Odlišný vysílací výkon Wi-Fi pro různé klienty

Hamparle

  • ****
  • 360
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Odlišný vysílací výkon Wi-Fi pro různé klienty
« kdy: 15. 11. 2020, 15:24:01 »
Má wifi takovou featuru, že AP mění vysílací výkon paketu (" trochu neohrabané tvrzení", ale tak to myslim), podle toho, jestli vysílá pro připojený  notebook v druhém patře a nebo pro notebook metr u něj? S tím musí i souviset, že AP se nějak dynamicky v čase dozvídá, s jak silným  signálem zhruba zařízení přijímá . Když se notebook posunu z bytu ven, AP zjistí pokles signálu na notebooku a zvýší výkon (teoreticky by to šlo i obráceně, při poklesu signálu na AP od notebooku, jelikož se to chová stejně i opačným směrem, za předpokladu, že notebook výkon nezměnil ale ).
Cílem je aby aby zařízení komunikovaly s akorát dostatečným výkonem (a možná se tam ještě ladí, jestli je priorita rychlost přenosu, což ostatně může být i další proměnná v čase, čímž se to komplikuje .)
Jak často toto samplování probíhá? Má toto nějaké pojmenovování? Uvádějí wifi karty do rámců informaci, s jakým výkonem vysílají v daný moment ?

Samozřejmě takto položeno se to týká jen AP, jelikož zařízení komunikují výhradně s nimi a na zařízeních tedy není nic takového ladit potřeba (ale variabilita vysílacího výkonu jako taková zůstává, jen vždy protistrana je AP).
 ( takže adhoc nepočítám)
« Poslední změna: 15. 11. 2020, 16:50:14 od Petr Krčmář »


Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
K otázke v nadpise (celé vlákno a mi nechce čítať), áno umožňuje a skoro všetky moderné routery to robia by default.

Fakt? Já jsme teda nic takovýho nezaregistroval. AP prostě vysílá na plný výkon pořád....Co jsem zkoušel snižovat výkon, tak ikdyž byl pořád silný, tak prostě silnější byl vždycky lepší=vyšší přenosová rychlost. Samozřejmě neplatí na extrémy stylu metr od sebe a podobně.
A mimochodem si myslím že by tohle bylo kontraproduktivní dělat - je žádoucí, aby všechny zařízení slyšely to AP vysílat a předešlo se kolizím. Takže pokud bude komunikovat s notebookem metr od sebe minimálním výkonem, tak to nebude slyšet druhý notebook daleko na okraji pokrytí a bude se snažit vysílat zrovna ve chvíli kdy vysílá AP data pro první notebook
« Poslední změna: 15. 11. 2020, 16:14:06 od czAtlantis »

Hamparle

  • ****
  • 360
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Fakt? Já jsme teda nic takovýho nezaregistroval.
minimálně jedním z těchto způsobů
Kód: [Vybrat]
sudo iw eno1 set txpower fixed 800 # v jednotkách MILIBELI
 sudo su  iwconfig eno1 txpower 28db ;
je tam i auto. Od určité hodnoty nahoru to vliv nemá, jede to plnou rychlostí,  a od určité hodnoty dolu jsi "odřízlí"

Ale to je něco jiného než jsem se psal, jednak je vysílací výkon konstantní  a tím  je vymalováno
« Poslední změna: 15. 11. 2020, 16:28:24 od Hamparle »

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Fakt? Já jsme teda nic takovýho nezaregistroval. AP prostě vysílá na plný výkon pořád....Co jsem zkoušel snižovat výkon, tak ikdyž byl pořád silný, tak prostě silnější byl vždycky lepší=vyšší přenosová rychlost. Samozřejmě neplatí na extrémy stylu metr od sebe a podobně.
A mimochodem si myslím že by tohle bylo kontraproduktivní dělat - je žádoucí, aby všechny zařízení slyšely to AP vysílat a předešlo se kolizím. Takže pokud bude komunikovat s notebookem metr od sebe minimálním výkonem, tak to nebude slyšet druhý notebook daleko na okraji pokrytí a bude se snažit vysílat zrovna ve chvíli kdy vysílá AP data pro první notebook

Nope, aby naraz nevysielali zariadenia tak sa striedajú v čase.


Nope, aby naraz nevysielali zariadenia tak sa striedajú v čase.

Myslím, že odlišný vysílací výkon APčko  pro cílové zařízení zvlášť dle potřeby v infrastructure módu nemá. Že by při tom střídavém obhospodařování připojených klientů měnilo výkon se mi nezdá (ale nevím). U Ad-hoc asi ano?

PS: Nějaké dynamické řízení výkonu atd mají asi mesh sítě, viz  článek. Ale je to taky na úrovni těch AP - počítám, že si jednotlivá AP řídí výkon a kanál, aby se nepřekřikovala a možná si mezi sebou nějak i přehazují klienty (+ řídí další parametry a nejspíš vybírají vhodnou cestu dat). Jenže si to každý výrobce řeší po svém (je k tomu standard? IEEE 802.11s?) a  IMHO na to mě působí jako další generace WDS. Zda je o co stát v porovnání s ruční konfigurací - to nevím. Jsem opatrný  :) Máte s tím někdo zkušenost?
« Poslední změna: 15. 11. 2020, 17:00:39 od Ondrej Nemecek »

Re:Odlišný vysílací výkon Wi-Fi pro různé klienty
« Odpověď #6 kdy: 15. 11. 2020, 21:20:05 »
=> vysílací výkon paketu...
Musel by to meniť v čase niekoľkých mikrosekúnd, bo pakety idú napreskáčku k rôznym klientom a to môže byť dosť veľký oriešok. Požiadavka na zmenu by nesmela ísť z drivera, bo odozva na zmenu hodnoty je o jeden rád vyššia.

dahl

Re:Odlišný vysílací výkon Wi-Fi pro různé klienty
« Odpověď #7 kdy: 16. 11. 2020, 13:41:04 »
Ani ve snu. Stale stejny vykon...

Re:Odlišný vysílací výkon Wi-Fi pro různé klienty
« Odpověď #8 kdy: 16. 11. 2020, 14:27:13 »
Ani ve snu. Stale stejny vykon...
Přesně, nic takového jako "Strength signal" nebo "Signal strength" jsem v životě v routeru,AP neviděl.
- navíc prakticky to nic nepřináší, úspory energie jsou naprosto marginální.

Re:Odlišný vysílací výkon Wi-Fi pro různé klienty
« Odpověď #9 kdy: 16. 11. 2020, 14:40:44 »
Cisco to umí, označuje to jako DTPC (dynamic transmit power control). Bežně se to ale asi moc nepoužívá.
Primárně to není cíleno na úsporu energie, ale na zlepšení služby s ohledem na kvalitu přenosu. Když se vysílá menším výkonem, dochází k menším interferencím v okolních sítích.

Re:Odlišný vysílací výkon Wi-Fi pro různé klienty
« Odpověď #10 kdy: 16. 11. 2020, 18:18:10 »
Zbytecne by to zeslozitovalo/zpomalovalo chip, lze vysilat furt na plno a resit to krz AGC.