Elektrická zásuvka - rozbočovač/rozvodka

Re:Elektrická zásuvka - rozbočovač/rozvodka
« Odpověď #45 kdy: 05. 01. 2021, 23:15:46 »
Umístění fáze v zásuvce vlevo je dle nové normy pouze doporučené, ne povinné.
Co je povinné, mít to v rámci jedné instalace/jednoho objektu v celé síti všude stejně.

Ano, tohle asi možné je, ale nevidím pro to žádný důvod. Myslím, že je chyba, že je to pouze doporučené a ne povinné.
Prostě dobrý elektrikář dodržuje i nepsaná pravidla a dá fázi v zásuvce vždy vlevo a ochranný kontakt nahoru.
Jistě, ono je to celé ještě komplikované tím, že normy obecně nejsou závazné:)

Dobrý no :). Ono je to napsané takovou tou právničinou, takže aby se v tom prase vyznalo. Já jsem z toho pochopil, že ty normy sice nejsou obecně závazné, ale je povinnost postupovat při určité činnosti v souladu s českými technickými normami.





Re:Elektrická zásuvka - rozbočovač/rozvodka
« Odpověď #46 kdy: 05. 01. 2021, 23:58:35 »
Žádný úzus to není. Fáze nalevo, nula napravo a ochranný vodič na kolík. Je to stejné jako u zásuvek v klasické elektroinstalaci.
Právě v té klasické elektroinstalaci je to úzus.

U pohyblivého přívodu, který je možné zapojit do zásuvky Schuko (což je třeba drtivá většina běžně prodávaných prodlužovaček), takovéto pravidlo prostě není možné splnit.

Já tyhle zásuvky Schuko vidím poprvé. Nevím, v jakém státě žijete, ale v Česku se drtivá většina prodlužek prodává s koncovkou pro francouzský typ zásuvek, které se běžně používají v Česku. Vůbec si nejsem jistý, jestli lze zásuvky Schuko v Česku používat, protože v Česku musí být zásuvky označeny značkou Českého zkušebního ústavu ČZÚ, a to tyhle německé mít nebudou. Ono je to problém, protože každý stát používá svoje normy a není to dodnes sjednocené.

Re:Elektrická zásuvka - rozbočovač/rozvodka
« Odpověď #47 kdy: 06. 01. 2021, 10:35:29 »
Vraj tie vypínače odpájajú nulák namiesto fázy, je to špatné?

O tom dost pochybuji, že se těmi vypínači vypíná nulák (neutrální vodič N). To by si asi nikdo na triko nevzal, dát to do prodeje  :). Pokud by to tak bylo, tak je to samozřejmě špatně.
Já bych si teda v dnešní době snad ani netroufnul pochybovat o tom, jak kvalitně nebo bezpečně je něco vyrobené :). Ideální (správné) by bylo vypínat jak N, tak L vodiče, ale občas asi holt někdo dost při návrh nepřemýšlí/šetří/nemá dost informací, a tak tam dá jen jednopólový vypínač. Problém může být v tom, že danou prodlužku navrhne pro použití ve Francii, kde mají zdířku pro N a L prohozenou (resp. spíš my ji máme prohozenou oproti nim), a to výrobce možná ani nemusí tušit, protože to bere tak, že prostě to je francouzský typ zásuvky a zapojení je všude stejné. Pak se logicky stane, že když se taková prodlužovačka použije v našich podmínkách, bude se vypínat N a ne L. Stejný problém se týká i třeba zapojení přívodních kabelů s IEC konektorem, jak tu někdo zmiňoval na začátku diskuze.

Citace: Ondřej Caletka
*) Údajně se to dělá proto, že většina dětí jsou praváci a když se rozhodnou něco strkat do zásuvky, budou preferovat pravou zdířku.
Jestli tohle někdo bral do úvahy, to nevím, ale skoro bych řekl, že ne. Kdysi jsem četl o historii toho, proč máme takové zásuvky, jaké máme. Teď se mi nepodařilo v rychlosti dohledat zdroj, ale ve zkratce šlo zhruba o následující - snad to odpovídá realitě: Ve 20. (30.?) letech se v Československu řešilo, jaký by se měl používat typ zásuvek/vidlic. Prvním záměrem bylo inspirovat se Německem a použít Schuko, ale problémem byly požadované licenční poplatky. Tak se začalo jednat o použití francouzských zásuvek, kde takový problém nebyl, a u nich to nakonec i skončilo. Akorát při návrhu a schvalování odpovídající normy (mám za to, že to bylo nějak narychlo, asi hořel termín) došlo k prohození zapojení N a L a pak už to tak muselo zůstat, a bylo to spíš nedopatřením než úmyslem.

Re:Elektrická zásuvka - rozbočovač/rozvodka
« Odpověď #48 kdy: 06. 01. 2021, 11:21:20 »
Tak se mi podařilo dohledat ten zdroj informací o historii zásuvek u nás, pokud by to náhodou někoho zajímalo: https://elektrika.cz/data/clanky/proc-mame-v-cesku-kolik-a-ne-schuko

f-k-r

  • ***
  • 102
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Elektrická zásuvka - rozbočovač/rozvodka
« Odpověď #49 kdy: 06. 01. 2021, 23:32:01 »
...
informací, a tak tam dá jen jednopólový vypínač. Problém může být v tom, že danou prodlužku navrhne pro použití ve Francii, kde mají zdířku pro N a L prohozenou (resp. spíš my ji máme prohozenou oproti nim), a to výrobce možná ani
...

Už od odborného mládí jsem cvičen v tom, že a) fáze se dává vlevo, b) nikdy se nesmí spoléhat na to, že fáze je opravdu vlevo.

Jinak problematika Schuko zásuvek u nás se řeší dlouhodobě a je zapeklitá - tlak z Německa je silný. Třeba některé elektrocentrály vyskytující se v BauBau je prostě mají. A prodávají se i větší zvěrstva, třeba prodlužovačky s kulatou  zástrčkou i zásuvkou, ale pouze dvojžilové, tj. bez PE! Pravda, v zásuvce jsou jakési výlisky, které mají umožnit zastrčení pouze ploché zásuvky, ovšem není problém je ulomit. Podle mne se totiž takové prodlužovačky kupují jen omylem, nenapadá mě, na co by mohly být v praxi dobré, no když zjistím, že do ní nestrčím normální zástrčku ... Jinak se to diskutovalo a diskutovat bude na elektrika.cz .




Re:Elektrická zásuvka - rozbočovač/rozvodka
« Odpověď #50 kdy: 07. 01. 2021, 10:30:54 »
U pohyblivého přívodu, který je možné zapojit do zásuvky Schuko (což je třeba drtivá většina běžně prodávaných prodlužovaček), takovéto pravidlo prostě není možné splnit.

Já tyhle zásuvky Schuko vidím poprvé. Nevím, v jakém státě žijete, ale v Česku se drtivá většina prodlužek prodává s koncovkou pro francouzský typ zásuvek, které se běžně používají v Česku.
Nikoli, většina prodlužovaček v Česku se prodává s koncovkou typu hybrid CEE 7/7 plug, kterou je možné zastrčit jak do francouzských, tak i do německých zásuvek.
Náhodná ukázka třeba zde, nebo zde.
Při zapojení do francouzské (i české) zásuvky zachovávají zapojení zdířek shodné s hostitelskou zásuvkou, ovšem při zapojení do německé záleží na orientaci vidlice, kterou výrobce nemůže ovlivnit.

Vůbec si nejsem jistý, jestli lze zásuvky Schuko v Česku používat, protože v Česku musí být zásuvky označeny značkou Českého zkušebního ústavu ČZÚ, a to tyhle německé mít nebudou. Ono je to problém, protože každý stát používá svoje normy a není to dodnes sjednocené.
Žiju v domnění, že skutečně se v Česku musí prodáváat jen zásuvky s kolíkem, aspoň podle několika článků na elektrika.cz, kde se vždycky strašně pohoršovali nad tím, když v hobby marketech objevili elektrocentrálu, časový spínač, nebo třeba zrcadlo do koupelny se schuko zásuvkou. Prakticky v tom velký problém nevidím, naprostá většina vidlic v domácnosti je schopná bezpečného zapojení do obou typů zásuvek.

ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Elektrická zásuvka - rozbočovač/rozvodka
« Odpověď #51 kdy: 07. 01. 2021, 11:01:18 »
Žiju v domnění, že skutečně se v Česku musí prodáváat jen zásuvky s kolíkem, aspoň podle několika článků na elektrika.cz, kde se vždycky strašně pohoršovali nad tím, když v hobby marketech objevili elektrocentrálu, časový spínač, nebo třeba zrcadlo do koupelny se schuko zásuvkou.

Pokud se nezměnila legislativa co pamatuji, tak použití zařízení se Schuko zásuvkami není v rozporu se zákonem. Taková zařízení se zde mohou prodávat a také prodávají, byť ne ve velké míře (většina výrobců vyrábí alternativně zboží i s FR standardem, takže není důvod si komplikovat život). Kde se ze zákona nesmějí používat Schuko zásuvky v ČR jsou pevné instalace, tj. např. domovní rozvody.

Jinak použítí Schuko zásuvek ničemu většinou nevadí, už mnoho a mnoho let má naprostá většina přístrojů Unischuko koncovky, které fungují bezvadně jak ve FR, tak Schuko. Sám doma mám pár přístrojů, které mají Schuko standard (se třeba podívejte na SMART zásuvky od TP-LINKu, vstup mají UNI, výstup pouze Schuko - prodávají se tu úplně běžně). Není to problém, běžnou FR koncovku by nemělo jít zasunout, protože jsou tam blokovací výstupky. Bohužel problém může být u blbce "rádoby" kutila, který tuto mechanickou blokaci odstraní, a zařízení pak normálně funguje, ale chybí mu zemnící kontakt, což je při poruše extrémně nebezpečné. A je i riziko toho, že některé tvary FR zásuvek tam půjdou zasunout také. Proto to elektrikáři neradi vidí.

MKzB

Re:Elektrická zásuvka - rozbočovač/rozvodka
« Odpověď #52 kdy: 07. 01. 2021, 14:13:39 »
Tu přehozenou fázi proti Francii potvrzuje fakt, že když budete chtít použít PC kabel na něco jiného, např. na výrobu prodlužovačky, tak je třeba mít na paměti, že má fázi a nulu naopak. (Zjištěno poté, co se mi těch napájecích PC kabelů doma za 25 let fest nahromadilo a začal jsem je používat i k jiným účelům.)

V maloobchodu Schuko zásuvky zpravidla nenajdete, ale na e-shopech a velkoskladech je nabízí pro elektrikáře z pohraničí, kteří mají klienty v Německu a Rakousku. Vím o jedné chalupě v rakouském pohraničí, která má Schuko zásuvky. Ale vlastní ji rakušák, takže tam je to pochopitelné.

... A prodávají se i větší zvěrstva, třeba prodlužovačky s kulatou  zástrčkou i zásuvkou, ale pouze dvojžilové, tj. bez PE! Pravda, v zásuvce jsou jakési výlisky, které mají umožnit zastrčení pouze ploché zásuvky, ovšem není problém je ulomit. Podle mne se totiž takové prodlužovačky kupují jen omylem, nenapadá mě, na co by mohly být v praxi dobré, no když zjistím, že do ní nestrčím normální zástrčku ...
Jsem toho názoru, že toto by se vůbec nemělo prodávat. Řek bych, že to kupují spíš ženské a socky, protože jsou levnější než třížilové. Hádám, že je to důsledek tlaku supermarketů ceny.
Ostatně povolení použití 16A jističe na pevné vedení 1,5 mm2 taky vidím spíš jako lobby developerů, aby ušetřili.

Re:Elektrická zásuvka - rozbočovač/rozvodka
« Odpověď #53 kdy: 07. 01. 2021, 14:24:52 »
Tu přehozenou fázi proti Francii potvrzuje fakt, že když budete chtít použít PC kabel na něco jiného, např. na výrobu prodlužovačky, tak je třeba mít na paměti, že má fázi a nulu naopak. (Zjištěno poté, co se mi těch napájecích PC kabelů doma za 25 let fest nahromadilo a začal jsem je používat i k jiným účelům.)

Jo, to jsem tu taky psal o pár příspěvků výš :) a někdo (možná ty?) to zmiňoval už kdesi na začátku diskuze. Já na to přišel taky víceméně náhodou, když jsem před časem potřeboval připojit vícero zařízení na UPS, která měla jen IEC zásuvky, ale neměl jsem na to vhodné kabely, tak jsem si musel udělat "redukci" IEC -> zásuvka typ E. Tehdy mi ale ještě nebylo jasné, proč to zapojení bylo v rozporu se zapojením uvedeným, které jsem tehdy našel někde na netu.

Citace
Vím o jedné chalupě v rakouském pohraničí, která má Schuko zásuvky. Ale vlastní ji rakušák, takže tam je to pochopitelné.
Nejsem si jistý (nejsem elektrikář :), ale tohle snad i jako výjimka může být podle normy OK a asi to tak i dává smysl. Aspoň jsem takovou informaci kdysi někde našel (asi elektrika.cz).[/quote]

Citace
... A prodávají se i větší zvěrstva, třeba prodlužovačky s kulatou  zástrčkou i zásuvkou, ale pouze dvojžilové, tj. bez PE! Pravda, v zásuvce jsou jakési výlisky, které mají umožnit zastrčení pouze ploché zásuvky, ovšem není problém je ulomit. Podle mne se totiž takové prodlužovačky kupují jen omylem, nenapadá mě, na co by mohly být v praxi dobré, no když zjistím, že do ní nestrčím normální zástrčku ...
Jsem toho názoru, že toto by se vůbec nemělo prodávat. Řek bych, že to kupují spíš ženské a socky, protože jsou levnější než třížilové. Hádám, že je to důsledek tlaku supermarketů ceny.
Ostatně povolení použití 16A jističe na pevné vedení 1,5 mm2 taky vidím spíš jako lobby developerů, aby ušetřili.
V první řadě za tím bude tlak na ceny, a potažmo s tím i vyčuranost výrobců, resp. snaha vytřískat na tom co nejvíc. Už jsem viděl nemálo čínských křápů, kde to výrobce vyloženě navrhnul stylem "nějak to funguje, tak co" a tohle je toho zářným příkladem, jen to je bohužel zároveň hodně nebezpečné. Že si pak laik takovou prodlužovačku koupí, to se asi nelze divit, protože ho to ani nenapadne, resp. netuší, že by tam něco mohlo být špatně. Mě by to po pravdě taky asi ani nenapadlo, kdybych o tom někde nečetl :-/.

f-k-r

  • ***
  • 102
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Elektrická zásuvka - rozbočovač/rozvodka
« Odpověď #54 kdy: 07. 01. 2021, 19:21:48 »
... A prodávají se i větší zvěrstva, třeba prodlužovačky s kulatou  zástrčkou i zásuvkou, ale pouze dvojžilové, tj. bez PE! Pravda, v zásuvce jsou jakési výlisky, které mají umožnit zastrčení pouze ploché zástrčky, ovšem není problém je ulomit. Podle mne se totiž takové prodlužovačky kupují jen omylem, nenapadá mě, na co by mohly být v praxi dobré, no když zjistím, že do ní nestrčím normální zástrčku ...
Citace
Jsem toho názoru, že toto by se vůbec nemělo prodávat. Řek bych, že to kupují spíš ženské a socky, protože jsou levnější než třížilové. Hádám, že je to důsledek tlaku supermarketů ceny.
Ostatně povolení použití 16A jističe na pevné vedení 1,5 mm2 taky vidím spíš jako lobby developerů, aby ušetřili.
Citace
V první řadě za tím bude tlak na ceny, a potažmo s tím i vyčuranost výrobců, resp. snaha vytřískat na tom co nejvíc. Už

Tlak na ceny jistě. V tom Baubau totiž prodávají vedle sebe prodlužovačky se zmíněnou šňůrou dvojžilovou, ale i trojžilovou (u ní zásuvka žádné výstupky či zámky nemá). Při stejné délce jsou dvojžilové o fous levnější a kdo není od fochu nebo jako ostříž, snadno se nachytá. Těžko říci, jestli je to hloupost, obyčejná vyčůranost nebo pohrdání ze strany Baubau. Samozřejmě by se to prodávat nemělo.

Re:Elektrická zásuvka - rozbočovač/rozvodka
« Odpověď #55 kdy: 21. 03. 2021, 07:38:46 »
Náhodou jsem padnul na tohle téma, není zase tak staré.
Je to u pár let, na jedné elektrovýstavě v Praze jsem viděl co se mi líbilo a litoval jsem, že to na trhu nebylo v době, kdy jsem řešil elektřinu v nové kuchyni. Odkaz už jsem zapomněl, zkusím aspoň popsat:
Lišta, do ní se v libovolném místě dají nacvaknout zásuvky, upevnit pootočením. Výhodu to má, že mohu mít zásuvek kolik chci a v místě, kde je potřebuji.
Když jsem budoval kuchyň, pečlivě jsem plánoval, jaké spotřebiče chci mít a kde je chci mít, podle toho jsem zasekal zásuvkový rozvod - a stejně těch zásuvek je málo.

Re:Elektrická zásuvka - rozbočovač/rozvodka
« Odpověď #56 kdy: 21. 03. 2021, 15:11:36 »
... A prodávají se i větší zvěrstva, třeba prodlužovačky s kulatou  zástrčkou i zásuvkou, ale pouze dvojžilové, tj. bez PE! Pravda, v zásuvce jsou jakési výlisky, které mají umožnit zastrčení pouze ploché zásuvky, ovšem není problém je ulomit. Podle mne se totiž takové prodlužovačky kupují jen omylem, nenapadá mě, na co by mohly být v praxi dobré, no když zjistím, že do ní nestrčím normální zástrčku ...
Jsem toho názoru, že toto by se vůbec nemělo prodávat. Řek bych, že to kupují spíš ženské a socky, protože jsou levnější než třížilové. Hádám, že je to důsledek tlaku supermarketů ceny.
Ostatně povolení použití 16A jističe na pevné vedení 1,5 mm2 taky vidím spíš jako lobby developerů, aby ušetřili.

Prodali mi takovou prodlužku k elektrické řetězové pile. Trochu jsem koukal, že tam nezastrčím nic jiného, ale zrovna v tomto případě mi to moc nevadí - pila má také jen dvě žíly a k ničemu jinému ji prakticky nepoužívám, mám  ji kabelovým očkem připevněnou trvale k pile.

Re:Elektrická zásuvka - rozbočovač/rozvodka
« Odpověď #57 kdy: 21. 03. 2021, 22:44:54 »
... Lišta, do ní se v libovolném místě dají nacvaknout zásuvky, upevnit pootočením. Výhodu to má, že mohu mít zásuvek kolik chci a v místě, kde je potřebuji.
Asi myslíte toto: http://www.eubiq.cz/

Re:Elektrická zásuvka - rozbočovač/rozvodka
« Odpověď #58 kdy: 22. 03. 2021, 14:08:59 »
Asi myslíte toto: http://www.eubiq.cz/
Co jsem tehdy viděl nebylo tak vydyzajnované, ale princip byl stejný.