Zpomalování procesoru při hře

Zpomalování procesoru při hře
« kdy: 01. 11. 2020, 14:43:16 »
Všimnul jsem si, že když hraju nějakou graficky náročnou hru (a je jedno jakou), kterou grafická karta i procesor stíhají (třeba FPS na 60), tak najednou dojde k poklesu třeba na 15 FPS a to kvůli zpomalení procesoru. Sledoval jsem teplotu i frekvenci jader přes i7z. Normálně jádra jedou třeba na 3600, maximálně na 3800 a pak třeba po pěti minutách na pár (10 - 20) vteřin všechny na necelých 800. Přitom teplota CPU je pod 70 a grafická karta taky. Pozorováním mi nepřišlo, že by na teplotě závisel ten propad frekvencí.

Mám v notebooku Intel Core i7 8750H. V biosu povolený SpeedStep i Hyperthreading.

Mohl by mi někdo poradit, v čem by mohl být problém? Pochopil bych, kdyby ve hře byla nějaká náročnější scéna třeba s více postavami, že by procesor šel na max a nestíhal. Ale proč se sám takhle stupidně podtaktuje a ještě tak nízko?


Re:Zpomalování procesoru při hře
« Odpověď #1 kdy: 01. 11. 2020, 16:38:29 »
Hledej linux power governor.

Než spustíš hru vypneš dynamické škálovaní výkonu, zapneš třeba maximální frekvenci.

Re:Zpomalování procesoru při hře
« Odpověď #2 kdy: 01. 11. 2020, 19:17:37 »
Hledej linux power governor.

Než spustíš hru vypneš dynamické škálovaní výkonu, zapneš třeba maximální frekvenci.

Děkuji za posun správným směrem. Nastavil jsem governor performance, jenže to vůbec nepomohlo. Ale o to lépe se projevilo, v čem je nejspíš chyba. Sledoval jsem teplotu a výsledek byl takový, že výkon jel na 3800 a teplota za určitou dobu dosáhla přes 95. Pak hned spadla na nějakých 60 - 70 a s tím i frekvence na 800. To okamžité spadnutí teploty z 95 na 60 je podivné a podle mě nereálné, ale budiž. Přijde mi zvláštní tohle chování, že procesor není schopný snížit frekvenci chytře tak, aby tam nedocházelo k tak velikému skoku. Spíš bych ocenil, kdyby třeba nejel 3800, ale když by se blížil 90°, tak by spadnul na 3000 a kdyby i dále pokračoval růst teploty, tak by spadnul na 2000 atd. Jeví se mi to, jako by ten teplotní senzor byl nějaký divný (ale možná se to jen zobrazuje se zpožděním v monitorovacím toolu).

Řešením je před spuštěním hry nastavit nějakou rozumnou frekvenci, která stačí na hru a zároveň nepřehřívá procesor. Zatím jsem zkusil 2000 a hraní vypadá stabilní. Pokud by někoho zajímaly podrobnosti ohledně nastavování CPU, tak doporučuju Arch Wiki https://wiki.archlinux.org/index.php/CPU_frequency_scaling#Scaling_governors Osobně se mi líbí utilita cpupower-gui, kde lze naklikat maximální a minimální frekvence a i zvolit governor. V praxi ale bude užitečnější cpupower (z balíčku linux-cpupower), kde se nastaví max frequency před spuštěním hry nějakým skriptem.

Re:Zpomalování procesoru při hře
« Odpověď #3 kdy: 01. 11. 2020, 22:34:08 »
Tomu rychlému poklesu teploty bych se nedivil - holt tam není kilový chladič jak v desktopu, který má velkou tepelnou setrvačnost, ale naopak chladič co nejmenší (protože u notebooku se chce co nejnižší hmotnost a velikost).
Spíše bych to celé reklamoval/omlátil výrobci o hlavu, protože to není schopné provozu s deklarovanými parametry.

Re:Zpomalování procesoru při hře
« Odpověď #4 kdy: 02. 11. 2020, 09:38:05 »
Ten cpu ma 2.2GHz s boostem na 4.1GHz. Pokud se mu to prehriva pri 3.8GHz, tak je logicky, ze zacne cyklovat.

Pokud mu to pri 2GHz funguje stabilne, tak to neni na reklamaci, je to proste CPU, ktery frekvenci nad 2.2GHz nema v ramci chlazeni notebooku urcenou pro dlouhodobejsi provoz.


Re:Zpomalování procesoru při hře
« Odpověď #5 kdy: 02. 11. 2020, 10:48:10 »
S příčinou neporadím, ale popisované chování je skutečně podezřelé. Mám i5 9400H (Dell Latitude) a při plné zátěži jede chvíli na plnou frekvenci (4.3GHz) pak po malé chvíli začne klesat a oscilovat mezi nějakými 2.5-3.2GHz. A tam se to drží (s teplotou kolem 90-95stp). Vždy je vidět, že zesílí větráky, tak teplota mírně klesne, frekvence se mírně zvýší, pak zvroste teplota, tak zase mírně srazí frekvence...  Nějak se to stále snaží držet na co nejvyšší frekvenci při tom teplotním stropu. Není moc příjemné na levé straně klávesnice držet ruku nebo tam třeba i mít myš :) Bohužel se to prostě neuchladí tak, aby to v TB jelo furt. Jeden z důvodů, proč jsem si nepřiplácel za lepší CPU (měl bych větší výkon jenom chvilkově..). Nevím, jestli to vůbec u notebooku (rozumně velkého a těžkého :)) je možné?

Pak mám taky desktop (i7 8600) a tam to jede nonstop na to turbo, i s levným chladičem od SilentiumPC a obyčejnou bednou s jedním 12cm větrákem. S prstem v nose a teplotní rezervou. Ale na záda si to "do terénu" nevezmu..




ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zpomalování procesoru při hře
« Odpověď #6 kdy: 02. 11. 2020, 17:17:51 »
CPU se nejspíš snaží udržet v rámci daného TDP. Rozebrat, vyčistit chlazení, přepastovat kvalitní pastou. Hodně to pomůže. Mnohokrát odzkoušeno. Pár dnů zpátky jsem dělal jeden notes, kterému po servisním zásahu spadly teploty o 30 st. C.

Re:Zpomalování procesoru při hře
« Odpověď #7 kdy: 02. 11. 2020, 20:59:22 »
Jo určitě teploty. Tak mi tu přišel jeden notebook co se choval s chlazením pochybně - při jakékoliv i krátké zátěži okamžitě roztočil ventilátory na 100%. Přitom vyfukující vzduch byl jen tak lehce teplý, ale teplota CPU letěla k 80°C během okamžiku. A okamžitě po snížení zátěže je zastavil na 0%. Po přepastování to má najednou mnohem vyšší setrvačnost - než se chladič rozehřeje tak i v plné zátěži to pár sekund ještě nechladí a pak postupně zvyšuje otáčky. Po snížení zátěže zase naopak ještě nějakou dobu chladí a postupně snižuje. Teploty spadly asi o 20-30°C

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zpomalování procesoru při hře
« Odpověď #8 kdy: 03. 11. 2020, 14:32:58 »
Tohle mi dělal desktop s RX560. Stačilo přidat jeden ventilátor, který foukal přímo na grafickou kartu a bylo po problému. Řešil jsem to ale měsíce a obviňoval jsem hru, protože ve Windows to nedělalo, alespoň ne tak abych to poznal. Pokud to je nový notebook, tak doporučuji ho zvednout, případně koupit nějakou podložku pod notebook s ventilátorem. Přikládám foto jak můj kolega chladí svůj herní notebook :-)

Mám pocit, že něco podobného jako i7 8750H mám v pracovním 15" MacBooku a ani ten si s tím procesorem neporadí. Při každém videocallu chce celý notebook uletět ze stolu. Dokonce se občas ventilátory roztočí i když ten stroj nic nedělá.

Re:Zpomalování procesoru při hře
« Odpověď #9 kdy: 03. 11. 2020, 15:19:51 »
Tyhle chladicí podložky a podobrný kraviny má smysl provozovat až když člověk vyzkouší přepastování chladiče. Nebo prostě ví, že chladič nestíhá. Ale drtivá většina problém je ve stavu, kdy ten CPU/GPU může mít klidně 90°C, chladič fouká jako blázen, ale má jen 30°C a chladicí podložka jen ochlazuje okolí plošňáku. Tzn sice trochu to pomůže, ale když je špatný kontakt mezi čipem a chladičem, tak to pomůže jen trochu.

Opravoval jsem jeden notebook co měl špatně přišroubovaný chladič na GPU - prostě šroubek na jedné straně se trochu povolil, tudíž chladič doléhal jen na jedné straně. Na té straně kde nedoléhal byl zbytek pasty úplně seškvařený. Předtím se ten stav notebooku postupně zhoršoval - nejdřív občas probliknula plocha a hodilo to že ovladač grafárny byl restartován, později přestal fungovat interní monitor a jelo jen VGA na externí a ke konci už nešla nahodit grafika a házelo to BSOD. Fungovalo to jen v nouzovým režimu nebo pak po odinstalování ovladačů na GPU :D Jako "last resort" než se notebook hodí do popelnice jsem ho rozebral a grafárnu přefoukal horkovzduchem. No a už normálně funguje 2roky  ;D

Re:Zpomalování procesoru při hře
« Odpověď #10 kdy: 04. 11. 2020, 12:46:15 »
Zdravím, jen nápad - zvážil bych, jestli nemáte "vyteklou" heatpipe. Stačí špatný svar, mechanické či teplotní poškození, nebo prostě když je stará. Zahřejte prudce procesor (z 0 na 100% výkonu) a pokud se nezačne prudce zvedat teplota na druhé (studené, u větráku) straně heatpipe v řádu sekund, bude to tím.

Pokud se z heatpipe odpaří kapalina, tak se nejen výrazně sníží přenos tepla, ale zejména výrazně zrychlí dynamika teploty na procesoru - "časová konstanta" je pak dána pouze ztrátovým výkonem vs. tepelnou kapacitou té části chladiče, který je v kontaktu s procesorem. V normální situaci je ta časová konstanta výrazně delší, protože je navíc k dispozici zásobník v podobě latentního tepla vypařování kapaliny v heatpipe, které je dost významné. Toto by se klidně projevilo v nestabilitě řízení TDP.

Re:Zpomalování procesoru při hře
« Odpověď #11 kdy: 04. 11. 2020, 17:23:46 »
Ty teplotní skoky, které pozoruješ na interních čidlech, jsou normální. Plocha cpu 130mm^2, iddle odběr 1W, TDP 45W (při nominální frekvenci; při boostu víc), tepelná vodivost křemíku s příměsemi cca 400 W⋅m^−1⋅K^−1. Tepelná kapacita - zanedbatelná. Můžeš si sám za domácí úkol spočítat jaký gradient se tam musí vytvořit při přechodu z iddle do max. zátěže nebo naopak ;-)