Fedora SilverBlue - dá se používat?

Fedora SilverBlue - dá se používat?
« kdy: 07. 02. 2021, 18:53:19 »
Čau. Po čase jsem si zkusil nainstalovat Fedoru 33 Silverblue do VM a vyzkoušet zda se již hodí pro každodenní běžné použití. Vzhledem k tomu, že je Silverblue nabízen přímo na hlavní stránce https://getfedora.org jsem nabyl dojem, že je již stabilní. Sice je Silverblue  pod nadpisem "Vznikající edice Fedory", ale není u ní žádný nápis "testing" nebo "beta", tak jsem ji nainstaloval i když jsem počítal s tím, že zatím nebude mít takové množství funkcí jako klasická Workstation, ale...

Při prvním spuštění jsem si chtěl spustit aplikaci "Software". Na moment se objevila na horním panelu Gnome, ale za chvíli zmizela. Po restartu se již aplikace spustila, ale nejdřív to cca 15 minut stálo s nápisem "Stahuji katalog aplikací..." a teď už víc jak hodinu tam visí nápis "Stahují se hodnocení aplikací...". Spustil jsem terminál chvíli hledal chybu a teď když jsem se zase vrátil na "Software", tak vyskočila hláška "Aplikace 'Software' neodpovídá". Internet ve VM funguje, takže v tom problém není. Až když jsem zvolil "Vynutit ukončení" a "Software" spustil znova se zdá, že vše funguje.

Otázka: Pokud je tady někdo kdo používá SilverBlue, můžete napsat jestli vám spolehlivě funguje nebo zda s ní máte problémy? Zvažuji, že ji nainstaluji na železo, ale jestli mě čekají problémy jako se "Software" a musel bych se za nějakou dobu kvůli nestabilitě vracet zpátky na běžné distro, tak mi vaše názory ušetříte spoustu času.

Díky.


Pixe

Re:Fedora SilverBlue - dá se používat?
« Odpověď #1 kdy: 07. 02. 2021, 19:12:43 »
Před rokem-dvěma jsem používal na soukromém notebooku (tj. vlastně jen prohlížeč a občas nějaké samostudium do práce). Se stabilitou nebyl problém, ale ten systém byl celkem otravný - po instalaci balíčku bylo třeba restartovat. Třeba se to ale dá nějak nastavit, nebo to mezitím vychytali. Byť se určitě jedná o zajímavou myšlenku, v praxi jsem žádný přínos nezaznamenal a ve výsledku se vrátil k normální fedoře

Re:Fedora SilverBlue - dá se používat?
« Odpověď #2 kdy: 07. 02. 2021, 20:05:04 »
Software je jen frontend. Můžete instalovat rovnou přes flatpak nebo rpm-ostree ale stejně bych řekl že ten systém se nehodí pro používání (alespoň zatím). Overlaying je anti-pattern, všechno cpát do kontejnerů a někdy je to až otravné. A v podstatě to zase nepřináší nějaké velké výhody. Koncept zajímavý, potřebuje to čas...

Re:Fedora SilverBlue - dá se používat?
« Odpověď #3 kdy: 07. 02. 2021, 20:06:49 »
ale ten systém byl celkem otravný - po instalaci balíčku bylo třeba restartovat.
Dík za názor. Jo to jsem četl, že po instalaci pomocí rpm-ostree se vlastně vytvoří nový image a proto se musí resetovat. Tomu bych se snažil vyhýbat a používat raději Flatpak (FlatHub) nebo kontejnery za pomocí Toolboxu.

Re:Fedora SilverBlue - dá se používat?
« Odpověď #4 kdy: 07. 02. 2021, 20:16:17 »
Software je jen frontend.
Dík za reakci. I když je Software jen frontend, tak mě trošku "vyděsilo", že tahle nejzákladnější aplikace nefunguje správně. Začala fungovat až na třetí spuštění. SilverBlue bych chtěl kvůli stabilitě a tohle ve mne vzbudilo pochyby. Mám nyní Manjaro a chtěl bych něco co se méně měni pod rukama a SilverBlue mám jako jednoho z kandidátů.

všechno cpát do kontejnerů a někdy je to až otravné.
Nezkoušels ten Toolbox, jestli práci s kontejnery na destopu ulehčuje?


Re:Fedora SilverBlue - dá se používat?
« Odpověď #5 kdy: 07. 02. 2021, 20:28:56 »
Nezkoušels ten Toolbox, jestli práci s kontejnery na destopu ulehčuje?
Vyzkoušel a používám na Fedora Workstation, ale pořád jsou věci (pro práci v konzoli např.) které s tím moc nejdou. Třeba Vim musí být overlay a tak...

Re:Fedora SilverBlue - dá se používat?
« Odpověď #6 kdy: 07. 02. 2021, 21:05:01 »
Je potřeba se zamyslet nad tím, co s tím chceš dělat. Jestli to chceš používat stejným způsobem jako klasickou distribuci, tak to nemá moc smysl. Člověk bude narážet jenom na omezení. Je potřeba se srovnat s tím, že aplikace mají běžet ve Flatpaku, vývojové prostředí mít v kontejneru (Toolbox), zápisy do systémového obrazu dělat co nejméně, když už není zbytí.

Mám Silverblue na dvou noteboocích. Na tom domácím je to naprosto v pohodě, je z toho bezúdržbový systém, na pracovním notebooku občas narazím na omezení. Na stolním počítači mám klasickou Fedoru Workstation. Když se člověk drží určitých zásad (používání jen distribučních balíčků+RPMFusion, experimenty ideálně dělat v nějakém sandboxu...), tak je to taky velmi spolehlivý a prakticky bezúdržbový systém. Jediný zásadní rozdíl je v tom, že u klasické Workstation musím zatrhnout Nainstalovat aktualizace před vypnutím počítače a počítač ještě v průměru 2 minuty běží, než se vypne, a jednou za půl roku není upgrade hned jak u Silverblue, ale trvá cca půl hodiny. Silverblue má navíc rollbacky, ale ty už díky Btrfs a pluginu do DNF zvládne i klasická Workstation. Nejsou tak "mocné" jako u Silverblue, ale nejčastější use casy pokryjí v poho.

Pokud člověk není jednoznačně přesvědčený o tom, že chce Silverblue vyzkoušet, asi bych doporučil se pořád držet klasické Fedory.

Re:Fedora SilverBlue - dá se používat?
« Odpověď #7 kdy: 07. 02. 2021, 21:19:08 »
Citace: LarryLin
Nezkoušels ten Toolbox, jestli práci s kontejnery na destopu ulehčuje?

Ulehčuje a dost výrazně. Nedělá nic, co se nedá udělat i s jinými kontejnerovými nástroji, nakonec je to je nadstavba nad Podmanem, který je zase nadstavba nad LXC. Jeho přednost je v tom, že hromadu věcí dělá za uživatele. Jde hlavně o tu integraci s desktopem a hostujícím systémem: připojení na display server pro běh grafických aplikací, připojení domovského adresáře do kontejneru, dbus atd.

Na Silverblue je to nutnost, ale Toolbox se všemi svými výhodami lze používat i na klasické Fedoře.

Citace: LarryLin
Dík za reakci. I když je Software jen frontend, tak mě trošku "vyděsilo", že tahle nejzákladnější aplikace nefunguje správně. Začala fungovat až na třetí spuštění. SilverBlue bych chtěl kvůli stabilitě a tohle ve mne vzbudilo pochyby. Mám nyní Manjaro a chtěl bych něco co se méně měni pod rukama a SilverBlue mám jako jednoho z kandidátů.

GNOME Software bohužel funguje špatně všude. Jeho autor do něj udělal řadu funkcionalit a pak neměl čas řešit dlouhodobé ladění. Nicméně teď to má nové vývojáře a už v GNOME 40 bude řada fixů a pro GNOME 42 bude zaměření právě odladění fungování na Silverblue.

Re:Fedora SilverBlue - dá se používat?
« Odpověď #8 kdy: 08. 02. 2021, 08:08:53 »
...připojení domovského adresáře do kontejneru,...

Docela bych ocenil kdyby to šlo namontovat někam jinak nebo namontovat jako domov jinou složku.

Re:Fedora SilverBlue - dá se používat?
« Odpověď #9 kdy: 09. 02. 2021, 00:44:33 »
GNOME Software bohužel funguje špatně všude. Jeho autor do něj udělal řadu funkcionalit a pak neměl čas řešit dlouhodobé ladění. Nicméně teď to má nové vývojáře a už v GNOME 40 bude řada fixů a pro GNOME 42 bude zaměření právě odladění fungování na Silverblue.
To není dobrý. Z tvých slov jde trochu vycítit, že Gnome má nedostatek vývojářů. Určitě jsou technicky důležitější problémy než Gnome Software, ale pro běžné uživatele desktopu je to hodně důležitá aplikace.

na pracovním notebooku občas narazím na omezení.
...Pokud člověk není jednoznačně přesvědčený o tom, že chce Silverblue vyzkoušet, asi bych doporučil se pořád držet klasické Fedory.
Když to radíš ty, tak tě asi poslechnu. Říkal jsem si, že v kontejnerech ponastavuji programy co používám nejčastěji (dokonce i VFIO funguje) a jelikož už nepotřebuji instalovat kvanta nových programů, tak to bude cajk, ale jestli hrozí, že bych někdy potřeboval něco rychle nainstalovat a na dlouho bych se u toho zasekl, tak to bych asi nerad. Navíc jsem odkojený Xfce a jak si tak pořád zkouším Gnome, tak se mi ani pomocí extensions nedaří přizpůsobit ho tak jak mně to vyhovuje. Navíc mi po včerejší aktualizaci Silverblue zmizel gnome-tweaks (a musel jsem ho pomocí "rpm-ostree install gnome-tweaks" znovu nainstalovat), nevím co jsem udělal blbě. A kdybych si na Gnome nezvykl a chtěl Silverblue přepnout na Xfce, tak by to taky mohl být problém - našel jsem jen nějaký neoficiální způsob z repa https://siosm.fr/kinoite/.

Nechám teda Silverblue ještě nějaký ten rok uležet. Dík.

Re:Fedora SilverBlue - dá se používat?
« Odpověď #10 kdy: 16. 02. 2021, 16:06:06 »
Citace: LarryLin
To není dobrý. Z tvých slov jde trochu vycítit, že Gnome má nedostatek vývojářů. Určitě jsou technicky důležitější problémy než Gnome Software, ale pro běžné uživatele desktopu je to hodně důležitá aplikace.

O většině open-source projektů, možná o softwaru obecně se dá říct, že nemá dost vývojářů. Omezené zdroje jsou to, s čím se člověk musí naučit pracovat. Tady byl primárně problém v tom, že původní autor a hlavní vývojář na něj neměl čas a v tak krátkém čase se nenašel nikdo, kdo by ho zastoupil. V GNOME 40 už by měl být Software lepší a do podzimní 42 si myslím, že se vychytají problémy i na Silverblue.

Citace: LarryLin
Když to radíš ty, tak tě asi poslechnu. Říkal jsem si, že v kontejnerech ponastavuji programy co používám nejčastěji (dokonce i VFIO funguje) a jelikož už nepotřebuji instalovat kvanta nových programů, tak to bude cajk, ale jestli hrozí, že bych někdy potřeboval něco rychle nainstalovat a na dlouho bych se u toho zasekl, tak to bych asi nerad. Navíc jsem odkojený Xfce a jak si tak pořád zkouším Gnome, tak se mi ani pomocí extensions nedaří přizpůsobit ho tak jak mně to vyhovuje. Navíc mi po včerejší aktualizaci Silverblue zmizel gnome-tweaks (a musel jsem ho pomocí "rpm-ostree install gnome-tweaks" znovu nainstalovat), nevím co jsem udělal blbě. A kdybych si na Gnome nezvykl a chtěl Silverblue přepnout na Xfce, tak by to taky mohl být problém - našel jsem jen nějaký neoficiální způsob z repa https://siosm.fr/kinoite/.

Člověk si může rychle doinstalovávat věci právě do toho Toolboxu. To se chová jako standardní Fedora. Nicméně pokud chce člověk dělat jakékoliv velké změny do samotného systému a instalace Xfce takovou změnou je, tak nemá Silverblue smysl. U něj to je o tom, že člověk používá systém tak, jak ho dostane z "výroby" a dělá v něm maximálně drobné nezbytné změny. Pak to má ty výhody stability a předvídatelnosti, ale na instalace většího množství balíků a další změny v systému bude balíčkovací systém vždycky lepší. Jedině, že by časem vznikla varianta Silverblue s Xfce, jako nyní vzniká Kinoite s KDE.