Ubuntu pro náctiletou?

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #15 kdy: 15. 10. 2020, 11:38:39 »
keď už aj prehliadače prestanú čoskoro podporovať Win7. O
Máš nějaké zákulisní info? Mě furt jdou.

Eh, chápeš čo som napísal vôbec? čoskoro, neznamená teraz, teraz ti fungovať môžu, ale
https://cloud.google.com/blog/products/chrome-enterprise/how-chrome-is-helping-enterprises-still-using-windows-7
https://www.ghacks.net/2020/01/10/google-chrome-will-support-windows-7-until-at-least-july-2021/

to automaticky neznamená že prestane fungovať, len budeš trčať na starej verzii, a ono postupom času prestane viac a viac stránok fungovať, lebo budú používať nejakú novú vlastnosť zo špecifikácie W3C, ktorú ten browser nebude vedieť...
« Poslední změna: 15. 10. 2020, 11:42:19 od Mlocik97 »


Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #16 kdy: 15. 10. 2020, 12:34:54 »
GNOME prostředí je velice jednoduché na obsluhu, na všechno se rychle přijde. Ubuntu je běžně-uživatelsky přívětivá distribuce, řekl bych že je Ubuntu mnohem jednodušší na obsluhu než Windows a určitě přívětivější.

Doporučil bych se raději naučit s GNOME než si ho přetvářet k obrazu Windows, ale je to jen můj názor, protože mi přijde že GNOME prostředí když se dobře naučí, tak je to i pro běžné použití mnohem pohodlnější.

Nechci tu šířit žádnou propagandu, jen šířím svůj názor :)

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #17 kdy: 15. 10. 2020, 13:39:46 »
Linux ještě dlouho nebude všude, jestli vůbec někdy. A to píšu jako fanda Linuxu. :)
No na Mac jsem zapomněl. Ale nové počítače s Win vydrží ještě asi 4-8 let a pak se budou hledat alternativy a myslím, že Mac to nebude. Nevím, jak probíhá výuka na školách teď, ale už v roce 2005 jsme se na střední učili dělat na PC s Fedora (instalace, calc, writer), takže když tu bude funkční alternativa, nevidím problém. Spousta firem frčí na Win, aniž by využívali active directory a další fičury. Pro jednu firmu spravuju pár věcí a jede se tu od Win98 pořád na Win a teď jsem zjistil, že všichni lidi v kanclu používají minimálně 10 let openoffice, thunderbird, úložiště SMB a účetní soft v javě. Samozřejmě jsou speciality jako CAD, který není kompatibilní ani mezi aktualizacema WIN10.
Pokud jde o hry, tak steam tlačí co jde na linux a je toho už spousta.

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #18 kdy: 15. 10. 2020, 14:07:48 »
Na GOGu se taky dají koupit Linux hry (instaluje se skriptem). A vynikající je zmíněný Lutris, který pomůže s tím zbytkem.

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #19 kdy: 15. 10. 2020, 14:08:17 »
Zdar,
jeden synek ma Ubuntu 20.04 (default image, zadny vymozenosti) a na domaci vyuku vubec zadnej problem. MS Teams ma vlastni .deb, funguje v tom vsechno, co bylo zatim potreba. Zoom ma lnx klienta, taky zadny problem. Co maji vyucovani pres Google Classroom, to je vsechno v browseru (i kdyz prekvapive neco funguje lepe ve FF nez Chromiu).
Ano, LibreOffice neni MS Office, ale na to, co oni potrebuji vyrabet, to BOHATE staci.

Funguje s tim od brezna (tehdy jeste na 19.10), druhy synek spadl do distancni vyuky ted a uz mam opraseny svuj stary NTB ....

Takze se Roubicek nebojej a instalujou!

H.

P.S. a TimeKPR jako parental control taky neni k zahozeni
https://ostechnix.com/timekpr-control-the-computer-usage-of-user-accounts/
« Poslední změna: 15. 10. 2020, 14:14:45 od HarryR »


Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #20 kdy: 15. 10. 2020, 16:03:15 »
Zdar,
jeden synek ma Ubuntu 20.04 (default image, zadny vymozenosti) a na domaci vyuku vubec zadnej problem. MS Teams ma vlastni .deb, funguje v tom vsechno, co bylo zatim potreba.

Mně u Teamsů na Ub 20.04 nefunguje sdílení mé obrazovky (sledování je OK). Mám pocit, že za to může Wayland, resp. že s ním Teamsy neumí pracovat a X11 by to možná spravilo, ale nezkoušel jsem.

K dotazu: volají mi kamarádi a známí s divnými problémy ve Windows 10, na které nenašli řešení. Ti, kteří mají potíže s OS by jich měl snad méně, kdyby měli Ubuntu (odpadají rozbité updaty, instalace kdoví odkud, addware). Množina potíží s aplikacemi by byla jiná, asi ne větší (pokud Lutris funguje). Klíčové je, aby uživatel přijali, že "se to se někdy rozbije" nebo "to vývojáři změnili a chová se to jinak" a skutečně se musí aspoň půl hodiny snažit nalézt řešení sám, přestože mu někdo konrétní nainstaloval něco "alternativního". Starší lidé toto často nepochopí, protože nemají od koho slyšet, že jim nejede tohleto a tamto ve většinovém systému a je to tedy běžné - proto když jim končí W7, dostanou ode mě W10. U mladých bych se nebál, pokud nejsou silně netechničtí (trojka z informatiky apod.), jen je potřeba jim vysvětlit, že Google opravdu funguje i pro Linuxové potíže.

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #21 kdy: 15. 10. 2020, 18:32:03 »
Ja som riesil identicku situaciu pred polrokom s kamosovou dcerou, a starsim pc (volili sme ale Lubuntu), a nakoniec to nevyslo a zvolili si repasovany pc s windows 7, a piratskymi office... niezeby holka nevedela s linuxom - vlastne sa jej to dost pacilo a pochvalovala si rychlost pc, ale dosli sme na tom, ze office a docx... proste neviem co tam v tej skole sedia za experti ale tak dok*rvit subory to je umenie... nevkalitna fotka s rucne napisanymi zadaniami uloh a to ulozene do docx a navyse s nejakou chybou(virusom?), vdaka comu sa to nedalo otvorit a rodicia hromadne vyvolavali do skoly, kde ucitelka tvrdila, ze je vsetko ok lebo na jej pc to ide otvorit... proste bordel... keby to bol jeden subor, ale pani Mgr. takto pripravila 40-ku suborov... A kamos to este obhajoval s tym, ze chyba je v linuxe - takze si kupili repasovane pc s windows 7 a teraz sa trapia s piratskym office a s este vacsim bordelom - a tie subory nejdu otvorit ani tam, lebo nikto nikdy nezisti aku verziu office ma nainstalovanu pani ucitelka...  ;D
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #22 kdy: 16. 10. 2020, 01:16:13 »
...Starší lidé toto často nepochopí, protože nemají od koho slyšet, že jim nejede tohleto a tamto ve většinovém systému a je to tedy běžné - proto když jim končí W7, dostanou ode mě W10...

Známý (vyšší důchodový věk) si nechal ukrást počítač, tak jsem se ustrnul (práce navíc) a sehnal mu starý pekáč za 1000. Ještě jsem se ho zeptal, zda do toho nechce Linux, abych se nemusel zalamovat s widlama. Řekl, že je mu to jedno, tak jsem tam dal Ubuntu, ukázal mu, jak to hraje muziku a videa a kde je Firefox, jak se to vypne a bylo to.
Je tomu již mnoho měsíců, od té doby ani nekviknul. Když jsem se ho ptal, tak že prý všechno v cajku. Takže o věku to nebude.

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #23 kdy: 16. 10. 2020, 01:22:21 »
...ale dosli sme na tom, ze office a docx... proste neviem co tam v tej skole sedia za experti ale tak dok*rvit subory to je umenie...

Na železo widle? Tak to KU*VA aňy nahodou, pane kapytane... Blbce odizolovat do virtuálního počítače do widlí za 300 z Aukra, kde může být třeba Ofis, a na vážnou práci na železo nějaký spolehlivý Linux.

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #24 kdy: 16. 10. 2020, 12:49:56 »
...Starší lidé toto často nepochopí, protože nemají od koho slyšet, že jim nejede tohleto a tamto ve většinovém systému a je to tedy běžné - proto když jim končí W7, dostanou ode mě W10...

Známý (vyšší důchodový věk) si nechal ukrást počítač, tak jsem se ustrnul (práce navíc) a sehnal mu starý pekáč za 1000. Ještě jsem se ho zeptal, zda do toho nechce Linux, abych se nemusel zalamovat s widlama. Řekl, že je mu to jedno, tak jsem tam dal Ubuntu, ukázal mu, jak to hraje muziku a videa a kde je Firefox, jak se to vypne a bylo to.
Je tomu již mnoho měsíců, od té doby ani nekviknul. Když jsem se ho ptal, tak že prý všechno v cajku. Takže o věku to nebude.

Asi mám poslední dobou potíž se vyjádřit srozumitelně. Nemyslel jsem na případ "všechno v cajku". Myslel jsem na starší lidi, kterým se Linux podělá. Nepřichází denně do styku s kolegy/spolužáky, kteří si mohou postěžovat, že jim aktualizace Windows rozbila tiskárnu, dokument ve Wordu od kolegy se rozsypal atd. a proto mají pocit, že normálně všem všechno funguje a jim se něco rozbilo právě proto, že mají alternativu. Kdo to má opravit? Přeci ten, kdo alternativu nainstaloval - a toho se tazatel obával.
Pochopitelně, někteří důchodci berou software jako "nezaručenou službu" a jsou ochotni a schopni řešit problémy pomocí vyhledávače. Jiní nejsou schopni, ale aspoň si nechají vysvětlit, že příčiny chyb jsou různé a jsou všude. Pro ostatní je ale PC jedno velké "ono", těm nainstaluji to, co mají všichni a vyloučím možnost, že budou nadávat na alternativu/mě. Podporu můžou navíc žádat po vnucích, kteří třeba OS nenainstalují, ale něco zvládnou.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #25 kdy: 17. 10. 2020, 04:17:14 »
Nebo kup na Aukru za 150Kč licenci win 10 :) pro domácí použitítí o nic nejde i kdyby jí po čase nějak zrušili tak je to 150Kč :) , ale zatím s tím také nemám problém... (mělo by jít o recyklované licence atd...) mám to doma jako druhý disk v hackintoshi a cca za půl roku bez problému...

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #26 kdy: 17. 10. 2020, 05:38:30 »
Kdo to má opravit? Přeci ten, kdo alternativu nainstaloval - a toho se tazatel obával.
Když tazatel nainstaluje Windows a rozbijí se Windows, tak po něm bude požadovat opravu úplně stejně. Ale tazatel to bude mít horší, protože Windows se rozbíjí záhadnými způsoby a opravit je lze obtížně.

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #27 kdy: 17. 10. 2020, 14:52:57 »
Nějakou dobu používám WPS Office, je to čínská kopie M$ Office vč. Ribbonu, editoru vzorců apod. Osobně se mi v tom dělá mnohem lépe, než v LibreOffice (vyhovuje mi Ribbon a ovládání mi přijde takové logičtější). Jako nativní formát to používá docx a spol.

Nevýhoda je, že to je uzavřený SW, ale to Zoom, Teams apod. taky.

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #28 kdy: 17. 10. 2020, 17:32:26 »
Jestli nechceš neteři dělat vůbec support, tak jí ten počítač prostě nedávej. Jestli chceš, aby si dokázala alespoň většinu problémů vyřešit sama s pomocí Googlu nebo kamarádů, ať jí rodiče koupí druhotnou licenci Windows 10, není to zas tak drahé. Jestli chceš řešit každou blbost, dej jí tam libovolnou desktopovou distribuci Linuxu, protože sama si s tím neporadí, nikdo jiný jí s tím taky nepomůže a šance, že dokáže dohledat řešení, je mizivá.

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #29 kdy: 17. 10. 2020, 18:26:17 »
Jestli nechceš neteři dělat vůbec support, tak jí ten počítač prostě nedávej. Jestli chceš, aby si dokázala alespoň většinu problémů vyřešit sama s pomocí Googlu nebo kamarádů, ať jí rodiče koupí druhotnou licenci Windows 10, není to zas tak drahé. Jestli chceš řešit každou blbost, dej jí tam libovolnou desktopovou distribuci Linuxu, protože sama si s tím neporadí, nikdo jiný jí s tím taky nepomůže a šance, že dokáže dohledat řešení, je mizivá.

Od té doby co je u našich Linux, tak se počítač nějak záhadně přestal rozbíjet (hmm). Když přidáte repozitář flathub, tak půjde nainstalovat skoro každý používaný desktopový software stejně jednoduše jako na Androidu (flathub obsahuje spousty proprietárních aplikací).

Teď k původní otázce:
 Když jí dáte Ubuntu LTS s Flatpak (s flathubem) a zbavíte se snapu (působí problémy) tak je systém stabilní. Pokud to není šílený hardware s nějakými šílenými "\"revolučními\"" technologiemi, tak to bude fungovat. Pokud tam bude mít singleboot, tak odpadají problémy i s přepisováním startovacího pořadí ze strany Windows. Já bych šel do toho. Našim se o to vůbec nemusím starat. Jen (jelikož mají Fedoru) každý půlrok aktualizuji.

A taková myšlenka, sice nejsem propagátor této distribuce, nejsem ani nějaký fanoušek ale čistě teoreticky, pokud by jste tam dal fedoru Silverblue tak ta je prakticky nerozbitná.