Jak děláte (Java) pohovory?

Jak děláte (Java) pohovory?
« kdy: 22. 12. 2020, 16:57:01 »
Jak delate (java) pohovory? Na internetu se da najit par prikladu. Asi nejpopularnejsi je jisty blog od samuraje... Nicmene, zajimalo by me, jestli i nekdo dalsi nema nejake tipy jak zjistit kandidatuv potencial v cca dvou hodinach? Rekneme neco mene obvykleho co se osvedcilo.

Ja jsem si zatim dosel k metode, ze po uvodnim predstavovanim, teoretizovani atd. dam kandidatovi pocitac, kde ma pripraveny IDE s jiz funkcnim programem. Snazil jsem se najit neco primerene jednoducheho - sachy s jednoduchym gui  (javax.swing). Aplikaci si spolecne rychle proletneme. Potom necham kandidatovi nejaky cas - 15, 20, 30 minut osamote, aby se s kodem nejak seznamil a udelal code review nad celym projektem. Potom si spolecne projdeme jeho poznatky. Takze moje druha otazka - co si o tom myslite? Byla by vam takovato forma prijemna? Me se treba moc nelibi pair-programming u pohovoru. Ale jak jinak zjistit jak dotycny pracuje. Nez si s nim na chvili "zapracovat". No zatim to mam odzkousene jen u par lidi.
« Poslední změna: 22. 12. 2020, 17:03:08 od Petr Krčmář »


Re:Jak děláte (Java) pohovory?
« Odpověď #1 kdy: 22. 12. 2020, 17:29:05 »
Zeptej se ho, co dela ve volnem case, to ti da alespon naznak, co ho opravdu bavi a co bere jako praci. Pokud ve volnem case ABSOLUTNE nekoduje (nedejboze aby rekl, ze nechce zadny kod ani videt), dela to jako praci.
Pokud o volnem case testuje knihovny, dela benchmarky databazi, uci se dalsi jazyk a ja nevim co, tak ho programovani bavi a pak je u takoveho cloveka potencial jako blazen. Ale takovych bude asi malo.

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak děláte (Java) pohovory?
« Odpověď #2 kdy: 22. 12. 2020, 17:55:53 »
Pokud ve volnem case ABSOLUTNE nekoduje (...), dela to jako praci.
Pokud o volnem case testuje knihovny, dela benchmarky databazi, uci se dalsi jazyk a ja nevim co (...) pak je u takoveho cloveka potencial jako blazen.

Možná krátkodobě. Dlouhodobě takový člověk vyhoří / odvaří se zdravotně. Mě třeba programování baví, ale mimo práci programuji jen výjimečně, protože prostě osm hodin pětkrát týdně mi stačí a potřebuju dělat zase něco (typově) jiného.

Pokud jde o samotný test u pohovoru, tam jsou různé přístupy. Někdo zadává větší úkol, který uchazeč vypracovává na svém počítači. Tím se dá poznat hodně, nicméně musíte být dost atraktivní zaměstnavatel, aby vám uchazeč byl ochotný věnovat třeba 1 MD.

Pak jsou různé služby, kde můžete uchazeči dát test a on programuje sám v prohlížeči v jazyku dle výběru. To se dá stihnout třeba za dvě hodiny a dá se tím rozumně prověřit algoritmizace.

Zažil jsem úkol třeba na hodinu "na papír", to mi přišlo dost naprd.

My jsme na pohovorech praktikovali "párové programování" na papír / do texťáku / do online editoru. To mi přišlo z hlediska pohovorujícího jako dobré, protože jsem měl k dispozici nejen výsledek, ale také reakce a postup toho člověka a bylo ho tak možné odhadnout poměrně rychle a přesně. Z hlediska kandidáta je samozřejmě "papírové programování" trochu nepohodlné a museli jsme jasně vysvětlovat, že nám nejde o detaily syntaxe, ale o postup. Plus spousta lidí měla problém s tím, že nemohla programovat "Google => Stack Overflow => Copy => Paste" :-D


Re:Jak děláte (Java) pohovory?
« Odpověď #3 kdy: 22. 12. 2020, 18:17:15 »

Pokud jde o samotný test u pohovoru, tam jsou různé přístupy. Někdo zadává větší úkol, který uchazeč vypracovává na svém počítači. Tím se dá poznat hodně, nicméně musíte být dost atraktivní zaměstnavatel, aby vám uchazeč byl ochotný věnovat třeba 1 MD.


To uz jsem taky zazil, moc se mi to nelibi a to z obou stran. Za prve jako kandidat jsem si rikal "to si snad delaji srandu" ale vypracoval jsem. A z pozice hodnoticiho - jakou mam jistotu, ze to je fakt jeho prace. Timhle smerem bych urcite nechtel jit.

Re:Jak děláte (Java) pohovory?
« Odpověď #4 kdy: 22. 12. 2020, 18:51:45 »
takle jako hele  ;D ;D :D ;)

když nevíš nedělej to sám ale vem si nato experťa a postupně vokoukej jeho knowhow. ty jako programátor budeš schopnej posoudit uchazeče zase jenom jako programátora noa to imho jako moc nestačí :) ;)

lidi postižený environmentálním žalem hele choděj za ekopsycholožkama hele 🤡 💆 🤡 💆


Re:Jak děláte (Java) pohovory?
« Odpověď #5 kdy: 22. 12. 2020, 19:06:49 »
Ahoj, my mame zaplacenou on-line sluzbu, ktera testuje algoritmizaci, nutne ziskat alespon 70% pro postup dale (nekolik vlastnich prikladu, casovy limit). To prekvapive odfiltruje dost lidi. V druhem kole pak nekolik lidi z teamu (podle toho, na jakou pozici se dotycny hlasi) provede cca 1 hodinovy "vyslech" se zamerenim na code review testu z 1.kola + se pak resi technologie co se u nas pouzivaji + obecne Java. Treti kolo je pak poklaboseni s CTO.

Jsem velky zastance outsourcovani testu na online sluzby typu codility, hackerrank etc. - setri to spoustu casu na obou stranach. Zazil jsem team co si testy delal sam a za tech par usetrenych penez to nestoji. Ano, taky jsem zazil cloveka (1x), co si to nechal vypracovat od nekoho jineho, ale to se da snadno poznat v dalsim kole.

Mam i zkusenosti z druhe strany, kdy jsem pred par lety sam hledal novou praci. Rozptyl je opravdu markantni, pamatuji si 4 hodinovy velice technicky narocny pohovor, kde se na mne stridal v pair programming snad cely korporat az po neformalni rozhovor o tom, co se mi libi na Jave  8)


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak děláte (Java) pohovory?
« Odpověď #6 kdy: 22. 12. 2020, 21:39:04 »
Záleží hodně na pozici. Technické aspekty už popsali jiní (testy in-house nebo na různých službách třetích stran). Hodně důležité jsou zájmy a záliby, ale na rozdíl od kohosi výše bych se naopak zdráhal přijmout někoho, kde žije jen kóděním. Naopak různorodost je jednoznačně přínosem. Zažil jsem člověka, který vážně tvrdil, že se ve volném čase učí paštsky. Jiný zase starořecky, aby si přečetl Anabázi (Xenofóna, na Haška). O tom se dají vést zajímavé rozhovory, které prozradí mnohem víc, než nějaké přiblblá třída v Javě. Z "normálnějších" zájmů vede - nevím proč - horolezení, u seniorů jachtařina apod. Taky je dobré nezapomínat na cizí jazyky, kromě angličtiny (ta je na perfektní úrovni v branži samozřejmostí) pak ještě další evropský (podle klientů). Psychologové ostatně dostatečně průkazně ukázali, že L2 učení jazyků koreluje s logickým myšlením, čili nutný předpoklad přesně pro IT (pokud tedy firma jen neprogramuje robotický vozík jezdící s hnojem pro místní ex-JZD). U kódu místo výslechu typu hodný teamleader/zlý teamleader (zažil jsem) bývá lepší pokec u whiteboardu s malováním schémat a architektury spíše než kód, prostě pokec s normálními otázkami bez chytáků vedoucí k diskusi, stres ničemu nepomůže.

Re:Jak děláte (Java) pohovory?
« Odpověď #7 kdy: 23. 12. 2020, 09:24:22 »
Delame zakazkovy vyvoj pro automotive, banky a podobne. Proste typicky SW dum. Nejsme zadny facebook nebo microsoft. Pokud by nam na pozici javisty prisel nekdo kdo umi plynule anglicky a francouzky, asi bych to bral spise jako jeho omyl. Urcite by to bylo velke prekvapeni. Nadprumerne schopni vyvojari hledaji praci v jinem sektoru. Presto je pro me potreba odfiltrovat prumerne a podprumerne. S neschopnyma lidma se proste delat neda. Ani se je to neda naucit. Kde nic neni, ani smrt nebere.

Ze stres nicemu nepomuze urcite souhlasim. Proto mi prislo lepsi, nez delat nejake parove programovani, tak si dat cviceni v code review. Vetsinou se kod casteji cte nez pise. A kdo si vsima detailu pri cteni, bude si jich snad vsimat i pri psani. Za druhe, me samotnemu neni prijemne programovat na pohovoru kde mi nekdo kouka pres rameno. Potom v praci, kdy uz o nic nejde, je to v pohode.

Re:Jak děláte (Java) pohovory?
« Odpověď #8 kdy: 23. 12. 2020, 09:36:22 »
To horolezeni, nebo obecne jakykoliv adrenalinovy sport, ma dle me uplne jasny duvod. Kazdy aspect dane cinosti je protiklad tomu co delame v praci. Ja si napriklad ctenim knizky / hranim karet /... proste neodpocinu :)

Re:Jak děláte (Java) pohovory?
« Odpověď #9 kdy: 23. 12. 2020, 10:03:24 »
zajímalo by mě jestli bys s tim tvým přístupem přijal i někoho kdo by se rád Javu naučil a programátora dělal ... jestli by měl u tebe nějakou šanci ... jinak já umim AJ a RJ a z obou mám státnici :) a programovat umim a necítim se nějak "omezený" znalostmi jazyků ...

každopádně bych po příchozím chtěl ukázat nějaký (jakýkoliv) projekt, který už dělal ... to asi pomuže nejvíc ... protože co si budeme řikat většina dobrých programátorů sou mlčenlivý fousatý morousové a komunikace s lidmi jim dělá problémy  :)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak děláte (Java) pohovory?
« Odpověď #10 kdy: 23. 12. 2020, 10:59:05 »
Delame zakazkovy vyvoj pro automotive, banky a podobne. Proste typicky SW dum. Nejsme zadny facebook nebo microsoft. Pokud by nam na pozici javisty prisel nekdo kdo umi plynule anglicky a francouzky, asi bych to bral spise jako jeho omyl. Urcite by to bylo velke prekvapeni. Nadprumerne schopni vyvojari hledaji praci v jinem sektoru. Presto je pro me potreba odfiltrovat prumerne a podprumerne. S neschopnyma lidma se proste delat neda. Ani se je to neda naucit. Kde nic neni, ani smrt nebere.

Ze stres nicemu nepomuze urcite souhlasim. Proto mi prislo lepsi, nez delat nejake parove programovani, tak si dat cviceni v code review. Vetsinou se kod casteji cte nez pise. A kdo si vsima detailu pri cteni, bude si jich snad vsimat i pri psani. Za druhe, me samotnemu neni prijemne programovat na pohovoru kde mi nekdo kouka pres rameno. Potom v praci, kdy uz o nic nejde, je to v pohode.
Jo, kvalitní lidi se těžko shání. A to s těmi neschopnými je taky pravda, jak se říká v Anglii: “You can’t educate pig.”

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak děláte (Java) pohovory?
« Odpověď #11 kdy: 23. 12. 2020, 11:00:18 »
To horolezeni, nebo obecne jakykoliv adrenalinovy sport, ma dle me uplne jasny duvod. Kazdy aspect dane cinosti je protiklad tomu co delame v praci. Ja si napriklad ctenim knizky / hranim karet /... proste neodpocinu :)
Tak tak, chce to prostě pohyb.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak děláte (Java) pohovory?
« Odpověď #12 kdy: 23. 12. 2020, 11:02:26 »
protože co si budeme řikat většina dobrých programátorů sou mlčenlivý fousatý morousové a komunikace s lidmi jim dělá problémy  :)
Nevím, co je tady většina, ale taky znám v IT hodně žen, a žádná nemá fousy :)

Re:Jak děláte (Java) pohovory?
« Odpověď #13 kdy: 23. 12. 2020, 12:21:58 »
každopádně bych po příchozím chtěl ukázat nějaký (jakýkoliv) projekt, který už dělal ...
Co když jsem celou profesní kariéru dělal na closed source? Co ti pak ukážu?

Re:Jak děláte (Java) pohovory?
« Odpověď #14 kdy: 23. 12. 2020, 13:59:42 »
Normálně si přátelský popovídat, co děláme, v čem děláme, jak to děláme, co uchazeč dělal, v čem dělal, jak to dělal, s jakýma problémy se setkal. Přátelský rozhovor bohatě stačil na zjištění zda uchazeč opravdu "ví"! Párové programovaní, koukání přes rameno, testy, stres, jsou zbytečné. Každý pracuje různým stylem, někdo odpověď střelí od boku, někdo potřebuje klid.