos rozsahu IP k jinému poskytovateli
« Odpověď #8 kdy: 19. 02. 2021, 09:40:55 »
je tu někdo, kdo provozuje AS komplet na open-source hardwaru? (Quagga / BIRD, třeba nějaký Linux jako router) .

Ano 2x BGP router s linuxem + frrouting