PHP v Netbeans a práca z viacerých miest

PHP v Netbeans a práca z viacerých miest
« kdy: 11. 11. 2020, 12:00:30 »
Mám stránku, nazvime ju pre diskusiu mojastranka.info Je to šablóna adminlte, do ktorej si vkladám rôzny php kód a upravujem pôvodným html.

Doma, na notebooku si ju editujem cez Netbeans. Po uložení automatický upload cez FTP. Čiže v notebooku je všetko, tam to editujem, odtiaľ to aj uploadujem.

Teraz by som chcel dosiahnuť to, že zapnem iný PC, stiahne sa mi najnovší kód (ideálne do Netbeans), spravím zmeny, uploadnem. Vypnem PC. O pár dní som zase pri notebooku, tam sa natiahne najnovší kód, spravím zmeny... atď

Stačí mi takéto veci Netbeans, plus kombinácia git, alebo... máte lepšie skúsenosti? Nemám s gitom žiadne skúsenosti, zatiaľ som si prečítal len pár článkov na nete.

Ďakujem

Lukáš



Re:PHP v Netbeans a práca z viacerých miest
« Odpověď #1 kdy: 11. 11. 2020, 12:23:02 »
Ou sh*t,
z tvojho workflow to vypada jak keby si sa zasekol 15 rokov v case  ;D

adminlte nepoznam ale v skratke je to tak ze
- ano, git je to co hladas, mal by si mat git repozitar kde mas ulozeny cely projekt
- na git repozitar by si mal mat napojeny naky build process, idealne mas naku branch do ktorej ked pribudne zmena cele sa ti to automaticky zbuildi a vypublikuje kam potrebujes

najjednoduchsi sposob jak zacat je github, mozes tam mat private repozitar a buildenie by si mohol tiez zvladnut

Re:PHP v Netbeans a práca z viacerých miest
« Odpověď #2 kdy: 11. 11. 2020, 12:48:55 »
z tvojho workflow to vypada jak keby si sa zasekol 15 rokov v case  ;D

Prvú som si naťukal pred 20 rokmi, tak si sa aj skoro trafil  ;D ;D


Re:PHP v Netbeans a práca z viacerých miest
« Odpověď #3 kdy: 11. 11. 2020, 14:40:58 »
chce to kazdopadne git repozitar na ktory je napojene CI/CD. gitlab take nieco umoznuje zadara. Popisovane ako na to bolo napr. v tejto diskusii https://devel.cz/otazka/automaticky-deployment-z-gitu

Re:PHP v Netbeans a práca z viacerých miest
« Odpověď #4 kdy: 11. 11. 2020, 19:06:07 »
S tímhle workflow použít nějakého ftp klienta, který umí stáhnout soubor a otevřít v předdefinovaném editoru a při změně nahrát automaticky zpět. Samozřejmě editujete jen ten jeden soubor takže zapomeňte na pokročilé funkce IDE. Na linuxu pro toto používám FileZilla.

Pokud není na hosting jiný přistup než ftp, tak budete mít zákonitě problém se synchronizací a kontrolou, jaká verze je na hostingu.

S pohodlím systému pro správu verzí se to nedá porovnat... S pomocí systému pro správu verzí se dá řešit nejen verzování a záloha kódu ale i samotné nasazení na web - např. PHP můžete snadno nasadit checkoutem přímo (jelikož PHP nevyžaduje žádný překlad).

Mimo GITu používám pro osobní potřebu https://fossil-scm.org. Je geniálně jednoduchý - je to jediná binárka a repositář je jediný sqlite soubor.

Ale nějaké svoje interní verzování má tuším i Netbeans a či Idea, takže možná by pro začátek stačilo i to (ale nepoužívám).


Re:PHP v Netbeans a práca z viacerých miest
« Odpověď #5 kdy: 11. 11. 2020, 19:17:43 »
Jako jo... git je "spravne" reseni...
Ale jelikoz predpokladam, ze na projektu pracuje sam a asi nepotrebuje nutne branchovat a verzovat... a asi netouzi byt profesionalnim vyvojarem...
Tak si rikam jestli nebude v tomhle pripade lepsi pouzit treba syncthing.

Re:PHP v Netbeans a práca z viacerých miest
« Odpověď #6 kdy: 11. 11. 2020, 20:33:54 »
Jako jo... git je "spravne" reseni...
Ale jelikoz predpokladam, ze na projektu pracuje sam a asi nepotrebuje nutne branchovat a verzovat... a asi netouzi byt profesionalnim vyvojarem...
Tak si rikam jestli nebude v tomhle pripade lepsi pouzit treba syncthing.

syncthing umí ftp?

Re:PHP v Netbeans a práca z viacerých miest
« Odpověď #7 kdy: 11. 11. 2020, 21:18:12 »
Jako jo... git je "spravne" reseni...
Ale jelikoz predpokladam, ze na projektu pracuje sam a asi nepotrebuje nutne branchovat a verzovat... a asi netouzi byt profesionalnim vyvojarem...

Dlho som mal podobny pohlad, ze ved su to moje udelatka, naco mi je nejaky GIT. Premohol som sa a aj pre sukromne projekty, kde kodujem sam, si zakladam repozitar. Je to len vec zvyku a ma to prinos aj ked si clovek koduje sam pre seba.

nula

Re:PHP v Netbeans a práca z viacerých miest
« Odpověď #8 kdy: 11. 11. 2020, 21:28:29 »
Pokud na tom pracujes sam a nepouzivas branchovani a tak(coz predpokladam ze ne, protoze to bys uz mel reseni rozmyslene), tak je imho git nanic. S gitem je problem, ze kdyz zapomenes pushnout, tak jsi nahranej. Stalo se mi to uz nejednou. Zapomnel jsem si pushnout a pak uplne na jinem kompu na jinem miste, kde jsem chtel pokracovat jsem si mohl akorat tak piskat.
V tomhle konkretnim pripade doporucuju neco jako Dropbox. Samozrejme, nema to skoro zadne featury co chces ke kodu, ale ty je stejne nevyuzivas. A tu hlavni featuru -  ze mas syncovane soubory to ale dela automaticky a velmi dobre.

Re:PHP v Netbeans a práca z viacerých miest
« Odpověď #9 kdy: 11. 11. 2020, 21:29:14 »
Jako jo... git je "spravne" reseni...
Ale jelikoz predpokladam, ze na projektu pracuje sam a asi nepotrebuje nutne branchovat a verzovat... a asi netouzi byt profesionalnim vyvojarem...
Tak si rikam jestli nebude v tomhle pripade lepsi pouzit treba syncthing.

syncthing umí ftp?

Netbeans umi ftp.
Syncthing mezi pocitaci kde probiha vyvoj a z obou muze kdykoliv nasadit pomoci ftp klienta v netbeans.

Re:PHP v Netbeans a práca z viacerých miest
« Odpověď #10 kdy: 11. 11. 2020, 21:31:36 »
Jako jo... git je "spravne" reseni...
Ale jelikoz predpokladam, ze na projektu pracuje sam a asi nepotrebuje nutne branchovat a verzovat... a asi netouzi byt profesionalnim vyvojarem...

Dlho som mal podobny pohlad, ze ved su to moje udelatka, naco mi je nejaky GIT. Premohol som sa a aj pre sukromne projekty, kde kodujem sam, si zakladam repozitar. Je to len vec zvyku a ma to prinos aj ked si clovek koduje sam pre seba.

Jenze prece jenom ten git ma urcitou vstupni barieru. Kdyz uz ho umim tak ho samozrejme taky pouzivam na leccos.
Ale tady mam pocit, ze se tim kolega lukas bude trapit.

Re:PHP v Netbeans a práca z viacerých miest
« Odpověď #11 kdy: 11. 11. 2020, 21:38:38 »
Pokud na tom pracujes sam a nepouzivas branchovani a tak(coz predpokladam ze ne, protoze to bys uz mel reseni rozmyslene), tak je imho git nanic. S gitem je problem, ze kdyz zapomenes pushnout, tak jsi nahranej. Stalo se mi to uz nejednou. Zapomnel jsem si pushnout a pak uplne na jinem kompu na jinem miste, kde jsem chtel pokracovat jsem si mohl akorat tak piskat.
V tomhle konkretnim pripade doporucuju neco jako Dropbox. Samozrejme, nema to skoro zadne featury co chces ke kodu, ale ty je stejne nevyuzivas. A tu hlavni featuru -  ze mas syncovane soubory to ale dela automaticky a velmi dobre.

Rozhodně nesouhlasím - i s jedinou větví dává git zásadní možnost, např.: kontrolovat po sobě kód, vracet se v historii, nasazovat různé verze dle potřeby, zpětně vytáhnout worklog atd. Navíc absence znalosti gitu (nebo jiného verzovacího nástroje) je dost velký nedostatek v know-how a člověk na to bude narážet všude (a nemusí se ani ucházet o zaměstnání jako programátor - využije to při procházení githubu, hlášení chyb čí prostě jen při komunikaci v oboru).

Commit s krátkým komentářem je samozřejmostí po každé dokončené etapě, bez toho se prostě od pc nevstává. To by bylo něco jako neuložit si rozepsaný dokument.

Re:PHP v Netbeans a práca z viacerých miest
« Odpověď #12 kdy: 11. 11. 2020, 21:40:55 »
Jako jo... git je "spravne" reseni...
Ale jelikoz predpokladam, ze na projektu pracuje sam a asi nepotrebuje nutne branchovat a verzovat... a asi netouzi byt profesionalnim vyvojarem...
Tak si rikam jestli nebude v tomhle pripade lepsi pouzit treba syncthing.

syncthing umí ftp?

Netbeans umi ftp.
Syncthing mezi pocitaci kde probiha vyvoj a z obou muze kdykoliv nasadit pomoci ftp klienta v netbeans.

To je ale poměrně fragilní řešení a nemá žádné benefity navíc. Tudy bych nešel.

Re:PHP v Netbeans a práca z viacerých miest
« Odpověď #13 kdy: 11. 11. 2020, 21:42:35 »
Pokud na tom pracujes sam a nepouzivas branchovani a tak(coz predpokladam ze ne, protoze to bys uz mel reseni rozmyslene), tak je imho git nanic. S gitem je problem, ze kdyz zapomenes pushnout, tak jsi nahranej. Stalo se mi to uz nejednou. Zapomnel jsem si pushnout a pak uplne na jinem kompu na jinem miste, kde jsem chtel pokracovat jsem si mohl akorat tak piskat.
V tomhle konkretnim pripade doporucuju neco jako Dropbox. Samozrejme, nema to skoro zadne featury co chces ke kodu, ale ty je stejne nevyuzivas. A tu hlavni featuru -  ze mas syncovane soubory to ale dela automaticky a velmi dobre.

Rozhodně nesouhlasím - i s jedinou větví dává git zásadní možnost, např.: kontrolovat po sobě kód, vracet se v historii, nasazovat různé verze dle potřeby, zpětně vytáhnout worklog atd. Navíc absence znalosti gitu (nebo jiného verzovacího nástroje) je dost velký nedostatek v know-how a člověk na to bude narážet všude (a nemusí se ani ucházet o zaměstnání jako programátor - využije to při procházení githubu, hlášení chyb čí prostě jen při komunikaci v oboru).

Commit s krátkým komentářem je samozřejmostí po každé dokončené etapě, bez toho se prostě od pc nevstává. To by bylo něco jako neuložit si rozepsaný dokument.

Jenze ja predpokladam, ze lukas neni moc z oboru... a ze fakt nic z toho nevyuzije. Treba se pletu

Re:PHP v Netbeans a práca z viacerých miest
« Odpověď #14 kdy: 11. 11. 2020, 21:46:04 »
Jako jo... git je "spravne" reseni...
Ale jelikoz predpokladam, ze na projektu pracuje sam a asi nepotrebuje nutne branchovat a verzovat... a asi netouzi byt profesionalnim vyvojarem...

Dlho som mal podobny pohlad, ze ved su to moje udelatka, naco mi je nejaky GIT. Premohol som sa a aj pre sukromne projekty, kde kodujem sam, si zakladam repozitar. Je to len vec zvyku a ma to prinos aj ked si clovek koduje sam pre seba.

Jenze prece jenom ten git ma urcitou vstupni barieru. Kdyz uz ho umim tak ho samozrejme taky pouzivam na leccos.
Ale tady mam pocit, ze se tim kolega lukas bude trapit.

Já pro osobní potřebu používám ten fossil, který je nepatrně jednodušší na použití. Vstupní bariéra byla dost malá.

Ideální je, aby s tím poradil někdo, kdo verzování běžně používá. Základy GIT se dají vysvětlit za 30min a shrnout do 5ti příkazů. Nehledě na to, že podporu pro GIT mají IDE většinou integrovanou a použití je dost pohodlné. Ta investice se mnohonásobně vrátí.