Monitor od Dellu (řada P) - mrtvý pixel

EnsiM

Monitor od Dellu (řada P) - mrtvý pixel
« kdy: 10. 11. 2020, 10:37:40 »
Ahoj­te.

Před cca 3 dny jsem za­kou­pil mo­ni­tor Dell P2720DC. Dnes jsem však po tes­tu pi­xe­lů zjis­til, že má vad­ný/mrt­vý 1 pi­xel čer­né bar­vy na dol­ním pra­vém okra­ji.

Za­jí­ma­ly by mě va­še vlast­ní zku­še­nos­ti. Sta­lo se Vám to u tak dra­hé­ho pro­fe­si­o­nál­ní­ho mo­ni­to­ru od Dellu? Je v po­řád­ku si tu­to chy­bu ne­chat lí­bit, ne­bo to rov­nou vrá­tit ve 14­den­ní lhů­tě? Jak to ře­ší­te vy? Při­pa­dá mi, že by se mrt­vé pi­xe­lů u tak ná­klad­né­ho mo­ni­to­ru ne­mě­ly ob­je­vo­vat... Před tes­to­vá­ním na pi­xe­ly jsem si ho ne­vši­ml, ale ny­ní mě štve po­kaž­dé, když si na něj vzpo­me­nu, za­mě­řím po­zor­nost a hned je vi­di­tel­ný.

Dí­ky.


Re:Monitor od Dellu (řada P) - mrtvý pixel
« Odpověď #1 kdy: 10. 11. 2020, 10:48:17 »

Re:Monitor od Dellu (řada P) - mrtvý pixel
« Odpověď #2 kdy: 10. 11. 2020, 11:03:04 »
Na vadné pixely jsou normy uvedené výrobcem a v rámci nich ten monitor kupujete.
Osobně bych ho vyměnil ve 14denní lhůtě, pokud máte takovou možnost.

Dell P2720DC není profesionální monitor, je to o něco lepší a dražší kancelářský model (s tradiční kancelářskou 8bitovou hloubkou), takže bych byl určitě shovívavý, stát se to může každému výrobci.

Re:Monitor od Dellu (řada P) - mrtvý pixel
« Odpověď #3 kdy: 10. 11. 2020, 11:04:16 »
Automaticky bych vratil (odstoupil od smlouvy bez udani duvodu) do 14 dnu.
S cimz budes mit smulu, pokud jsi koupil na firmu.

EnsiM

Re:Monitor od Dellu (řada P) - mrtvý pixel
« Odpověď #4 kdy: 10. 11. 2020, 11:49:29 »

Dell P2720DC není profesionální monitor, je to o něco lepší a dražší kancelářský model (s tradiční kancelářskou 8bitovou hloubkou), takže bych byl určitě shovívavý, stát se to může každému výrobci.

Doporučil bys za podobnou cenu jiný monitor, který by za ty peníze opravdu stál? Měl jsem za to, že je to "profesionální" model. Samozřejmě, že do monitoru nemohu dát desetitisíce...

Co třeba Samsung U28R550?


Re:Monitor od Dellu (řada P) - mrtvý pixel
« Odpověď #5 kdy: 10. 11. 2020, 11:57:16 »
Doporučil bys za podobnou cenu jiný monitor, který by za ty peníze opravdu stál? Měl jsem za to, že je to "profesionální" model. Samozřejmě, že do monitoru nemohu dát desetitisíce...

Co třeba Samsung U28R550?

Nechtěl jsem Tě urazit, určitě je to nadprůměrný monitor. Jen se mi zdálo, že se možná hněváš na Dell, že to mohli dopustit. Prostě se to může stát, a jak psal kolega výše, tak pokud je to na firmu, tak se to i blbě reklamuje. Takový servis se dá očekávat u grafických monitorů, nebo nakupovat na krámě a vyzkoušet si to.

Dell, Samsung vyrábějí taky dobré monitory. Mně na stůl nepáchne nic jiného, než EIZO, ale tam je prostě cena jiná. Jde o to, jestli řešíš barevné podání. Pokud ano, pak nezbývá moc možností. LED podsvícení je monochromatické a nabarvit bod správně není úplně lehké, navíc když luminifory mění stářím svoje charakteristiky.

Samsung U28R550 má proti tomu Dellu zase jiné nevýhody. Menší jas. Ale má zas 10bit zpracování barev. (Nezapomeň, že na to potřebuješ grafiku, která umí 10bit nakrmit). Myslím, že Dell vs. Samsung bude už o tom, co se Ti líbí víc. Oba budou mít kompromisy, ale každý trochu jiného typu.

Doporučil bych, jestli máš možnost monitor vyměnit, tak vyměň. Zhaslý bod Tě bude štvát celou dobu :).

EnsiM

Re:Monitor od Dellu (řada P) - mrtvý pixel
« Odpověď #6 kdy: 10. 11. 2020, 12:49:54 »
Neurazil jsi mě. Jen mě ten vadný bod dostal. Od, pro mě zatím, nejdražšího monitoru bych to nečekal. Za tu cenu bych samozřejmě bral to nejlepší a vím, že jsou i varianty s 4K rozlišením, nicméně s monitory nemám žádné zkušenosti. Momentálně zmíněný Dell využívám s usb-c (Thinkpad->Dell) a je to pohodlné řešení. Ale ten bod... Pokud bych monitor vrátil a koupil třeba z Alzy, také žel nemám jistotu, že to bude v pořádku.

Re:Monitor od Dellu (řada P) - mrtvý pixel
« Odpověď #7 kdy: 10. 11. 2020, 13:12:56 »
Pokud se ti jinak libi (a mas to koupene jako obcan a ne firma), tak klidne muzes zkusit vratit do 14 dnu a objednat ten samy model nekde jinde. IMO je slusna sance, ze ten uz bude 100%. Jen je to samozrejme zariznovani navic.

Re:Monitor od Dellu (řada P) - mrtvý pixel
« Odpověď #8 kdy: 10. 11. 2020, 13:15:06 »
Pokud bych monitor vrátil a koupil třeba z Alzy, také žel nemám jistotu, že to bude v pořádku.

Podle mě se to zas tak často nestává, není velké riziko, že další monitor bude mít zase vadu.
Jen počítej, že pokud se to vyskytne později, není to důvod k reklamaci - pokud to nepřekročí tu jejich specifikaci.

EnsiM

Re:Monitor od Dellu (řada P) - mrtvý pixel
« Odpověď #9 kdy: 10. 11. 2020, 14:15:17 »
Moc děkuji za vaší pomoc :). Monitor vrátím v rámci lhůty (kupoval jsem jako běžný občan) a budu doufat, že už bude bez vad. Každopádně je to tedy nejlepší výběr v poměru cena/výkon/kvalita kolem 9 tisíc? Neorientuji se v oblasti monitorů, nicméně by měl sloužit pro pracovní účely a rád si nechám poradit/rozmluvit jiný model od zkušenějších ;). Jsem ten náročnější typ, který chce vždy za danou cenu to nejlepší, avšak jsem smířen s tím, že dnešní výrobci, co se týče kvality, nemají, v případě, že vynaložená částka nepřesahuje 10ky tisíc, moc co nabídnout.

Re:Monitor od Dellu (řada P) - mrtvý pixel
« Odpověď #10 kdy: 10. 11. 2020, 14:18:36 »
Moc děkuji za vaší pomoc :). Monitor vrátím v rámci lhůty (kupoval jsem jako běžný občan) a budu doufat, že už bude bez vad. Každopádně je to tedy nejlepší výběr v poměru cena/výkon/kvalita kolem 9 tisíc? Neorientuji se v oblasti monitorů, nicméně by měl sloužit pro pracovní účely a rád si nechám poradit/rozmluvit jiný model od zkušenějších ;).

Nelze říct, nikdo neusleduje výrobce, jak stále mění sortiment.
Osobně bych se na ně šel podívat, vzal bych si nějaké testovací obrázky (třeba i screenshoty pracovní plochy) a sledoval bych, co mi na oči sedí nejvíc při různých jasech (v krámě mají vše nastaveno snad na 120 %). Mně třeba hodně vadí nehomogenita plochy - asi nejlíp se pozná na našedivělých plochách á la pozadí oken. Ale každé oko je jiné a jinak shovívavé k různým nedokonalostem.

EnsiM

Re:Monitor od Dellu (řada P) - mrtvý pixel
« Odpověď #11 kdy: 11. 11. 2020, 20:07:52 »
Díky. Ještě bych mě zajímala jedna věc. Jak je na tom v porovnání s modelem P2720DC model S2721QS?

"P" má usb-hub s podporou PD (nabíjení), 2K rozlišení
"S" má 4K rozlišení a navíc nemá už nic

Nemohu se rozhodnout, který vzít. Buď vezmu stejný typ s nižším rozlišením, nebo 4K a smířím se s chybějící podporou PD usb-c. Otázkou je, jak je na tom 4K rozlišení na 27" a zda-li se vůbec vyplatí... Nemám s tím žádné zkušenosti a ještě jsem na 4K monitoru nepracoval.