Dvourádiový Wi-Fi router (extender)

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Dvourádiový Wi-Fi router (extender)
« kdy: 25. 01. 2021, 18:11:00 »
Chtel bych si zjednodusit pristup k internetu na cestach. Obcas je slaba wifi dostupna jen na urcitem miste ubytovani nebo limituje rychlost spojeni, pripadne oddeluje klienty od sebe. Ja s sebou vetsinou vozim chromecast, notebook, telefon, ...

Hodil by se mi wifi router, ale musel by mit dve nezavisla radia (samozrejme idealne dvakrat 2.4 + dvakrat 5GHz). Interni a externi sit chci na ruznych kanalech. Predstavuju si to tak, ze by interni sit mela stale stejny nazev site a vsechny zarizeni by se k ni pripojily bez dalsich nastaveni. Zaroven by mezi sebou mohly komunikovat na plne rychlosti. Pripojil bych se na na router, vybral externi wifi sit a pripojil se na ni. Tim by ostatni zarizeni mela internet, aniz bych je kazde musel nastavovat a mohla by spolu komunikovat bez omezeni.

Muzu to udelat tak, ze vezmu raspberry a k nemu pripojim druhou wifipres USB , ale mozna by to slo udelat elegantneji.
« Poslední změna: 25. 01. 2021, 19:14:23 od Petr Krčmář »


Re:Dvou radiovy wifi-router (extender)
« Odpověď #1 kdy: 25. 01. 2021, 18:55:40 »
Taková zařízení se prodávají jako WiFi opakovače (repeatery). Např. v CZC: https://www.czc.cz/repeater-opakovac/produkty

Re:Dvou radiovy wifi-router (extender)
« Odpověď #2 kdy: 26. 01. 2021, 07:03:01 »
Taková zařízení se prodávají jako WiFi opakovače (repeatery). Např. v CZC: https://www.czc.cz/repeater-opakovac/produkty
Určitě řeší wifi repeater oba ty problémy? Wifi repeater je IMHO velmi hloupé zařízení, které prostě posílá dál tu wifi, ke které mu dáte klíče. Takže pokud původní wifi odděluje klienty (což dělá asi tak 99,9 % hotelových wifi sítí), tak budou klienti odděleni i v té "nové" síti. Takže si chromecast nezahraje.

Já tento problém řeším tak, že si na notebooku vytvořím vlastní wifi síť, která sdílí internet z hotelové wifi. Windows 10 to umí sám, ve Windows 7 na to bylo potřeba použít nějakou utilitu (např. Conectify).

Situaci, že hotelová wifi má dobrý signál jenom někde, jsem řešil tím, že jsem univerzální krabičku (router/AP/bridge) dal do toho rohu, kde je signál a z ní šel ethernetovým kabelem do notebooku a tam pak dělal wifi síť. Krabičku i 10 metrů ethernetu vozím, protože to potřebuji u zákazníka :)

Re:Dvourádiový Wi-Fi router (extender)
« Odpověď #3 kdy: 26. 01. 2021, 08:03:35 »
Tohle řeším s RPi4 + USB WiFi (s rtl8812au) s konektorem na extérní anténu (tzv. panelovou), má trochu lepší příjem než pendrek a dá se i nasměrovat. Obě WiFi mají pásmo 2,4 i 5 GHz.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Dvou radiovy wifi-router (extender)
« Odpověď #4 kdy: 26. 01. 2021, 09:40:11 »
Taková zařízení se prodávají jako WiFi opakovače (repeatery). Např. v CZC: https://www.czc.cz/repeater-opakovac/produkty

Klasicky opakovac jsem testoval na chalupe a je to akorat pro zlost. Navic to jenom preposila wifi sit se stejnym nazvem jako puvodni. Musi se tedy vsechna zarizeni prenastavit, rychlost je mizerna, navzajem se nevidi, ...


crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Dvourádiový Wi-Fi router (extender)
« Odpověď #5 kdy: 26. 01. 2021, 09:44:44 »
Tohle řeším s RPi4 + USB WiFi (s rtl8812au) s konektorem na extérní anténu (tzv. panelovou), má trochu lepší příjem než pendrek a dá se i nasměrovat. Obě WiFi mají pásmo 2,4 i 5 GHz.

Jak se to chova v delsim provozu? Pokud neni nic rovnou integrovaneho, tak asi Raspberry nebo OpenWRT (umi i mikrotik ?) s externi USB wifi by slo. Jen to bude slozitejsi na obsluhu. Nejlepsi by bylo, ze kdyz se pokusite pristoupit na internet a neni pripojena externi sit, tak by to nabidlo seznam externich siti na vyber. Pak bych to mohl dat s sebou i rodicum.

Re:Dvou radiovy wifi-router (extender)
« Odpověď #6 kdy: 26. 01. 2021, 10:11:13 »
Klasicky opakovac jsem testoval na chalupe a je to akorat pro zlost. Navic to jenom preposila wifi sit se stejnym nazvem jako puvodni. Musi se tedy vsechna zarizeni prenastavit, rychlost je mizerna, navzajem se nevidi, ...
Spousta těch opakovačů má další funkce, umí fungovat třeba i jako AP. Většinou ale v tom případě potřebují uplink připojit kabelem. Tzn. pak by byla varianta pořídit nějaký takový „lepší repeater“, který umí fungovat i jako AP a k němu WiFi klienta s ethernetem, třeba něco takového: https://www.czc.cz/tp-link-tl-wr802n/174633/produkt

Postavit si to sám třeba na RPi je samozřejmě možné – otázka je, zda je to vhodné řešení na cesty.

Re:Dvourádiový Wi-Fi router (extender)
« Odpověď #7 kdy: 26. 01. 2021, 12:04:17 »
Klasicky opakovac jsem testoval na chalupe a je to akorat pro zlost. Navic to jenom preposila wifi sit se stejnym nazvem jako puvodni. Musi se tedy vsechna zarizeni prenastavit, rychlost je mizerna, navzajem se nevidi, ...
Spousta těch opakovačů má další funkce, umí fungovat třeba i jako AP. Většinou ale v tom případě potřebují uplink připojit kabelem. Tzn. pak by byla varianta pořídit nějaký takový „lepší repeater“, který umí fungovat i jako AP a k němu WiFi klienta s ethernetem, třeba něco takového: https://www.czc.cz/tp-link-tl-wr802n/174633/produkt

Postavit si to sám třeba na RPi je samozřejmě možné – otázka je, zda je to vhodné řešení na cesty.

Přesně tohle umí ten TPlink (hned mě to napadlo ale jste rychlejší :) ) - mám ho doma a provozuji jej v tomto modu. Je to elegantní malé řešení do kapsy.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Dvourádiový Wi-Fi router (extender)
« Odpověď #8 kdy: 26. 01. 2021, 12:49:08 »
Dobry napad. Nekde mam doma stary Nexx WT3020 s openWRT, muzu otestovat i s nim. Ten TP-link vypada fajn. Asi tedy dva tyto mini-routery spojene ethernetem. Jen jako klient a druhy jako AP. Nebo variantu s USB (treba TP-LINK TL-WR902AC, v3 je podporovana openWRT) a do ni pichnout USB wifi.

Re:Dvourádiový Wi-Fi router (extender)
« Odpověď #9 kdy: 26. 01. 2021, 13:31:19 »
Dobry napad. Nekde mam doma stary Nexx WT3020 s openWRT, muzu otestovat i s nim. Ten TP-link vypada fajn. Asi tedy dva tyto mini-routery spojene ethernetem. Jen jako klient a druhy jako AP. Nebo variantu s USB (treba TP-LINK TL-WR902AC, v3 je podporovana openWRT) a do ni pichnout USB wifi.
S tím USB WiFi to může být sázka do loterie. To zařízení, kam USB WiFi připojíte, pro to musí mít správný ovladač, musí být schopné s tou USB WiFi kartou komunikovat. Je o podobné, jako s USB modemy. Teď už je snad situace lepší a pravděpodobnost, že to bude fungovat, není zanedbatelná. Ale nespoléhal bych na to, že jakákoli kombinace zařízení bude bez problémů fungovat.

Re:Dvourádiový Wi-Fi router (extender)
« Odpověď #10 kdy: 26. 01. 2021, 14:05:21 »
Dobry napad. Nekde mam doma stary Nexx WT3020 s openWRT, muzu otestovat i s nim. Ten TP-link vypada fajn. Asi tedy dva tyto mini-routery spojene ethernetem. Jen jako klient a druhy jako AP. Nebo variantu s USB (treba TP-LINK TL-WR902AC, v3 je podporovana openWRT) a do ni pichnout USB wifi.


Na to co potřebuješ ti stačí ten TPLink jen jeden.  :)

Re:Dvourádiový Wi-Fi router (extender)
« Odpověď #11 kdy: 26. 01. 2021, 14:48:08 »
Na to co potřebuješ ti stačí ten TPLink jen jeden.  :)

Jaký? Mi by se hodně líbilo na cesty si brát vlastní access point velikosti malého TP-Linku a jen vždy nastavil na něm wifi, kam se má připojit. Napájení přes USB a jako naprostý bonus aby na něm běžel jakýsi firewall. Pokud takové řešení máte, pochlubte se  ;)

Re:Dvourádiový Wi-Fi router (extender)
« Odpověď #12 kdy: 26. 01. 2021, 14:58:20 »
Narazil jesm na stejný problém a nakonec si vybral řešení založené na OPENWRT systému. https://openwrt.org/
Obecně potřebuješ router s dvěma WiFi, jedním LAN portem a ideálně jedním USB do kterého se dá nahrát a nebo už obsahuje systém založený na OPENWRT.

Já na to konkrétně použil "Turris MOX Power Wi-Fi", tj. 2x WiFi + 1x LAN + 1x USB 3.0. Systém je na microSD kartě a vše je kompaktní nikde netrčí anténa ven, vše je uvnitř. https://www.turris.cz/cs/mox/sestavy/
Sestavu mám doplněnu o USB LTE modem a v něm sim kartu s datovým terifem - buď můžu použít přímo s notebookem, nebo zapojit do routru jako zdroj dat.

Tj. přijedu do hotelu a krabičku(router) můžu připojit  LAN kabelem nebo přes WiFi. Pokud nejsem spokojen se spojením (většinou tak kolem 20:00 bývá siť na hotelu přetížená) tak připojím LTE modem. A své zařízení tj. notebook, mobil, tablet pak mám připojené na druhé WiFi.

Ještě mám v routru nastavenou VPNku přes kterou kterou se připojím ke své VPS a všechen provoz posílám přes ní. Zapnutí/vypnutí VPN je otázkou pár kliknutí ve Webové administraci routeru.




crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Dvourádiový Wi-Fi router (extender)
« Odpověď #13 kdy: 26. 01. 2021, 15:09:16 »
Turris MOX Power Wi-Fi je funkcne ideal. Cena je OK, pokud pouzivam neustale. Na me pouziti na nekolik tydnu v roce je to asi overkill.

Re:Dvourádiový Wi-Fi router (extender)
« Odpověď #14 kdy: 26. 01. 2021, 15:36:44 »
Pak doporučuju kouknout na starší/použité routery které se objevují na Aukru/Bazosi/SBazaru a jsou v seznamu podporovaných zařízení pro OpenWRT https://openwrt.org/toh/views/toh_available_16128 .
Dost často má OpenWRT problém s ovladači pro WiFi karty, tj. ne všechny routery jsou plně podporované.