IT firma pro starší programátory

tralala5

IT firma pro starší programátory
« kdy: 01. 02. 2021, 07:23:32 »
Zdar,

v dnesnom svete dominuju frikulini vo frikulinskych firmach s macbookom "na vajciach" popijajuci latte co sa vozia po firme na kolobezke. Lezie mi to na nervy.

Nalejme si cisteho, cim viac rokov v IT clovek ma, tym horsie sa uplatnuje (cest vynimkam) pretoze ho zamestnavatel vnima skorej ako pritaz atd ... menej flexibilny, menej sa s nim da vycurat atd.

Otazka znie: co tak tieto vlastnosti starsej generacie povysit na cnost?

Vyhody starsej generacie:

1) no bullshit pristup
2) stabilita a mensia fluktuacia
3) osvedcene postupy a pracovne metody
4) zdravsi pristup k pracovnemu procesu, menej prescasov atd

Ja sa este povazujem v IT za mladsieho, no aj tak jasne vidim, ze v buducnosti, ak v IT budem pokracovat, by nebolo odveci obklopit sa starsimi ludmi pretoze to je omnoho prijemnejsia skusenost. Predstavte si ze sa da dokopy 5 C alebo Java programatorov co to poznaju od Java 1.1, to su take hlavy, ze co sa tyka prace a projektu tak nakodia uplne vsetko jak pani.

Problemom je, ze si velmi neviem predstavit, ako hladat prave tychto ludi, pretoze nemozem vyvesit inzerat, ze hladam programatorov od 45+. To je diskriminacia, nie? Ako cielene zamestnat starych?
« Poslední změna: 01. 02. 2021, 08:10:29 od Petr Krčmář »


Re:IT firma pro starší programátory
« Odpověď #1 kdy: 01. 02. 2021, 08:56:00 »
Co je na tom tezkeho? Proste si dat inzerat "hledame programatora s 20+ let praxe" na tom neni nic diskriminacniho. Jen teda co je to za divny pozadavek hledat cilene nekoho "stareho"  :o Jeste chapu, ze firmy hledaji cerstve absolventy s predstavou, ze budou delat skoro zadarmo  ;D

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT firma pro starší programátory
« Odpověď #2 kdy: 01. 02. 2021, 09:29:19 »
"Hledáme programátory ve Fortranu 77" :D

Re:IT firma pro starší programátory
« Odpověď #3 kdy: 01. 02. 2021, 09:58:15 »
Osobní zkušenost:

Jsem vývojář software, 50+ (s přesahem do architektury, ale kód píšu hodně a rád, v současných jazycích a platformách). Před pár lety jsem si hledal nové místo. Měl jsem docela jasnou představu o charakteru firmy a produktu na kterém chci pracovat (menší firma, nejlépe s vlastním produktem, tj. nejspíš startup). Pečlivě jsem procházel inzeráty (žádný specielně super-seniora nepožadoval). Kam jsem přišel, tam byli rádi že se hlásí někdo kdo doplní "věkovou pestrost" týmu. Ony totiž rozumné firmy vědí že homogenní parta kluků kolem pětadvaceti co spolu vystudovali je jako pracovní tým brzy spíš brzda než výhoda.

Z druhé strany:  je to v hlavě, starší programátor může znamenat buď člověk se zkušenostmi které si nese do nového ke kterému je obezřetný ale akceptuje že obor s vyvíjí a mnohé nové věci jsou k dobrému, nebo zapšklý protiva co si myslí že to co se ve dvaceti naučil je vrchol vývoje lidstva a všechno další jsou jenom nesmyslné frikůlínské novoty které mají za úkol mu znepříjemňovat život.

Ink

  • *****
  • 658
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT firma pro starší programátory
« Odpověď #4 kdy: 01. 02. 2021, 10:27:35 »

Vyhody starsej generacie:

1) no bullshit pristup
2) stabilita a mensia fluktuacia
3) osvedcene postupy a pracovne metody
4) zdravsi pristup k pracovnemu procesu, menej prescasov atd

Ja sa este povazujem v IT za mladsieho, no aj tak jasne vidim, ze v buducnosti, ak v IT budem pokracovat, by nebolo odveci obklopit sa starsimi ludmi pretoze to je omnoho prijemnejsia skusenost. Predstavte si ze sa da dokopy 5 C alebo Java programatorov co to poznaju od Java 1.1, to su take hlavy, ze co sa tyka prace a projektu tak nakodia uplne vsetko jak pani.

Problemom je, ze si velmi neviem predstavit, ako hladat prave tychto ludi, pretoze nemozem vyvesit inzerat, ze hladam programatorov od 45+. To je diskriminacia, nie? Ako cielene zamestnat starych?

Diskriminace to je a IMO zbytecna. Ty hledas urcite kvality a ten vek podle me neni ani zaruka a ani prekazka. Zkus definovat ten inzerat nebo zadani pro agenturu podle vlastnosti a ne veku. Vyfiltruj si pak zivotopisy a zbytek poznas na pohovoru. Podle me 35lety tata od rodiny muze Tvoje predstavy s prehledem naplnit taky.


Re:IT firma pro starší programátory
« Odpověď #5 kdy: 01. 02. 2021, 10:33:41 »
Z takoveho rekneme socialniho pohledu mame ve firme takove dve firmy. A neni to primarne o veku - jak tu nekdo psal tak tatove vs nezodpovedni floutkove :-D
Děkuji za možnost editace příspěvku.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:IT firma pro starší programátory
« Odpověď #6 kdy: 01. 02. 2021, 12:41:43 »
akceptuje že obor s vyvíjí a mnohé nové věci jsou k dobrému, nebo zapšklý protiva co si myslí že to co se ve dvaceti naučil je vrchol vývoje lidstva a všechno další jsou jenom nesmyslné frikůlínské novoty které mají za úkol mu znepříjemňovat život.

Bude mi 40, jsem ale aktivne zamestnan od 15ti let, takze neco malo mam za sebou. Vidim, ze spousta veci se vyznamne lepsi (rekl bych tak cca od roku 2012-2017 byl nejvetsi pokrok ze veci zacinaly fungovat jak bych si predstavoval), nicmene stale vice mam pocit, ze spousta novinek je prave v tom rezimu kdy jen zneprijemnuje vic zivot.

At' uz jde o ruzne blbe navrzene API, nastroje kdy se ohyba narovnany ohybak narovnavaku (vite jak se dela checksum boot2 v raspberry pi PICO ? 'cpp | as | ld | objdump | python checksummer| as ' + ld), nebo neustale zmeny API. Jako pekny priklad suckless kodu z meho pohledu je treba OpenBSD, srovnejte s obdobnou funkcionalitou Linuxu nebo OS/X ... (tam je ale dobre navrzene to API, jen implementace je trochu silena)

Re:IT firma pro starší programátory
« Odpověď #7 kdy: 01. 02. 2021, 13:47:10 »
"Hledáme programátory ve Fortranu 77" :D
FORTRAN IV výhodou 8)

https://www.youtube.com/watch?v=kVQquhmJ7K0

Re:IT firma pro starší programátory
« Odpověď #8 kdy: 01. 02. 2021, 14:01:59 »
Ja robim iba od 2012 ale z mojho pohladu sa skor priklanam k vekovo pestremu timu.., Z mojich skusenosti vela programatorov (cest vynimkam) po 10+ rokoch prestanu byt inovativny, zacnu sa odmietat ucit novym veciam... mladym programatorom chyba prax a skusenosti, ale zase skor aktivne sleduju nove techniky a technologie a da sa od nich co to naucit...,

Z mojho pohladu mi roky praxe skor dali taky ten "insight" vediet povedat vopred co nedopadne dobre, a to uz nestratim, ale neviem si predstavit, ze o 10 rokov budem vediet vyuzit vela skusenosti z Pythonu a Reactu, ked si pozriem, ake su rozdiely medzi kodom, co pisem teraz a co som pisal pred 5 rokmi, nie to este ked som zacinal s PHP a JQuery.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT firma pro starší programátory
« Odpověď #9 kdy: 01. 02. 2021, 17:48:50 »
Pár starších programátorů jsem poznal a nedá se říct, že by s nimi bylo méně problémů, než s těmi mladšími. Jeden byl třeba úplně v pohodě, druhej trpěl tím, že se cítil jako seniorní vývojář a cokoli co vymyslel, museli všichni respektovat. Byla u něj absolutní neochota přijmou jakoukoli kritiku. Ten nám téměř rozložil tým a poté, co zmršil jeden projekt, nás skoro stál i místo. Už s námi nepracuje :-) Třetí se zasekl v roce 2004. Tam podle něj dosáhl tenhle obor vrcholu a odmítl se posunout. Myslím, že je kravina vybírat lidi podle věku. Pokud ti někde nesedí tým, tak ho změň nebo najdi způsob, jak ten problém vyřešit. Vysvětlovat problémy věkem je zjednodušení a pokud se jím budeš řídit, tak se nikam nedostaneš.

Re:IT firma pro starší programátory
« Odpověď #10 kdy: 02. 02. 2021, 10:02:07 »
Stale je to o cloveku. Pracoval som v time cca 30 ludi. Vek od cerstvych absolventov az to no nazvime 20+ rokov praxe.
Asi sme mali stastie, ale pekne zapadli do timu. Ti mladi mali kopec noviniek a ti starsi zase skusenosti, neslo tak o konkretny jazyk, skor o to myslenie. Takze vacsinou porady boli o tom, ze mladi prisli s napadom a starsi ich usmernovali na co si dat pozor a kde mozu nastat problemy. Prospesne to bolo pre vsetkych, lebo kazdy ziskaval nejake dalsie skusenosti. A mimo prace sme si tiez dobre rozumeli. Stale je to o tom, ci clovek chce rast, alebo len nejako prezit do dochodku s tym co vie.

_Jenda

  • *****
  • 1 554
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:IT firma pro starší programátory
« Odpověď #11 kdy: 02. 02. 2021, 12:25:08 »
Pár starších programátorů jsem poznal a nedá se říct, že by s nimi bylo méně problémů, než s těmi mladšími. Jeden byl třeba úplně v pohodě, druhej trpěl tím, že se cítil jako seniorní vývojář a cokoli co vymyslel, museli všichni respektovat. Byla u něj absolutní neochota přijmou jakoukoli kritiku. Ten nám téměř rozložil tým a poté, co zmršil jeden projekt, nás skoro stál i místo. Už s námi nepracuje :-) Třetí se zasekl v roce 2004. Tam podle něj dosáhl tenhle obor vrcholu a odmítl se posunout. Myslím, že je kravina vybírat lidi podle věku. Pokud ti někde nesedí tým, tak ho změň nebo najdi způsob, jak ten problém vyřešit. Vysvětlovat problémy věkem je zjednodušení a pokud se jím budeš řídit, tak se nikam nedostaneš.
Já bych chtěl jenom poznamenat, že tohle jsou úplně přesně i moje zkušenosti.

Re:IT firma pro starší programátory
« Odpověď #12 kdy: 02. 02. 2021, 12:26:43 »
"Hledáme programátory ve Fortranu 77" :D
Tady ! :-) FEL Fortran a FEL Algol, Minsk 22
« Poslední změna: 02. 02. 2021, 12:32:37 od FKoudelka »

lxlx

Re:IT firma pro starší programátory
« Odpověď #13 kdy: 20. 06. 2023, 18:44:14 »
Zkušenost po změně zaměstnání v 44ti.: Šel jsem do korporátu (už jsem se snažil najít rodinných důvodů cosi stabilního) pracovat v programovacím jazyce ve kterém dělám menší projekty už 20 let.  Myslel jsem že jako celkem senior, co zná jak vypadá binárně pomalu všechno co kompilátor od pointerů po objekty vyplivne to budu mít na pohodu.

Ani omylem. Reálně: Mladí borečci 5 let po VŠ naklikají program podle zadání naposílaného z německa ve zcela unikátním firemním IDE, proženou excelem ctrlc+v a mají software napsaný, jdou chlastat, hrát fotbálek nebo valit klíny do offic- lady na terase a já koukám na to jak puk a pobírám asi 50 procent, samozřejmě mě to pak nefunguje, možná napoprvý chytnu letmo nějakou základní myšlenku. Samozřejmě na mě koukají jak na demen_a:) Jak funguje nějaký byte code a hardware vnitřně je tam oprávněně nezajíma a k ničemu jim ani není. Důležité je si nahrát co nejvíc do hlavy korporátní framework a valit jej co nejrychlej do klávesnice, otestovat a repeat. Po pravdě si říkám že mě asi až bude nějaké období snižování stavů vyhodí. :-\

Tak nevím to je asi s tou hodnocenou senioritou trochu mýtus.

alex6bbc

  • *****
  • 1 453
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT firma pro starší programátory
« Odpověď #14 kdy: 20. 06. 2023, 21:03:01 »
uz jsem skoro 50 lety a kdyz jsem hledal flek, tak k pohovoru prisel mlady kolega, ze takovou starou hruzu uz nechce delat, tak se me zeptali zda jsem ochoten vzit stary maintenance projekt a delat v nem.
jasne novy js s reactem se mi uplne nechce narychlo studovat, tak mam asi 20 let stary projekt C, C++98, C++11, C#, JS s jquery :-)

mladosi jedou v reactu, vue, pythonu a nelezeme si do zeli a obcas si s mladochama i pokecam, ale kazdy si jede svoje.