Nákup periferií pro sběrnici 1-Wire

jouda2

Nákup periferií pro sběrnici 1-Wire
« kdy: 25. 10. 2020, 16:05:18 »
Ahoj all,
rád bych se zeptal zkušenějších. Začínám si hrát s 1wire (jako master RPi 1, jako čidla notorické DS18B20), prošel jsem si pár porodními bolestmi jako že na parazitické napájení je potřeba to tahat z 5V pinu a k sensoru přihodit diodu+1G/6.3V elektrolyt, a jsem ve fázi to natahat po baráku úplně všude a měřit přes to úplně všechno (kromě teploty alespoň ještě vlhkost, čoud, světlo) :)

Ale tady jsem narazil co se dá, nebo spíš nedá sehnat. Našel jsem DS2450 který se prý už nevyrábí, pak na Amazonu nabízejí na "1-WIRE Humidity sensor" DHT22, který když koukám do dokumentace vůbec není 1-wire, ale zjednodušená verze bez adresace na sběrnici -> padá možnost to někde dál připojit k dvoudrátu. (a pak paměti, iButtony apod. které zatím neřeším)
Takže otázka: Dívám se špatně a periférie jsou, nebo opravdu platí co si člověk nezbastlí to nemá? Případně kde je (.cz) kupujete?
Dík za rady
« Poslední změna: 25. 10. 2020, 17:37:06 od Petr Krčmář »


Re:1-wire periferie [noob question]
« Odpověď #1 kdy: 25. 10. 2020, 17:09:43 »
Bohužel tento přístup je podle mých zkušenosti  slepá cesta. Minimálně ze dvou důvodů:
I. Elektrická odolnost - kabel tahaný po celém baráku je prima anténa do které se při bouřce naindukuje velmi vysoké napětí.  Pokud tam nebudou speciální ochranné obvody tak RPi vydrží ten pin funkční do první bouřky
II. Jste omezen na 1wire. Kromě  DS18B20 které vyrábí čína ve vagonových množstvích fejků není nic moc dostupného. Navíc tam budete chtít časem (brzo) připojit něco jiného než 1wire snímače - třeba snímat vodoměr/plynoměr/elektroměr atd. A pak jse už nahraný a tyhle údaje na 1wire sběrnici nedostanete.

Pokud nechcete snímat jen teplotu, tak si postavte nějaké univerzální rozhraní a ideálně bezdrátové. U každého čidla je nějaký maličký CPU, který zpracuje údaje z čidel (různých) a pošle data do centrály buď přes Wifi a nebo  moduly NRF24L01. Wifi realizuje velmi levně ESP8266/ESP32.
Postupně budete přidávat různá čidla a stejně narazíte na potřebu je přidat tam kde nemáte žádný kabel.
Navíc na to pak půjde nasadit už hotové projekty Domotiz, HomeAssistant, takže nebudete muset programovat vše od zelné louky.




jouda2

Re:1-wire periferie [noob question]
« Odpověď #2 kdy: 25. 10. 2020, 17:58:01 »
S tou bouřkou máte pravdu, tam by to galvanické oddělení a bleskojistky přidat fakt chtélo.

Bezdrátu bych se rád vyhnul - jednak na to moc nemám podmínky (aby to fungovalo všude kam chci, znamenalo by to roztahat minimálně 6 APček, kromě toho 1-w mi připadla (vyjma té bouřky) jako hodně bezpečná varianta - 5V/1mA nemá naprosto šanci cokoli zapálit ani když do toho potomek strčí drátek. Ale jak píšete, kromě teploměru na to nic moc připojit nejde.
(ale napadá mě varianta se sběrnice nevzdat, a tam kde je potřeba toho měřit víc strčit Arduino jako slave, k tomu už se periferií najde dost, některé i v šuplíku, napájení se tam dotáhne po dalším páru jako měkých 24V a k arduinu step-down měnič)

NRF24L01 díky, dobré vědět, určitě se bude hodit.

Do hotového řešení se mi nechce, žádnou potřebu kolem toho nemám (to, co opravdu potřebuju - dotáhnout si dva teploměry z kotelny do trucovny abych tam nemusel chodit už je hotovo včetně mrtg) a beru to spíš jako hračku.

Re:Nákup periferií pro sběrnici 1-Wire
« Odpověď #3 kdy: 25. 10. 2020, 19:35:37 »
Ještě doplním, zkuste popřemýšet na bezdrátem na 433MHz.
Třeba pomoci radiomodemů HC12
https://www.aliexpress.com/item/33044344969.html
To má pronikavost zdmi výbornou a spotřebu minimální. Klidně to zařízení můžete napájet z vašeho drátu.

Re:Nákup periferií pro sběrnici 1-Wire
« Odpověď #4 kdy: 25. 10. 2020, 21:35:22 »
Ještě doplňuji, využitím nějaké prezentační vrstvy dat si výrazně zjednodušíte život. A věřte mi - měřením teploty to jen začíná.
Já jsem si prezentační vrstvu psal sám, ale je to takové neotesané a a kdych se měl rozhodovat znovu, tak se radši naučím něco existujícího - tolik času tomu věnovat nemůžete a dostanete z toho hodně lepší výstupy.
Moje je vidět na:
https://zapadlo.name


Re:Nákup periferií pro sběrnici 1-Wire
« Odpověď #5 kdy: 25. 10. 2020, 21:51:25 »
Ahoj all,

Ako pisal kolega vyssie, 1-Wire je leda tak dobry na "lokalne" zariadenie, t.j. dlzka do 1m.. tahat to viac.. mno, neni to k tomu ucelu ani navrhnute.

Tak isto i2c, da to jednotky metrov, ale...

Z mojho pohladu, ak chces kabel a WiFi/Wireless ee.. tak ries to prudovo: RS-485/422, a medzi RPi a svoju "siet" zaradis opticke/galvanicke oddelenie..

Ale, chce to isty skill a trocha bastlenia :)
M.

CFM

Re:Nákup periferií pro sběrnici 1-Wire
« Odpověď #6 kdy: 25. 10. 2020, 22:43:38 »
Ako pisal kolega vyssie, 1-Wire je leda tak dobry na "lokalne" zariadenie, t.j. dlzka do 1m.. tahat to viac.. mno, neni to k tomu ucelu ani navrhnute.
Určitě to umožňuje větší vzdálenosti. Viz.:
https://www.maximintegrated.com/en/design/technical-documents/tutorials/1/148.html
https://dutta.csc.ncsu.edu/iot_spring17/wrap/1-Wire-Design%20Guide%20v1.0.pdf
Svého času jsem měl několik 1w čidel na vzdálenost cca 25m ve venkovním prostředí pouze krouceným párem bez stínění. Jako master byl DS2480 1w/UART bridge + diody proti přepětí. Bylo to v provozu přibližně 10 let aniž by nějaké zařízení umřelo.

Nicméně souhlasím, že přímé připojení na RPi GPIO (byť uvnitř domu) není příliš dobrý nápad. Pokud by šlo jen o měření teploty, tak je 1w celkem elegantní řešení. Bastlit vlastní slave zařízení začíná být opruz a zvážil bych existující řešení na bázi zmíněného RS485/RS422 (stejně to ve výsledku bude nejspíš natažené ethernet UTP/STP kabelem, kde je žil dostatek) + modbus protokol.

jouda2

Re:Nákup periferií pro sběrnici 1-Wire
« Odpověď #7 kdy: 26. 10. 2020, 12:49:08 »
díky všem za reakce, takže idea jednoduché sběrnice kam se prostě nastrkají potřebná zařízení byla příliš lákavá než aby byla pravdivá, co se dá dělat.
Díky všem za nasměrování.

Re:Nákup periferií pro sběrnici 1-Wire
« Odpověď #8 kdy: 26. 10. 2020, 17:57:13 »

jouda2

Re:Nákup periferií pro sběrnici 1-Wire
« Odpověď #9 kdy: 26. 10. 2020, 19:21:26 »
Co tu 1-wire sběrnici oddělit/rozdělit?
https://www.maximintegrated.com/en/design/technical-documents/app-notes/6/6799.html
Nojo, ale pořád to neřeší co na ní pověsit :-(

CFM

Re:Nákup periferií pro sběrnici 1-Wire
« Odpověď #10 kdy: 26. 10. 2020, 20:12:49 »
Ještě existuje 1w/I2C bridge:
https://www.maximintegrated.com/en/products/ibutton-one-wire/ibutton/DS28E17.html
Takže pokud chybějící snímače existují pro I2C ...