Vývojářský počítač: notebook vs. stolní PC

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Vývojářský počítač: notebook vs. stolní PC
« kdy: 11. 02. 2021, 11:37:30 »
mam pracovni notas na vyvoj, spoustim visual studio, kompilery, vyvojove nastroje, virtualizovane linuxy i windows.
az budu obnovovat pracovni vybaveni tak se rozhoduji mezi novym lepsim notebookem, nebo si nechat dosavadni notas
a poridit si stolni pocitac, ktery bude trvale zapnuty a pristupny diky vpn a na nem vyvijet.

co byste si vybrali? novy notas je prenosny to je hlavni vyhoda. stolni komp ma zase za stejnou cenu vyssi vykon
a muzu se na nej pripojit.
« Poslední změna: 11. 02. 2021, 12:02:53 od Petr Krčmář »


borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vývojářský počítač: notebook vs. stolní PC
« Odpověď #1 kdy: 11. 02. 2021, 12:14:29 »
Při nečekaném výpadku proudu je velká výhoda baterie.

Re:Vývojářský počítač: notebook vs. stolní PC
« Odpověď #2 kdy: 11. 02. 2021, 13:06:21 »
Já mám stolní počítač a k němu velký 4K monitor + jeden běžný. Okenní manažer i3. A je to naprosto super. Běžný notebook by na to neměl výkon a problém by mohl být dát tam tolik paměti.

Nechápu jak může někdo běžně pracovat jen s běžným notebookem bez externího monitoru.  Pokud potřebuji pracovat na více věcech zároveň, nebo je problém složitější, prostě ta větší pracovní plocha možnost mít až čtyři okna zobrazené zároveň je velká výhoda.

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vývojářský počítač: notebook vs. stolní PC
« Odpověď #3 kdy: 11. 02. 2021, 13:16:12 »
Při nečekaném výpadku proudu je velká výhoda baterie.

To se dá pořešit UPSkou.

xPoli

Re:Vývojářský počítač: notebook vs. stolní PC
« Odpověď #4 kdy: 12. 02. 2021, 08:53:21 »
Já mám stolní počítač a k němu velký 4K monitor + jeden běžný.

Tohle se dá zase řešit dokinou. Mám k NTB přes dokinu připojeny tři 4k monitory. Nicméně pro generační obměnu plánuju stolní, resp. podstolní PC. Moderní NTB to výkonově zvládnou bez problémů, 24-32GB RAM není problém, NVMe SSD taky, ale problém s notebookem je fungování v zátěži, byť kvalitní, tak v zátěži je prostě slyšet a čím delší je zátěž, tím je to protivnější, s nějakým 120mm větrákem ve stolním PC točícím pár set až lehce přes tisíc otáček se to nedá srovnávat.


Yetel

Re:Vývojářský počítač: notebook vs. stolní PC
« Odpověď #5 kdy: 12. 02. 2021, 09:08:59 »
Měl jsem léta noťas s dokinou. 98% času se noťas z dokiny nehnul. Když byl potřeba nějaký servis, tak to byla akorát komplikace - upgrade komponent kromě disku nebo paměti není možný. Dokina s noťasem akorát zabírala místo. Tak jsem pořídil standardní desktop se dvěma monitory, který jsem si postavil k obrazu svému, vybral jsem pořádný case, takže mám naprosté ticho, super výkon a jsem maximálně spokojený :-)

Jinak pokud jde o výpadky napájení - samozřejmě nejvíc záleží na tom kde žijete. Za cca 20 let jsem doma žádný výpadek nezažil - v práci tak maximálně, když někdo navrtal kabel ve zdi, apod ;-)

Re:Vývojářský počítač: notebook vs. stolní PC
« Odpověď #6 kdy: 12. 02. 2021, 09:39:51 »
Pokud to ma byt staticky stroj (bude na jednom miste), tak urcite desktop. Za stejnou cenu jako notebook poskytne mnohem vic vykonu, moznosti vylepseni do budoucna a pak take vetsi ticho. Tim spis, pokud je v planu na tom provozovat virtualni stroje. Rekl bych, ze se muze kolikrat hodit i vic RAM nez 32GB, coz do notebooku nejde nacpat, pripadne to bude mnohem drazsi. Napada me, ze treba i silnejsi graficka karta na vypocty bude mnohem lepsi v desktopu. A pak (navrhovanou) UPSku, at to muze bezet bez vypadku 24/7.  :)

Re:Vývojářský počítač: notebook vs. stolní PC
« Odpověď #7 kdy: 12. 02. 2021, 09:44:11 »
mozna jsem tu formulaci nepochopil, nebyl diskutovane scenare ve skutecnosti "bud budu mit doma notebook nebo dostanu desktop co zustane kdesi v kancelari a budu na nem pracovat zdalky?



none_

Re:Vývojářský počítač: notebook vs. stolní PC
« Odpověď #8 kdy: 12. 02. 2021, 09:53:40 »
No ja bych se rozhodoval podle toho, jak vypada tvuj typicky pracovni den. Delas pouze na jednom miste nebo casto prejizdis? Pokud jsi za poslednich 5 let nevystrcil nos z kanclu, nepotrebujes prenaset pocitac na meetingy a podobne blbosti, tak klidne desktop. Nevim, jake maji ostatni zkusenosti, ale ja bych s Remote Desktop (nebo necim takovym) nedelal ani za zlaty prase. Mozna tak pokud mas ten druhy pocitac pod stolem, na kterym je ten notas, a jsi pripojenej primo pres kabel. Ale to pak jaksi postrada smysl mit PC + notebook.

Ja treba delam zhruba 50% kancl 50% homeoffice. Takze notas je jasna volba.

Ostatni parametry jako hluk, cena, servis, upgrady to je neco, bez ceho (s cim) prezijes.

Re:Vývojářský počítač: notebook vs. stolní PC
« Odpověď #9 kdy: 12. 02. 2021, 09:57:13 »
Záleží na tom, jak moc statické je Vaše pracovní místo :) Otázka dále je, jak moc v čase se tento kontext bude měnit (někdy to člověk nemůže odhadnout), jak moc Vám notebook ještě vyhovuje na "sekundární práci" etc. Šel bych do notebooku (a samozřejmě dokovoací stanice).

Short story long:

Taky vývojář. Před cca 2,5 lety jsem si při upgradu techniky položil stejnou otázku: noťas nebo PC. Starý notebook už neutáhl ani vývojové prostředí s větším projektem, natož virtuálky, docker...

Výchozí kontext byl takový, že budu dělat 1x týdně z kanclu a zbytek z domova. Sáhl jsem po pc. S tím, že 1x týdně nouzově na notebooku můžu pracovat a nějak ten 1 den v týdnu vyřeším.

Realita byla, že "nouzová práce" na pomalém starém nb mě brzy přestala bavit. Všechno je líné, pomalé, nemůžu si projekt spustit lokálně, efektivita hrozná. Zařídil jsem si statickou IP, vystavil windows RDP (ano, vím, trochu nebezpečná věc...) s tím, že se budu připojovat na domácí komp vzdáleně. 

Jenže RDP je závislé na latenci (která byla na kancelářské wifi hrozná, práce na vzdál.ploše nepříjemná), navíc mě místní síť tlačila k používání standardního portu 3389 (a ten jsem určitě používat nechtěl). Vystavit RDP na 3389 znamenalo minimálně vystavit domácí router neustálým pokusům o útok na službu.. , takže jen 4G/LTE. Jenže i to  kolísalo stran latence a rychlosti (pražská Pankrác, během pracovní špičky..., zkoušel jsem víc operátorů, měl jsem dedikovanou SIM a modem přímo připojenýk nb) Navíc RDP docela žere data, takže se v součtu přidalo několik stovek měsíčně na datový tarif.. (který jsem potřeboval jenom kvůli tomu "RDP volání domů") a stovka měsíčně za veřejnou ip. 

Navíc se začala situace měnit a k jedomu dni v týdnu přibývat druhý, někdy třetí... A už mi začalo být zřejmé, že potřebuju lepší notebook :) S tím, jak se rozbil notebook na "domácí kancl a filmy" tak jsem toho využil, rodině podstrčil svůj původní pracovní a koupil si nový notebook.  Nakonec se z notebooku stal primární prac. nástroj, desktop sloužil jako záloha.

No pak přišel covid a zase je to jinak.

Takže názor ze zkušenosti - stolní PC je skvělé, vysoký výkon, dobře se to chladí (takže to není hlučné a výkon neklesá při trvalé zátěži), levně se to rozšiřuje, ale když člověk potřebuje (byť občas!) pracovat mimo...  Vzdálený přístup pro mne z různých důvodů nefungoval a není to opravdu tak komfortní, jako pracovat lokálně.

Jo a dokovací stanici nemám, mám jen USB rozbočku kam připojím kláv.,myš,headset - takže připojuju tu, napájení a HDMI, ale zvyknul jsem si, nevadí mi to.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vývojářský počítač: notebook vs. stolní PC
« Odpověď #10 kdy: 12. 02. 2021, 10:31:24 »
jsem tak 2/3 na homeoffice a 1/3 v kanclu a ted mam pracovni notas, ale tolik virtualek kolik bych chtel na notebooku v pohode nespustim, tak jsem si v kanclu vyhrabal dalsi stolni komp na zkouseni a testovani.

no a ted premyslim az budu fasovat novy stroj zda si rict o lepsi notas, ktery muzu lehce prenaset a vykon se zvysi, ale zas ne extremne. a nebo si radeji necham tenhle notas na prenaseni, ale do kanclu si dam vykonny stolni komp s 64GB RAM, dobrym CPU, GPU zas az tak extra dobrou nepotrebuju. a do kanclu se na stolni komp budu pripojovat vpn vzdalene z domaciho notasu. no kdybych chtel byt doma dele, tak si muzu domu vzit i ten stolni komp z kanclu.

jak jsem to tady v diskuzi cetl, tak fakt spis pujdu do toho stolniho pc. kdyz bude vzdaleny pristup na prd, tak si stolni komp prevezu autem domu.
« Poslední změna: 12. 02. 2021, 10:33:19 od alex6bbc »

none_

Re:Vývojářský počítač: notebook vs. stolní PC
« Odpověď #11 kdy: 12. 02. 2021, 11:04:12 »
Jak se rika, kazdy sveho stesti strujcem. Z predstavy, ze vezu notas a PC domu se mi delaji osypky...:D Spis bych zvazil, zda se neda nejak optimalizovat vas pracovni proces. Jestli opravdu potrebujete najednou bezet X VM a nestacilo by nahodou X-1 VM. Predchozi proces opakovat do dosazeni spokojenosti.:D

Re:Vývojářský počítač: notebook vs. stolní PC
« Odpověď #12 kdy: 12. 02. 2021, 11:24:37 »
Já mám stolní počítač a k němu velký 4K monitor + jeden běžný.

Tohle se dá zase řešit dokinou. Mám k NTB přes dokinu připojeny tři 4k monitory. Nicméně pro generační obměnu plánuju stolní, resp. podstolní PC. Moderní NTB to výkonově zvládnou bez problémů, 24-32GB RAM není problém, NVMe SSD taky, ale problém s notebookem je fungování v zátěži, byť kvalitní, tak v zátěži je prostě slyšet a čím delší je zátěž, tím je to protivnější, s nějakým 120mm větrákem ve stolním PC točícím pár set až lehce přes tisíc otáček se to nedá srovnávat.

Také jde o cenu. Počítač co mi v pohodě zvládne 4K pořídím za cca 10 tisíc. (stačí mi integrovaná grafická karta - hry nehraju) Notebook stejného výkonu může být několikanásobně dražší.
Ale pokud mám notebook vyloženě na cesty a do postele. Mohu volit výrazně lehčí a levnější typ. Např. již použitý notebook třeba za 8 tisíc. Vše mám uloženo a vyvíjím přímo na serverech (nebo se serverem může snadno synchronizovat), tedy přecházení ze stolního počítače na notebook není problém.
Dražší notebook nemusí být dobrý nápad třeba i proto, že ho snadno mohou ničit děti. Malé děti mohou vytrhnout třeba klávesu, nebo se na něm procházet. U stolního počítače když si zalepím tlačítko na vypnutí a reset černou pískou tak nic nehrozí, klávesnice je levná.  Nemluvě o tom že vždy trochu hrozí ukradnutí, ztráta, nebo že si jej zničím i sám, tedy raději si na dovolenou vezmu levnější notebook než dělo.

Re:Vývojářský počítač: notebook vs. stolní PC
« Odpověď #13 kdy: 12. 02. 2021, 11:53:02 »
co byste si vybrali? novy notas je prenosny to je hlavni vyhoda. stolni komp ma zase za stejnou cenu vyssi vykon
a muzu se na nej pripojit.

Možná budu za prudiče. To si z lidí děláš zadek, nebo si tak fakt neschopný, že se neumíš rozhodnout SÁM?
Pokud platí varianta 2 - radši jdi dělat něco mnohem triviálnějšího( dělníka, ke kruhu, popeláře, řidiče, atd...). Na to ti tvůj mozek musí dát odpověd za 10 sekund přemýšlení, což je mnohonásobně rychlejší než napsat dotaz a čekat na názory.

Re:Vývojářský počítač: notebook vs. stolní PC
« Odpověď #14 kdy: 12. 02. 2021, 13:25:54 »
co byste si vybrali? novy notas je prenosny to je hlavni vyhoda. stolni komp ma zase za stejnou cenu vyssi vykon
a muzu se na nej pripojit.

Možná budu za prudiče. To si z lidí děláš zadek, nebo si tak fakt neschopný, že se neumíš rozhodnout SÁM?
Pokud platí varianta 2 - radši jdi dělat něco mnohem triviálnějšího( dělníka, ke kruhu, popeláře, řidiče, atd...). Na to ti tvůj mozek musí dát odpověd za 10 sekund přemýšlení, což je mnohonásobně rychlejší než napsat dotaz a čekat na názory.

Myslím, že některé odpovědi tady jasně ukazují, že rozhodnout se mezi notebookem vs. stolním PC pro náročnější vývoj není otázka 10 sekund. Ale je také jasné, že každý má jiné podmínky a jiný režim práce a každému tak vyjde jako nejlepší jiné řešení.