Domácí virtuální server postavený na Proxmoxu

Re:Domácí virtuální server postavený na Proxmoxu
« Odpověď #30 kdy: 31. 12. 2020, 03:37:42 »
Probuh, nekomplikuj to. Chipset ma typicky dalsich 12 az 24 PCIe linek, ktere vedou na ruzne dalsi x1/x2/x4 porty (druha sitovka, wifi, usb3.x radice, firewire, a samozrejme PCIe sloty - typicky tam byva jeden v X4 rezimu a pak jeden nebo vice v x1 rezimu). Pokud se nekde pise "pouzitelnych 20", to znamena ze uz 4 odecetli kvuli chipsetu.

Vzdy se divej na blokovy diagram konkretni desky - co kam vede. Pokud to vyrobce neukazuje, vem jineho vyrobce - zde opravdu neni rozdil, zda budes mit Gigabyte nebo ASUS.

Pardon dobre som myslel ale zle som napisal, zabudol som odcitat 4. Jediny blokovy diagram co som nasiel je ku chipsetu nie ku doske https://www.techpowerup.com/255729/amd-x570-unofficial-platform-diagram-revealed-chipset-puts-out-pcie-gen-4 resp toto https://www.gamersnexus.net/guides/3482-amd-x570-vs-x470-x370-chipset-comparison (tazko povedat co je oficialnejsia verzia)

Na tom prvom je ku chipsetu pripojene toto:
1x PCIex4 4.0
3x PCIEx1 4.0

Ku CPU toto:
PCIe 1x PCIeX16 4.0 (resp 2x PCIeX8 4.0)


Opytam sa teda velmi konkretne, ak by som mal takuto konfiguraciu bude to fungovat aj napriek tomu ze Ryzen 5 3600 ma 20 PCIelanes?

CPU: Ryzen 5 3600
MTB: GIGABYTE X570 AORUS PRO
PCIEX16: GPU urcena pre PCIeX16 3.0
PCIEX8: GPU urcena pre PCIeX16 3.0
PCIEX4: SATA radic urceny pre PCIeX4
PCIEX1_1: Sietova karta urcena do PCIeX1
PCIEX1_2: Sietova karta urcena do PCIeX1

Ako uz bolo spomenute PCIEX16 a PCIEX8 by mali fungovat v rezime x8:

Citace
For optimum performance, if only one PCI Express graphics card is to be installed,
be sure to install it in the PCIEX16 slot.
* The PCIEX8 slot shares bandwidth with the PCIEX16 slot. When using the 3rd
Generation AMD Ryzen ™ processors/2nd Generation AMD Ryzen ™ processors, the
PCIEX16 slot operates at up to x8 mode.

To je dokopy 16 lanes (typu PEG) ale ja potrebujem este dalsich 6 (typu GPP) na NIC a SATA (a mam len 4 ked spravne chapem). Je to problem alebo si s tym chipset poradi?

V pripade ze tato doska ma PCIEX16 a PCIEX8 priamo pripojene na CPU tak predpokladam ze nieje mozne usetrit PCIe lanes (pre NIC a SATA) tak ze pouzijem len jednu GPU ale nie v PCIEX16 ale v PCIEX8?

Ak tejto konfiguracii brani pocet PCIe lanes je mozne toto nejako zrealizovat len s pouzitim 1 GPU alebo je nutne mat CPU co ma viac lanes?

Kolko SATA viem k takejto zostave pripojit (v pripade ze doska ma 6x SATA), pytam sa preto lebo vo vyssie spomenutom diagrame je znazorenene ze SATA je prepinanacom spojena s m.2 a ta je spojena s PCIex4 4.0

Alebo to je proste tak ze ku chipsetu mozem priojit prakticky cokolvek na co ma doska konektory a co nieje na priamo spojene s CPU (teda vsetko okrem PCIEX16 a PCIEX8) a chipset to vsetko prepoji s CPU po PCIeX4 4.0?

Jednoducho sa z toho neviem vysomarit lebo niekde sa udava ze AMD Ryzen 5 3600 ma 20 lanes ale tu sa napr udava ze AMD Ryzen 5 3600X ma 16+4+4
https://www.kitguru.net/components/cpu/luke-hill/amd-ryzen-5-3600x-6c12t-cpu-review/

je to sice pre AMD Ryzen 5 3600X a nie pre AMD Ryzen 5 3600 ale ta by sa zasa mala lisit len taktom
https://www.techspot.com/article/1880-ryzen-3600x-vs-3600/

Dakujem velmi pekne


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domácí virtuální server postavený na Proxmoxu
« Odpověď #31 kdy: 31. 12. 2020, 10:35:38 »
Kolko SATA viem k takejto zostave pripojit (v pripade ze doska ma 6x SATA), pytam sa preto lebo vo vyssie spomenutom diagrame je znazorenene ze SATA je prepinanacom spojena s m.2 a ta je spojena s PCIex4 4.0

Alebo to je proste tak ze ku chipsetu mozem priojit prakticky cokolvek na co ma doska konektory a co nieje na priamo spojene s CPU (teda vsetko okrem PCIEX16 a PCIEX8) a chipset to vsetko prepoji s CPU po PCIeX4 4.0?

Radeji cti specifikaci konkretni desky:
https://www.gigabyte.com/Motherboard/X570-AORUS-PRO-rev-10/sp#sp
(pripadne manual), kde se o zadnem omezovani SATA portu nebo X4 slotu nepise v souvislosti s druhym M2. Ono totiz X570 ma 8 sata portu, takze zbyde dost pro 6 klasickych a 1 pro sekundarni M2.

A ano - chipset ma hromadu dalsich PCIe portu (casto jsou to jen vysokorychlostni linky a vyrobce desky tomu prirazuje funkci PCIe, USB3 nebo SATA), takze se nemusis obavat ze bys tam to drobne prislusenstvi nepripojil - kor u techto high-end chipsetech. Ty jednodussi/levnejsi nemaj tolik linek a jsou urceny na mensi desky, jinak by se museli konektory vuci sobe omezovat.

Co se tyce rozdilu 20 a 24 - tak v dokumentaci CPU jsou uvadeny vyslovne 16 PEG + 4 GPP + 4 GPP. To, ze tam kazdy pripojuje klasicky chipset dela ten rozdil - nekdo rika kolik toho umi cpu (24) a nekdo kolik toho zbyte pro uzivatele (20).  U tech AMD desek je vetsinou u dvou M2 pripojeno jedno M2 na CPU primo, takze muze jet v Gen4, i kdyz chipset je tam starsi, co gen4 neumi.

Navrzene zapojeni v tabulce mas OK, to pujde. Na co si dej pozor, je, ze ty SATA s X4 konektorem, byvaj typicky jen Gen3x2 zapojeny, kdyz se jedna o nejaky asmedia chipset. Nektere multi-sata karty jsou pak s PCIe switchem, a ten umi jen Gen2x1 smerem od desky, takze je to dost napic.. pokud trvas na maximalnim vykonu toho radice, tak te ceka dalsi kolo vyberoveho rizeni - a to jeste divocejsi nez u desky :))

Re:Domácí virtuální server postavený na Proxmoxu
« Odpověď #32 kdy: 31. 12. 2020, 11:00:22 »
CPU ma 20 liniek PCIe 4.0 na pripojenie priamo periferii (GPU, SSD) a dalsie 4 sa vyuzivaju na prepojenie s chipsetom (v tomto pripade s X570). X570 vie poskytnut dalsich 16 liniek, takze vsetky tvoje periferie dostanu potrebny pocet liniek len zariadenia zavesene na chipsete mozu sumarne s CPU komunikovat maximalne len tymi 4 linkami, takze v urcitych scenaroch to bude brzdit zariadenia zavesene na chipsete.

Ci ako to vsetko dokopy bude fungovat ale zalezi od konkretneho vyrobcu, lebo moznosti ako zapojit rozne periferie je viacero. Napriklad, ci vyrobca pouzije 2 SATA porty z CPU, ktore su zdielane s NVMe alebo len tie z chipsetu. Pri tvojej doske vyzera, ze len z chipsetu, co je dobre.

Takze tvoj scenar zapojenia bude fungovat, s tym, ze ak by vsetky zariadenia zavesene na chipsete chceli naraz komunikovat s CPU plnou rychlostou, tak to bude trochu drhnut :). V reale to vidim za malo pravdepdobne.
Ak by ta to predsalen limitovalo, tak s tym nic neurobis, jedine prejst na Threadripper.

Re:Domácí virtuální server postavený na Proxmoxu
« Odpověď #33 kdy: 01. 01. 2021, 22:48:41 »
Před pár hodinami se objevila otázka na AMD desky na Redditu/VFIO. Třeba se ti z návrhů bude nějaká líbit víc.

Re:Domácí virtuální server postavený na Proxmoxu
« Odpověď #34 kdy: 04. 01. 2021, 00:00:04 »
Dakujem pekne vsetkym, nakoniec som siel do GIGABYTE X570 AORUS PRO. Cakam este na dodanie. Urcite tu dam este nejden post kym to vsetko vyladim tak ako chcem ;)

PS: vsetko dobre v novom roku