Náhrada PHP nebo ASP.NET Core

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #30 kdy: 16. 02. 2021, 16:45:17 »
jQuery není framework, a hlavně už není rok 2010, aby se jQuery používalo (na cokoli). Záleží na tom, co na frontendu chcete řešit. Jestli bude lepší použít nějaký framework/prostředí jako Vue, Svelte nebo React, nebo jestli bude lepší použít jen nějaké knihovny.


Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #31 kdy: 16. 02. 2021, 16:46:36 »
Krom toho nad JVM je více zajímavých jazyků jako např. scala, kotlin, haskell, clojure.
Haskell?

aj, sorry, haskell samozřejmě není nad jvm, zkracoval jsem větu až jsem to zkrátil moc.

Škoda :) Už jsem si říkal, že je nějaká implementace Haskellu pod JVM.

Tak několik. Jaká je použitelnost je věc jiná, ale pod jvm je opravdu hodně jazyků.

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #32 kdy: 16. 02. 2021, 16:54:00 »
java na backend je strasny moloch. Kod sice vyzera super jednoducho, ale mas tam milion roznych kniznic, o ktorych netusis ako vlastne funguju.
Ja som niekolko rokov robil servisy v c#, bezia niekolko rokov bez vypadku a zaberaju minimum prostriedkov. Teraz skusam rok javu (springboot+docker) a katastrofa. Strasne to zabera prostriedkov, ten kod je este ako-tak ok, ale 30 importov, aby som urobil rest service s pripojenim na mssql a chodilo to nejak rozumne.
"Programatori" si to pochvaluju, lebo nemusia riesit nic, ale za aku cenu. Ja osobne mam radsej veci pod kontrolou, aj ked to znamena viac pisania.

Nikdo vás nenutí používat velké frameworky. V javě není problém psát jednoduše, použijte třeba javalite a jdbi a máte službu, která startuje za 2 sekundy a stačí jí desítky MB RAM. Java má jiné problémy - nedokonalá generika, nedokonalý optional, statický dispatch. Ale některé věci z toho právě řeší jiné jazyky nad jvm při zachování dobré interoperability. Takže jvm jako runtime je pro mnoho použití dost dobrá volba. - Můj názor.

PanVP

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #33 kdy: 16. 02. 2021, 16:56:59 »
jQuery není framework, a hlavně už není rok 2010, aby se jQuery používalo (na cokoli). Záleží na tom, co na frontendu chcete řešit. Jestli bude lepší použít nějaký framework/prostředí jako Vue, Svelte nebo React, nebo jestli bude lepší použít jen nějaké knihovny.

Zajímavé, můžeš to rozvést Filipe?
Shopů jsem udělal dost, ale už je to 10 let.
(Vue, Svelte nebo React) jsou pro mě neznámé pojmy, o Reactu jsem mnohokrát slyšel, ale neviděl, je to hodně skloňované jméno. Co má dobrou křivku učení?
A JQuery se už fak moc nepoužívá? :o

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #34 kdy: 16. 02. 2021, 17:02:36 »
jQuery není framework, a hlavně už není rok 2010, aby se jQuery používalo (na cokoli). Záleží na tom, co na frontendu chcete řešit. Jestli bude lepší použít nějaký framework/prostředí jako Vue, Svelte nebo React, nebo jestli bude lepší použít jen nějaké knihovny.

Zajímavé, můžeš to rozvést Filipe?
Shopů jsem udělal dost, ale už je to 10 let.
(Vue, Svelte nebo React) jsou pro mě neznámé pojmy, o Reactu jsem mnohokrát slyšel, ale neviděl, je to hodně skloňované jméno. Co má dobrou křivku učení?
A JQuery se už fak moc nepoužívá? :o

JQuery se používá a je potřeba ho +- znát, ale své nejlepší roky má už za sebou. V čistém js se dá dnes napsat to samé a lépe. Pokud javascript tak bych doporučil zkusit si čistý js ve verzi es 6 a pak se podívat na vue. Řekl bych že zde bude poměrně dobrá učící křivka. Nejlepší je mít někoho k ruce, kdo pomůže prokousat se začátkem.


Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #35 kdy: 16. 02. 2021, 17:21:33 »
Nějaký JS framework (JQuery?) nebo je něco menšího a s lepší křivkou učení?
JQuery mi přijde možná až moc big, neměl jsem to 10 let v ruce a bojím se, že bych na tom zabil 10MD a výsledek by stál za ...

Ani sa nedivím príspevkom v tomto vlákne, ale nazvať jQuery frameworkom, a ešte napísať či je niečo "s lepší křivkou učení" je... ako z úst Wordpress a HTML programátora.  ;D

Ak chcete sakra výkonný JavaScript (na úrovni optimalizovaného VanillaJS kódu), tak sa pozrite na framework Svelte. Jeho krivka učenia je že prečítam si dokumentáciu za 10 minút a som pripravený v tom programovať celé webstránky, či aplikácie.

Na React by som nepozeral, kopa boilerplatu, nizší výkon, balast, ani krivka učenia není až tak rýchla.
« Poslední změna: 16. 02. 2021, 17:23:36 od Mlocik97 »

PanVP

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #36 kdy: 16. 02. 2021, 17:28:23 »
se podívat na vue

Díky za tip.
Dokonce vidím, že se VUE používá s Bootstrapem.

https://testdriven.io/blog/developing-a-single-page-app-with-flask-and-vuejs/

PanVP

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #37 kdy: 16. 02. 2021, 17:50:10 »
Ani sa nedivím príspevkom v tomto vlákne

Příspěvek může znít hloupě, ale PHP stránek jsem hackunl (na vyžádání) desítky, shodou okolností jsem to nedávno ukazoval kamarádovi a při té příležitosti další dvě a to jsem ani nechtěl :-D
Na požádání rád ukážu, ale jsou to vojáci...tak...bacha.
Zato ASPčkovou žádnou, ani prd, ani XSS. Klobouk dolů, MS hustý...ms občas umí...
Možný bych i rád použil ASP.NET Core, ale skutečně to je jako ten Flak 88, než bych to uměl dobře, bude léto.
Takže se prostě zeptám...

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #38 kdy: 16. 02. 2021, 17:50:55 »
A JQuery se už fak moc nepoužívá? :o
V nových projektech není žádný důvod použít jQuery. Používá se ve starých projektech, které nikdo nechce přepisovat. A pak ho používají lidé, kteří se ho kdysi naučili a nevšimli si, že dnes je svět webových technologií už úplně někde jinde.

Dokonce vidím, že se VUE používá s Bootstrapem.
Snad pro všechny frameworky nebo frontendové knihovny existuje knihovna (nebo i více knihoven), která pro ně zapouzdřuje Bootstrap.

PanVP

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #39 kdy: 16. 02. 2021, 18:09:29 »
Snad pro všechny frameworky

To jsem nevěděl, 10 let vytvářím web jen velmi okrajově.
Ostatně proto se ptám, byť třeba hloupě.

PanVP

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #40 kdy: 16. 02. 2021, 19:17:45 »
Aby bylo vidět, že umím a nekecám (většina totiž kecá a neumí): http://www.wave-tech.co.kr

Chybu pochopíte, když otestujete ten jejich "router": /main.php?m2=s22
http://www.wave-tech.co.kr/main.php?m2=s22

Cvičně to můžete změnit třeba na: main.php?m2=main
Že se dá ovládnout celý server...vám taky bude brzo jasné.
Ale fakt bacha, hrozně lehce jim to shodíte.

Nicméně třeba stránky Homecreditu jsou mnohem větší výyva, koukat můžete, hackovat ne, byl by to trestný čin.
Odkud se odpíchnout mohu poslat do SZ.

Takže ano, ptám se blbě, ale něco umím  ;)

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #41 kdy: 16. 02. 2021, 19:49:33 »
Ani sa nedivím príspevkom v tomto vlákne
PHP stránek jsem hackunl (na vyžádání) desítky
Zato ASPčkovou žádnou, ani prd, ani XSS. Klobouk dolů, MS hustý...ms občas umí...
A není to hacknutí PHP vs. ASP spíše otázka kvality programátorů než samotného programovacího jazyka?

PanVP

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #42 kdy: 16. 02. 2021, 20:02:42 »
PHP vs. ASP spíše otázka kvality programátorů než samotného programovacího jazyka?

JE to jeden z faktorů, a ano, PHP je ráj pro patlaly - proto se mi daří (prostě mi stačí být chytřejší, než oni a u PHPkářů to často není ...no...taková výzva). Ale ASP je robustní "by desighn", podobně i Java (ta je na programování dost náročná - chce jí to dělat na fulltime, chce to dělat každý den, není vhodná na dnes tobude jedna stránka a za dva měsíce další).
« Poslední změna: 16. 02. 2021, 20:10:52 od PanVP »

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #43 kdy: 17. 02. 2021, 07:36:13 »
PanVP to ze PHP je pre patlaly su strasne kecy. Najdes patlalov aj v Jave aj ASP. V tvojom svete je to tak ze cim kompilovanejsie tym lepsie? Minule som sa bavil s jednim kolegom ktory ma na vsetku silu presviedcal podobne ako ty. Resp. mal rovnaky nazor a nakoniec s neho vypadlo ze PHP je zlo lebo to moze pisat aj "franto od lopaty" ale Javu tak lahko nedas. Argument ako prasa. Zaujimave je ze taky FB si tiez ide PHP. To znamena ze je tam patlalovo? Casto krat ide o to ako rychlo vies dodat riesenie zakaznikovy a s pohladu firmy o to najst kvalitnych ludi ktory pisu rychlo, dobre a lacno.

PanVP

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #44 kdy: 17. 02. 2021, 08:31:21 »
Minule som sa bavil s jednim kolegom ktory ma na vsetku silu presviedcal podobne ako ty. Resp. mal rovnaky nazor

Máš chytré kolegy! To se hodí, můžeš za nimi chodit pro radu.
« Poslední změna: 17. 02. 2021, 08:36:35 od PanVP »