Štúdium fyziky

mukel

Re:Štúdium fyziky
« Odpověď #15 kdy: 19. 01. 2021, 10:27:30 »
Fyzika nie je poriadne ani stredoškolská, keďže som na strednej škole prechádzal bez učenia s trojkami. Preto by som sa rád venoval dobratiu fyziky na stredoškolskej úrovni.
Ta kniha od Vlčka je na to dobrá.

Určite sa na ňu pozriem. Dik. :)


Re:Štúdium fyziky
« Odpověď #16 kdy: 19. 01. 2021, 11:47:29 »
děkuji farbydos2 za doplnění.

Napíšu to ještě jinými slovy… je to pedagogická otázka: vyučující základních kurzů a na střední škole by na otázku "a k čemu to prakticky je" měli být připraveni a odpověď využít právě k zdůraznění toho že sice "například tady ale nerozptylujte se tím zbytečně do podrobností, dá se to použít i jinde a nikdy předem nevíte kde". Navíc, neučíte se jenom (někdy dokonce hlavně) proto, abyste to někdy "použili", ale abyste se naučili určitým způsobem myslet.

Abych uvedl praktický příklad :-) : já jsem vystudoval biofyziku, při zpětném pohledu pro mně byl zásadní "eye opener" kurz algebry, pracovně se zabývám vývojem software v oblasti kde algebru přímo nepotřebuji. Přesto si myslím že bez toho studia (algebry, ale celkově) bych byl podstatně horší vývojář a hlavně měl o hodně chudší (nemyslím na peníze) život celkově.

Re:Štúdium fyziky
« Odpověď #17 kdy: 19. 01. 2021, 12:11:37 »
Je ale naivne is mysliet, ze sa nieco poriadne naucis sam z knih bez ucitela.
A proč by nemohl? Já jsem třeba nemohl na VŠ (matfyz) vydržet snad jedinou "větší" (rozuměj massovější) přednášku bez usnutí, vadil mi vydýchaný vzduch v přednáškové hale, tak jsem usoudil, že lepší bude se to naučit z knih. Na lineární algebře stejně jen profesor předčítal svá skripta a přepisoval vzorečky na tabuli, což je k ničemu.


Re:Štúdium fyziky
« Odpověď #18 kdy: 19. 01. 2021, 12:15:58 »
První semestry matematické analysy pokryje Jarník – dá se sehnat v pohodě po antikvariátech nebo na Aukru. Kromě toho spousta učitelů bude mít na webu skripta, stačí trochu pohledat na internetu.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Štúdium fyziky
« Odpověď #19 kdy: 19. 01. 2021, 12:25:19 »
Navíc, neučíte se jenom (někdy dokonce hlavně) proto, abyste to někdy "použili", ale abyste se naučili určitým způsobem myslet. [...]
při zpětném pohledu pro mně byl zásadní "eye opener" kurz algebry, pracovně se zabývám vývojem software v oblasti kde algebru přímo nepotřebuji. Přesto si myslím že bez toho studia (algebry, ale celkově) bych byl podstatně horší vývojář a hlavně měl o hodně chudší (nemyslím na peníze) život celkově.
Tohle je sice pravda, ale dost těžko se to vysvětluje někomu, kdo si tím neprošel.


Re:Štúdium fyziky
« Odpověď #20 kdy: 19. 01. 2021, 12:41:54 »
tak jsem usoudil, že lepší bude se to naučit z knih.

neni problem v prvnich rocnicich, pozdeji muze byt problem s nedostupnosti/neexistenci odpovidajicich knih

Re:Štúdium fyziky
« Odpověď #21 kdy: 19. 01. 2021, 12:56:50 »
neni problem v prvnich rocnicich, pozdeji muze byt problem s nedostupnosti/neexistenci odpovidajicich knih
Nějaký příklad v bakalářském programu fyziky? Nebo alespoň v magisterském?
« Poslední změna: 19. 01. 2021, 12:58:26 od Kommunistická strana Evropy »

jouda2

Re:Štúdium fyziky
« Odpověď #22 kdy: 19. 01. 2021, 13:26:40 »
neni problem v prvnich rocnicich, pozdeji muze byt problem s nedostupnosti/neexistenci odpovidajicich knih
Můžete být konkrétní? Knih jsou mraky, spíš je problém si vybrat takovou která odpovídá stylu učení co vám sedí, ale tvrzení že knihy nejsou je tak silné že by zasloužilo nějaký důkaz. Minimálně na obecnou relativitu a QFT až ke standardnímu modelu literatura je, na SUSY rozšíření taky, i na stringy je spousta literatury když se bavíme o HEP, ale nečekal bych že jiné specializace na tom budou o moc hůř. Spíš bych řekl, že je daleko důležitější k těm knížkám mít i profesora který dokáže nakopnout správným směrem zvlášť když umí vysvětlit něco jednoduše, jinak hrozí spousta záseků.

A tím "literatura je" myslím i návaznou matematiku (lin. algebra, kalkulus, topologie, teorie grup a reprezentaci, lieova teorie, dif. geometrie etc. i když třeba mám učebnici obecné relativity která důležitou část dif. geometrie přímo vysvětluje)
« Poslední změna: 19. 01. 2021, 13:29:28 od J ouda »

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Štúdium fyziky
« Odpověď #23 kdy: 19. 01. 2021, 13:50:47 »
neni problem v prvnich rocnicich, pozdeji muze byt problem s nedostupnosti/neexistenci odpovidajicich knih
Můžete být konkrétní? Knih jsou mraky, spíš je problém si vybrat takovou která odpovídá stylu učení co vám sedí, ale tvrzení že knihy nejsou je tak silné že by zasloužilo nějaký důkaz. Minimálně na obecnou relativitu a QFT až ke standardnímu modelu literatura je, na SUSY rozšíření taky, i na stringy je spousta literatury když se bavíme o HEP, ale nečekal bych že jiné specializace na tom budou o moc hůř. Spíš bych řekl, že je daleko důležitější k těm knížkám mít i profesora který dokáže nakopnout správným směrem zvlášť když umí vysvětlit něco jednoduše, jinak hrozí spousta záseků.

A tím "literatura je" myslím i návaznou matematiku (lin. algebra, kalkulus, topologie, teorie grup a reprezentaci, lieova teorie, dif. geometrie etc. i když třeba mám učebnici obecné relativity která důležitou část dif. geometrie přímo vysvětluje)
Nejlepší knihy pro undergrads o fyzice, co jsem kdy měl v ruce, jsou Cambridge/OU, tam je všechno vysvětlené dostatečně do hloubky a bez přehnaného důrazu na teorii. Didakticky vynikající.

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Štúdium fyziky
« Odpověď #24 kdy: 19. 01. 2021, 14:57:19 »
Jinak: koukni se na obor biomechanika na FAV v Plzni.

mukel

Re:Štúdium fyziky
« Odpověď #25 kdy: 19. 01. 2021, 17:49:38 »
Jinak: koukni se na obor biomechanika na FAV v Plzni.

Ďakujem za radu, ale nemám v pláne ísť študovať mimo Slovenska.