Jaký POE Injektor

Jaký POE Injektor
« kdy: 04. 02. 2021, 22:09:41 »
Ahoj,

mám 5G anténu B2368-A01 od O2, ale postrádám k ní napájení.

Byl to jakýsi POE injektor napájen adaptérem 12V / 2A. Viz. příloha.
Prohledal jsem internet a nemohu najít, kde ho samotný koupit.

Přemýšlel jsem, že bych ho nahradil nějakým od jiné značky, ale tam zase nevím jaký zvolit, aby to fungovalo.
Nevím ani kolik voltů by tam mělo po tom POE jít. Jestli 12V jako má adaptér, nebo více?

Nevíte někdo? Díky.


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Jaký POE Injektor
« Odpověď #1 kdy: 04. 02. 2021, 22:20:20 »
Rozebrat anténu a podívat se na desku. Tím se zjistí polarita a na kterých párech to je. Podle napětí kondenzátorů i očekávané napětí, ale v tom injektoru žádný stepup nebude, takže to bude na 12V.

Re:Jaký POE Injektor
« Odpověď #2 kdy: 05. 02. 2021, 06:58:58 »
Zkusil jsem zagooglit a došel jsem k témuž jako Jenda. Pokud se nenajde někdo, kdo má ten injektor a změřil by aspoň pasivně odkud kam co vede (stejnosměrný zkrat / diodový test) nebo lépe zaživa napětí na CAT5 drátech, tak nezbývá než vlézt do "antény" dovnitř.

Re:Jaký POE Injektor
« Odpověď #3 kdy: 05. 02. 2021, 09:28:01 »
Nevím, jak tenhle injektor, ale co jsem viděl jiné, vstupní jack by rovnou napojený na příslušné páry ethernetu, takže zapojení šlo snadno prozvonit multimetrem mezi samicí jackem a drátky RJ45.

Re:Jaký POE Injektor
« Odpověď #4 kdy: 05. 02. 2021, 10:42:28 »
Je ten POE opravdu v háji? Nebo zdechl jenom zdroj, což bývá nejčastější závada?


Re:Jaký POE Injektor
« Odpověď #5 kdy: 05. 02. 2021, 14:36:28 »
Je ten POE opravdu v háji? Nebo zdechl jenom zdroj, což bývá nejčastější závada?

Pravda je, že nebyla moc jasná formulace, jestli ten starý injektor skončil omylem v popelnici (= zavřela se voda, zapomeňte) nebo to jenom přestalo fungovat. Samozřejmě na tom injektoru by se podrobnosti zjistily nejsnáz, a vyměnit samotný napájecí adaptér je maximální trivka.

Re:Jaký POE Injektor
« Odpověď #6 kdy: 05. 02. 2021, 15:04:41 »
Pokud by i zdechl (nebo nebyl) ten POE jako takový, tak prakticky všechny pasivní se dělají ve stejném provedení - data (max. 100 Mbps) na PIN 1, 2, 3, 6 a plus (+) na PIN 4, 5 a minus (-) na PIN 7, 8. Z Ali k mání i s dopravou kolem 2 USD bez zdroje, 5 USD se zdrojem.

Re:Jaký POE Injektor
« Odpověď #7 kdy: 05. 02. 2021, 15:06:43 »
Nevím, jak tenhle injektor, ale co jsem viděl jiné, vstupní jack by rovnou napojený na příslušné páry ethernetu, takže zapojení šlo snadno prozvonit multimetrem mezi samicí jackem a drátky RJ45.

Viděl jsem jednak košer 802.3af/at compliant injektory za vyšší stovky Kč, druhak "pasivní" "injektory" za tři pětky - a ano, namísto pasivního injektoru obvykle stačilo, připojit +/- na modrý pár proti hnědému. Tipuju modrý plus, ale možná je to jedno, dost často vídám v PoE zařízeních uvnitř dva Graetze paralelně vedle sebe.  Stačí oholit konce drátků, stočit modrý pár dohromady a hnědý dohromady, a šup s nima třeba do čokolády - a dál už libovolný zdroj 12V nebo čeho je potřeba.

Tady je hezké blokové zapojení PoE PSE proti PD (zdroj), jsou tam hezky vidět ty dva Graetze na vstupu PD. Koukám jim tam vypadl jeden spoj (plus na výstupu horního Graetze).

Pasivní injektor teoreticky může obsahovat LC výhybku, ale stovkové injektory ji typicky neobsahují, protože stovka jede jenom po oranžovém a zeleném páru, tak proč utrácet za cívky a kondíky. Gigové injektory výhybku mít musí, protože giga jede data po všech čtyřech párech.

Možná by nebylo potřeba to zařízení ani kuchat. Navrhuji nakrimpovat "rozbočkový RJ45/CAT5e patchcord", který pošle oranžový a zelený z RJ45 do RJ45, ale modrý a hnědý odbočí do čokolády. Na čokoládě zkusit změřit multimetrem, jestli to není do šlusu, případně zkusit "diodový test" = úbytek napětí. Pak zkusit měkkých 12V, plus na modrý pár, mínus na hnědý pár, lépe skrz tavnou pojistku nebo járovku (vůbec nejlépe z laboratorního zdroje s nastavitelným proudovým limitem). Pokud to vezme 12V (nikoli do zkratu) ale zařízení nenastartuje, tak je otázkou, zda je zařízení ťuhýk, nebo chce víc (třeba 24V, nebo standardních 48V). Standardní 802.3af/at Powered Device s takovým bastlo-injektorem naběhne, pokud mu pošlete 48V - přestože neproběhl 802.3af handshake. Ale nestandardní zařízení s "pasivním" PoE, s kondíky uvnitř dimenzovanými třeba na 16V, po přivedení 48V bez proudového omezení může zasvítit i dost intenzivně. (Co hůř, může i uniknout dým.)

Re:Jaký POE Injektor
« Odpověď #8 kdy: 05. 02. 2021, 15:11:26 »
Pokud by i zdechl (nebo nebyl) ten POE jako takový, tak prakticky všechny pasivní se dělají ve stejném provedení - data (max. 100 Mbps) na PIN 1, 2, 3, 6 a plus (+) na PIN 4, 5 a minus (-) na PIN 7, 8. Z Ali k mání i s dopravou kolem 2 USD bez zdroje, 5 USD se zdrojem.

To je snad ještě levnější, než tady u i4wifi a spol.

Re:Jaký POE Injektor
« Odpověď #9 kdy: 05. 02. 2021, 22:08:19 »
Ten POE nemám vůbec (foto bylo stažené z internetu), takže z něho žádné info nezískám.

Rozebral jsem tu anténu a nejsem z toho o moc moudřejší. Je to vícevrstvý tišták a samé SMD součástky.
Foto dávám do přílohy, kdyby tam někdo něco viděl. Mám i foto zapojení UTP kabelu jak to mají nakrimpované.

Mám doma jednoduchý multimetr, ale nevím jak změřit to co radil Jenda.

Možná by nebylo potřeba to zařízení ani kuchat. Navrhuji nakrimpovat "rozbočkový RJ45/CAT5e patchcord", který pošle oranžový a zelený z RJ45 do RJ45, ale modrý a hnědý odbočí do čokolády. Na čokoládě zkusit změřit multimetrem, jestli to není do šlusu, případně zkusit "diodový test" = úbytek napětí. Pak zkusit měkkých 12V, plus na modrý pár, mínus na hnědý pár, lépe skrz tavnou pojistku nebo járovku (vůbec nejlépe z laboratorního zdroje s nastavitelným proudovým limitem). Pokud to vezme 12V (nikoli do zkratu) ale zařízení nenastartuje, tak je otázkou, zda je zařízení ťuhýk, nebo chce víc (třeba 24V, nebo standardních 48V). Standardní 802.3af/at Powered Device s takovým bastlo-injektorem naběhne, pokud mu pošlete 48V - přestože neproběhl 802.3af handshake. Ale nestandardní zařízení s "pasivním" PoE, s kondíky uvnitř dimenzovanými třeba na 16V, po přivedení 48V bez proudového omezení může zasvítit i dost intenzivně. (Co hůř, může i uniknout dým.)

Laboratorní zdroj zde mám. Co popisujete bych asi zvládnul. Kolik by mělo být nastaveno to proudové omezení?

Re:Jaký POE Injektor
« Odpověď #10 kdy: 06. 02. 2021, 08:40:03 »
Proč nastavovat proudové omezení? Zařízení si vezme jenom tolik, kolik potřebuje. A místo kuchání antény úplně stačilo koupit nějaký pasivní POE za pár kaček, protože by to zcela jistě fungovalo (jestli není anténa samozřejmě kaput).

Re:Jaký POE Injektor
« Odpověď #11 kdy: 06. 02. 2021, 23:23:59 »
Kondík značený 96T 68 VHA vypadá na Nippon Chemicon HXA series = polymer 68uF/35V, 125*C/4000h. Vysokoteplotní exot, původně určený pro automotive použití. Respect. Bohužel se k tomu nedá dohledat slušný datasheet, je to asi hodně "průmyslové".

Dál tam vidím tříampérovou tavnou pojistku - s bílým tělíčkem, hned vedle RJ45.

Otázkou je, zda se kondík týká napájení (odhaduji, že ano) - je jeho (+) spojený s tavnou pojistkou?
Jeho (-) bude zřejmě připojený na vnitřní zem, tzn. stínící kryty kolem, ty tři montážní díry pro šrouby apod.

Dále vidím signálové trafo, zjevně čtyř-párové, a všechny čtyři páry vidím na "lokální" straně vyvedené na nějaké malé osminohé šváby (ti mě v zapojení překvapují, ale co už). Tohle vypadá na gigový ethernet. Doporučil bych, použít injektor pro gigové pasivní PoE.  Odhaduji, že by mohl posloužit například tento - pokud krmí správné páry, na kterých rádio očekává napájení (což není úplně jisté). Zmíněný injektor přikládá napájení na piny 4+5 proti 7+8 (modrý pár proti hnědému). Pokud by rádio čekalo napájení na pinech 1+2 a 3+6, lze to dořešit prohozením párů v atypicky krimpovaném patchcordu ;-) Už jsem tuším něco takového taky zažil...

Překvapuje mě, že uvnitř nevidím charakteristické dva Graetze. Možná jsou pro ně připravené dva neosazené čtyřnohé footprinty na venkovní straně signálového trafa. Asi se nepočítalo s možností, že by zákazník použil zdroj a injektor od jiného výrobce, než přibalený.
Vidím tam asi tři součástky, které vypadají jako výkonové usměrňovací diody nebo snad svodiče přepětí (transily). Jedna z nich může být ochranná dioda proti přepólování. Nebo dvě. Nebo žádná ;-)

Překvapuje mě, že tam nevidím jasný snižující regulátor. Je tam krásná velká cívka, ale postrádám okolo ní jasný PWM regulátor a spínače (MOSFETy). A kromě toho jediného (patrně) polymeru vidím jenom pár nevelkých keramických kondíků... Snižující měnič může být na další desce (viz ten dlouhý bílý konektor s mnoha piny).

Zapojení barviček v konektoru RJ45 je zcela standardní, což mě nepřekvapuje.

Suma sumárum, zkusil bych tam poslat 12 Voltů injektorem, který obsahuje LC výhybku (nebo jsem tuším viděl uvnitř signálové trafíčko). Plus pól na modrém páru.
Možná by k prověření funkce stačilo, nakrimpovat do RJ45 jenom modrý a hnědý pár a poslat tam 12 voltů (+ na modrý, - na hnědý). Nebo přivést 12V rovnou na ten polymerní kondík (kalíšek), dokud máte rádio rozebrané ;-) Fakt je, že by mohl nastat problém, pokud rádio po zapnutí nemá RF výstup zatížený anténou (velmi teoreticky).

Odhaduji, že rádio bude brát tak do 5 Wattů, určitě ne víc jak 10W - podle toho případně doporučuji nastavit proudové omezení v laboratorním zdroji. Soudě podle toho kondíku (pokud ověříte, že je na něj přivedeno vnější napájení), nezkoušel bych tam poslat víc než 24V. Nedomnívám se, že ta věc snese 48V. Proto také soudím, že není 802.3af/at compliant. Takže bych řekl, že těch 12 Voltů by mělo být OK.

Re:Jaký POE Injektor
« Odpověď #12 kdy: 07. 02. 2021, 15:38:39 »
Tak jsem to nakrimpoval do konektoru. Modrý a hnědý oddělil do zdroje, který byl nastavený na 12V.
Zařízení se rozsvítilo a bliká, že nemá signál (mam tam prošlou SIM), tak to by asi odpovídalo.
Odběr při tech 12V je 0.25A.

Následně jsem tedy zkusil konektor zapojit do switche, jestli se na zařízení dostanu.
Avšak hned po zapojení konektoru na zdroji spadne napětí (zafunguje proudový limit) a zařízení přestane svítit. Když zkusím napětí opět přidat, tak proud jde až na 2.2A a na 12V se nedostanu.
Zdroj mám 0 – 15 V, 2 A, takže by to měl utáhnout.

Re:Jaký POE Injektor
« Odpověď #13 kdy: 07. 02. 2021, 18:43:23 »
Tak jsem to nakrimpoval do konektoru. Modrý a hnědý oddělil do zdroje, který byl nastavený na 12V.
Zařízení se rozsvítilo a bliká, že nemá signál (mam tam prošlou SIM), tak to by asi odpovídalo.
Odběr při tech 12V je 0.25A.

Následně jsem tedy zkusil konektor zapojit do switche, jestli se na zařízení dostanu.
Avšak hned po zapojení konektoru na zdroji spadne napětí (zafunguje proudový limit) a zařízení přestane svítit. Když zkusím napětí opět přidat, tak proud jde až na 2.2A a na 12V se nedostanu.
Zdroj mám 0 – 15 V, 2 A, takže by to měl utáhnout.

Uff! Zadržte, něco je blbě! Asi byste měl otestovat port na switchi, jestli to přežil.

Nevím, jestli je to pravidlo, ale vídal jsem např. síťové karty, kde byl střed "venkovních" vinutí signálových transformátorů uzemněný / spojený mezi páry. Pokud je toto případ Vašeho switche, a zároveň chybí dvojitý Graetz v rádiu, nelze vyloučit, že se to celé nějak prozkratuje skrz switch :-( To je tak zralé... koupit gigový pasivní injektor co krmí modrý a hnědý a ještě zkontrolovat, jestli je oranžový a zelený pár aspoň oddělený kondíkama. A pokud není, tak oddělit po svém, pokud to jenom trochu půjde = přeškrábnout spoje a přemostit pomocí SMD kondíků o velikosti 0603 (kvůli rozměrům lépe 0402, ale to je fuška i pod lupou).

Asi nejčistší řešení by bylo, najít ten tvrdý propoj SS napájení mezi páry na plošáku uvnitř rádia, a škrábnout ho tam (a není třeba přemosťovat střídavou vazbou) - ale jestli je ten DC propoj v nějaké vnitřní vrstvě plošáku, tak samozřejmě smolík.

Re:Jaký POE Injektor
« Odpověď #14 kdy: 07. 02. 2021, 18:54:51 »
Co ty čtyři nula-ohmové odpory na plošáku rádia? Přiložím upravenou fotku. Nejsou to náhodou přesně ty tvrdé DC propojky, které otočí napájení po signálových párech do switche? Pokud jsem se trefil, tak by mělo stačit, dva z nich sundat. Otázkou v tom případě je, které. A protože mají nulový odpor, podle mého jediná šance je, sundat je všecky, zmapovat, a osadit jenom příslušné dva na modrý a hnědý pár. Nebo osadit z druhé strany desky vedle trafa dva Graetze, pokud jsem správně určil jejich footprinty.