Jake používáte prostředí pro vývoj (C++)_

Re:Jake používáte prostředí pro vývoj (C++)_
« Odpověď #15 kdy: 30. 10. 2020, 23:41:47 »
Eclipse. Nekolik vyhod:
- da se pouzit na vicero jazyku najednou java, C++, php ...
- je stejny na ubuntu i ve windows, nastavil jsem si a mam roznake prostredi na ruznych platformach
- ma vetsinu vychytavek IDE

Nevyhody urcite napisou do diskuze ostatni.


nula

Re:Jake používáte prostředí pro vývoj (C++)_
« Odpověď #16 kdy: 31. 10. 2020, 10:32:32 »
hodne davno (anjuta, eclipse cdt, netbeans, code::blocks, codelite)
nedavno (clion, zeus ide, kdevelop, qtcreator)
dnes na vsechno visual studio code

tak rok zpet jsem primarne pouzival produkty od jetbrains stale jeste si platim i All Products Pack  licenci. Ale zjistil jsem ze mi ve vysledku vice vyhovuje VSCode

To mne celkem zajima, jsou nejake konkretni duvody, proc prestoze platis licenci, tak jsi presel spis k VSCode? Nebo spis je to dano pocitem, a "lepsi" praci (tim lepsi myslim, pro prijemnejsi/jednodussi/efektivnejsi)?

Tak zejmena rad pouzivam oss veci kdyz to jde a prilis me to neomezuje. To byl zejmena duvod ze zacatku. Kdyz jsem s VScode zacinal tak mel i docela hodne chyb a ruzne nedokonalosti, takze jsem casto pri nejakem problemu rad zase sahnul na IDE od jetbrains. A jak se postupne VSCode zlepsoval tak jsem jetbrains IDE produkty prestal v podstate uplne potrebovat, ale pro jistotu si je dale platil. A brzo mi predplatne skonci, tak uvidim jestli uz se rozhodnu ho neprodlouzit a nebo to zase  o rok posunu.

Jinak k tem konkretnim duvodum:
1.) CLion mi pro projekt na kterem v praci pracuji nefungoval. Hodne se to sekalo a bylo to hrozne pomale a vlastne to nefungovalo. Ne ze by VSCode v te dobe byl nejak ultimatni ale aspon se nesekal a dalo se stim pracovat. Dnes uz VSCode skvele funguje s tim projektem a nemam vetsi problemy. CLion jsem nejakou dobu nezkusil, takze je mozne ze i ten se zlepsil, nez se rozhodnu (ne)prodlouzit licenci urcite jeste vyzkousim.

2.) Pouzivam hodne jazyku a prepinam mezi hodne projektama. U jetbrains produktu mi trochu vadilo ze musim mit All pack a mit nekolik IDE a ne jen jedno, celkove to melo za nasledek vetsi systemove pozadavky a ruzne komplikace souvisejici s nutnosti mic vice programu (aktualizace atd, to castecne resil jejich toolbox coz byla ale zase dalsi kudla)

No a jednim z jazyku co pouzivam je Dlang a ten proste v jetbrains nema rozumnou podporu

3.) nemam rad javu

Takze aktualne mam jedno IDE VSCode kde mam nainstalovanou podporu pro vse co potrebuji, jednotne zkratky a proste vsechno co potrebuji jen jednou a na jednom miste a pocitove jsem produktivnejsi a prostredi je sviznejsi

Mas pravdu, zapomnel jsem na ten pain se slabou performance. Od dob covidoveho homeofficu delam 100% jen na celkem nabusenem desktopu a tady to neni poznat. Na notasu to bylo neuveritelne peklo. Pravda je, ze uz driv jsem pracoval radsi pres remote s IDE spustenym na desktopu.
Musel jsem to znova vyzkouset primo na notasu a - z kratkeho vyzkouseni se mi zda, ze to sice nelaguje, ale obcas je to chciple jak hlemyzd.
Ja jsem VSCode zkousle v pocatcich a bojoval jsem se ruznymi nefunkcnostmi, proto jsem zustal u CLionu, prestoze jsem skripal zubama(a urcite bych radsi pouzival plnohodnotne visual studio, ktere tehdy nemelo ovsem plne funkcni podporu pro remote vyvoj a ja vyvijim, minimalne v zamestnani, vyhradne pro linux). Casem se CLion celkem vylepsil, takze jsem VSCode uz nezkousel. Mozna prisel opet cas.

Mam jeste dotaz. Co nejake debugovani a pripadne profilovaci nastroje? Pouzivas to? Ma to nejakou slusnou podporu?

nula

Re:Jake používáte prostředí pro vývoj (C++)_
« Odpověď #17 kdy: 31. 10. 2020, 10:35:34 »
https://www.ultimatepp.org/

Koukam, ze je to asi trochu podobne jako stary dobry C++Builder od Borlandu (dnes teda embarcadera)? Tyjo, mozna by to bylo dobre na nake desktopove utilitky a tak. Koukam, ze to umi ruzne prekladace, takze predpokladam, ze neni problem s modernim c++. To vypada zajimave. Minimalne pro desktopove appky.

nula

Re:Jake používáte prostředí pro vývoj (C++)_
« Odpověď #18 kdy: 31. 10. 2020, 10:41:33 »
Používám Vim, spouštím z něho i kompilace a testy.

a má cenu se to učit nebo je to pozéřina, protože to vypadá cool?

Pokud jsi to doted nepotreboval, tak bych se tim nezatezoval. Jo oplati se tomu venovat jedno odpoledne, na nauceni se zakladnich zkratek. Pro editaci konfiguraku a tak. Jinak dnes uz jsi o dost produktivnejsi v ruznych IDE.
Vim ma sice perfektni editacni moznosti, ale psani kodu rozhodne dneska neni o ciste editaci zdrojaku. Mozna nejakych primitivnich utilitek, ktere mas v hlave.
Samozrejme, ze pro vim existuje nepreberne mnozstvi pluginu. Nicmene, pak stravis pul zivota jejich konfiguraci, ucenim se ruzne filozofie a resenim konfliktu. Vim jsem pouzival 15 let a mel jsem ho docela rad (az na naprosto otresny vimscript a vylozene hloupou filozofii vimich windowu). Dneska ho uz ale pouzivam jen na editaci konfiguraku, pripadne na rychloeditaci zdrojaku, kdy vim, kam presne sahnout, nebo kam kouknout.

Re:Jake používáte prostředí pro vývoj (C++)_
« Odpověď #19 kdy: 31. 10. 2020, 12:17:43 »
...
Mam jeste dotaz. Co nejake debugovani a pripadne profilovaci nastroje? Pouzivas to? Ma to nejakou slusnou podporu?

Popravde pouzivam jen obcas debuger a profilovani neresim. Pouzivam tento plugin https://open-vsx.org/extension/webfreak/debug a to mi vystacuje.


Longin

  • ***
  • 104
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jake používáte prostředí pro vývoj (C++)_
« Odpověď #20 kdy: 31. 10. 2020, 15:11:47 »
Používám Vim, spouštím z něho i kompilace a testy.

a má cenu se to učit nebo je to pozéřina, protože to vypadá cool?

Pokud jsi to doted nepotreboval, tak bych se tim nezatezoval. Jo oplati se tomu venovat jedno odpoledne, na nauceni se zakladnich zkratek. Pro editaci konfiguraku a tak. Jinak dnes uz jsi o dost produktivnejsi v ruznych IDE.
Vim ma sice perfektni editacni moznosti, ale psani kodu rozhodne dneska neni o ciste editaci zdrojaku. Mozna nejakych primitivnich utilitek, ktere mas v hlave.
Samozrejme, ze pro vim existuje nepreberne mnozstvi pluginu. Nicmene, pak stravis pul zivota jejich konfiguraci, ucenim se ruzne filozofie a resenim konfliktu. Vim jsem pouzival 15 let a mel jsem ho docela rad (az na naprosto otresny vimscript a vylozene hloupou filozofii vimich windowu). Dneska ho uz ale pouzivam jen na editaci konfiguraku, pripadne na rychloeditaci zdrojaku, kdy vim, kam presne sahnout, nebo kam kouknout.

Díky za poznatky...tušil jsem, že ten effort vložený ve výsledku asi tolik nestojí.
Používám Eclipse CDT na embedded Cčko, oblíbil jsem si jeho Indexer a spoustu jeho fičur - minimálně na realtime monitorování RTOS, registrů při debugování. To třeba nevím, jestli by šlo ve vimu udělat... :)
Na druhou stranu pro eclipse existuje vim emulátor, takže pro nějaké rychlou orientaci a editaci kódu...

xPoli

Re:Jake používáte prostředí pro vývoj (C++)_
« Odpověď #21 kdy: 31. 10. 2020, 15:47:53 »
Já jedu v Eclipse CDT, dřív jsem pro nějaký projekt zkusil Cevelop (lépe oskinovaný Eclipse s nějakými doplňky), ale pro zachování jednoho IDE na co nejvíc věci jsem zpátky u Eclipse s pár doplňky, remote debug embedded věcí je perfektní - běžně aktivní disassembly, memory, peripherals, variables, debugger console a kód, ve VIMu jsem to uměl spustit, ale je potřeba víc znát GDB a víc psát, nejde debugovat a rovnou psát úpravy do zdrojáků pro příští spuštění, v Eclipse stačí v debug perspective najet myší nad řádky a už se zobrazují hodnoty proměnných. Ve VIMu jsem toho naprogramoval spousty, ale traverzování skrz nějaké neznámé SDK v tom dost dobře nejde, v Eclipse to mám jen F3, F3, F3, F3 ááá, tady je ten šotek, tak přeložit a znovu. To samé autocomplete, ve VIMu funguje omnicomplete nebo něco podobného, ale efektivity zejména s neznámým cizím kódem jako u plnohodnotného IDE jsem v tom nikdy nedosáhl, přesto vim stále aktivně používám třeba v RPi, když potřebuju rychle něco ozkoušet a nechce se mi přepínat z terminálu nebo na desktopu, když se mi na nějaký pokus na pár desítek řádků nechce zakládat v IDE projekt.

Longin

  • ***
  • 104
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jake používáte prostředí pro vývoj (C++)_
« Odpověď #22 kdy: 01. 11. 2020, 09:36:25 »
No a co vim emulátory v IDE?

Re:Jake používáte prostředí pro vývoj (C++)_
« Odpověď #23 kdy: 01. 11. 2020, 10:12:36 »
CLion. S C++ v CLionu zkušenosti nemám ale Rust je v něm skvělý. IDE od JetBrains sice něco stojí, ale stojí to za to.

jano6

Re:Jake používáte prostředí pro vývoj (C++)_
« Odpověď #24 kdy: 01. 11. 2020, 19:34:50 »

Citace
a má cenu se to učit nebo je to pozéřina, protože to vypadá cool?

VIM sa má cenu učiť. Sú veci, ktoré pre ktoré nemá konkurenciu. (S výnimkou Emacsu.)
Trebárs zo shellu si presmerujete do VIM bufferu výstup, kde ho priamo ďalej
môže upravovať, filtrovať. Napr. spustíte grep, awk, sed a text sa vam priamo
v editore mení. Môžte to robiť bleskovo s stovkami tisíc riakov dát. To proste
nemá konkurenciu.


Eclipse. Nekolik vyhod:
- da se pouzit na vicero jazyku najednou java, C++, php ...
- je stejny na ubuntu i ve windows, nastavil jsem si a mam roznake prostredi na ruznych platformach
- ma vetsinu vychytavek IDE

Nevyhody urcite napisou do diskuze ostatni.

Eclipse je bieda. Ale poriadna bieda. UI je najhoršie, aké poznám. (Keď sa vám otvorí, zakryje
celú obrazovku, pretože tam natrebali bezhlavo stovky rôznych options.) Je to príšerne
zabugovaný soft. Eclipse pre GUI používa knižnicu SWT, ktorá oproti Swingu je tenkým obalom
nad GTK, Windows API a Cocoa. Udržiavať taký shit musí byť peklo. Nuž ale posúďte sami:

Stiahnite si zo stránky https://bugs.eclipse.org/bugs/buglist.cgi?component=SWT
CSV súbor bugs-2020-11-01.csv.

$ grep '"ASSIGNED"|"REOPENED"|"NEW"' bugs-2020-11-01.csv | vim -

Otvoríme si vyfiltrované žijúce bugy v editore VIM. Pomocou G príkazu sa bleskovo
dostaneme na koniec editora; úctyhodných 1637 bugov.

:%! sort -t, -k8,8

Pomocou tohoto príkazu priamo zosortujeme naše dáta podľa dátumu; najstarší bug je z júla
2011. Mnohé bugy sú typu otvorím file dialog a Eclipse padá, Eclipse spadne pri otvorení
HTML súboru; množtvo bugov spôsobuje zamŕzanie a spomalenie systému, či krach JVM.

Eclipse občas použijem pri hromadnej úprave HTML súborov. Tá funkcionalita síce vyzerá
strašne, ale je funkčná. Inak to neotváram ani za svet.

VS Code mám rád, avšak jeho filozofia Editor pre všetko ho odsudzuje na
VS Code Always Beta.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jake používáte prostředí pro vývoj (C++)_
« Odpověď #25 kdy: 01. 11. 2020, 21:07:19 »
Stiahnite si zo stránky https://bugs.eclipse.org/bugs/buglist.cgi?component=SWT
CSV súbor bugs-2020-11-01.csv.

$ grep '"ASSIGNED"|"REOPENED"|"NEW"' bugs-2020-11-01.csv | vim -

Otvoríme si vyfiltrované žijúce bugy v editore VIM. Pomocou G príkazu sa bleskovo
dostaneme na koniec editora; úctyhodných 1637 bugov.

Zkus si tam vložit tento filtr:
Kód: [Vybrat]
curl "https://bugs.eclipse.org/bugs/buglist.cgi?component=SWT" |
    xmllint --html --xpath '//table/tr[td/span/@title="NEW"]/td[@class="bz_short_desc_column"]/a' - |
    vim -

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jake používáte prostředí pro vývoj (C++)_
« Odpověď #26 kdy: 01. 11. 2020, 21:16:42 »
Stiahnite si zo stránky https://bugs.eclipse.org/bugs/buglist.cgi?component=SWT
CSV súbor bugs-2020-11-01.csv.

$ grep '"ASSIGNED"|"REOPENED"|"NEW"' bugs-2020-11-01.csv | vim -

Otvoríme si vyfiltrované žijúce bugy v editore VIM. Pomocou G príkazu sa bleskovo
dostaneme na koniec editora; úctyhodných 1637 bugov.

Zkus si tam vložit tento filtr:
Kód: [Vybrat]
curl "https://bugs.eclipse.org/bugs/buglist.cgi?component=SWT" |
    xmllint --html --xpath '//table/tr[td/span/@title="NEW"]/td[@class="bz_short_desc_column"]/a' - |
    vim -

Trochu lepší a rychlejší XPath:
Kód: [Vybrat]
'/html/body/div/table/tr[td/span/@title="NEW"]/td[@class="bz_short_desc_column"]/a'

jano6

Re:Jake používáte prostředí pro vývoj (C++)_
« Odpověď #27 kdy: 02. 11. 2020, 19:12:08 »
Diq za tip. To je zaujímavé, s xmllint som doteraz nerobil.

Stiahnite si zo stránky https://bugs.eclipse.org/bugs/buglist.cgi?component=SWT
CSV súbor bugs-2020-11-01.csv.

$ grep '"ASSIGNED"|"REOPENED"|"NEW"' bugs-2020-11-01.csv | vim -

Otvoríme si vyfiltrované žijúce bugy v editore VIM. Pomocou G príkazu sa bleskovo
dostaneme na koniec editora; úctyhodných 1637 bugov.

Zkus si tam vložit tento filtr:
Kód: [Vybrat]
curl "https://bugs.eclipse.org/bugs/buglist.cgi?component=SWT" |
    xmllint --html --xpath '//table/tr[td/span/@title="NEW"]/td[@class="bz_short_desc_column"]/a' - |
    vim -

Trochu lepší a rychlejší XPath:
Kód: [Vybrat]
'/html/body/div/table/tr[td/span/@title="NEW"]/td[@class="bz_short_desc_column"]/a'