Externí 2.5" HDD bez SMR

Externí 2.5" HDD bez SMR
« kdy: 10. 12. 2020, 17:09:25 »
Dobrý den,
snažím se najít externí 2.5" HDD 2TB, který nepoužívá technologii SMR. Bohužel eshopy tuhle informaci neuvádějí a ani u výrobců se nedají podrobnosti najít.

Seagate už dělá malé disky jenom SMR. Jak ostatní výrobci?


Děkuji


crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Externí 2.5" HDD bez SMR
« Odpověď #1 kdy: 10. 12. 2020, 17:31:42 »
Dobrý den,
snažím se najít externí 2.5" HDD 2TB, který nepoužívá technologii SMR. Bohužel eshopy tuhle informaci neuvádějí a ani u výrobců se nedají podrobnosti najít.

Seagate už dělá malé disky jenom SMR. Jak ostatní výrobci?


Děkuji

Jde to odhadnout podle velikosti cache a dale doporucuju si precist recenze. U externich disku ale obvykle nevite, co je vevnitr

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Externí 2.5" HDD bez SMR
« Odpověď #2 kdy: 10. 12. 2020, 17:47:58 »
obavam se ze zadnej, resp. nehledal sem externi, ale pred par mesicema sem to (znovu) prochazel pro interni 2.5":
(spoiler: 2TB zadnej, 1TB pouze 1 model WD Red)
https://blog.root.cz/systemakuv-blog/revitalizace-notebooku-dell-latitude-830/#o1045943

pokud bys nekde nasel prodejce co ma zapadle skladove zasoby, tak (interni 2.5" + pridat USB UASP redukci):
Toshiba MQ03ABB300 = 3TB, 15mm vyska, NonSMR

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Externí 2.5" HDD bez SMR
« Odpověď #3 kdy: 10. 12. 2020, 18:10:51 »
Mám 4 TB externí disk od Seagatu, tloušťka 21mm a tak bych si dovolil nabídnout premisu, že do 7 nebo 9 mm tloušťky se 2 TB bez SMR jednoduše nevejdou.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Externí 2.5" HDD bez SMR
« Odpověď #4 kdy: 10. 12. 2020, 18:33:00 »
Mám 4 TB externí disk od Seagatu, tloušťka 21mm a tak bych si dovolil nabídnout premisu, že do 7 nebo 9 mm tloušťky se 2 TB bez SMR jednoduše nevejdou.
a je to NonSMR? jakej model? je jeste v prodeji? ;-)


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Externí 2.5" HDD bez SMR
« Odpověď #5 kdy: 10. 12. 2020, 20:38:08 »
Mám 4 TB externí disk od Seagatu, tloušťka 21mm a tak bych si dovolil nabídnout premisu, že do 7 nebo 9 mm tloušťky se 2 TB bez SMR jednoduše nevejdou.
a je to NonSMR? jakej model? je jeste v prodeji? ;-)

Je to SMR samozrejme (je to v 15mm rade 3/4/5TB), a uprimne, pri rychlosti kolem 120 az 70MB/s, je to zcela jedno.
https://www.seagate.com/www-content/product-content/seagate-laptop-fam/barracuda_25/en-us/docs/100804767c.pdf

Mam tyto 4TB pouzity v poli jako "cold storage", na data, ktere jsou spis urceny ke smazani, protoze se na ne nesahlo X let a nejsou zrejme uz nikdy potreba.

Prece nebudete ukladat miliony malych souboru nebo delat read-modify-write nad takovem chudem ulozisti.
By me zajimala jaka je vlastne motivace si porizovat 2T 2.5" disk, kdyz muzete mit omnoho lepsi SSD v 2.5", nebo omnoho vetsi kapacitu v 3.5".


2T/2.5" v 15mm (tj. bez SMR) se delalo jako WD20NPVZ (wd blue) nebo WD20NPVX (wd green), pred cca 5+ lety.
« Poslední změna: 10. 12. 2020, 20:41:21 od RDa »

Re:Externí 2.5" HDD bez SMR
« Odpověď #6 kdy: 10. 12. 2020, 21:27:58 »
Děkuji všem za odpovědi, ve velikosti 2.5" se SMR bohužel nevyhnu :-(

By me zajimala jaka je vlastne motivace si porizovat 2T 2.5" disk, kdyz muzete mit omnoho lepsi SSD v 2.5", nebo omnoho vetsi kapacitu v 3.5".

Pokud si porovnám cenu za 2TB externí HDD a SSD, tak je motivace asi jasná.

Potřebuji rozměrově malý disk na zálohy a přenos dat. Objem uložených dat roste a SSD na tohle nestačí.

Re:Externí 2.5" HDD bez SMR
« Odpověď #7 kdy: 10. 12. 2020, 23:45:30 »
Potřebuji rozměrově malý disk na zálohy a přenos dat. Objem uložených dat roste a SSD na tohle nestačí.

A v čem je problém se SMR na tyto dvě činnosti? Nebo jde jen o neurotismus?

Re:Externí 2.5" HDD bez SMR
« Odpověď #8 kdy: 11. 12. 2020, 00:36:05 »
SMR disk je zajímavej. Mám obyč externí WD HDD 2TB 2,5" na zálohy a vcelku bez problémů. Ovšem pokud máte třeba skoro plnej HDD, něco odmažete a hned chcete nakopírovat nová data, tak jste v háji. Rychlost zápisu klesne na jednotky MB/s. I bez jakékoliv akce ten HDD ještě asi hodinu hrkal a přerovnával si data a až pak bylo možné zase zapisovat plnou rychlostí. Paradoxně bych řekl, že SMR se hodí klidně do NASu, kde po jakékoliv operaci má čas "dýchat", jelikož se točí 24/7 a ne pro přenosný disk co se připojí, nakopíruje a odpojí. SMR bych určitě nedoporučil jako systémový disk nebo disk pro data se kterýma se opravdu aktivně pracuje buď kontinuálně (zápis security kamer) nebo se s nima pracuje ve velkých burstech, co vypotřebují "buffer". Ale vůbec bych se toho nebál pro HDD v NASu, kde máte uložené fotky, filmy a podobné věci - když přijdete s foťákem s plnou kartou, tak nějakých pár giga ten HDD vstřebá naprosto bez problémů.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Externí 2.5" HDD bez SMR
« Odpověď #9 kdy: 11. 12. 2020, 01:48:44 »
[...]SMR[...] Ale vůbec bych se toho nebál pro HDD v NASu [...]
pokud by neslo o >=2 disk NAS, tedy disky v raidu ;-)
btw: diky za praktickou zkusenost, rozhodne prinosnejsi nez teorie od neurotickeho p.Silhaveho ;-)

m1x

Re:Externí 2.5" HDD bez SMR
« Odpověď #10 kdy: 11. 12. 2020, 01:59:24 »
Pro moje zálohy je SMR zatím bez problému (obyčejný 2.5'' Seagate Expansion 2TB z druhé ruky).

 Čekal jsem potíže tak jsem ho vzal jen na vyzkoušení, samozřejmě výrobce se tím SMR nechlubí tak jsem ho otestoval divokým zápisem a pak jsem poslouchal asi 8 hodin chroupání :-) ale při normálním používání na zálohy a občasný přenos dat zatím úplně v pohodě. Asi hodně záleží na konkrétním používání a na filesystému.

SMR disk je zajímavej. Mám obyč externí WD HDD 2TB 2,5" na zálohy a vcelku bez problémů. Ovšem pokud máte třeba skoro plnej HDD, něco odmažete a hned chcete nakopírovat nová data, tak jste v háji. Rychlost zápisu klesne na jednotky MB/s. I bez jakékoliv akce ten HDD ještě asi hodinu hrkal a přerovnával si data a až pak bylo možné zase zapisovat plnou rychlostí.  ...

S jakým filesystémem to máte vyzkoušené? Mám ext4 (s trochu upraveným nastavením), používám řádově stovky GB záloh (soubory různé velikosti, KB, MB, GB) a zatím se mi to neděje. SMR přerovnávání má hotové za pár vteřin (občas to poslouchám, tak vím).

Re:Externí 2.5" HDD bez SMR
« Odpověď #11 kdy: 11. 12. 2020, 11:35:23 »
NTFS tam mám. Ale podle mě šlo jednak o kumulativní efekt - ten disk je používanej +- jen na zálohy - tzn připojit, nakopírovat, odpojit. Občas smazat, nakopírovat, odpojit. Jak už byl disk plnej, tak jsem tam dělal pořádek a smazal asi 200GB fotek(10MB JPG+50MB RAW) a cca 100GB potřeboval nakopírovat. No a v tu chvíli to už mělo dost problém. Podle mě to bylo hlavně tím, že ten disk byl předtím fakt plnej (asi 10GB místa zbývalo), takže nebylo žádný "čistý volný místo", kam by se mohly nový data rychle zapsat. Nijak cíleně jsem to netestoval, jen říkám jak se to chovalo při tomhle stavu

Re:Externí 2.5" HDD bez SMR
« Odpověď #12 kdy: 11. 12. 2020, 13:13:51 »

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail

Hamparle

  • ****
  • 360
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Externí 2.5" HDD bez SMR
« Odpověď #14 kdy: 11. 12. 2020, 19:46:53 »
Má zkušenost se SMR je taková, stačí si dát benchmark v gnome-disks, několikrát zopakovat a najednou spadne rychlost ze 120 MB/s na 60 nebo 30. Ty disky taky  zničeho nic se zaseknou a po pár minitách proberou.

A ono taky možná záleží na aktuální implementaci SMR, (to jen tipuji), třeba jedny z prvních SMR jsou fakt nepoužitelné, zatímco současné SMR už mají mouchymít vychytané a nepodělají se jen tak