Zkušenost s Terminátorem

Zkušenost s Terminátorem
« kdy: 09. 11. 2020, 22:00:03 »
Co říkáte na Terminátora od CETINu? Sice je to prý hlavně "Speciální zakončení sítě" podle nich, ale za mě hlavně díky bondingu má své plus. Z původních plus mínus 33 Mb/s download a kolem 3 upload se teď dostávám klidně přes 60. Jasně, optika nebo aspoň třeba 200 Mb/s, ale co si budem, v tom našem zapadákově (zlínský kraj) nic lepšího (zatím) není. Co vy, jak jste na tom? Terminátor a bonding ano/ne?


Re:Zkušenost s Terminátorem
« Odpověď #1 kdy: 10. 11. 2020, 08:17:26 »
Tady asi neni co resit. Terminator ma jasne vyhody:
- zarizeni operatora, v pripade poskozeni ho vymeni na sve naklady
- jedina varianta, ve ktere lze realizovat bonding
- transparentni bridge, takze za nim muzu mit jakykoli schopny router
A taky nevyhody:
- absenci administracniho rozhrani, takze nevim, jaka linka je v provozu a na jakou rychlost je sesynchronizovana
- Zyxel s originalnim firmwarem navic v GUI neukazuje "attainable" rychlost, coz je skoda.
- nutnost routeru schopneho vytvorit na WAN rozhrani tagovane VLAN a vytocit v ni PPPoE

Vetsinu vyhod oceni hlavne pokrocili uzivatele s vlastnim routerem. U bondingu pak i bezni uzivatele.

Re:Zkušenost s Terminátorem
« Odpověď #2 kdy: 10. 11. 2020, 09:54:42 »
chleba se zacne lamat az se svatkama, proste v dobe x dnu volna. Pak se teprv uvidi jakou podporu dovede poskytnut Cetin, nebo jestli to bude jak u UPC, 23.12. se ti vysral modem a vymena naplanovana na 5. ledna, driv proste termin neni. V tu dobu proklinas vsechno a se zlobou premyslis vazne o odchodu na VDSL i za cenu zpomaleni, protoze VDSL modem si muzes koupit za litr, dat ho do skrine a pouzit kdykoliv ty budes chtit. To blbe UPC ti ani nahradni modem neproda a bojim se ze i kdyby sis chtel koupit svuj Terminator, ze taky nepochodis... Jak rikam, 50% sluzby tvori jeji bez/problemovy bezny chod a zbytek pripadny servis.

Re:Zkušenost s Terminátorem
« Odpověď #3 kdy: 10. 11. 2020, 21:51:01 »
Koupit si VDSL modem pro linku bez bondingu určitě jde.
Koupit si VDSL modem pro linku s bondingem je samozřejmě složitější, ale taky to jde.

U rezidentní služby se ale nedá předpokládat servis NBD, zvlášť pokud si nepřiplácíte za SLA (to mimochodem u DSL jde, a pokud si připlatíte vyšší úroveň SLA, měli by vám vyměnit i terminátor v rozumnější době než "po Novém roce").

Nejrozumnější ale je diverzifikovat riziko včas. Pokud jste na konektivitě závislí, pořiďte si dvě připojení po různých technologiích. Protože pokud se něco pokazí 23. 12., tak vám novou instalaci jakékoli služby mezi svátky nikdo nezařídí ani u DSL ani u UPC.

Re:Zkušenost s Terminátorem
« Odpověď #4 kdy: 11. 11. 2020, 09:11:15 »
Však teoreticky to je výhoda, když Terminátor odejde/přestane fungovat, můžu ho vyřadit ze sítě a použít jiný VDSL modem/router, respektive moje současná instalace je, že modem, co jsem měl Asus DSL-AC56U je teď připojený za terminátorem a jen routeruje. Takže maximálně přijdu o bonding, ostatní technologie jinak podporuje. Pak tu mám další hromádku EdgeXů, Mikrotiků, atd, tak by to nemělo být tak hrozné.


Re:Zkušenost s Terminátorem
« Odpověď #5 kdy: 11. 11. 2020, 09:38:07 »
Tohle neplatí. Doporučuji přečíst dva články Radka Zajíce o Terminátoru, kde se mimo jiné dočtete: „Při výpadku jedné z linek byl každopádně přístup k Internetu zcela nefunkční, podobně jako při výpadku jednopárového DSL.“ Takže když se bonduje, rozhazují se data mezi obě linky a taky je potřeba na obou linkách zachytávat a slučovat. Nebondovací modem je v tu chvíli k ničemu.


Re:Zkušenost s Terminátorem
« Odpověď #6 kdy: 11. 11. 2020, 19:46:30 »
Diky za odkazy, Petre. :)
Jen bych doplnil.
1) Terminator se da pouzit i na jednoparove lince a par ISP to tak dela. Pak se samozrejme da nahradit jakymkoli jinym kompatibilnim modemem.
2) Zatimco v lednu u nas nebyly bondujici modemy k sehnani, dneska uz si kazdy muze poridit vlastni Zyxel VMG4005B s otevrenym firmwarem, ktery by na bondovane lince mohl fungovat (to jsem zatim neoveril, ale mam to v planu). Bude samozrejme potreba vyresit otazku pripojeni, protoze varianta z volneho prodeje ma RJ11, zatimco CETINem distribuovana varianta ma RJ45 a taktez telefonni zasuvka ma RJ45. Da se to propojit i na prasaka dvouparovym tlf kabelem s RJ11.

Re:Zkušenost s Terminátorem
« Odpověď #7 kdy: 12. 11. 2020, 20:16:44 »
chleba se zacne lamat az se svatkama, proste v dobe x dnu volna. Pak se teprv uvidi jakou podporu dovede poskytnut Cetin, nebo jestli to bude jak u UPC, 23.12. se ti vysral modem a vymena naplanovana na 5. ledna, driv proste termin neni. V tu dobu proklinas vsechno a se zlobou premyslis vazne o odchodu na VDSL i za cenu zpomaleni, protoze VDSL modem si muzes koupit za litr, dat ho do skrine a pouzit kdykoliv ty budes chtit. To blbe UPC ti ani nahradni modem neproda a bojim se ze i kdyby sis chtel koupit svuj Terminator, ze taky nepochodis... Jak rikam, 50% sluzby tvori jeji bez/problemovy bezny chod a zbytek pripadny servis.

Tady asi bude i záležet hlavně na operátorovi, kterého máte. Ale přes Vánoce to bude s podporou všude složité. Já to musím zaklepat, ale bonding mi zatím šlape, tak to letos přes svátky snad zvládnu bez poruchy.

Re:Zkušenost s Terminátorem
« Odpověď #8 kdy: 14. 11. 2020, 10:03:15 »
ja mam stesti, ze ustredna na kterou jedu je nejaka nedomrla, uz minimalne 3x se v tom hrabal Cetin a jako vrchol slavy ji zacatkem prosince na cely den odstavi kompletne. OK, pominu li tyto chyby zpusobene ustrednou, jede mi celkove sluzba v pohode, kolisani rychlosti tam nejake je ale nestoji to za rec, stale se drzime okolo 90% psaneho maxima. Me uz rychleji nedoda pripojeni nikdo, nikdo neumi vic jak 100M, ja uz cekam jen na optiku. Pripadnym vahajicim bych ale Terminator doporucil, je to jediny a funkcni zpusob jak zrychlyt VDSL.

MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
Re:Zkušenost s Terminátorem
« Odpověď #9 kdy: 14. 11. 2020, 18:03:22 »
.... Terminátor a bonding ano/ne?

U nás je bonding dostupný a několik lidí v okolí přešlo.
Zatím jsou nadšeni takže pokud je tato možnost v lokalitě dostupná tak bych řekl že to smysl rozhodně má.
Zařízení si navrhl a objednal přímo provozovatel sítě Cetin takže bych od toho očekával, že jim sjednocení koncovkých prvků umožní lépe řídit a optimalizovat infrastrukturu.

Odbočka za kterou mě prosím nekamenujte:

Jedna věc mi trochu vrtá hlavou. Nicméně to bude tím, že jsem možná špatně pochopil co jsem zatím přečetl a budu muset více hledat.

Jestliže je princip nasazování bondingu postaven na zapojení více párů, které byly dosud neaktivní.
Pak si nejsem jistý jak by to zahýbalo s parametry linky všech, tedy i lidí kteří jedou na 1 páru,  kdyby se teoreticky rozhodla polovina vesnice přejít na tuto variantu. Více aktivních páru vodičů, více rušení. Vím, že existuje vectoring a další.
Zmínka o nasazování této technologie obsahuje i informaci, že to jde v ruku v ruce s výstavbou rDSLAM a tím uvolnění vodičů, které se přepojí.
Alespoň v naší lokalitě se však žádný momentálně nenachází a z oficiálního výjádření v nejbližší době neplánuje.

Možná by Cetin řekl stop při vyhodnocení požadavku. Overselling je ale stále v "módě".

Re:Zkušenost s Terminátorem
« Odpověď #10 kdy: 14. 11. 2020, 20:06:36 »
Ruseni v kabelu by samozrejme vzrostlo, takze pokud je to stary DSLAM bez vectoringu, vedlo by to k nejakemu poklesu rychlosti u asi ne zrovna maleho poctu klientu.
Pokud by dosly volne pary v kabelech nebo porty na DSLAMu, CETIN objednavku zamitne pro nerealizovatelnost. Ostatne tohle uz mnozi znaji, pri nedostatku portu na ustredne dochazelo k zamitani objednavek i pred bondingem.

Re:Zkušenost s Terminátorem
« Odpověď #11 kdy: 16. 11. 2020, 22:23:51 »
ja mam stesti, ze ustredna na kterou jedu je nejaka nedomrla, uz minimalne 3x se v tom hrabal Cetin a jako vrchol slavy ji zacatkem prosince na cely den odstavi kompletne. OK, pominu li tyto chyby zpusobene ustrednou, jede mi celkove sluzba v pohode, kolisani rychlosti tam nejake je ale nestoji to za rec, stale se drzime okolo 90% psaneho maxima. Me uz rychleji nedoda pripojeni nikdo, nikdo neumi vic jak 100M, ja uz cekam jen na optiku. Pripadnym vahajicim bych ale Terminator doporucil, je to jediny a funkcni zpusob jak zrychlyt VDSL.

Tak snad ta odstávka aspoň pomůže. Ale jinak mám radost, že se vám rychlost drží takhle celkem vysoko. A s Terminátorem s vámi plně souhlasím.

Re:Zkušenost s Terminátorem
« Odpověď #12 kdy: 27. 12. 2020, 09:00:01 »
Dobrý den,

nejsem úplný odborník na toto téma, mám VDSL od T-Mobile - modem ZTE H267a (od O2, protože mi Zyxel od T-Mobile z nějakého důvodu doma nefunguje) v režimu bridge + router D-Link Archer C80, kterým šířím wifi po domě. Po zprovoznění Terminátora budu potřebovat stále modem ZTE nebo to bude možné zapojit přímo do routeru? Děkuji za vysvětlení.

Re:Zkušenost s Terminátorem
« Odpověď #13 kdy: 27. 12. 2020, 10:32:36 »
Po zprovoznění Terminátora budu potřebovat stále modem ZTE nebo to bude možné zapojit přímo do routeru?
ZTE potřebovat nebudeš. Místo něj budeš mít Terminátor, který bude plnit stejnou funkci jako ti teď plní ZTE v režimu bridge.

Re:Zkušenost s Terminátorem
« Odpověď #14 kdy: 27. 12. 2020, 13:08:30 »
Pokud jde o TP-Link Archer C80, tak bude po vymene za Terminatora potreba upravit konfiguraci WAN na profil "Custom" podle navodu na https://www.tp-link.com/us/support/faq/1585/
Cislo internetove VLAN je 848, 802.1q je treba povolit.