Nástroj pro psaní poznámek pro programátora



Re:Nástroj pro psaní poznámek pro programátora
« Odpověď #16 kdy: 01. 11. 2020, 10:59:08 »
Teda ty vase GNU reseni jsou vtip, jako vzdy :D Poznamnicek v roce 2020 ma umet vkladat i obrazky a printscreeny a umet se synchronizovat s mobilem pres Internet. Ma k tomu umet funkci search a to i na te mobilni aplikaci. Ktery z tech vasich solutions dobrych tak v roce 1998 to splnuje? Btw, Google keep je solidni shit, to se Googlu moc nepovedlo.

Ne ze bych to pouzival(screenshoty) ale orgmode to umi.
Ja vic ocenim, ze ty poznamky muzou bejt "spustitelny" viz org-babel.
Kterej z tech tvejch toolu pro rok 2020 to umi?

Orgmode to umi? Ze se nepochlubili ve vyctu features:
https://orgmode.org/features.html

kde mas vkladani obrazku, a kde mas mobilni aplikaci pro Android?

Z mejch toolu to umi Apple Notes, slabsi odvar je OneNote od Microsoftu, a pak jeste Evernote, ale ten jsem nezkousel.

viz priloha.

No ja mam na androidu emacs...., ale existuji elternativy jako treba orgzly.

Apple Notes umi, treba kdyz si napisu do poznamky nejaky sql tak se pripojit k databazi spustit to a ukazat mi vysledky?

Re:Nástroj pro psaní poznámek pro programátora
« Odpověď #17 kdy: 01. 11. 2020, 11:51:11 »
asi nejlepsi wiki pro programatory https://github.com/gollum/gollum.git

ale i obycejny markdown soubor je plne dostacujici

Re:Nástroj pro psaní poznámek pro programátora
« Odpověď #18 kdy: 01. 11. 2020, 11:57:47 »
Kterej z tech tvejch toolu pro rok 2020 to umi?

https://github.com/mwouts/jupytext

jinak, nic proti org-babel, ale oproti resenim postavenym na markdownu je mala pravdepodobnost, ze se z toho nekdy stane mainstream.

Re:Nástroj pro psaní poznámek pro programátora
« Odpověď #19 kdy: 01. 11. 2020, 12:28:28 »
Kterej z tech tvejch toolu pro rok 2020 to umi?

https://github.com/mwouts/jupytext

jinak, nic proti org-babel, ale oproti resenim postavenym na markdownu je mala pravdepodobnost, ze se z toho nekdy stane mainstream.

Vsak org je jen takovej trochu lepsi markdown.
Nicmene stejne nijak neprahnu potom aby to byl mainstream.
Ja to povazuju za velmi uzitecne a nemyslim si, ze by to melo brzo umrit. Uzivatelska zakladna je dostatecne siroka.
Delam si v tom poznamky, scheduling, prioritizace, analyzy, prezentace, trackuju hotovou praci....
Posledni dobou sem si zvykl to pouzivat prave jako db klient.
Vyhovuje mi, ze muzu zustat v emacsu kdyz si chci napsat poznamku a ani nemusim otevirat ten soubor kde ty poznamky mam natoz se muset prepinat do jinyho programu abych si neco zapsal.



by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nástroj pro psaní poznámek pro programátora
« Odpověď #20 kdy: 01. 11. 2020, 13:30:43 »
Já používám na vývoj VS Code a v něm tohle rozšíření:

https://github.com/dionmunk/vscode-notes

Přidá do levé lišty tlačítko, přes které se dá dostat k poznámkám uloženým lokálně. Jsou dostupné nezávisle na otevřeném workspace. Synchronizuji je s ostatními věcmi přes Syncthing na několik míst. Každá poznámka je markdown soubor, takže se to dá číst či upravovat i bez VS Code. Trochu ojeb je přidávání obrázků, ale ještě jsem to nepotřeboval.

Re:Nástroj pro psaní poznámek pro programátora
« Odpověď #21 kdy: 01. 11. 2020, 15:29:15 »
Já používám na vývoj VS Code a v něm tohle rozšíření:

https://github.com/dionmunk/vscode-notes

Přidá do levé lišty tlačítko, přes které se dá dostat k poznámkám uloženým lokálně. Jsou dostupné nezávisle na otevřeném workspace. Synchronizuji je s ostatními věcmi přes Syncthing na několik míst. Každá poznámka je markdown soubor, takže se to dá číst či upravovat i bez VS Code. Trochu ojeb je přidávání obrázků, ale ještě jsem to nepotřeboval.

Ty jsi jeste nikdy pri psani poznamek nepotreboval vlozit screen nebo obrazek? Sorry ale to je naprosta volovina. Potrebujes to porad, akorat ten tvuj crappy poznamkovnik to neumi, to je vse.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nástroj pro psaní poznámek pro programátora
« Odpověď #22 kdy: 01. 11. 2020, 15:38:41 »
Já používám na vývoj VS Code a v něm tohle rozšíření:

https://github.com/dionmunk/vscode-notes

Přidá do levé lišty tlačítko, přes které se dá dostat k poznámkám uloženým lokálně. Jsou dostupné nezávisle na otevřeném workspace. Synchronizuji je s ostatními věcmi přes Syncthing na několik míst. Každá poznámka je markdown soubor, takže se to dá číst či upravovat i bez VS Code. Trochu ojeb je přidávání obrázků, ale ještě jsem to nepotřeboval.

Ty jsi jeste nikdy pri psani poznamek nepotreboval vlozit screen nebo obrazek? Sorry ale to je naprosta volovina. Potrebujes to porad, akorat ten tvuj crappy poznamkovnik to neumi, to je vse.

Obrázky chápu, ale k čemu je dobrý screen?

Re:Nástroj pro psaní poznámek pro programátora
« Odpověď #23 kdy: 01. 11. 2020, 15:59:50 »
Já používám na vývoj VS Code a v něm tohle rozšíření:

https://github.com/dionmunk/vscode-notes

Přidá do levé lišty tlačítko, přes které se dá dostat k poznámkám uloženým lokálně. Jsou dostupné nezávisle na otevřeném workspace. Synchronizuji je s ostatními věcmi přes Syncthing na několik míst. Každá poznámka je markdown soubor, takže se to dá číst či upravovat i bez VS Code. Trochu ojeb je přidávání obrázků, ale ještě jsem to nepotřeboval.

Ty jsi jeste nikdy pri psani poznamek nepotreboval vlozit screen nebo obrazek? Sorry ale to je naprosta volovina. Potrebujes to porad, akorat ten tvuj crappy poznamkovnik to neumi, to je vse.

Do poznamek ne (fakt sem se do nich dival a zadnej tam nemam) i kdyz to muj poznamkovnik umi :-).
Ale jak sem psal delam v tom i prezentace takze obcas najakej grafik dam.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nástroj pro psaní poznámek pro programátora
« Odpověď #24 kdy: 01. 11. 2020, 17:20:07 »
Ty jsi jeste nikdy pri psani poznamek nepotreboval vlozit screen nebo obrazek? Sorry ale to je naprosta volovina. Potrebujes to porad, akorat ten tvuj crappy poznamkovnik to neumi, to je vse.

Tak jen proto, že si děláš z poznámek leporela, neznamená, že to tak dělají všichni. Neměl jsem ještě potřebu tam vložit žádný screen, za to jsem měl potřebu tam vložit nějaké SQL dotazy, nějaké informace ke spouštění vývojových prostředí, checklist k nějakým úkolům, kde záleží na pořadí a nějakých dalších podmínkách, informace co jsem získal od kolegů, koho kontaktovat v jakých záležitostech a podobně. Když budu potřebovat tam strčit obrázek, tak to udělám. Nebude to ctrl+c+v, ale půjde to.

Re:Nástroj pro psaní poznámek pro programátora
« Odpověď #25 kdy: 02. 11. 2020, 08:29:55 »
Na poznámky používám KWrite s jedním souborem: ~/prace/co-delat.txt. Tahle diskuse mě donutila se zamyslet, zda bych to neměl dělat nějak lépe a efektivněji než dokola přepisovat jeden plain textový soubor, ale nějak jsem nepřišel na to, k čemu by mi to bylo. Obrázky ani nic podobného jsem nikdy nepotřeboval (zpravidla žádné obrázky ani nemám).

Co ovšem často dělám je napsání poznámky přímo do zdrojového kódu tak, aby to nešlo přeložit. Ideální když odpoledne končím – napíšu "**** tohle dodělat", příští den přijdu, pokusím se zkompilovat a… áá, tohle tady musím dodělat. Ideál. Na nějaké dlouhodobější poznámky pak ten textový soubor.

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nástroj pro psaní poznámek pro programátora
« Odpověď #26 kdy: 02. 11. 2020, 08:34:36 »

Re:Nástroj pro psaní poznámek pro programátora
« Odpověď #27 kdy: 02. 11. 2020, 08:58:20 »
Na poznámky používám KWrite s jedním souborem: ~/prace/co-delat.txt. Tahle diskuse mě donutila se zamyslet, zda bych to neměl dělat nějak lépe a efektivněji než dokola přepisovat jeden plain textový soubor, ale nějak jsem nepřišel na to, k čemu by mi to bylo.
...

Me se na tom org-mode libi to, ze me uplne nenuti do nejakyho konkretniho flow.
A muzu si nadefinovat vlastni stavy tasku.
Mam treba TODO, IN PROGRESS, WAITING, FEEDBACK, CANCELED, DONE

Prepinam stav klavesovou zkratkou. a treba na stavy CANCELED a DONE mi to tam prihodi timestamp kdy se to do toho stavu dostalo.

Velkej bonus vidim v tom, ze muzu mit nekolik souboru. Typicky per projekt.
A org-mode mi dokaze zobrazit agendu prez vsechny ty soubory.

To se pak hodi kdyz si pridam SCHEDULED a DEADLINE. Zase na klavesovou zkratku mi to ukaze kalendar a ja vyberu datum a k poznamce se prida tag kdy ze to chci mit hotovy.

a org-mode zase umi prez X souboru ukazat kalendar a ukaze mi co mam na tenhle(nebo pristi) tyden/14 dni/mesic naplanovany. A primo z toho view muzu menit stavy nebo skocit na misto do daneho souboru a upravit.

Typicky usecase: Delam neco a potrebuju od jineho tymu nepred neco dodat. Tak mam task pro sebe a pod nim subtask pro ten jinej tym a tam si nastavim, ze mi to ma pristi utery pripomenout at se jich zeptam jak na tom jsou.

Pak se mi taky libi archivace. Diky ni a tem timestampum muzu treba rok nazpet najit kdy sem co udelal a pritom se mi to nemota v aktualni praci. A pritom je to zase jedna klavesova zkratka a presume se mi cely stromecek podtasku do archivu.

No a pak samozrejme velka vyhoda je v tom, ze tohle cely se deje v plainextovejch souborech takze muzu krasne verzovat a sdilet gitem.

Pouzival sem to pro sebe i jako "obycejny" vyvojar, ale kdyz ted vedu tym a navic musim koordinovat s X dalsima tymama ruzne po svete tak je to k nezaplaceni.

Re:Nástroj pro psaní poznámek pro programátora
« Odpověď #28 kdy: 02. 11. 2020, 09:19:36 »
cherrytree pro kratkodobé poznámky, co je potreba dodelat a je k tomu vic textu a odkazy ...

a MindForger pro dlouhodobe, spis je to znalostni databaze a seznam dlouhodobych ukolu bez casoveho limitu, poznamky z vyukovych videokonferenci atd.

papir - docela efektivni medium, tasky, ktere jde popsat dvema, trema slovy, poznamka z telefonatu, audio konference ...