Implementace IPv6 u CZ ISP's

Jigdo

  • ****
  • 478
    • Zobrazit profil
Implementace IPv6 u CZ ISP's
« kdy: 19. 01. 2021, 10:09:44 »
Dobry den,

ma nekdo/existuje nekde prehled o tom kteri ISP v CZ uz implementovali IPv6 pro koncove zakazniky?

IPv6 uz dneska vidim jako protocol, ktery "muj" ISP uz musi podporovat a ne vsichni se s tim umi pochlubit ...
a ne vsichni o nem chteji slyset = Nej.cz!

« Poslední změna: 19. 01. 2021, 10:11:47 od Jigdo »


Re:Implementace IPv6 u CZ ISP's
« Odpověď #1 kdy: 19. 01. 2021, 11:58:04 »
StarNET / iwebs podporujou IPv6, sice pořád v experimentálním režimu, občas nefunguje vůbec (zmizí ze sítě RA) a bohužel přes PD dávají jen jednu /64, ale jede to.

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Implementace IPv6 u CZ ISP's
« Odpověď #2 kdy: 19. 01. 2021, 12:21:23 »
Nic takového jsem nikde neviděl.
Nemá smysl sem psát jednotlivé příspěvky. Nebylo by možno vytvořit takový seznam např. prostřednictvím editovatelného webového formuláře?

Re:Implementace IPv6 u CZ ISP's
« Odpověď #3 kdy: 19. 01. 2021, 13:05:07 »
Tak nějaký seznam je v článku o VDSL ISP, u těch, co to ofiko mají, to tam je uvedeno v tabulce, u spousty je ale otazník, kdy se asi nedá dopátrat, jak jsou na tom https://www.zive.cz/clanky/prehled-kdo-ma-nejlevnejsi-internet-vdsl-jak-jsou-na-tom-verejne-ip-a-terminator/sc-3-a-206288/default.aspx

Re:Implementace IPv6 u CZ ISP's
« Odpověď #4 kdy: 19. 01. 2021, 13:58:20 »
Existuje http://www.ipv6portal.cz ale jeho autor zrovna pracuje na tom, aby byl modernější a funkčnější. Některé údaje mohou být už trošku staršího data a tudíž už neaktuální.

U velkých je to tak:
- Mobilní: O2 podporuje na hlavním APN (za firewallem), nepodporuje u dalších AP; T-Mobile nepodporuje a nepřipravuje; Vodafone tvrdí, že připravuje na hlavním APN (u korporátních APN připojených do firemní sítě už podporuje dlouho, ale to asi nehledáte)
- DSL/FTTH CETINu: O2 (přiděluje pseudodynamickou jednu /64), T-Mobile, AVONET, UVTnet, Metronet (přidělují statické /56), měli by podporovat ještě u FIXnetu, Viridia a Giganetu (někde mezi /64 a /56)
- Kabelovky: v ČR asi jen UPC/Vodafone, nicméně jen v režimu DS-Lite (IPv4 jde skrz operátorský CGNAT; nelze mít zároveň veřejnou IPv4 adresu a IPv6 prefix; aktuálně prodávané kabelové routery mají rozbitou = nefunkční prefix delegation, takže s vlastním routerem máte smůlu)
- FTTH T-Mobilu: nepodporuje

U lokálních ISP je to individuální, najdou se hvězdy (Amigonet, GRAPE SC, Windyghoul), najdou se čučkaři (Starnet - monitoruju dvě přípojky s IPv6 v různých lokalitách a je to dost výpadkové, často po dobu dní až týdnů), dost malých ISP IPv6 odmítá. Někteří na nasazení aktivně pracují, nebo nabízejí IPv6 jen na požádání a je třeba je oslovit (např. Eurosignal IPv6 podle svých slov umí).


vcunat

  • ***
  • 123
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Implementace IPv6 u CZ ISP's
« Odpověď #5 kdy: 19. 01. 2021, 18:24:46 »
Starnet: občas mi DHCPv6 nefungovalo, nakonec jsem řešil statickým nastavením, což mi odsouhlasila i jejich podpora.  (jinak žádné potíže)  Neměl jsem schopnosti v rozumném čase oddebugovat na čí straně byla (občas) chyba.  Popravdě, při té nízké ceně...

Re:Implementace IPv6 u CZ ISP's
« Odpověď #6 kdy: 20. 01. 2021, 10:52:12 »
A pak je tu ještě PODA, kde je to takové střídavě oblačno: na FttB instalacích (kde vede do bytu Ethernet) údajně funguje IPv6 bez problému včetně DHCP PD, na novější technologii FttH funguje IPv6 ve zcela zmršené podobě, kdy má každý zákazník přidělenou jen jednu síť /64, bez podpory DHCP PD.

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Implementace IPv6 u CZ ISP's
« Odpověď #7 kdy: 20. 01. 2021, 16:57:24 »
Přeloženo: Bordel.
Takže univerzálně použitelnou metodou zůstává protunelování např. z pronajatého VPS, jehož náklady mohou být i nižší než cena za pronájem veřejné IPv4 či IPv6 u některých „poskytovatelů“.

Jigdo

  • ****
  • 478
    • Zobrazit profil
Re:Implementace IPv6 u CZ ISP's - 2021/Sep
« Odpověď #8 kdy: 09. 09. 2021, 15:03:44 »
Zaznamenal nekdo nejaky pokrok u ceskych ISP?

Ja jsem zacal pouzivat WireGuard/Cloudflare pro ziskani IPv6, protoze NEJ.cz stale IPv6 nemaji :(